Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі
«№ 40 орта мектебі»
КММ_
(білім беру ұйымының атауы)
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
Қазақстан «Қайта құрудың» бастапқы кезеңінде
|
Бөлім: |
9.3 Қазақстан қайта құру кезеңінде (1986-1991 жылдар) |
||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
14.01.2025ж |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 9 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қазақстан «Қайта құрудың» бастапқы кезеңінде. Зерттеу сұрағы: КСРО-ның ыдырауы: заңдылық па әлде кездейсоқтық па? |
||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
9.3.1.1 қоғамдық-саяси өмірдің ерекшеліктерін түсіндіру және өзіндік интерпретация жасау; 9.4.1.2 Кеңес үкіметі кезіндегі орын алған әлеуметтік-экономикалық проблемаларды талдау |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Қоғамдық-саяси өмірдің ерекшеліктерін түсіндіру және өзіндік интерпретация жасау; Кеңес үкіметі кезіндегі орын алған әлеуметтік-экономикалық проблемаларды талдау |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру 2 мин Өткен білімді еске түсіру 3 мин |
Ой шақыру Амандасу, жағымды ахуал қалыптастырады. -Оқушыларды түгендейді. -Сабақтың мақсатымен, сабақтың алгоритмімен таныстырып, сабақта қалай бағаланатын ескертеді. Пәнаралық байланыс пен «заң мен тәртіп» құндылығы туралы айтылады. Алдыңғы білімді еске түсіру. . Өткен тақырыптарды еске түсіру үшін оқушылар 10 сұрақтан тұратын тест тапсырмаларын орындайды. «Ия» және «жоқ» бағандарына «+» таңбасын белгілейді.
|
Оқушылар өз ойларын ортаға салады Оқушылар сұрақтарға болжам жауаптарын береді және бір-бірін толықтырады.
Оқушылар бейне сабақты көріп, сұраққа жауап береді. Оқушылардың болжамды жауаптары. Себептері: -Экономикалық дағдарыс. -Жемқорлықтың күшеюі. -Халықтың өмір сүру деңгейінің төмендеуі. |
Оқушылардың көңіл-күйін және сабаққа дайындығына ынталандыру сөздері: «Жарайсың, керемет», т.б.; ҚБ 1-10 балл; Ойлау дағдыларының деңгейі: білу түсіну Тарихи концепт: дәлел Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады Бағалау критерийлері: -Кеңес үкіметі кезіндегі орын алған әлеуметтік-экономикалық проблемаларды талдайды Дескрипторлар: |
|
|||||||||||||||||||||||
|
Жаңа білім 5 мин 10 мин
10 мин |
«Бейне подкаст»
-КСРО –ның ыдырау себептері қандай болды? 1-тапсырма: Қайта құру кезеңінің әсерін бейнелейтін постер жасаңыз." -Постерде қайта құрудың себептері, негізгі өзгерістері, және Қазақстанға тигізген әсері көрсетілуі тиіс. ЕББҚ оқушы жұбының көмегімен орындайды..(тынымсыз оқушы) 2-тапсырма. Қайта құрудың Қазақстанға әсерін талдаңыз" кестесін толтырыңыз.
ЕББҚ оқушы мұғалімнің көмегімен орындайды.(тынымсыз оқушы) |
Негізгі өзгерістер: -Жекешелендіру басталды. -Кәсіпорындар өз-өзін қаржыландыру жүйесіне көшті. -Нарықтық экономикаға бейімделу. Қазақстанға әсері: -Экономикалық тұрақсыздық. -Жұмыссыздықтың өсуі. -Нарықтық экономиканың негізі қаланды. Оқушылардың болжамды жауаптары.
