Қызылорда медициналық жоғары колледжі
Оқу сабағының жоспары
Сабақтың тақырыбы: Қазақстан майдан арсеналы
Модуль /пән атауы: Қазақстан тарихы
Педагог:А.Ж.Махамбетова дайындады
1. Жалпы мәліметтер
Курс, топ: ІІ курс, Е79
Сабақтың түрі: аралас сабақ
2. Мақсаты, міндеттері: Экономиканың әскери жағдайға өтуі. Өнеркәсіп орындарының Қазақстан аумағына көшірілуі. Соғыс жылдарындағы құрылыстар. Жеңіс қоры. Соғыс мұқтаждықтарын қамтамасыз ету шаралары
3. Күтілетін нәтижелер: Екінші дүниежүзілік соғыстың шығу себептерін түсіне алу; Қазақстандық жауынгерлер ерлігін білу;Соғыс жылдарындағы елдегі әлеуметтік-экономикалық жағдайды пайымдай алу
Тәрбиелік мақсаты:Өз отанына адал қызмет ету, өз елінің тарихын дәстүрін құрметтеу
4. Қажетті ресурстар: Интерактивті тақта, оқулық, карта, презентация, дәріс
5. Сабақтың барысы:
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған іс-әрекеттер |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Басы 20 мин |
1.Ұйымдастыру кезеңі. Аудиторияның, кабинеттің және топтың сабаққа дайындығын тексеру, сабаққа қатыспаған студентті белгілеу, студенттерді сабақтың мақсатымен, жоспарымен таныстыру 2. Үй тапсырмасын пысықтау. Жедел жәрдем ойыны. 1.Қай жылғы Пленумда И.В.Сталин мен оның айналасындағылар «екіжүзділердің халық жауларының бәрінің тамырын шауып, жойып жіберу» туралы нұсқау берді. (1937ж ақпан-наурыз пленумы). 2.Е.Бекмахановтың «Қазақ КСР тарихы» атты күрделі еңбегі қай жылы жарық көрді? (1943 ж Алматыда). 3.Қай жылдары 101 мы қазақстандық ГУЛАГ-қа жабылып, 27 мыңнан астамы атылды? (1937-38ж). 4.Қай жылдан бастап Президент жарлығымен 31 мамыр саяси қуғын-сүргін құрбандарын ес ке алу жылы болып жарияланды? (1997ж). 5.Қазақтың бес арысы қай жылы ақталды? (1988ж 4 қарашада) 6.Е.Бекмахановтың «ХІХғ 20-40ж Қазақстан» атты монографиялық еңбегінде қандай қозғалыс туралы баяндалады? (К.Қасымұлы бастаған ұлт-азаттық қозғалыс). 7.1950ж кітапханалардың кітап қорларынан кімдердің туындылары алынып тасталды? (Е.Бекмаханов, филолог Е.Ысайлов, М.Әуезов, С.Мұханов, ӘТәжібаев, А.Жұбанов, М.Хәкімжанова). 8.Қазақстанда еңбекпен түзету лагерлерін құру туралы қаулыны қай жылы қабылдады? (1930 мамыр). 9.Ақмолада қандай лагерь орналасқан? (Алжир). 10.Қарағанды еңбекпен түзеу лагері қай жылы құрылды? (1931ж 19желтоқсан). Тест тапсырмалары. 1. Жаппай ланкестік алғаш рет қай жылдары сипат алды? А) 1941-1945ж.ж. В) 1934-1934ж.ж. С)1927-1931ж.ж. Д)1931-1933ж.ж. Е)1918-1920ж.ж. 2. 101 мың қазақстандықтар ГУЛАГ азабынан өтті, олардың ішінде атылғандар? А) 27 мыңнан астам В) 37 мыңнан астам С) 47 мыңнан астам Д) 57 мыңнан астам 3.1930ж 4 сәуірде кімді атуға үкім шығарылды? а) Ж. Аймауытов б) А.Байтұрсынов ә) М. Жұмабаев в) М.Дулатов 4. Ланкестердің құрбаны болған, қазақтың тарихи білімінің негізін салушы? А) Қ.И.Сәтбаев В) Ғ.Мүсірепов С) С.Сәдуақасов Д) С.Асфендияров 5. Ақмоладағы Отанына опасыздық жасағандар әйелдеріне арналған лагерьде(АЛЖИР) төмендегі қай мемлекет қайраткерінің әйелі мен қызы азап шекті? А) Т.Рысқұлов В) Ғ.Мүсірепов С) С.Сәдуақасов Д) А.Байтұрсынов 6. Ұлттық аза күні? А) 35 мамыр В)25 мамыр С)21 мамыр Д) 31 мамыр 7.ХХғ. 30-жылдары тоталитарлық казармалық жүйені енгізген қайраткер кім? а) Ф.И.Голощекин в)Н.С.Хрущев с) И.В.Сталин д) Н.И.Ежов 8.“Социолизм жолымен ілгерілеген сайын тап күресі шиеленісе түседі” деген сталиндік теорияның салдары: а) жазалау шараларын енгізді в) “Халық жауларын” жаппай жазалау басталды с) жеке адам құқығы аяққа тапталды д) барлығы дұрыс 9.Жазалау шараларының құрбаны болған тілтанушы ғалым: а) А.Жұбанов в) А.Байтұрсынов с) М.Әуезов д) Ә.Бөкейханов 10.Сталиндік қудалаудан қаза болған қазақтың тарих мектебінің негізін салушы: а) А.Байтұрсынов в) С.Жолдасбеков с) С.Асфендияров д) Ә.Бөкейханов Дескрипторлар: - Фактілермен жұмыс жасай алады. -Ұлы адамдарға жеке қасиеттеріне толық сипаттама жасап, тұжырым жасай біледі. -Сабақ барысындағы толық тапсырмаларды орындап, алған білімі негізінде өзіндік қорытынды жасай біледі.
