|
Пәні: |
Дүниетану |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлімі: |
Менің туған өлкем |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
29.11 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Сейткалиева С.Н |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 2 е |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Қазақстан –менің Отаным |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
2.1.3.2. Қазақстан картасынан өз облысыңды, ірі өзендерді, қалаларды және ірі жолдарды көрсету; 2.1.3.1. Өзіндік зерттеулер арқылы туған өлкесінің көрікті жерлерін сипаттау және суреттеу. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: оқулықта берілген және қосымша тапсырмаларды орындайды. Жазба жұмыс жасайды. Сұраққа жауап береді. Оқушылардың басым бөлігі: топтық жұмысты бірлесе орындайды. Өз бетінше жұмыс істейді. Сұраққа жауап береді. Қосымша үлестірме ресурстармен жұмыс істейді. Кейбір оқушылар: оқулықтан тыс берілген қосымша тапсырмаларды орындайды, тақырып бойынша қосымша мәліметтер мен дәлелдер келтіре алады |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтар |
денсаулық, достық және айналадағыларға қамқорлық көрсету |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Р.Л Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы (2 мин) |
Психологиялық ахуал орнату. Қуан ,шаттан! Қуан, шаттан! Қуанатын күн бүгін, Баршаңызға, қайырлы күн! Күліп шықты күн бүгін! |
Оқушылар сабаққа назар аударады. |
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы (5 мин) 11 мин |
Үй тапсырмасын тексеру Біздің сынып Топқа тапсырмалар беру Біздің сынып ережелері Біздің сынып қандай? Сыныптастар деген кімдер? Дескриптор: -ереже құрастырады -сынып жайлы мәтін құрастырады -сыныптастар туралы өз ойларын айтады «Ой қозғау» Пазл құрастыру арқылы бүгінгі сабақтың тақырыбын табу «Менің Отаным», «Менің туған өлкем» Осы ұғымдар арасындағы айырмашылықты табыңдар. Сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау Ақын М.Мақатаевтың өлеңін оқу Кім тағы Отан,туған жер туралы өлең біледі? Қазақстан туралы ролик көрсету
Тақырып бойынша
тереңірек мәліметтер 1-тапсырма Жұптық жұмыс «Карта» әдісі Картаға қара. Картадан Каспий теңізі мен Алтай тауын көрсет. Картадан Ертіс, Жайық, Сырдарияя өзендерін көрсет. Картадан Астана, Алматы, Тараз, Шымкент қалаларын көрсет Дескриптор: - картадан Каспий теңізі мен Алтай тауын көрсетеді(1б) - картадан Ертіс, Жайық, Сырдарияя өзендерін көрсетеді(1б) - картадан Астана, Алматы, Тараз, Шымкент қалаларын көрсетеді(1б) |
Сынып ережесін құрастырады Пазл құрастырады Екі ұғым арасындағы ұқсастық пен айырмашылық туралы ойын айтады Видеоролик көреді 1. картадан Каспий теңізі мен Алтай тауын көрсетеді 2.картадан Ертіс, Жайық, Сырдарияя өзендерін көрсетеді 3.картадан Астана, Алматы, Тараз, Шымкент қалаларын көрсетеді |
Мадақтау Шапалақ әдісіиен бағалау |
А 4 пазл Оқулық 45 бет |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
7 мин Сергіту сәті 2 минут |
2 – тапсырма Жеке жұмыс «Менің мекенжайым» әдісі Сен тұратын ауыл қай обылыста орналасқан? Жаз Астан мен Алматыға ауылыңнан қалай жетуге болад? Жаз. Дескриптор: -тұратын ауылы қай обылысқа жататынын жазады(1б) -Астанаға өз ауылына қалай баруға болатынын жазады(1б) - Алматыға өз ауылына қалай баруға болатынын жазады(1б) «Шеңбер жасап жүреміз» Бейнекөрініс ұсынылады |