|
-Постерде қайта құрудың себептері, негізгі өзгерістері, және Қазақстанға тигізген әсері анық және толық көрсетілген.-1 балл -Қосымша тарихи деректер мен нақты мысалдар қосылған.-1балл -Жұмыс эстетикалық тұрғыда тартымды, оқуға жеңіл.-1балл -Өз идеяларын логикалық түрде байланыстырып ұсынған.-1 балл Жалпы балл-4 Бағалау балы: Дескрипторлар: -Қайта құрудың себептерін дұрыс анықтайды (экономикалық, саяси, әлеуметтік).-1 балл -Жекешелендіру, кәсіпорындардың жаңа жүйеге көшуі сияқты өзгерістерді нақты сипаттайды.-1 балл -Қайта құрудың экономикалық және әлеуметтік салдарын дәл көрсетеді (инфляция, жұмыссыздық, нарықтық экономикаға көшу).-1 балл Жалпы- 3 балл |
https://youtu.be/8CvfjUXCchY?si=r_XOxs1rVWJd4FtQ
Тақырып тық ақпараттық мәтіндер
|
|||||||||||||||||||||||
|
Бекіту тапсырмасы
|
Тест тапсырмалары:
1. Қайта құру кезеңі қай жылы
басталды?
2. Қайта құрудың басты мақсаты қандай
болды?
3. Қайта құру кезінде Қазақстанда
қандай маңызды өзгеріс болды? |
Оқушылардың болжамды жауаптары. Тест жауаптары:
|
Әрбір дұрыс жауап 1 балл Жалпы-3 балл |
Таратпа маетриалдар
|
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 мин
|
Сабақты қорытындылау: Сұрақ: «Бүгінгі сабақтың мақсаты қандай болды? Біз бүгін нені білдік?» Бағалау Үй тапсырмасы: Қазақстан «Қайта құрудың» бастапқы кезеңінде мазмұндау Рефлексия «БББ» |
Оқушылардың тапсырмалар арқылы алған білімдерін қорытындылап, сабақтың негізгі ұғымдарын еске түсіреді. Бағалау критерийлері: -Кеңес үкіметі кезіндегі орын алған әлеуметтік-экономикалық проблемаларды талдайды |
*Оқушыларды сабақта белсенді қатысқаны үшін мадақтау; *Оқушылардың жиналған баллдарын атау және журналға қойылады. |
Bilimclass.kz
|
|||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қазақстан «Қайта құрудың» бастапқы кезеңінде ҚМЖ 9 сынып.
Қазақстан «Қайта құрудың» бастапқы кезеңінде ҚМЖ 9 сынып.
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі
«№ 40 орта мектебі»
КММ_
(білім беру ұйымының атауы)
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
Қазақстан «Қайта құрудың» бастапқы кезеңінде
|
Бөлім: |
9.3 Қазақстан қайта құру кезеңінде (1986-1991 жылдар) |
||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
14.01.2025ж |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 9 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қазақстан «Қайта құрудың» бастапқы кезеңінде. Зерттеу сұрағы: КСРО-ның ыдырауы: заңдылық па әлде кездейсоқтық па? |
||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
9.3.1.1 қоғамдық-саяси өмірдің ерекшеліктерін түсіндіру және өзіндік интерпретация жасау; 9.4.1.2 Кеңес үкіметі кезіндегі орын алған әлеуметтік-экономикалық проблемаларды талдау |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Қоғамдық-саяси өмірдің ерекшеліктерін түсіндіру және өзіндік интерпретация жасау; Кеңес үкіметі кезіндегі орын алған әлеуметтік-экономикалық проблемаларды талдау |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру 2 мин Өткен білімді еске түсіру 3 мин |
Ой шақыру Амандасу, жағымды ахуал қалыптастырады. -Оқушыларды түгендейді. -Сабақтың мақсатымен, сабақтың алгоритмімен таныстырып, сабақта қалай бағаланатын ескертеді. Пәнаралық байланыс пен «заң мен тәртіп» құндылығы туралы айтылады. Алдыңғы білімді еске түсіру. . Өткен тақырыптарды еске түсіру үшін оқушылар 10 сұрақтан тұратын тест тапсырмаларын орындайды. «Ия» және «жоқ» бағандарына «+» таңбасын белгілейді.
|
Оқушылар өз ойларын ортаға салады Оқушылар сұрақтарға болжам жауаптарын береді және бір-бірін толықтырады.