3. Білім алушыларды оқу мақсатымен бағалау критерийлерімен таныстыру. Фактілермен жұмыс жасай алады. Тақырыпқа қатысты сандық мәліметтерді саралай біледі.Ұлы адамдарға жеке қасиеттеріне толық сипаттама жасап, тұжырым жасай біледі. Сабақ барысындағы толық тапсырмаларды орындап, алған білімі негізінде өзіндік қорытынды жасай біледі. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ортасы 50 |
5. Жаңа сабақты түсіндіру Сабақтың жоспары: 1. Екінші дүниежүзілік соғыс және Ұлы Отан соғысының басталуы. 2. Қазақстан экономикасын соғысқа бейімдеп қайта қуру 3. Қазақстандықтардың Ұлы Жеңіске қосқан үлесі Дәріс кешені №25 тақырып Мағынаны тану: ЖИГСО стратегиясын қолдана отырып, топтарға 3 түрлі мәтін таратылады. Топтар мәтінмен жұмыс жасайды. Жаңа білімді оқушының өзі игеруі, бірін-бірі ұжымдық оқыту. 1-топ. Екінші дүниежүзілік соғыс және Ұлы Отан соғысының басталуы. 2-топ. Қазақстан экономикасын соғысқа бейімдеп қайта қуру 3-топ. Қазақстандықтардың Ұлы Жеңіске қосқан үлесі 5.1 Тақырыпқа сәйкес терминдермен жұмыс (сабақтың тілдік мақсаты) Негізгі сөздер мен тіркестер: Ұлы Отан соғысы- Великая Отечественная война- The Great Patriotic War Эвакуация- Эвакуация- Evacuation Депортация- Депортация- Deportation тыл еңбеккерлері- труженики тыла- Home Front workers
6. Жаңа сабақты бекіту 1-тапсырма. «Кім
тапқыр?»
2-тапсырма:
Сұрақ бізден-жауап
сізден 3-тапсырма: Сөздер сөйлейді. (Терминдермен жұмыс) Фашизм – (италь.фаши-ұғым, одақ) – италян тілінде «ұйым» деген сөз. Дүние жүзіне үстемдік орнатпақ болған топ,бірлестік. Агрессия — Мемлекеттің тәуелсіздігімен аумақтық бір тұтастығын, егемендігін әскери күшпен бұзу. Барбаросса — Фашистік Германияның Кеңес Одағына кенеттен соққы беру жоспары Тайфун — Гитлер армиясының Мәскеуге басып кіруі туралы жоспар Остланд — Кеңес Одағы мен Шығыс Еуропаны мекендеген халықтарды қырып-жою жоспары Цитадель — Гитлер армиясының Курск аймағына басып кіру жоспары Блицкриг – Гитлерлік армияның жеңілмейтіні туралы аңыздың күйреуі, сәтсіздікке ұшырауы Этноцид — Халықты түгелге жуық қырып тастау Террор — (лат. Terror – қорқыныш, үрей) – саяси жауға қарсы күрестің адамды өлтіруге дейін баратын шиеленіскен түрі. Оккупация – бір мемлекеттің территориясын басқа мемлекеттің әскер күшімен уақытша басып алуы. І топқа тапсырма: Сандар сөйлейді. Мына сандарға қарап мәлімет беру 1941ж. 22. 06 — (Ұлы Отан соғысы басталды) 11,600 — (Кенес одағының батыры) 1418 — (Күн мен түнге созылған Ұлы Отан соғысы болып өтті) 1910-1982 жж — (Бауыржан Момышұлы өмір сүрген жылдар) 1945 – 9 .V — (Ұлы Отан соғысы аяқталды.Ең алғаш парад болды) 1940.18. 12— (Гитлер КСРО -ны жаулап алу үшін Барбаросса жоспарын жасады.) ІІ топқа тапсырма: Тапсырма: «Иә», «Жоқ» 1.Генерал – майор И.В.Панфилов қолбасшылық еткен 316 –атқыштар дивизиясы Мәскеу түбінде ерлікпен шайқасты ( иә) 2.1941 жылы Жамбыл Жабаев ленинградтықтарға «Ленинградтық өренім» жырын арнады ( иә) 3.Сұлтан Баймағамбетов Мәскеу үшін шайқаста қаза тапты (жоқ) Ленинград үшін 4.Еділ бойындағы қаһарман қала түбінде минометші Қарсыбай Сыпатаев өшпес ерлік көрсетті ( иә) 5.Қазақстандық партизандардың жалпы саны 4,5 мың ( жоқ) 3,5 мың 6.Қазақстандықтардан 500- ге жуық адам Кеңес Одағы Батыры атағын алды (иә) ІІІ топқа тапсырма: Семантикалық карта.
