Материалдар / Қазақстан мемлекеттілігінің қайта жаңғыруы (1991 – 1996 жылдар) ҚМЖ 9 сынып
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Қазақстан мемлекеттілігінің қайта жаңғыруы (1991 – 1996 жылдар) ҚМЖ 9 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
9.3.1.6 Қазақстанның тәуелсіздік жолындағы алғашқы қадамдарын анықтап, қорытындылау; 9.3.1.7 өткен оқиғалармен сабақтастықты орнатып, Қазақстан тәуелсіздігінің жариялануының тарихи маңызын түсіндіру
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
28 Ақпан 2023
489
1 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Білім беру ұйымының атауы

А. Байтұрсынов атындағы №211 орта мектеп

Пәні:

Қазақстан тарихы

Бөлім:

9.3Қазақстан мемлекеттілігінің қайта жаңғыруы (1991 – 1996 жылдар)

Педагогтің аты-жөні:

Батракова Лаура Майдановна

Күні:

2.02.2023

Сынып: 9

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Қазақстан Республикасы тәуелсіздігінің жариялануы.

Зерттеу сұрағы: «Қазақстан Республикасының тәуелсіздік туралы» Конституциялық Заңының тарихи маңызы қандай?

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

9.3.1.6 Қазақстанның тәуелсіздік жолындағы алғашқы қадамдарын анықтап, қорытындылау;

9.3.1.7 өткен оқиғалармен сабақтастықты орнатып, Қазақстан тәуелсіздігінің жариялануының тарихи маңызын түсіндіру

Сабақтың мақсаты

Қазақстанның тәуелсіздік жолындағы алғашқы қадамдарын анықтап, нәтижелерін тұжырымдау;

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру

Өзін-өзі тексеру




Өткен білімді еске түсіру


Сәлемдесу.

Сабақтың мақсатымен таныстыру.

Мұғалім:

- Есімізге түсірейік:

1920-1930 жылдары Қазақстандағы қоғамдық саяси үдерістер. Қазақстан қайта құру кезеңінде (1986-1991 жылдар) . Қазақстандағы 1986 жылғы Желтоқсан оқиғасы.

Ой салу

-«Тәуелсіздік» нені білдіреді?

сұрағы арқылы сабақ тақырыбын өзектендіру.

Сабақтың басында

«Елім менің» әнін тыңдатылады.

- Әннің мазмұны не туралы?,

- Бұл ән қандай сезім тудырды?,

-Басқа әндерден ерекшелігі неде? - деген сұрақ қойылады.


Ой шақыру. Тақырыпқа шығу.

Қазақ халқының тәуелсіздік үшін болған күресі туралы талқылау жүргізу.

Көтерілістер болды Сырым Датұлы, Жанқожа мен Есет батыр,

Е Пугачев, Кенесары Қасымұлы, 1916 жылғы ұлт-азаттық көтерілістер.

- Сипаты, мақсаты қандай болды?


Сұрақтар:

-Тәуелсіздік үшін болған қандай ұлт-азаттық көтерілістерді білесіздер?

-Бүгінгі өтілетін тақырыптың көтеріліспен қандай байланысы болуы мүмкін?

- Сондай тарихи атаулы күндерді бүгін біз сабақта айтып отырамыз

Ой салу

- «Тәуелсіздік» нені білдіреді?

сұрағы арқылы сабақ тақырыбын өзектендіру.

Жаңа сөздермен жұмыс:

Декларация - мемлекеттік саясат пен құқықтық, халықаралық қарым-қатынастардың негізгі принциптерін салтанатты түрде жариялайтын құжат.

Конституция – (лат.құрылым) – мемлекеттің қоғамдық құрылысын , биліктің өкілдік органдарын құру қаіидасы мен тіртібін , сайлау жүйесін, азаматтардың құқықтары мен міндеттерін анықтайтын негізгі заң

Ұлттық мүдде – 1. қоғамдық өмірдің барлық саласындағы әлеуметтік саяси қажеттіліктерді көрсететін елдің ұлттық-мемлекеттік мүдделері.

2. Ұлттың немесе басқа этностың саяси-экономикалық , әлеуметтік , рухани өміріндегі қажеттіліктердің көріністері.

