Тексерілді:
Қысқа мерзімді жоспар
|
Білім беру ұйымының атауы |
«Абай атындағы мектеп-гимназиясы» КММ |
|||||||||
|
Пәні: |
Қазақстан тарихы |
|||||||||
|
Бөлім: |
2.Этникалық және әлеуметтік саяси-процестер |
|||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Тунгышбаева м |
|||||||||
|
Күні: |
28.11.2025 ж |
|||||||||
|
Сынып: 11 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қазақстан Республикасының көші-қон саясаты |
|||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
11.2.2.1 көші-қон саясатының ерекшеліктерін
анықтау үшін "көші-қон", "эмиграция", "иммиграция", "репатриант",
"диаспора", "ирридента" ұғымдарын
пайдалану; |
|||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Негізгі ұғымдарды қолданып, көші-қон саясатының бағыттары мен басымдықтарын заңнамалық тұрғыда түсіндіреді. |
|||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||
|
Сабақтың кезеңі уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||
|
Сабақтың басы 5 минут |
Ұйымдастыру.Сыныпқа жағымды ахуал орнату. Құндылық «Әділдік пен Жауапкершілік» Ойқозғау . Көші-қон туралы суреттер көрсету. Берілген суреттерден қандай ой түйдің ? Суреттердің арасында қандай байланыс бар? Сабақ тақырыбы және сабақтың мақсатымен таныстыру |
ЖИ сөйлемдер ді жалғастыра ды. Әділ болу дегеніміз – … |
ҚБ мұғалім оқушы жауабына кері байланыс беріп отырады. |
Googlе AI studio Veo 3 жасанды интеллектісі арқылы жасалынған бейне https://www.google.com/search?sca_esv=80a4c41c9220c |
||||||
|
Сабақтың ортасы 35 минут 5 минут |
Тарихи концепт : маңыздылық Құндылық: Тәуелсіздік пен Отаншылдық Жаңа тақырыпты түсіндіру барысында түрткі сұрақтарды қоя отырып, тақырыпты ашу. ОД: Білу.Түсіну БО: «Сен білесің бе?» Сұрақ қою арқылы бағыттау Көші –қон бағыттары: Ішкі көші-қон және сыртқы көші-қон. Қазақстан Республикасы көші –қон саясатына байланысты шыққан Заңдарына шолу жасау. Көші-қоны бағыттар мен басымдықтарын таныстыру. |
Оқушылар сұрақтарға жауап береді. Көші –қонға байланысты шығарылған Заңдарымен танысады. |
ҚБ мұғалім оқушы жауабына кері байланыс беріп отырады. |
.https://gemini.google.com/share/2d2c94003fd0. |
||||||
|
5 минут |
ОД: Қолдану \жұптық жұмыс\ Үлгі көрсету, сөздік қолдау « Қазақстаннның көші-қон саясаты » Storybook суретті кітапша бойынша берілген мәтінді оқу БО :«Түртіп алу» әдісі бойынша "эмиграция", "иммиграция", "репатриант", "диаспора", "ирридента" ұғымдарын жазу. Термин сөздерді қолдана отырып көші-қон саясатының ерекшелігін бір сөйлеммен жазу. |
Оқушылар берілген QR арқылы кітапшаны оқып, термин сөздерді жазады. Әр жұп дәптерлерімен алмасып, дұрыс жауаптарымен тексереді.
|
Дескриптор : Негізгі ұғымдарды анықтайды -1 б Терминдерді қолданып көші –қон саясатының ерекшелігін жазады -1 б ҚБ « Өзара бағалау» |
.https://gemini.google.com/share/2d2c94003fd0 . |
||||||
|
20 минут |
2-тапсырма ОД: Талдау Дерекпен жұмыс БО «Дизаин-ойлау» әдісі Карта және кесте арқылы қолдау
1.Көші-қон бағытын анықта; 2.Көрсеткіштерді кескін картаға белгіле; 3.Халықты көшіруді ұсынатын аймақты көрсет; 4.Қазіргі кездегі көші-қон проблемасын анықта, шешу жолын ұсын?
\ «GROW» әдісі арқылы\ Goal – мақсаты Reality- іске асырылуы. Options-мүмкіндіктері. Way forward – алға ұмтылу.
1.Деректің түрін анықта; 2.Көші қон бағытын ажырат; 3.Салыстырмалы диаграмма құрастыр; 4.Сыртқы көші –қон саясаты бойынша ұсыныс жаз. 4 топ Кестемен жұмыс БО « Қос жазба күнделігі » әдісі1- Халықтың көші-қоны туралы Заңның басымдықтарын анықтаңыз. 2- Қазақстанның көші-қон басымдықтары бойынша атқарылған жұмысты жазыңыз 3-Қазақстанның көші-қон басымдықтарын ескере отырып, өз ұсынысыңызды жазыңыз. 4- Оның қоғамға әсерін сипаттаңыз.
Негізгі мәселені анықта; Өзіндік тұжырым жаса;
|
Оқушыларға көші –қон саясатына байланысты деректер беріледі.
Топтар өздеріне берілген деректер бойынша картамен жұмыс жасайды.
«Серпін-2050 бағдарламасын»талдап, өз пікірін айтады, ұысынысын жазады.
Статистикалық мәліметтерді жинақтап, диаграммаға түсіреді.
Қ.Р. «Халқытың көші-қон туралы»Заңынна байланысты мәтін беріледі. Оқушылар берілген мәтінмен жұмыс жасап, негізгі мәліметті анықтап, өзіндік тұжырым жасайды. |
Топтық жұмыста тапсырмаға байла нысты жеке дес криптор беріледі. Жалпы -4 балл Дескриптор : Көші-қон бағытын анықтайды- 1 б Көрсеткіштерді кескін картаға белгілейді-1 б Аймақты белгілейді-1 б Жоба ұсынады-1
Дескриптор : Мақсатын анықтайды-1 б Атқарылған жұмысты жазады- 1 б Мүмкіндіктерді түсіндіреді- 1б Ұсыныс жазады-1
Дескриптор: Деректің түрін анықтайды- 1 б Көші қон бағытын ажыратады-1 б Салыстырмалы диаграмма құрастырады-1 б Сыртқы көші –қон саясаты бойынша ұсыныс жазады-1 б
Дескриптор: Халықтың көші-қоны туралы Заңның басымдықтарын анықтайды – 1 б. 2- Қазақстанның көші-қон басымдықтары бойынша атқарылған жұмысты атайды-1 б 3-Өз ұсынысын жазады-1 б 4- Оның қоғамға тигізетін әсерін сипаттайды-1 б
ҚБ «Өзін-өзі бағалау» |
.https://stat.gov.kz/industries/social-statistics/demography/publications/460838/ . .https://primeminister.kz/infographic/koshi-kon-sayasatynyn-2023-2027. .https://stat.gov.kz/industries/social-statistics/demography/publications/460838/ . |
||||||
|
5 минут |
3-тапсырма ОД: Жинақтау Тест сұрақтары magicschool.ai/ платформасы арқылы құрастырылған тест сұрақтарын шешу.
A. 1997 жылы B. 1992 жылы C. 2008 жылы D. 2017 жылы
B. Көші-қон ағындарын реттеу C. Этникалық қазақтардың азаматтық алу тәртібін нақтылау D. Тарихи отандастарды қабылдау жүйесін жетілдіру 4.1992 жылы Алматыда өткен Дүниежүзі қазақтарының бірінші құрылтайының тарихи маңызын айқындайтын негізгі факторлардың бірі
A. Шетелдегі қазақтардың
толықтай Қазақстан азаматтығын келе сала бірден алуына жол ашты |
Оқушылар тест сұрақтарын get.plickers.com платформасы арқылы орындайды. Қолдарына берілген штрих код арқылы жауабын көрсетеді. Дұрыс жауаптарымен тексереді. |
Дескриптор: «Көшіп келу туралы» Заңның шыққан уақытын біледі-1 б Өзбекстаннан репатриациялан ған Елтаңба авторын табады-1б Дүние жүзі қазақтарының қауымдастығы ның құрылу мақсатын анықтайды-1 б Дүние жүзі қазақтарының бірінші құрылтайындағы негізгі факторды анықтайды -1 б Жалпы -4 балл ҚБ «Өзара бағалау» |
.https://app.magicschool.ai/tools/mc-assessment?thread=121118233. .https://get.plickers.com/. |
||||||
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Рефлексия Түсінікті болды. Сұрағым бар Түсінбедім Үйге тапсырма : «Көші-қон саясатының қиындықтары мен шешу жолдары» жоба |
Сауалнама әдісін қолданып жауап береді |
Бағалау парағы 1-10 балл |
.https://web.whatsapp.com/. |
||||||
|
Сабақ кезеңдері |
Жасанды интеллект |
Әдістер |
Скаффолдинг қадамдары |
|
Ұйымдастыру |
Googlе AI studio Veo 3 |
«Сен білесің бе ?» |
|
|
«Түртіп алу» |
1-қадам тапсырманы модельдеу 2-қадам бірлескен жұмыс |
|
|
«Дизаин ойлау» «Қос жазба күнделігі » Картамен .Диаграмма |
3-қадам Тірек сигналдары мен қолдау көрсету 4-қадам Қолдауды біртіндеп азайту |
|
|
https://app.magicschool.ai/tools/mc-assessment?thread=121118233. https://get.plickers.com/ |
|
5-қадам «Өздігінен орындау» |
|
Бағалау |
https://play.google.com/ opera |
|
6-қадам Рефлексия және кері байланыс |
|
Рефлексия |
|
6-қадам Рефлексия және кері байланыс |
- –-
10
9
8
7
6
5
4
3
2
1
0![]()
жұптық топтық жеке жалпы