Дескриптор: -Қазақстанда өндірілген өнімдердің түрлерін анықтайды. - Тыл еңбектерлерінің «Жеңіс қорына» қосқан үлесін баға береді. -Тақырыпқа сай ақпарат беру -Нақты болжамдар беру -Мәтінмен жұмыс |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Соңы 20 мин
|
Рефлексия.
Кері байланыс -Сабақ барысында мен үшін ......қызықты болды… -Бүгінгі сабақта мен ..............білдім…. -Сабақта маған қиын болды… -Бірақ, мені... таң қалдырды.
Бағалау: Бағалау критерилері бойынша баллдық шкаламен бағаланады
Үй тапсырмасы: 1. Ч.Мусин «Қазақстан тарихы» Алматы 2008 ж 336 – 339 бб тақырыпты оқу 2. Тақырып бойынша презентация жасау |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қазақстан майдан арсеналы
Қазақстан майдан арсеналы
Қызылорда медициналық жоғары колледжі
Оқу сабағының жоспары
Сабақтың тақырыбы: Қазақстан майдан арсеналы
Модуль /пән атауы: Қазақстан тарихы
Педагог:А.Ж.Махамбетова дайындады
1. Жалпы мәліметтер
Курс, топ: ІІ курс, Е79
Сабақтың түрі: аралас сабақ
2. Мақсаты, міндеттері: Экономиканың әскери жағдайға өтуі. Өнеркәсіп орындарының Қазақстан аумағына көшірілуі. Соғыс жылдарындағы құрылыстар. Жеңіс қоры. Соғыс мұқтаждықтарын қамтамасыз ету шаралары
3. Күтілетін нәтижелер: Екінші дүниежүзілік соғыстың шығу себептерін түсіне алу; Қазақстандық жауынгерлер ерлігін білу;Соғыс жылдарындағы елдегі әлеуметтік-экономикалық жағдайды пайымдай алу
Тәрбиелік мақсаты:Өз отанына адал қызмет ету, өз елінің тарихын дәстүрін құрметтеу
4. Қажетті ресурстар: Интерактивті тақта, оқулық, карта, презентация, дәріс
5. Сабақтың барысы:
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған іс-әрекеттер |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Басы 20 мин |
1.Ұйымдастыру кезеңі. Аудиторияның, кабинеттің және топтың сабаққа дайындығын тексеру, сабаққа қатыспаған студентті белгілеу, студенттерді сабақтың мақсатымен, жоспарымен таныстыру 2. Үй тапсырмасын пысықтау. Жедел жәрдем ойыны. 1.Қай жылғы Пленумда И.В.Сталин мен оның айналасындағылар «екіжүзділердің халық жауларының бәрінің тамырын шауып, жойып жіберу» туралы нұсқау берді. (1937ж ақпан-наурыз пленумы). 2.Е.Бекмахановтың «Қазақ КСР тарихы» атты күрделі еңбегі қай жылы жарық көрді? (1943 ж Алматыда). 3.Қай жылдары 101 мы қазақстандық ГУЛАГ-қа жабылып, 27 мыңнан астамы атылды? (1937-38ж). 4.Қай жылдан бастап Президент жарлығымен 31 мамыр саяси қуғын-сүргін құрбандарын ес ке алу жылы болып жарияланды? (1997ж). 5.Қазақтың бес арысы қай жылы ақталды? (1988ж 4 қарашада) 6.Е.Бекмахановтың «ХІХғ 20-40ж Қазақстан» атты монографиялық еңбегінде қандай қозғалыс туралы баяндалады? (К.Қасымұлы бастаған ұлт-азаттық қозғалыс). 7.1950ж кітапханалардың кітап қорларынан кімдердің туындылары алынып тасталды? (Е.Бекмаханов, филолог Е.Ысайлов, М.Әуезов, С.Мұханов, ӘТәжібаев, А.Жұбанов, М.Хәкімжанова). 8.Қазақстанда еңбекпен түзету лагерлерін құру туралы қаулыны қай жылы қабылдады? (1930 мамыр). 9.Ақмолада қандай лагерь орналасқан? (Алжир). 10.Қарағанды еңбекпен түзеу лагері қай жылы құрылды? (1931ж 19желтоқсан). Тест тапсырмалары. 