|
Білім беру ұйымының атауы |
Б. Соқпақбаев атындағы орта мектеп- гимназиясы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
Қазақстан тарихы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
9.3 Қазақстан қайта құру кезеңінде (1986-1991 жылдар) |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Бақытжанұлы Ермек |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 9 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қазақстан «Қайта құрудың» бастапқы кезеңінде. Зерттеу сұрағы: КСРО-ның ыдырауы: заңдылық па әлде кездейсоқтық па? |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
9.3.1.1 қоғамдық-саяси өмірдің ерекшеліктерін түсіндіру және өзіндік интерпретация жасау; 9.4.1.2 Кеңес үкіметі кезіндегі орын алған әлеуметтік-экономикалық проблемаларды талдау |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Қазақстанның «Қайта құрудың» бастапқы кезеңіндегі қоғамдық саяси өмірдің ерекшеліктерін және Кеңес үкіметі кезіндегі орын алған әлеуметтік-экономикалық проблемаларды талдау |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру |
Ынталандыру: Қызығушылықты арттыру кезеңі «Жалған-Ақиқат» әдісі бойынша материал қайталанады. Өткен тақырыптарды еске түсіру үшін оқушылар 10 сұрақтан тұратын тест тапсырмаларын орындайды. «Ия» және «жоқ» бағандарына «+» таңбасын белгілейді. «Миға шабуыл» әдісі
Жаңа тақырыпқа шығу үшін стимул тудыратын суреттер көрсетіледі. Мұғалім оқушылармен бағалау критерийлерді талқылайды. Оқушылар қосымша өздерінің ұсыныстарын қосады. |
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар топта сурет бойынша талқылау жүргізіп, өз пікірлерін ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады |
Тақырып тық суреттер |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жаңа білім |
Зерттеу сұрағы: КСРО-ның ыдырауы: заңдылық па әлде кездейсоқтық па? Оқушылар оқулықтағы ақпаратты пайдаланып, КСРО-ның ыдырау себеп –салдарын «Балық қаңқасы» әдісі арқылы анықтайды.
КСРО ыдырауының басқа да себептерін түсіндіру КСРО –ның ыдырау себептері Кеңес қоғамының авторитарлық жүйесі. Бір идеологияның үстемдігі. Кеңестік жүйені өзгертудегі сәтсіз реформалар. Жаппай тауар тапшылығы Экстенсивті экономика Экономикалық дағдарыс Мемлекет қаржысын талан-таражға салу Әлемде мұнай бағасының түсіуі Ұлтаралық қақтығыстардың жиілеуі. Бір орталыққа бағынудан бастарту Мәтінмен жұмыс. Оқушылар мәтінді, тапсырмаларды орындайды. Тұжырымдардың ақиқат не жалған екенін анықта.
Деректі материалды зерттеу
Зерттеу қорытындысы бойынша дискуссия ұйымдастырылады. Интерпретация Оқушылардың жаңа білімді қаншалықты игергенін және күтілетін нәтижеге қаншалықты жеткенін анықтау үшін оқушыларға «КСРО-ның ыдырауына қандай факторлар әсер етті?» деген зерттеу сұрағын қойыңыз. Мәтінді толықтыр. Дағдарысты тоқтатып, экономиканы жандандыру үшін, ________ «Мемлекеттік кәсіпорын туралы» заң қабылданды. Оған сәйкес _________ кәсіпорындар шаруашылық есепке көшірілді. Шаруашылық есеп – түскен пайданың бір бөлігін «жұртшылықтың» пайдасына біркелкі бөлуді көздейтін, ____________ экономика жағдайында кәсіпорынның кірістері мен шығыстарын есептеу әдісі. |
Оқулықпен жұмыс Мәтіннен негізгі идеяны анықтайды Денесінің жоғары жағындағы қанаттарға идеяның себептері, төменгі қанаттарға идеяның салдары жазылады.Түйінді ой құйрығына жазылады. Кейін ауызша кері байланыс беріледі.
Дескритор: Тұжырымның ақиқат/жалған екенін анықтайды «Қайта құруға дейінгі және одан кейінгі кезеңдегі Қазақстан» оқиғалар кестесін толтыру, өзгерістерін, жетістіктері мен кемшіліктерін анықтау.
Оқушылар мәтінді толықтырып, ойды аяқтайды. |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
«Ең үздік жауап»
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады «Екі жұлдық,бір ұсыныс»
Қалыптастырушы бағалау тапсырмаларын орындағанынан кейін оқушылар бағалау парағы бойынша бір-бірін немесе өз жұмысын өздері бағалайды.
