Қысқа мерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: Қазақстан халқының ұлттық және діни құрамы
|
Бөлім: |
4 Әлеуметтік география 4.1 Халық географиясы |
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: 9 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қазақстан халқының ұлттық және діни құрамы |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
9.4.1.1 Қазақстан халқының ұлттық және діни құрамын анықтайды |
|
Сабақтың мақсаты: |
Қазақстан халқының ұлттық, діни құрылымы туралы мәлімет береді. Қазақстан халқының ұлттық және діни құрамын анықтай алады. Қазақ халқының ұлттық және діни құрылымын кесте немесе диаграмма құрастыра алады. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың басы Жаңа сабаққа кіріспе
|
(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі: 1. Оқушылармен амандасу, түгендеу. 2.Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру 3.Сынып оқушыларын 3-топқа бөлу Ой шақыру. Жаңа сабақты суреттер арқылы сабақтың тақырыбын ашып аламыз. (Бұл өз кезегінде оқушыларға сабаққа деген қызығушылығын оятып, өз ойларын білдіруіне мүмкіндік береді).
Суреттерге қатысты қойылатын сұрақтар: Суреттерден нені көріп тұрмыз? Барлық суреттерге ортақ қандай тақырып болуы мүмкін? Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, өзара ұжымдық талқылау жасағаннан кейін оқушыларға сабақтың тақырыбы, мақсатымен таныстырамын. |
Оқушыларға жалпылама төмендегі сұрақтар және жаттығу түрлері беріледі. Әр оқушы өз оймен бөліседі. Өзгенің пікірін толықтырады.
|
Сұрақтарға жауап берген оқушыларды ауызша мадақтап отыру «Жарайсың!», «Бәрекелді!» |
Оқулық, жұмыс дәптері АКТ Суреттер карта |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы
|
Оқулықтағы жаңа сабақтың мәтіні мен ресурстарды қолдана отырып, географиялық диктант беріледі. |
Географиялық диктант.
|
Дескриптор: Жалпы - 3 балл Қазақстан аумағында өмір сүретін ұлт өкілдерін сипаттайды; Жаңа терминдердің мағынасын анықтайды; Қазақстан аумағында таралған діндерді сипаттайды. |
Оқулық ҚР халықтар картасы Атлас Дәптер |
|||||||||||||||||
|
1- тапсырманы топпен орындатамын, бақылаймыг, тапсырма орындалу жолына нұсқау көрсетемін. |
1-тапсырм. «Жәрменке» әдісі 1-топ тапсырма. А. Діни мейрамдарды айтту. В. Қазақстандағы ұлт өкілдерінің ерекшеліктерін анықтап тауып картадан көрсетіп, кескін картаға түсіру. С. «Бір ұлт, бір тағдыр» тақырыбына 30 сөзден тұратын эссе жазу. 2-топ тапсырма. А. Қазақстандағы қанша ұлт өкілдері бар В.Қазақстандағы ірі этностарын графигін құрастыру дәптерге түсіру. С. «Қазақстан халқы» кестемен жұмыс.
3-топ тапсырма. «Қазақстан халқының ұлттық және діни құрамы» кестесін, диаграммасын құрастырады. |
Жалпы - 5 балл 1-топ.Дескриптор: Қазақстан халқының ұлттық этностық құрлымы діни мейрамы туралы сипаттайды; Халықтар достығы жайлы мағлұматтарды анақтайды.
2-топ.Дескриптор: Қазақстандағы ірі этностарын сипаттайды; Графигін жасайды; Еліміздегі спорт және басқада салада жүрген ұлт өкілдері туралы талдайды.
3-топ.Дескриптор: Қазақстан жерінде дін түрлерінің таралуын диаграмма арқылы анықтайды; Демограф ғалымы М.Тәтімов туралы мәлімет жинақтайды. |
Оқулық Дәптер Атлас АКТ Кесте
|
||||||||||||||||||
|
2- тапсырманы орындатамын, бақылайды, мысал, үлгі көрсетемін. |
2-тапсырма. Жұптық жұмыс. «Діндер классификациясына» қарап: А)Діндер қандай топтарға бөлінеді? Ә) Әлемдік діндерді ата. |
Дескриптор: Жалпы - 2 балл «Діндер классификациясына» қарайды; Діндер қандай топтарға бөлінетінін айтады; Әлемдік діндерді атайды. |
9-сынып оқулығы. Дәптер ҚР физикалық картасы Суреттер
|
||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы Рефлексия
|
Сабақты қорытындылау. Оқушылардың рефлексия
Үй жұмысы: §39 оқу, «Ұлттық және діни саясат» тақырыбында талдау жасау |
Бүгінгі сабақтан түйген ойлары мен тұжырымдарына байланысты рефлексия жасайды. |
Дескрипторды назарға ала отырып өзара топтық бағалау жүргізіп, бағалау парақшасын толтырады |
Бағалау парақшасы
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қазақстан халқының ұлттық және діни құрамы 9 сынып ашық сабақ ҚМЖ
Қазақстан халқының ұлттық және діни құрамы 9 сынып ашық сабақ ҚМЖ
Қысқа мерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: Қазақстан халқының ұлттық және діни құрамы
|
Бөлім: |
4 Әлеуметтік география 4.1 Халық географиясы |
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: 9 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қазақстан халқының ұлттық және діни құрамы |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
9.4.1.1 Қазақстан халқының ұлттық және діни құрамын анықтайды |
|
Сабақтың мақсаты: |
Қазақстан халқының ұлттық, діни құрылымы туралы мәлімет береді. Қазақстан халқының ұлттық және діни құрамын анықтай алады. Қазақ халқының ұлттық және діни құрылымын кесте немесе диаграмма құрастыра алады. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың басы Жаңа сабаққа кіріспе
|
(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі: 1. Оқушылармен амандасу, түгендеу. 2.Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру 3.Сынып оқушыларын 3-топқа бөлу Ой шақыру. Жаңа сабақты суреттер арқылы сабақтың тақырыбын ашып аламыз. (Бұл өз кезегінде оқушыларға сабаққа деген қызығушылығын оятып, өз ойларын білдіруіне мүмкіндік береді).