1. тұратын ауылы қай обылысқа жататынын жазады 2.Астанаға өз ауылына қалай баруға болатынын жазады 3.Алматыға өз ауылына қалай баруға болатынын жазады Балалар жаттығу жасайды |
«Комментарий» арқылы |
Таратпа қаламсап |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 11 мин |
3-тапсырма Топтық жұмыс «Галереяны аралау» әдісі Қазақстанға қатысты суреттерді топтастыру 2-топ Мақалды сәйкестендіреді Отан –оттан да ыстық Отанды сүю-отбасынан басталады Отан үшін отқа түс, күймейсің. Отансыз адам-ормансыз бұлбұл 3-топ Қазақстан картасынан Қарағанды облысын көрсету Дескриптор: -Қазақстанға қатысты суреттерді топтастырады (1б) -мақалды сәйкестендіреді(1б) - Қазақстан картасынан Қарағанды облысын көрсету(1б) 4 тапсырма. Сын тұрғысынан сұрақтарға жауап беру (иә, жоқ) 1. Қазақстан жері кең байтақ 2. Қазақстан 5 мемлекетпен шектескен 3. Астанасы – Алматы 4. Ұлты қазақ 5. Пайдалы қазбаларға өте бай 6. Өсімдіктер әлемі алуан түрлі 7. Ертіс, Сырдария, Есіл, Жайық - өзендер 8. Ту, Елтаңба, Әнұран еліміздің рәміздері 9. Мемлекеттік тіл – орыс тілі 10. Менің Отаным – Қазақстан |
Қазақстанға қатысты суреттерді топтастырады (1б) -мақалды сәйкестендіреді(1б) - Қазақстан картасынан Қарағанды облысын көрсетеді(1б) Оқушылар жауап береді |
«Комментарий» арқылы бағалау |
А3 Түрлі –түсті маркер |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Рефлексия 7 мин |
Баспалдақ жетістігі арқылы бағалау Үйге тапсырма |
Бүгінгі сабақтан алған анықтайды. |
«Комментарий» арқылы |
Зарядтар, «Білім заряды»
таратпа Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Пәні: Дүниетану Бөлімі: Менің туған
өлкем Күні: 29.11 Педагогтің
аты-жөні: Сейткалиева
С.Н Сынып: 2
е Қатысқандар саны:
Қатыспағандар саны: Сабақтың
тақырыбы Қазақстан –менің
Отаным Оқу бағдарламасына сәйкес
оқыту мақсаттары
2.1.3.2. Қазақстан
картасынан өз облысыңды, ірі өзендерді, қалаларды және ірі жолдарды
көрсету;
2.1.3.1. Өзіндік
зерттеулер арқылы туған өлкесінің
көрікті жерлерін сипаттау және
суреттеу. Сабақтың
мақсаты Барлық оқушылар: оқулықта
берілген және қосымша тапсырмаларды орындайды. Жазба жұмыс жасайды.
Сұраққа жауап береді. Оқушылардың басым бөлігі: топтық жұмысты
бірлесе орындайды. Өз бетінше жұмыс істейді. Сұраққа жауап береді.
Қосымша үлестірме ресурстармен жұмыс істейді. Кейбір оқушылар:
оқулықтан тыс берілген қосымша тапсырмаларды орындайды, тақырып
бойынша қосымша мәліметтер мен дәлелдер келтіре
алады Құндылықтар денсаулық, достық және
айналадағыларға қамқорлық
көрсету Р.Л Сабақ
барысы
Сабақтың кезеңі/уақыты Педагогтің
әрекеті Оқушының
әрекеті Бағалау Ресурстар Сабақтың басы (2
мин)
Психологиялық ахуал
орнату.
Қуан ,шаттан! Қуан, шаттан! Қуанатын
күн бүгін,
Баршаңызға, қайырлы
күн! Күліп шықты күн
бүгін!
Оқушылар сабаққа
назар аударады.
Сабақтың ортасы
(5
мин) 11
мин
Үй тапсырмасын
тексеру
Біздің
сынып
Топқа тапсырмалар
беру
Біздің сынып
ережелері
Біздің сынып
қандай?
Сыныптастар деген
кімдер?
Дескриптор:
-ереже
құрастырады
-сынып жайлы мәтін
құрастырады
-сыныптастар туралы
өз ойларын айтады
«Ой
қозғау»
Пазл құрастыру
арқылы бүгінгі сабақтың тақырыбын
табу
«Менің Отаным»,
«Менің туған өлкем»
Осы ұғымдар
арасындағы айырмашылықты
табыңдар.
Сабақтың тақырыбы
мен мақсатын хабарлау
Ақын
М.Мақатаевтың өлеңін оқу
Кім тағы Отан,туған
жер туралы өлең біледі?