БҰҰ – халықаралық бейбітшілік пен қауіпсіздікті нығайтып, мемлекеттер арасындағы ынтымақтастықты дамыту үшін құрылған ең ықпалды ұйым.

Оқушылар өз ойларын ортаға салады.

Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу




Әнді қосу –ЛАУРА











Оқушылар көтерілістер туралы айтады


ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады

Тақырып

тық суреттер

Слайд1

Жаңа білім




Бейнебаян көрсетіледі.

«Қазақстан Республикасының тәуелсіздігінің жариялануы» .


Бейнебаян сұрақтары:

1.Тамыз бүлігі қандай оқиға?

2. Тамыз бүлігінен кейін КСРО-да қандай өзгерістер болды?

3. КСРО ыдырағаннан кейін саяси жағдай қалай өзгерді?

4. Қазақстан тәуелсіздік жолында қандай қадамдар жасады?
5. ҚР мемлекеттік тәуелсіздігі жариялануының маңызы неде?


Слайдпен жұмыс

- Балалар, биылғы жылы көптеген тарихымызда атаулы тарихи күндер бар. Олар бүкіл елімізде атап өтіледі.

1. Қаз дауысты Қазыбек бидің туғанына – 355 жыл.

2. Кенесары Қасымұлының туғанына – 220 жыл

3. А. Байтұрсынұлының туғанына – 150 жыл

4. М. Мәметованың туғанына - 100 жыл

5. Т. Бигелдиновтың туғанына – 100 жыл

6. Ш. Мұртазаның туғанына -90 жыл

7. Қазақстанның мемлекеттік рәміздеріне – 30 жыл

8. Қазақстанның БҰҰ құрамына кіргеніне – 30 жыл

9. ҚР Қарулы күштерінің құрылғанына – 30 жыл

10. Д.А.Конаевтың туғанына – 110 жыл


Презентация қорғау

1. Тәуелсіз Қазақстан Республикасының рәміздеріне – 30 жыл.

2. Д.А.Конаевтың туғанына – 110 жыл

3. Кенесары Қасымұлының туғанына – 220 жыл .


ОЙЫН «Барабан» - тв

Сұрақтары:

1. ҚР - ның егемендік туралы Декларация-сының мәні неде?

2. ҚР-ның тәуелсіз ел болғандығын ең бірінші қай мемлекеттер мойындады?

3. ҚР рәміздері қашан қабылданды?

4. Декларация деген не?

5. Әнұран неше рет қабылданды? Оның авторлары мен композиторларын атаңдар.

6. Д.А.Қонаев – ол кім қай жылдары билік етті, е дамуына қосқан

7. Кенесары Қасымұлының басшылы-ғымен болған ұлт – азаттық күрес қай жылдары болды

8.Кенесарының мақсаты болды?

9. Қазақстан Республикасының тәуелсіздік туралы» Конституциялық Заңының тарихи маңызы қандай?


КЕСТЕМЕН ЖҰМЫС. – ПАРАҚ ТАРАТУ

«Жылдар сөйлейді» әдісі бойынша жылдармен жұмыс.


Жылдар

Оқиғалар


1990 жыл 25 қазан


1991 жыл 16 желтоқсан


1992 жылы қаңтар


1992 жылы 2 наурыз


1992 жылы 7 мамыр


1992 жылы 4 маусым



Оқушылар бейнебаянды көреді. Бейнебаянға қатысты сұрақтарға жауап береді.










Оқушылар кестедегі жылдармен жұмыс жасап болған оқиғаларды айтады;













Ералхан


Ұлсая, Рауан


Әдия, Торғын



-ӘДИЯ жазады
















ЛАУРА

Оқушылар оқиғаларды толтырады.

ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады

«Ең үздік жауап»



Мұғалім тақтаға дұрыс жауапты шығарады; Оқушылар өзін-өзі бағалайды;



(Қазақстан Республикасының тәуелсіздігінің жариялануы) . бейне баян.

https://youtu.be/co4vahQyup0


Слайд 2




Слайд 3

А4 парақ

Таратпа қағаз

Бекіту




Үйге тапсырма



Сабақты қорытындылау.

«ТӘУЕЛСІЗ МИКРОФОН» ӘДІСІ арқылы

Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!