Қазақстан қалаларына саяхат
Алматы облысы
Еңбекшіқазақ ауданы
Таутүрген негізгі орта мектебі
Қазақ тілі мен қазақ әдебиеті пәнінің мұғалімі
Тургумбекова А.Н.
|
Пән |
Қазақ тілі |
|||||
|
Бөлім: |
5. Бос уақыт және хобби. Морфология |
|||||
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты : |
Тургумбекова Ақмарал Нурахановна |
|||||
|
Күні: |
05.12.2024 |
|||||
|
Сынып: 5 |
Қатысушылар саны: 5 |
Қатыспағандар саны:- |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қазақстан қалаларына саяхат (Көкем әдебиет стилі) |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
5. 2. 3. 1 хабарлама құрылымы мен ресімделуі арқылы жанрлық ерекшеліктерін ажырату 5. 3. 2. 1 жанрлық ерекшеліктеріне сай ресімделуі мен құрылымын сақтап, хабарландыру құрастырып жазу
|
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Көркем әдебиет стиліне тән ерекшеліктерді меңгерту. Көркем әдебиет стилінің қоғамдық-әлеуметтік мәнін түсірдіру. Оқушылардың эстетикалық сезімдерін ояту, оқырмандық қасиеттерін арттыру, қабілеттерін дамыту. |
|||||
|
Құндылықтарға баулу |
Құндылық: бірлік және ынтымақ -басқалармен жағымды қарым-қатынас орната білу және қоғамдық өмірге үлес қосу. Құндылық: еңбекқорлық және кәсіби біліктілік - өз уақытын тиімді жоспарлай білу және кез келген қызметтің нәтижелеріне қол жеткізу үшін күш салу |
|||||
|
Сабақ түрі |
Үлгілі сабақ |
|||||
|
Сабақтың әдіс-тәсілдері |
Түсіндіру, баяндау, жаттығу, талдау, сұрақ- жауап, топтық жұмыс |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Білім алушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басталуы
|
Оқушылармен амандасу, қатысуын түгендеу. 1.Психологиялық ахуал қалыптастыру «Әдемі ойлай және демала біл» жаттығуы 2.Сабақтың тақырыбы мен оқу мақсатымен таныстыру;
Ойтүрткі Күн бұзылып кетті. Енді салқын
болады дейді. Жылы киіну керек
еді. |
Психологиялық ахуал «Әдемі ойлай және демала біл» жаттығуы - Жүргізуші: «Толқыған кезде, асықпай дем алуға үйрен. Түзу отыр, қолдарыңды тізелеріңе салып, көздеріңді жұмыңдар, терең дем алыңдар:
|
|
|
||
|
Сабақтың ортасы Сабақтың соңы |
Күздің шуақты күндерін артта қалдырып, суық қылышын сүйретіп қыс та келді. Аспанға бұлттар үйіріліп, қар жапалақтап жауа бастады. Ызғар жел далада биледі. Тілдік бағдар. Көркем әдебиет стилі – әдеби шығармалар арқылы бізге өте таныс стиль Көркем әдебиет стилі – әдеби шығармалар арқылы бізге өте таныс стиль. Біз өзімізді еліктіріп әкеткен қызық кітаптардың жан дүниемізге қалай әсер еткенін еске түсірейікші. Кейіпкермен бірге қуанып немесе мұңайып, жылап та қалған кезіміз болды емес пе? Жазушы шығарманы әсерлі, көркем көріністер, бейнелер арқылы жандандыра отырып, оқырман жанына әсер етеді. Әр жазушы бірін-бірі қайталамайды. Әрқайсысының өзіндік сөз саптауы, бөлек стилі болады. Көркем әдебиет тілі эмоционалды-экспрессивті болып келеді. 1. Мақсаты: шынайы өмір шындығын суреттеу, зат, құбылыстарды бейнелеу арқылы оқырман сезіміне әсер ету, ой тудыру. 2. Қолданылу аясы: әдеби шығармаларда қолданылады.
Сұрақтарға жауап бер.