Қазақстан туралы
ролик көрсету
Тақырып бойынша
тереңірек мәліметтер
1-тапсырма
Жұптық
жұмыс
«Карта»
әдісі
Картаға
қара.
Картадан Каспий
теңізі мен Алтай тауын
көрсет.
Картадан Ертіс,
Жайық, Сырдарияя өзендерін
көрсет.
Картадан Астана,
Алматы, Тараз, Шымкент қалаларын
көрсет
Дескриптор:
- картадан Каспий теңізі мен
Алтай тауын көрсетеді(1б)
- картадан Ертіс,
Жайық, Сырдарияя өзендерін
көрсетеді(1б) - картадан Астана, Алматы,
Тараз, Шымкент қалаларын
көрсетеді(1б)
Сынып ережесін
құрастырады
Пазл
құрастырады
Екі ұғым арасындағы
ұқсастық пен айырмашылық туралы ойын
айтады
Видеоролик
көреді
1. картадан Каспий
теңізі мен Алтай тауын
көрсетеді
2.картадан Ертіс,
Жайық, Сырдарияя өзендерін
көрсетеді
3.картадан Астана,
Алматы, Тараз, Шымкент қалаларын
көрсетеді
Мадақтау Шапалақ әдісіиен
бағалау
А
4
пазл
Оқулық
45
бет
7
мин
Сергіту
сәті 2
минут
2 – тапсырма Жеке
жұмыс
«Менің
мекенжайым» әдісі
Сен тұратын ауыл қай
обылыста орналасқан? Жаз
Астан мен Алматыға
ауылыңнан қалай жетуге болад?
Жаз.
Дескриптор:
-тұратын ауылы қай
обылысқа жататынын
жазады(1б)
-Астанаға өз ауылына
қалай баруға болатынын
жазады(1б)
- Алматыға өз
ауылына қалай баруға болатынын
жазады(1б)
«Шеңбер жасап
жүреміз» Бейнекөрініс
ұсынылады
1. тұратын ауылы қай
обылысқа жататынын жазады
2.Астанаға өз
ауылына қалай баруға болатынын
жазады
3.Алматыға өз
ауылына қалай баруға болатынын
жазады Балалар жаттығу
жасайды
«Комментарий»
арқылы
Таратпа
қаламсап
Сабақтың
соңы
11
мин
3-тапсырма
Топтық
жұмыс
«Галереяны
аралау» әдісі
Қазақстанға
қатысты суреттерді
топтастыру
2-топ
Мақалды
сәйкестендіреді
Отан –оттан да
ыстық
Отанды сүю-отбасынан
басталады
Отан үшін отқа түс,
күймейсің.
Отансыз
адам-ормансыз бұлбұл
3-топ
Қазақстан картасынан
Қарағанды облысын көрсету
Дескриптор:
-Қазақстанға қатысты
суреттерді топтастырады (1б)
-мақалды
сәйкестендіреді(1б)
- Қазақстан
картасынан Қарағанды облысын
көрсету(1б)
4
тапсырма.
Сын тұрғысынан
сұрақтарға жауап беру (иә,
жоқ)
1. Қазақстан жері
кең байтақ
2. Қазақстан 5
мемлекетпен шектескен
3. Астанасы –
Алматы
4. Ұлты
қазақ
5. Пайдалы
қазбаларға өте бай
6. Өсімдіктер әлемі
алуан түрлі
7. Ертіс, Сырдария,
Есіл, Жайық - өзендер
8. Ту, Елтаңба,
Әнұран еліміздің рәміздері
9. Мемлекеттік тіл –
орыс тілі 10. Менің Отаным –
Қазақстан
Қазақстанға қатысты
суреттерді топтастырады (1б)
-мақалды
сәйкестендіреді(1б)
- Қазақстан
картасынан Қарағанды облысын
көрсетеді(1б) Оқушылар жауап
береді
«Комментарий» арқылы
бағалау
А3
Түрлі –түсті
маркер
Рефлексия 7
мин
Баспалдақ
жетістігі арқылы бағалау
Үйге
тапсырма Бүгінгі сабақтан алған
анықтайды.
«Комментарий» арқылы
Зарядтар, «Білім заряды»
таратпа | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||