Суреттерге қатысты қойылатын сұрақтар: Суреттерден нені көріп тұрмыз? Барлық суреттерге ортақ қандай тақырып болуы мүмкін? Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, өзара ұжымдық талқылау жасағаннан кейін оқушыларға сабақтың тақырыбы, мақсатымен таныстырамын. |
Оқушыларға жалпылама төмендегі сұрақтар және жаттығу түрлері беріледі. Әр оқушы өз оймен бөліседі. Өзгенің пікірін толықтырады.
|
Сұрақтарға жауап берген оқушыларды ауызша мадақтап отыру «Жарайсың!», «Бәрекелді!» |
Оқулық, жұмыс дәптері АКТ Суреттер карта |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы
|
Оқулықтағы жаңа сабақтың мәтіні мен ресурстарды қолдана отырып, географиялық диктант беріледі. |
Географиялық диктант.
|
Дескриптор: Жалпы - 3 балл Қазақстан аумағында өмір сүретін ұлт өкілдерін сипаттайды; Жаңа терминдердің мағынасын анықтайды; Қазақстан аумағында таралған діндерді сипаттайды. |
Оқулық ҚР халықтар картасы Атлас Дәптер |
|||||||||||||||||
|
1- тапсырманы топпен орындатамын, бақылаймыг, тапсырма орындалу жолына нұсқау көрсетемін. |
1-тапсырм. «Жәрменке» әдісі 1-топ тапсырма. А. Діни мейрамдарды айтту. В. Қазақстандағы ұлт өкілдерінің ерекшеліктерін анықтап тауып картадан көрсетіп, кескін картаға түсіру. С. «Бір ұлт, бір тағдыр» тақырыбына 30 сөзден тұратын эссе жазу. 2-топ тапсырма. А. Қазақстандағы қанша ұлт өкілдері бар В.Қазақстандағы ірі этностарын графигін құрастыру дәптерге түсіру. С. «Қазақстан халқы» кестемен жұмыс.
3-топ тапсырма. «Қазақстан халқының ұлттық және діни құрамы» кестесін, диаграммасын құрастырады. |
Жалпы - 5 балл 1-топ.Дескриптор: Қазақстан халқының ұлттық этностық құрлымы діни мейрамы туралы сипаттайды; Халықтар достығы жайлы мағлұматтарды анақтайды.
2-топ.Дескриптор: Қазақстандағы ірі этностарын сипаттайды; Графигін жасайды; Еліміздегі спорт және басқада салада жүрген ұлт өкілдері туралы талдайды.
3-топ.Дескриптор: Қазақстан жерінде дін түрлерінің таралуын диаграмма арқылы анықтайды; Демограф ғалымы М.Тәтімов туралы мәлімет жинақтайды. |
Оқулық Дәптер Атлас АКТ Кесте
|
||||||||||||||||||
|
2- тапсырманы орындатамын, бақылайды, мысал, үлгі көрсетемін. |
2-тапсырма. Жұптық жұмыс. «Діндер классификациясына» қарап: А)Діндер қандай топтарға бөлінеді? Ә) Әлемдік діндерді ата. |
Дескриптор: Жалпы - 2 балл «Діндер классификациясына» қарайды; Діндер қандай топтарға бөлінетінін айтады; Әлемдік діндерді атайды. |
9-сынып оқулығы. Дәптер ҚР физикалық картасы Суреттер
|
||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы Рефлексия
|
Сабақты қорытындылау. Оқушылардың рефлексия
Үй жұмысы: §39 оқу, «Ұлттық және діни саясат» тақырыбында талдау жасау |
Бүгінгі сабақтан түйген ойлары мен тұжырымдарына байланысты рефлексия жасайды. |
Дескрипторды назарға ала отырып өзара топтық бағалау жүргізіп, бағалау парақшасын толтырады |
Бағалау парақшасы
|
шағым қалдыра аласыз
