Өзін-өзі бағалау
|
Ақпараттық мәтін «Балық қаңқасы» Тақырып тық ақпараттық мәтіндер PEST кестесі Таратпа материал дар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Сабақты қорытындылау «КСРО-ның ыдырауы: заңдылық па әлде кездейсоқтық па?» осы сұрақ төңірегінде өз пікіріңізді жазыңызы, дәлел келтіріңіз, ойыңызды қортындылаңыз. Үйге тапсырма Үшбұрышы тапсырмасын орындайды. 5 кілтті сөз, 3 түсініктеме және 1 сипаттама. |
Сабақтың тақырыбын қорытындылау |
«Ең үздік жауап» |
Ақпараттық карточка
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Кері байланыс |
|
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады
|
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
А4, конспект
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қазақстан қайта құру кезеңінде (1986-1991 жылдар)
Қазақстан қайта құру кезеңінде (1986-1991 жылдар)
|
Білім беру ұйымының атауы |
Б. Соқпақбаев атындағы орта мектеп- гимназиясы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
Қазақстан тарихы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
9.3 Қазақстан қайта құру кезеңінде (1986-1991 жылдар) |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Бақытжанұлы Ермек |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 9 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қазақстан «Қайта құрудың» бастапқы кезеңінде. Зерттеу сұрағы: КСРО-ның ыдырауы: заңдылық па әлде кездейсоқтық па? |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
9.3.1.1 қоғамдық-саяси өмірдің ерекшеліктерін түсіндіру және өзіндік интерпретация жасау; 9.4.1.2 Кеңес үкіметі кезіндегі орын алған әлеуметтік-экономикалық проблемаларды талдау |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Қазақстанның «Қайта құрудың» бастапқы кезеңіндегі қоғамдық саяси өмірдің ерекшеліктерін және Кеңес үкіметі кезіндегі орын алған әлеуметтік-экономикалық проблемаларды талдау |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру |
Ынталандыру: Қызығушылықты арттыру кезеңі «Жалған-Ақиқат» әдісі бойынша материал қайталанады. Өткен тақырыптарды еске түсіру үшін оқушылар 10 сұрақтан тұратын тест тапсырмаларын орындайды. «Ия» және «жоқ» бағандарына «+» таңбасын белгілейді. «Миға шабуыл» әдісі
Жаңа тақырыпқа шығу үшін стимул тудыратын суреттер көрсетіледі. Мұғалім оқушылармен бағалау критерийлерді талқылайды. Оқушылар қосымша өздерінің ұсыныстарын қосады. |
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар топта сурет бойынша талқылау жүргізіп, өз пікірлерін ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады |
Тақырып тық суреттер |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жаңа білім |
Зерттеу сұрағы: КСРО-ның ыдырауы: заңдылық па әлде кездейсоқтық па? Оқушылар оқулықтағы ақпаратты пайдаланып, КСРО-ның ыдырау себеп –салдарын «Балық қаңқасы» әдісі арқылы анықтайды.
КСРО ыдырауының басқа да себептерін түсіндіру КСРО –ның ыдырау себептері Кеңес қоғамының авторитарлық жүйесі. Бір идеологияның үстемдігі. Кеңестік жүйені өзгертудегі сәтсіз реформалар. Жаппай тауар тапшылығы Экстенсивті экономика Экономикалық дағдарыс Мемлекет қаржысын талан-таражға салу Әлемде мұнай бағасының түсіуі Ұлтаралық қақтығыстардың жиілеуі. Бір орталыққа бағынудан бастарту Мәтінмен жұмыс. Оқушылар мәтінді, тапсырмаларды орындайды. Тұжырымдардың ақиқат не жалған екенін анықта.
Деректі материалды зерттеу
Зерттеу қорытындысы бойынша дискуссия ұйымдастырылады. Интерпретация Оқушылардың жаңа білімді қаншалықты игергенін және күтілетін нәтижеге қаншалықты жеткенін анықтау үшін оқушыларға «КСРО-ның ыдырауына қандай факторлар әсер етті?» деген зерттеу сұрағын қойыңыз. Мәтінді толықтыр. Дағдарысты тоқтатып, экономиканы жандандыру үшін, ________ «Мемлекеттік кәсіпорын туралы» заң қабылданды. Оған сәйкес _________ кәсіпорындар шаруашылық есепке көшірілді. Шаруашылық есеп – түскен пайданың бір бөлігін «жұртшылықтың» пайдасына біркелкі бөлуді көздейтін, ____________ экономика жағдайында кәсіпорынның кірістері мен шығыстарын есептеу әдісі. |
Оқулықпен жұмыс Мәтіннен негізгі идеяны анықтайды Денесінің жоғары жағындағы қанаттарға идеяның себептері, төменгі қанаттарға идеяның салдары жазылады.Түйінді ой құйрығына жазылады. Кейін ауызша кері байланыс беріледі.
Дескритор: Тұжырымның ақиқат/жалған екенін анықтайды «Қайта құруға дейінгі және одан кейінгі кезеңдегі Қазақстан» оқиғалар кестесін толтыру, өзгерістерін, жетістіктері мен кемшіліктерін анықтау.
Оқушылар мәтінді толықтырып, ойды аяқтайды. |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
«Ең үздік жауап»
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады «Екі жұлдық,бір ұсыныс»
Қалыптастырушы бағалау тапсырмаларын орындағанынан кейін оқушылар бағалау парағы бойынша бір-бірін немесе өз жұмысын өздері бағалайды.
Өзін-өзі бағалау
|
Ақпараттық мәтін «Балық қаңқасы» Тақырып тық ақпараттық мәтіндер PEST кестесі Таратпа материал дар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Сабақты қорытындылау «КСРО-ның ыдырауы: заңдылық па әлде кездейсоқтық па?» осы сұрақ төңірегінде өз пікіріңізді жазыңызы, дәлел келтіріңіз, ойыңызды қортындылаңыз. Үйге тапсырма Үшбұрышы тапсырмасын орындайды. 5 кілтті сөз, 3 түсініктеме және 1 сипаттама. |
Сабақтың тақырыбын қорытындылау |
«Ең үздік жауап» |
Ақпараттық карточка
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Кері байланыс |
|
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады
|
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
А4, конспект
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз















