|
Бөлім |
Физикалық география 3.2Атмосфера |
|
|
Педагогтың аты-жөні |
Нуржанова Ж.С |
|
|
Күні |
||
|
Сыныбы: 9 Ә |
Қатысушылар саны |
Қатыспағандар саны |
|
Сабақтың тақырыбы |
Қазақстан климатын түзуші факторлар |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
9.3.2.1 Қазақстан климатын түзуші факторларды талдайды |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Қазақстан климатын түзуші факторларды талдайды Қазақстан аумағындағы климат түзуші факторларды анықтайды Күн радиациясының түрлерін, таралуын сипаттайды |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі уақыты |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурс тар |
|||||||||||
|
Сабақтың басы 5 мин |
Ұйымдастыру 1.Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу, сабаққа даярлықтарына назар аудару. Өткен сабақты еске түсіру «Ой қозғау» Сабақтың тақырыбы мен таныстырады сұрақ қою арқылы сабақтың мақсатын айқындайды |
Сабақтың тақырыбымен танысады сұрақтарға жауап береді Климат Қазақстан климаты қандай? Негізгі климат түзуші факторлар |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады. |
Оқулы, сурет, дәптер, карта |
|||||||||||
|
Сабақтың ортасы 6 мин 5 мин 7 мин 10 мин |
Жаңа сабақты түсіндіру. «Бірге ойлаймыз» әдісі Тапсырманың орындалу қадамын түсіндіреді. Тапсырманың орындалуына нұсқаулық береді Шығармашылық тапсырманың орындалу жолдарын түсіндіреді. |
Жаңа сабақтың таныстырылымын көреді. Климат қалыптастырушы факторлар – белгілі бір аумақтың климатын анықтайтын табиғи жағдайлар. Климаттық факторлар бірнеше түрге бөлінеді:
Қазақстан қандай климаттық белдеуде орналасқан? Дәлелдер келтір. Климаттық белдеу – біртекті климатпен сипатталатын планетаның аймағы. Климаттық белдеулер ендік бойында орналасқан және бір-бірінен метеорологиялық көрсеткіштермен ерекшеленеді, жылдық жауын-шашын, жаз бен қыстың орташа температурасы және т.б. Қазақстан қоңыржай климаттық белдеуде орналасқан. Қазақстанда климаттың континенттік түрі басым, өйткені Қазақстан Еуразия құрлығының ортасында, барлық мұхиттан бірдей қашықтықта орналасқан. Бірақ Қазақстанның климатына Атлант мұхиты әсері бар. Атлант мұхитының ауа массалары Қазақстан аумағына жетпес бұрын көп ылғалды жоғалтады. 1тапсырма. Негізгі климат түзуші факторларды анықтаңыз
2 тапсырма: Күн радиациясының түрлері мен оларды сипаттамаларымен сәйкестендір
Жауабы 1-Б,2-Ә,3-А.
3 тапсырма: Тапсырма: Берілген кескін картаға Қазақстан климатына әсер ететін климат
қалыптастырушы факторларды талдай отырып, күн радиацияның таралу деңгейін анықтайды. |
Дескриптор арқылы бағалау
Дискриптор: -Негізгі климат түзуші факторлар ды анықтай алады. 4(балл)
Дескриптор Радиация түрлерін сипаттамалары-мен сәйкестендіреді 3-балл
Дескриптор - Қазақстан климатын түзуші факторларды талдайды; - Климат қалыптастырушы факторларды жіктейді - Күн радиацияның таралу деңгейін картадан көрсетеді; 3 ( балл)
|
Презентация Оқулық 82-84 бет
Білім ленд
Интернет желісі |
|||||||||||
|
Сабақтың соңы 7 мин |
Сабақты қорытындылау
Үйге тапсырма:
|
«Географиялық диктант» әдісі. Жер шарынның кез-келген аймағындағы климаттың қалыптасуына әсер ететін жағдайлар-.........................деп аталады. Климат түзуші факторды............ ке бөлеміз. Жер бетіне келіп түскен күн жылуы ........................... деп аталады. Тура және шашыранды радиацияның жиынтығы.......................... деп аталады. Жер бетінің күн сәулесін кері шағылдыруы ................деп аталады. Жаңа жауған қар күн сәулесінің ............% шағылыстырады. Материктер климатының қалыпт асуына өте күшті әсер ететін факторлардың бірі - ............................................. .