Бағалау парағы Оқушының аты-жөні
1
0
9
8
7
6
5
4
3
2
1
0![]()
жұптық топтық жеке жалпы
Бағалау парағы Оқушының аты-жөні
1
0
9
8
7
6
5
4
3
2
1
0![]()
жұптық топтық жеке жалпы
Бағалау парағы Оқушының аты-жөні
1
0
9
8
7
6
5
4
3
2
1
0![]()
жұптық топтық жеке жалпы
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қазақстан Республикасындағы көші-қон саясаты 11 сынып
Қазақстан Республикасындағы көші-қон саясаты 11 сынып
Тексерілді:
Қысқа мерзімді жоспар
|
Білім беру ұйымының атауы |
«Абай атындағы мектеп-гимназиясы» КММ |
|||||||||
|
Пәні: |
Қазақстан тарихы |
|||||||||
|
Бөлім: |
2.Этникалық және әлеуметтік саяси-процестер |
|||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Тунгышбаева м |
|||||||||
|
Күні: |
28.11.2025 ж |
|||||||||
|
Сынып: 11 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қазақстан Республикасының көші-қон саясаты |
|||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
11.2.2.1 көші-қон саясатының ерекшеліктерін
анықтау үшін "көші-қон", "эмиграция", "иммиграция", "репатриант",
"диаспора", "ирридента" ұғымдарын
пайдалану; |
|||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Негізгі ұғымдарды қолданып, көші-қон саясатының бағыттары мен басымдықтарын заңнамалық тұрғыда түсіндіреді. |
|||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||
|
Сабақтың кезеңі уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||
|
Сабақтың басы 5 минут |
Ұйымдастыру.Сыныпқа жағымды ахуал орнату. Құндылық «Әділдік пен Жауапкершілік» Ойқозғау . Көші-қон туралы суреттер көрсету. Берілген суреттерден қандай ой түйдің ? Суреттердің арасында қандай байланыс бар? Сабақ тақырыбы және сабақтың мақсатымен таныстыру |
ЖИ сөйлемдер ді жалғастыра ды. Әділ болу дегеніміз – … |
ҚБ мұғалім оқушы жауабына кері байланыс беріп отырады. |
Googlе AI studio Veo 3 жасанды интеллектісі арқылы жасалынған бейне https://www.google.com/search?sca_esv=80a4c41c9220c |
||||||
|
Сабақтың ортасы 35 минут 5 минут |
Тарихи концепт : маңыздылық Құндылық: Тәуелсіздік пен Отаншылдық Жаңа тақырыпты түсіндіру барысында түрткі сұрақтарды қоя отырып, тақырыпты ашу. ОД: Білу.Түсіну БО: «Сен білесің бе?» Сұрақ қою арқылы бағыттау Көші –қон бағыттары: Ішкі көші-қон және сыртқы көші-қон. Қазақстан Республикасы көші –қон саясатына байланысты шыққан Заңдарына шолу жасау. Көші-қоны бағыттар мен басымдықтарын таныстыру. |
Оқушылар сұрақтарға жауап береді. Көші –қонға байланысты шығарылған Заңдарымен танысады. |
ҚБ мұғалім оқушы жауабына кері байланыс беріп отырады. |
.https://gemini.google.com/share/2d2c94003fd0. |
||||||
|
5 минут |
ОД: Қолдану \жұптық жұмыс\ Үлгі көрсету, сөздік қолдау « Қазақстаннның көші-қон саясаты » Storybook суретті кітапша бойынша берілген мәтінді оқу БО :«Түртіп алу» әдісі бойынша "эмиграция", "иммиграция", "репатриант", "диаспора", "ирридента" ұғымдарын жазу. Термин сөздерді қолдана отырып көші-қон саясатының ерекшелігін бір сөйлеммен жазу. |
Оқушылар берілген QR арқылы кітапшаны оқып, термин сөздерді жазады. Әр жұп дәптерлерімен алмасып, дұрыс жауаптарымен тексереді.
|
Дескриптор : Негізгі ұғымдарды анықтайды -1 б Терминдерді қолданып көші –қон саясатының ерекшелігін жазады -1 б ҚБ « Өзара бағалау» |
.https://gemini.google.com/share/2d2c94003fd0 . |
||||||
|
20 минут |
2-тапсырма ОД: Талдау Дерекпен жұмыс БО «Дизаин-ойлау» әдісі Карта және кесте арқылы қолдау
1.Көші-қон бағытын анықта; 2.Көрсеткіштерді кескін картаға белгіле; 3.Халықты көшіруді ұсынатын аймақты көрсет; 4.Қазіргі кездегі көші-қон проблемасын анықта, шешу жолын ұсын?
