|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 8 Бөлім 4: Музыка тілі – достық тілі |
Мектеп: |
||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
|
|||||||
|
Сынып: 5 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|
|
||||||
|
Сабақ тақырыбы |
|
Қазақстан халықтарының музыкасы |
|
||||||
|
Осы сабақта қолжеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
5.1.1.1 музыкалық жанр мен көркемдеуші құралдарды анықтау, тыңдалған шығарманы талдау 5.1.1.2 әлем халықтары музыкалық аспаптарын жасалуы мен дыбысталуына қарай топтастыру, түрлі контекстерде салыстыру |
|
|||||||
|
Сабақ мақсаттары |
-әр түрлі халықтардың музыкасын тыңдап, олардың айырмашылығын анықтау; - Қазақстанда тұратын халықтардың танымал шығармалары мен мәдениетіндегі ерекшеліктерін анықтау және ақпарат іздеу; |
|
|||||||
|
Бағалау критерийлері |
Білім алушылылар:
|
|
|||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар:
Пәндік лексика мен терминология
Талқылауға араналған сұрақтар:
|
|
|||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Халық әуендерді тыңдауға дағдылау, мәдени тұлғаларды тәрбиелеу. |
|
|||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Тарих,география, әдебиет және информатика |
|
|||||||
|
Бастапқы білім |
Бұл бөлім өз білімін қолдана отырып, Қазақстанда тұратын түрлі халықтардың музыкасына анализ жасауға, орындаушылық пен музыка шығару дағдыларын дамытуға бағытталған. 2 тоқсан ҚР мемлекеттік мерекелермен сәйкес келеді, сондықтан бөлім негізі қазақ музыкалық шығармаларын тыңдап, талдауға және патриоттық жанрдағы музыкалық шығармаларды үйрену болып табылады. . |
|
|||||||
|
Сабақ барысы |
|
||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|
||||||
|
Сабақтың басы |
1 тапсырма. Ақпарат іздеу, талқылау Оқушыларды топтарға бөлу. Олар топта берілген сұрақтарға постер жасау арқылы жауап береді.
Оқушылар Қазақстанда тұратын халықтар мәдениетінің ұқсастығы мен айырмашылықтарын талқылайды. Өз ойларымен бөліседі. |
|
|
||||||
|
Сабақтың ортасы |
2 тапсырма Музыка тыңдау Әр түрлі халықтардың музыкасын тыңдап, мысалы грузин, татар, орыс және украин. Сыныппен талқылау:
3 тапсырма. Топтық шығармашылық жұмыс. Оқушыларды бірнеше топтарға біріктіру. Қазақстанда тұратын халықтардың танымал шығармалары мен мәдениетіндегі ерекшеліктерін анықтау. Бір халықтың музыкасынан ән немесе биінен үзінді көрсету |
Лезгинка» http://music.nur.kz/artist-music-11576-lezginka Орыс халық әні «Светит месяц» https://www.youtube.com/watch?v=Sq-DzdrcyKg
Украин биі «Гопак» https://www.youtube.com/watch?v=YGRdWv1NSMY
Татарский халық биі «Байрамчи бию» https://www.youtube.com/watch?v=ogFhhOYDBCU
|
|
||||||
|
Сабақтың соңы |
Таныстыру және бағалау Әр топ өз жұмысын таныстырып, Қазақстанда тұратын халықтардың ұлттық музыкалық ерекшеліктері туралы сөз қозғайды. Сабақ соңында оқушылар бір-бірінің жұмысына баға береді
|
|
|
||||||
|
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасының сақталуы |
|
||||||
|
Қабілеті жоғары оқушыларға, композицияны орындау барысында, музыканың көркем құралдарын анықтауға тапсырма беруге болады. |
Бақылау; Бағалау өлшемдерімен дескрипторлар бойынша; Ән орындау кезінде оқушылар бірін-бірі өзара бағалайды. |
Денсаулық сақтау технологиялары. Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері. |
|
||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
|
|||||||
|
|
|
||||||||
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1:
2:
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1:
2:
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
|
|
||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қазақстан халықтарының музыкасы сабақ жоспары