1. Жаппай ланкестік алғаш рет қай жылдары сипат алды? А) 1941-1945ж.ж. В) 1934-1934ж.ж. С)1927-1931ж.ж. Д)1931-1933ж.ж. Е)1918-1920ж.ж. 2. 101 мың қазақстандықтар ГУЛАГ азабынан өтті, олардың ішінде атылғандар? А) 27 мыңнан астам В) 37 мыңнан астам С) 47 мыңнан астам Д) 57 мыңнан астам 3.1930ж 4 сәуірде кімді атуға үкім шығарылды? а) Ж. Аймауытов б) А.Байтұрсынов ә) М. Жұмабаев в) М.Дулатов 4. Ланкестердің құрбаны болған, қазақтың тарихи білімінің негізін салушы? А) Қ.И.Сәтбаев В) Ғ.Мүсірепов С) С.Сәдуақасов Д) С.Асфендияров 5. Ақмоладағы Отанына опасыздық жасағандар әйелдеріне арналған лагерьде(АЛЖИР) төмендегі қай мемлекет қайраткерінің әйелі мен қызы азап шекті? А) Т.Рысқұлов В) Ғ.Мүсірепов С) С.Сәдуақасов Д) А.Байтұрсынов 6. Ұлттық аза күні? А) 35 мамыр В)25 мамыр С)21 мамыр Д) 31 мамыр 7.ХХғ. 30-жылдары тоталитарлық казармалық жүйені енгізген қайраткер кім? а) Ф.И.Голощекин в)Н.С.Хрущев с) И.В.Сталин д) Н.И.Ежов 8.“Социолизм жолымен ілгерілеген сайын тап күресі шиеленісе түседі” деген сталиндік теорияның салдары: а) жазалау шараларын енгізді в) “Халық жауларын” жаппай жазалау басталды с) жеке адам құқығы аяққа тапталды д) барлығы дұрыс 9.Жазалау шараларының құрбаны болған тілтанушы ғалым: а) А.Жұбанов в) А.Байтұрсынов с) М.Әуезов д) Ә.Бөкейханов 10.Сталиндік қудалаудан қаза болған қазақтың тарих мектебінің негізін салушы: а) А.Байтұрсынов в) С.Жолдасбеков с) С.Асфендияров д) Ә.Бөкейханов Дескрипторлар: - Фактілермен жұмыс жасай алады. -Ұлы адамдарға жеке қасиеттеріне толық сипаттама жасап, тұжырым жасай біледі. -Сабақ барысындағы толық тапсырмаларды орындап, алған білімі негізінде өзіндік қорытынды жасай біледі.
3. Білім алушыларды оқу мақсатымен бағалау критерийлерімен таныстыру. Фактілермен жұмыс жасай алады. Тақырыпқа қатысты сандық мәліметтерді саралай біледі.Ұлы адамдарға жеке қасиеттеріне толық сипаттама жасап, тұжырым жасай біледі. Сабақ барысындағы толық тапсырмаларды орындап, алған білімі негізінде өзіндік қорытынды жасай біледі. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ортасы 50 |
5. Жаңа сабақты түсіндіру Сабақтың жоспары: 1. Екінші дүниежүзілік соғыс және Ұлы Отан соғысының басталуы. 2. Қазақстан экономикасын соғысқа бейімдеп қайта қуру 3. Қазақстандықтардың Ұлы Жеңіске қосқан үлесі Дәріс кешені №25 тақырып Мағынаны тану: ЖИГСО стратегиясын қолдана отырып, топтарға 3 түрлі мәтін таратылады. Топтар мәтінмен жұмыс жасайды. Жаңа білімді оқушының өзі игеруі, бірін-бірі ұжымдық оқыту. 1-топ. Екінші дүниежүзілік соғыс және Ұлы Отан соғысының басталуы. 2-топ. Қазақстан экономикасын соғысқа бейімдеп қайта қуру 3-топ. Қазақстандықтардың Ұлы Жеңіске қосқан үлесі 5.1 Тақырыпқа сәйкес терминдермен жұмыс (сабақтың тілдік мақсаты) Негізгі сөздер мен тіркестер: Ұлы Отан соғысы- Великая Отечественная война- The Great Patriotic War Эвакуация- Эвакуация- Evacuation Депортация- Депортация- Deportation тыл еңбеккерлері- труженики тыла- Home Front workers
6. Жаңа сабақты бекіту 1-тапсырма. «Кім
тапқыр?»