1-тапсырма Берілген мәтінді мұқият оқып, қос көркем жазба сөйлем жаз 2-тапсырма Берілген сөздерден синонимдік қатар құр: 1. Ағайын, дос, қалам, туыс, аспан, жегжат. 2. Күлу, зат, жаңа, мүлік, жылау, бұйым, көне, нәрсе, адам. 3. Түс, әлпет, тау, өң, сары, келбет, сарқырама, ажар, парта, түр. 4. Тез, тоғыз, сынып, жылдам, гүл, шапшаң, аспан, лезде, мұз 3-тапсырма. 4- тапсырма Алтын адам мекеніне саяхатшыларды шақыруға жарнама жаз Үйге тапсырма 10-тапсырма
|
- Ойша: «Мен арыстанмын»,- деп деміңді ішке ал, сыртқа шығар; - Дауыстап: «Мен құспын»,- деп деміңді ішке ал, сыртқа шығар; - Дауыстап: «Мен гүлмін»,- деп деміңді ішке ал, сыртқа шығар; - Дауыстап: «Мен сабырлымын»,- деп деміңді шығар. Сен сабырлысың, сенің қолыңнан бәрі келеді».
Берілген мәтінді мұқият оқып, құрылымы мен ресімделуі арқылы жанрлық ерекшеліктерін ажыратады.
Сұрақтарға жауап береді(1балл)
«Таңдау» әдісі арқылы сабаққа деген көңіл күйін, сабақты қаншалықты меңгергендігі жөнінде рефлексия жасайды.
Берілген мәтінге сүйеніп 2 көркем сөйлем жазады (2 балл)
Оқушылар берілген тапсырмаларды орындайды (2 балл)
Алматыдағы тарихи жерлерді, Алматының апортын суреттеп жазады (2 балл)
Есік қаласындағы саяхатшыларды қызықтыратын тарихи жерлерге жарнама мәтінін құрайды (3 балл) |
Ауызша мадақтау Жарайсың! Керемет
шешім! Мұндай ойлы пікірлерді ешқашан естімеппін! Дескриптор Білім алушы -мәтіннің түрін ажыратады; -мәтіннің құрылымын анықтайды; -мәтіннің рәсімделуін көрсетеді.
Дескриптор Білім алушы -жарнама жазады, -жарнаманың құрылымын сақтайды, -жарнаманың рәсімделу ерекшеліктерін сақтайды, -сауатты жазады. Оқушылар өз сыныптастарының айтқан ойларына «шапалақ» әдісі арқылы қолдау білдіреді.
|
Оқулық 5-сынып «Атамұра» баспасы 2017жыл Қалыптастырушы бағалауға арналған тапсырма лар жинағы 5-сынып Оқулық 5-сынып «Атамұра» баспасы 2018жыл |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қазақстан қалаларына саяхат
Қазақстан қалаларына саяхат
Қазақстан қалаларына саяхат
Алматы облысы
Еңбекшіқазақ ауданы
Таутүрген негізгі орта мектебі
Қазақ тілі мен қазақ әдебиеті пәнінің мұғалімі
Тургумбекова А.Н.
|
Пән |
Қазақ тілі |
|||||
|
Бөлім: |
5. Бос уақыт және хобби. Морфология |
|||||
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты : |
Тургумбекова Ақмарал Нурахановна |
|||||
|
Күні: |
05.12.2024 |
|||||
|
Сынып: 5 |
Қатысушылар саны: 5 |
Қатыспағандар саны:- |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қазақстан қалаларына саяхат (Көкем әдебиет стилі) |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
5. 2. 3. 1 хабарлама құрылымы мен ресімделуі арқылы жанрлық ерекшеліктерін ажырату 5. 3. 2. 1 жанрлық ерекшеліктеріне сай ресімделуі мен құрылымын сақтап, хабарландыру құрастырып жазу
|
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Көркем әдебиет стиліне тән ерекшеліктерді меңгерту. Көркем әдебиет стилінің қоғамдық-әлеуметтік мәнін түсірдіру. Оқушылардың эстетикалық сезімдерін ояту, оқырмандық қасиеттерін арттыру, қабілеттерін дамыту. |
|||||
|
Құндылықтарға баулу |
Құндылық: бірлік және ынтымақ -басқалармен жағымды қарым-қатынас орната білу және қоғамдық өмірге үлес қосу. Құндылық: еңбекқорлық және кәсіби біліктілік - өз уақытын тиімді жоспарлай білу және кез келген қызметтің нәтижелеріне қол жеткізу үшін күш салу |
|||||
|
Сабақ түрі |
Үлгілі сабақ |
|||||
|
Сабақтың әдіс-тәсілдері |