Қазақстан климатын түзуші факторлар 84 беттегі Сөйлемді аяқтаңдар |
|
Қима қағаздар |
|||||||||||
|
Кері байланыс 5 мин |
Оқушылардың тапсырманы қалай орындап отырғанын бақылайды,кері байланыс береді.
|
«Үш С» оқушылар бүгінгі өткен сабақтағы және іс-әрекеттің үш сәті 1 С-қиындық тудырған сәт 2 С-өзіне ұнаған сәт 3 С-келесі сабақта жақсартатын іс-әрекеті |
|
Bilim Land платформасы |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қазақстан климатын түзуші факторлар
Қазақстан климатын түзуші факторлар
|
Бөлім |
Физикалық география 3.2Атмосфера |
|
|
Педагогтың аты-жөні |
Нуржанова Ж.С |
|
|
Күні |
||
|
Сыныбы: 9 Ә |
Қатысушылар саны |
Қатыспағандар саны |
|
Сабақтың тақырыбы |
Қазақстан климатын түзуші факторлар |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
9.3.2.1 Қазақстан климатын түзуші факторларды талдайды |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Қазақстан климатын түзуші факторларды талдайды Қазақстан аумағындағы климат түзуші факторларды анықтайды Күн радиациясының түрлерін, таралуын сипаттайды |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі уақыты |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурс тар |
|||||||||||
|
Сабақтың басы 5 мин |
Ұйымдастыру 1.Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу, сабаққа даярлықтарына назар аудару. Өткен сабақты еске түсіру «Ой қозғау» Сабақтың тақырыбы мен таныстырады сұрақ қою арқылы сабақтың мақсатын айқындайды |
Сабақтың тақырыбымен танысады сұрақтарға жауап береді Климат Қазақстан климаты қандай? Негізгі климат түзуші факторлар |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады. |
Оқулы, сурет, дәптер, карта |
|||||||||||
|
Сабақтың ортасы 6 мин 5 мин 7 мин 10 мин |
Жаңа сабақты түсіндіру. «Бірге ойлаймыз» әдісі Тапсырманың орындалу қадамын түсіндіреді. Тапсырманың орындалуына нұсқаулық береді Шығармашылық тапсырманың орындалу жолдарын түсіндіреді. |
Жаңа сабақтың таныстырылымын көреді. Климат қалыптастырушы факторлар – белгілі бір аумақтың климатын анықтайтын табиғи жағдайлар. Климаттық факторлар бірнеше түрге бөлінеді:
Қазақстан қандай климаттық белдеуде орналасқан? Дәлелдер келтір. Климаттық белдеу – біртекті климатпен сипатталатын планетаның аймағы. Климаттық белдеулер ендік бойында орналасқан және бір-бірінен метеорологиялық көрсеткіштермен ерекшеленеді, жылдық жауын-шашын, жаз бен қыстың орташа температурасы және т.б. Қазақстан қоңыржай климаттық белдеуде орналасқан. Қазақстанда климаттың континенттік түрі басым, өйткені Қазақстан Еуразия құрлығының ортасында, барлық мұхиттан бірдей қашықтықта орналасқан. Бірақ Қазақстанның климатына Атлант мұхиты әсері бар. Атлант мұхитының ауа массалары Қазақстан аумағына жетпес бұрын көп ылғалды жоғалтады. 1тапсырма. Негізгі климат түзуші факторларды анықтаңыз
2 тапсырма: Күн радиациясының түрлері мен оларды сипаттамаларымен сәйкестендір
Жауабы 1-Б,2-Ә,3-А.
3 тапсырма: Тапсырма: Берілген кескін картаға Қазақстан климатына әсер ететін климат
қалыптастырушы факторларды талдай отырып, күн радиацияның таралу деңгейін анықтайды. |
Дескриптор арқылы бағалау
Дискриптор: -Негізгі климат түзуші факторлар ды анықтай алады. 4(балл)
Дескриптор Радиация түрлерін сипаттамалары-мен сәйкестендіреді 3-балл
Дескриптор - Қазақстан климатын түзуші факторларды талдайды; - Климат қалыптастырушы факторларды жіктейді - Күн радиацияның таралу деңгейін картадан көрсетеді; 3 ( балл)
|
Презентация Оқулық 82-84 бет
Білім ленд
Интернет желісі |
|||||||||||
|
Сабақтың соңы 7 мин |
Сабақты қорытындылау
Үйге тапсырма:
|
«Географиялық диктант» әдісі. Жер шарынның кез-келген аймағындағы климаттың қалыптасуына әсер ететін жағдайлар-.........................деп аталады. Климат түзуші факторды............ ке бөлеміз. Жер бетіне келіп түскен күн жылуы ........................... деп аталады. Тура және шашыранды радиацияның жиынтығы.......................... деп аталады. Жер бетінің күн сәулесін кері шағылдыруы ................деп аталады. Жаңа жауған қар күн сәулесінің ............% шағылыстырады. Материктер климатының қалыпт асуына өте күшті әсер ететін факторлардың бірі - ............................................. .
Қазақстан климатын түзуші факторлар 84 беттегі Сөйлемді аяқтаңдар |
|
Қима қағаздар |
|||||||||||
|
Кері байланыс 5 мин |
Оқушылардың тапсырманы қалай орындап отырғанын бақылайды,кері байланыс береді.
|
«Үш С» оқушылар бүгінгі өткен сабақтағы және іс-әрекеттің үш сәті 1 С-қиындық тудырған сәт 2 С-өзіне ұнаған сәт 3 С-келесі сабақта жақсартатын іс-әрекеті |
|
Bilim Land платформасы |
шағым қалдыра аласыз