Оқушылар бейне сабақты көріп, сұраққа жауап береді. Оқушылардың болжамды жауаптары. Себептері: -Экономикалық дағдарыс. -Жемқорлықтың күшеюі. -Халықтың өмір сүру деңгейінің төмендеуі. |
Оқушылардың көңіл-күйін және сабаққа дайындығына ынталандыру сөздері: «Жарайсың, керемет», т.б.; ҚБ 1-10 балл; Ойлау дағдыларының деңгейі: білу түсіну Тарихи концепт: дәлел Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады Бағалау критерийлері: -Кеңес үкіметі кезіндегі орын алған әлеуметтік-экономикалық проблемаларды талдайды Дескрипторлар: |
|
|||||||||||||||||||||||
|
Жаңа білім 5 мин 10 мин
10 мин |
«Бейне подкаст»
-КСРО –ның ыдырау себептері қандай болды? 1-тапсырма: Қайта құру кезеңінің әсерін бейнелейтін постер жасаңыз." -Постерде қайта құрудың себептері, негізгі өзгерістері, және Қазақстанға тигізген әсері көрсетілуі тиіс. ЕББҚ оқушы жұбының көмегімен орындайды..(тынымсыз оқушы) 2-тапсырма. Қайта құрудың Қазақстанға әсерін талдаңыз" кестесін толтырыңыз.
ЕББҚ оқушы мұғалімнің көмегімен орындайды.(тынымсыз оқушы) |
Негізгі өзгерістер: -Жекешелендіру басталды. -Кәсіпорындар өз-өзін қаржыландыру жүйесіне көшті. -Нарықтық экономикаға бейімделу. Қазақстанға әсері: -Экономикалық тұрақсыздық. -Жұмыссыздықтың өсуі. -Нарықтық экономиканың негізі қаланды. Оқушылардың болжамды жауаптары.
|
-Постерде қайта құрудың себептері, негізгі өзгерістері, және Қазақстанға тигізген әсері анық және толық көрсетілген.-1 балл -Қосымша тарихи деректер мен нақты мысалдар қосылған.-1балл -Жұмыс эстетикалық тұрғыда тартымды, оқуға жеңіл.-1балл -Өз идеяларын логикалық түрде байланыстырып ұсынған.-1 балл Жалпы балл-4 Бағалау балы: Дескрипторлар: -Қайта құрудың себептерін дұрыс анықтайды (экономикалық, саяси, әлеуметтік).-1 балл -Жекешелендіру, кәсіпорындардың жаңа жүйеге көшуі сияқты өзгерістерді нақты сипаттайды.-1 балл -Қайта құрудың экономикалық және әлеуметтік салдарын дәл көрсетеді (инфляция, жұмыссыздық, нарықтық экономикаға көшу).-1 балл Жалпы- 3 балл |
https://youtu.be/8CvfjUXCchY?si=r_XOxs1rVWJd4FtQ
Тақырып тық ақпараттық мәтіндер
|
|||||||||||||||||||||||
|
Бекіту тапсырмасы
|
Тест тапсырмалары:
1. Қайта құру кезеңі қай жылы
басталды?
2. Қайта құрудың басты мақсаты қандай
болды?
3. Қайта құру кезінде Қазақстанда
қандай маңызды өзгеріс болды? |
Оқушылардың болжамды жауаптары. Тест жауаптары:
|
Әрбір дұрыс жауап 1 балл Жалпы-3 балл |
Таратпа маетриалдар
|
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 мин
|
Сабақты қорытындылау: Сұрақ: «Бүгінгі сабақтың мақсаты қандай болды? Біз бүгін нені білдік?» Бағалау Үй тапсырмасы: Қазақстан «Қайта құрудың» бастапқы кезеңінде мазмұндау Рефлексия «БББ» |
Оқушылардың тапсырмалар арқылы алған білімдерін қорытындылап, сабақтың негізгі ұғымдарын еске түсіреді. Бағалау критерийлері: -Кеңес үкіметі кезіндегі орын алған әлеуметтік-экономикалық проблемаларды талдайды |
*Оқушыларды сабақта белсенді қатысқаны үшін мадақтау; *Оқушылардың жиналған баллдарын атау және журналға қойылады. |
Bilimclass.kz
|
|||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз

