Түсіндіру, баяндау, жаттығу, талдау, сұрақ- жауап, топтық жұмыс |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Білім алушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басталуы
|
Оқушылармен амандасу, қатысуын түгендеу. 1.Психологиялық ахуал қалыптастыру «Әдемі ойлай және демала біл» жаттығуы 2.Сабақтың тақырыбы мен оқу мақсатымен таныстыру;
Ойтүрткі Күн бұзылып кетті. Енді салқын
болады дейді. Жылы киіну керек
еді. |
Психологиялық ахуал «Әдемі ойлай және демала біл» жаттығуы - Жүргізуші: «Толқыған кезде, асықпай дем алуға үйрен. Түзу отыр, қолдарыңды тізелеріңе салып, көздеріңді жұмыңдар, терең дем алыңдар:
|
|
|
||
|
Сабақтың ортасы Сабақтың соңы |
Күздің шуақты күндерін артта қалдырып, суық қылышын сүйретіп қыс та келді. Аспанға бұлттар үйіріліп, қар жапалақтап жауа бастады. Ызғар жел далада биледі. Тілдік бағдар. Көркем әдебиет стилі – әдеби шығармалар арқылы бізге өте таныс стиль Көркем әдебиет стилі – әдеби шығармалар арқылы бізге өте таныс стиль. Біз өзімізді еліктіріп әкеткен қызық кітаптардың жан дүниемізге қалай әсер еткенін еске түсірейікші. Кейіпкермен бірге қуанып немесе мұңайып, жылап та қалған кезіміз болды емес пе? Жазушы шығарманы әсерлі, көркем көріністер, бейнелер арқылы жандандыра отырып, оқырман жанына әсер етеді. Әр жазушы бірін-бірі қайталамайды. Әрқайсысының өзіндік сөз саптауы, бөлек стилі болады. Көркем әдебиет тілі эмоционалды-экспрессивті болып келеді. 1. Мақсаты: шынайы өмір шындығын суреттеу, зат, құбылыстарды бейнелеу арқылы оқырман сезіміне әсер ету, ой тудыру. 2. Қолданылу аясы: әдеби шығармаларда қолданылады.
Сұрақтарға жауап бер.
1-тапсырма Берілген мәтінді мұқият оқып, қос көркем жазба сөйлем жаз 2-тапсырма Берілген сөздерден синонимдік қатар құр: 1. Ағайын, дос, қалам, туыс, аспан, жегжат. 2. Күлу, зат, жаңа, мүлік, жылау, бұйым, көне, нәрсе, адам. 3. Түс, әлпет, тау, өң, сары, келбет, сарқырама, ажар, парта, түр. 4. Тез, тоғыз, сынып, жылдам, гүл, шапшаң, аспан, лезде, мұз 3-тапсырма. 4- тапсырма Алтын адам мекеніне саяхатшыларды шақыруға жарнама жаз Үйге тапсырма 10-тапсырма
|
- Ойша: «Мен арыстанмын»,- деп деміңді ішке ал, сыртқа шығар; - Дауыстап: «Мен құспын»,- деп деміңді ішке ал, сыртқа шығар; - Дауыстап: «Мен гүлмін»,- деп деміңді ішке ал, сыртқа шығар; - Дауыстап: «Мен сабырлымын»,- деп деміңді шығар. Сен сабырлысың, сенің қолыңнан бәрі келеді».
Берілген мәтінді мұқият оқып, құрылымы мен ресімделуі арқылы жанрлық ерекшеліктерін ажыратады.
Сұрақтарға жауап береді(1балл)
«Таңдау» әдісі арқылы сабаққа деген көңіл күйін, сабақты қаншалықты меңгергендігі жөнінде рефлексия жасайды.
Берілген мәтінге сүйеніп 2 көркем сөйлем жазады (2 балл)
Оқушылар берілген тапсырмаларды орындайды (2 балл)
Алматыдағы тарихи жерлерді, Алматының апортын суреттеп жазады (2 балл)
Есік қаласындағы саяхатшыларды қызықтыратын тарихи жерлерге жарнама мәтінін құрайды (3 балл) |
Ауызша мадақтау Жарайсың! Керемет
шешім! Мұндай ойлы пікірлерді ешқашан естімеппін! Дескриптор Білім алушы -мәтіннің түрін ажыратады; -мәтіннің құрылымын анықтайды; -мәтіннің рәсімделуін көрсетеді.
Дескриптор Білім алушы -жарнама жазады, -жарнаманың құрылымын сақтайды, -жарнаманың рәсімделу ерекшеліктерін сақтайды, -сауатты жазады. Оқушылар өз сыныптастарының айтқан ойларына «шапалақ» әдісі арқылы қолдау білдіреді.
|
Оқулық 5-сынып «Атамұра» баспасы 2017жыл Қалыптастырушы бағалауға арналған тапсырма лар жинағы 5-сынып Оқулық 5-сынып «Атамұра» баспасы 2018жыл |
||
шағым қалдыра аласыз
