2-тапсырма:
Сұрақ бізден-жауап
сізден 3-тапсырма: Сөздер сөйлейді. (Терминдермен жұмыс) Фашизм – (италь.фаши-ұғым, одақ) – италян тілінде «ұйым» деген сөз. Дүние жүзіне үстемдік орнатпақ болған топ,бірлестік. Агрессия — Мемлекеттің тәуелсіздігімен аумақтық бір тұтастығын, егемендігін әскери күшпен бұзу. Барбаросса — Фашистік Германияның Кеңес Одағына кенеттен соққы беру жоспары Тайфун — Гитлер армиясының Мәскеуге басып кіруі туралы жоспар Остланд — Кеңес Одағы мен Шығыс Еуропаны мекендеген халықтарды қырып-жою жоспары Цитадель — Гитлер армиясының Курск аймағына басып кіру жоспары Блицкриг – Гитлерлік армияның жеңілмейтіні туралы аңыздың күйреуі, сәтсіздікке ұшырауы Этноцид — Халықты түгелге жуық қырып тастау Террор — (лат. Terror – қорқыныш, үрей) – саяси жауға қарсы күрестің адамды өлтіруге дейін баратын шиеленіскен түрі. Оккупация – бір мемлекеттің территориясын басқа мемлекеттің әскер күшімен уақытша басып алуы. І топқа тапсырма: Сандар сөйлейді. Мына сандарға қарап мәлімет беру 1941ж. 22. 06 — (Ұлы Отан соғысы басталды) 11,600 — (Кенес одағының батыры) 1418 — (Күн мен түнге созылған Ұлы Отан соғысы болып өтті) 1910-1982 жж — (Бауыржан Момышұлы өмір сүрген жылдар) 1945 – 9 .V — (Ұлы Отан соғысы аяқталды.Ең алғаш парад болды) 1940.18. 12— (Гитлер КСРО -ны жаулап алу үшін Барбаросса жоспарын жасады.) ІІ топқа тапсырма: Тапсырма: «Иә», «Жоқ» 1.Генерал – майор И.В.Панфилов қолбасшылық еткен 316 –атқыштар дивизиясы Мәскеу түбінде ерлікпен шайқасты ( иә) 2.1941 жылы Жамбыл Жабаев ленинградтықтарға «Ленинградтық өренім» жырын арнады ( иә) 3.Сұлтан Баймағамбетов Мәскеу үшін шайқаста қаза тапты (жоқ) Ленинград үшін 4.Еділ бойындағы қаһарман қала түбінде минометші Қарсыбай Сыпатаев өшпес ерлік көрсетті ( иә) 5.Қазақстандық партизандардың жалпы саны 4,5 мың ( жоқ) 3,5 мың 6.Қазақстандықтардан 500- ге жуық адам Кеңес Одағы Батыры атағын алды (иә) ІІІ топқа тапсырма: Семантикалық карта.
Дескриптор: -Қазақстанда өндірілген өнімдердің түрлерін анықтайды. - Тыл еңбектерлерінің «Жеңіс қорына» қосқан үлесін баға береді. -Тақырыпқа сай ақпарат беру -Нақты болжамдар беру -Мәтінмен жұмыс |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Соңы 20 мин
|
Рефлексия.
Кері байланыс -Сабақ барысында мен үшін ......қызықты болды… -Бүгінгі сабақта мен ..............білдім…. -Сабақта маған қиын болды… -Бірақ, мені... таң қалдырды.
Бағалау: Бағалау критерилері бойынша баллдық шкаламен бағаланады
Үй тапсырмасы: 1. Ч.Мусин «Қазақстан тарихы» Алматы 2008 ж 336 – 339 бб тақырыпты оқу 2. Тақырып бойынша презентация жасау |
шағым қалдыра аласыз