Қазақстан халықтарының музыкасы сабақ жоспары
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 8 Бөлім 4: Музыка тілі – достық тілі |
Мектеп: |
||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
|
|||||||
|
Сынып: 5 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|
|
||||||
|
Сабақ тақырыбы |
|
Қазақстан халықтарының музыкасы |
|
||||||
|
Осы сабақта қолжеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
5.1.1.1 музыкалық жанр мен көркемдеуші құралдарды анықтау, тыңдалған шығарманы талдау 5.1.1.2 әлем халықтары музыкалық аспаптарын жасалуы мен дыбысталуына қарай топтастыру, түрлі контекстерде салыстыру |
|
|||||||
|
Сабақ мақсаттары |
-әр түрлі халықтардың музыкасын тыңдап, олардың айырмашылығын анықтау; - Қазақстанда тұратын халықтардың танымал шығармалары мен мәдениетіндегі ерекшеліктерін анықтау және ақпарат іздеу; |
|
|||||||
|
Бағалау критерийлері |
Білім алушылылар:
|
|
|||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар:
Пәндік лексика мен терминология
Талқылауға араналған сұрақтар:
|
|
|||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Халық әуендерді тыңдауға дағдылау, мәдени тұлғаларды тәрбиелеу. |
|
|||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Тарих,география, әдебиет және информатика |
|
|||||||
|
Бастапқы білім |
Бұл бөлім өз білімін қолдана отырып, Қазақстанда тұратын түрлі халықтардың музыкасына анализ жасауға, орындаушылық пен музыка шығару дағдыларын дамытуға бағытталған. 2 тоқсан ҚР мемлекеттік мерекелермен сәйкес келеді, сондықтан бөлім негізі қазақ музыкалық шығармаларын тыңдап, талдауға және патриоттық жанрдағы музыкалық шығармаларды үйрену болып табылады. . |
|
|||||||
|
Сабақ барысы |
|
||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|
||||||
|
Сабақтың басы |
1 тапсырма. Ақпарат іздеу, талқылау Оқушыларды топтарға бөлу. Олар топта берілген сұрақтарға постер жасау арқылы жауап береді.
Оқушылар Қазақстанда тұратын халықтар мәдениетінің ұқсастығы мен айырмашылықтарын талқылайды. Өз ойларымен бөліседі. |
|
|
||||||
|
Сабақтың ортасы |
2 тапсырма Музыка тыңдау Әр түрлі халықтардың музыкасын тыңдап, мысалы грузин, татар, орыс және украин. Сыныппен талқылау:
3 тапсырма. Топтық шығармашылық жұмыс. Оқушыларды бірнеше топтарға біріктіру. Қазақстанда тұратын халықтардың танымал шығармалары мен мәдениетіндегі ерекшеліктерін анықтау. Бір халықтың музыкасынан ән немесе биінен үзінді көрсету |
Лезгинка» http://music.nur.kz/artist-music-11576-lezginka Орыс халық әні «Светит месяц» https://www.youtube.com/watch?v=Sq-DzdrcyKg
Украин биі «Гопак» https://www.youtube.com/watch?v=YGRdWv1NSMY
Татарский халық биі «Байрамчи бию» https://www.youtube.com/watch?v=ogFhhOYDBCU
|
|
||||||
|
Сабақтың соңы |
Таныстыру және бағалау Әр топ өз жұмысын таныстырып, Қазақстанда тұратын халықтардың ұлттық музыкалық ерекшеліктері туралы сөз қозғайды. Сабақ соңында оқушылар бір-бірінің жұмысына баға береді
|
|
|
||||||
|
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасының сақталуы |
|
||||||
|
Қабілеті жоғары оқушыларға, композицияны орындау барысында, музыканың көркем құралдарын анықтауға тапсырма беруге болады. |
Бақылау; Бағалау өлшемдерімен дескрипторлар бойынша; Ән орындау кезінде оқушылар бірін-бірі өзара бағалайды. |
Денсаулық сақтау технологиялары. Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері. |
|
||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
|
|||||||
|
|
|
||||||||
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1:
2:
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1:
2:
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
|
|
||||||||
шағым қалдыра аласыз