\ «GROW» әдісі арқылы\ Goal – мақсаты Reality- іске асырылуы. Options-мүмкіндіктері. Way forward – алға ұмтылу.
1.Деректің түрін анықта; 2.Көші қон бағытын ажырат; 3.Салыстырмалы диаграмма құрастыр; 4.Сыртқы көші –қон саясаты бойынша ұсыныс жаз. 4 топ Кестемен жұмыс БО « Қос жазба күнделігі » әдісі1- Халықтың көші-қоны туралы Заңның басымдықтарын анықтаңыз. 2- Қазақстанның көші-қон басымдықтары бойынша атқарылған жұмысты жазыңыз 3-Қазақстанның көші-қон басымдықтарын ескере отырып, өз ұсынысыңызды жазыңыз. 4- Оның қоғамға әсерін сипаттаңыз.
Негізгі мәселені анықта; Өзіндік тұжырым жаса;
|
Оқушыларға көші –қон саясатына байланысты деректер беріледі.
Топтар өздеріне берілген деректер бойынша картамен жұмыс жасайды.
«Серпін-2050 бағдарламасын»талдап, өз пікірін айтады, ұысынысын жазады.
Статистикалық мәліметтерді жинақтап, диаграммаға түсіреді.
Қ.Р. «Халқытың көші-қон туралы»Заңынна байланысты мәтін беріледі. Оқушылар берілген мәтінмен жұмыс жасап, негізгі мәліметті анықтап, өзіндік тұжырым жасайды. |
Топтық жұмыста тапсырмаға байла нысты жеке дес криптор беріледі. Жалпы -4 балл Дескриптор : Көші-қон бағытын анықтайды- 1 б Көрсеткіштерді кескін картаға белгілейді-1 б Аймақты белгілейді-1 б Жоба ұсынады-1
Дескриптор : Мақсатын анықтайды-1 б Атқарылған жұмысты жазады- 1 б Мүмкіндіктерді түсіндіреді- 1б Ұсыныс жазады-1
Дескриптор: Деректің түрін анықтайды- 1 б Көші қон бағытын ажыратады-1 б Салыстырмалы диаграмма құрастырады-1 б Сыртқы көші –қон саясаты бойынша ұсыныс жазады-1 б
Дескриптор: Халықтың көші-қоны туралы Заңның басымдықтарын анықтайды – 1 б. 2- Қазақстанның көші-қон басымдықтары бойынша атқарылған жұмысты атайды-1 б 3-Өз ұсынысын жазады-1 б 4- Оның қоғамға тигізетін әсерін сипаттайды-1 б
ҚБ «Өзін-өзі бағалау» |
.https://stat.gov.kz/industries/social-statistics/demography/publications/460838/ . .https://primeminister.kz/infographic/koshi-kon-sayasatynyn-2023-2027. .https://stat.gov.kz/industries/social-statistics/demography/publications/460838/ . |
||||||
|
5 минут |
3-тапсырма ОД: Жинақтау Тест сұрақтары magicschool.ai/ платформасы арқылы құрастырылған тест сұрақтарын шешу.
A. 1997 жылы B. 1992 жылы C. 2008 жылы D. 2017 жылы
B. Көші-қон ағындарын реттеу C. Этникалық қазақтардың азаматтық алу тәртібін нақтылау D. Тарихи отандастарды қабылдау жүйесін жетілдіру 4.1992 жылы Алматыда өткен Дүниежүзі қазақтарының бірінші құрылтайының тарихи маңызын айқындайтын негізгі факторлардың бірі
A. Шетелдегі қазақтардың
толықтай Қазақстан азаматтығын келе сала бірден алуына жол ашты |
Оқушылар тест сұрақтарын get.plickers.com платформасы арқылы орындайды. Қолдарына берілген штрих код арқылы жауабын көрсетеді. Дұрыс жауаптарымен тексереді. |
Дескриптор: «Көшіп келу туралы» Заңның шыққан уақытын біледі-1 б Өзбекстаннан репатриациялан ған Елтаңба авторын табады-1б Дүние жүзі қазақтарының қауымдастығы ның құрылу мақсатын анықтайды-1 б Дүние жүзі қазақтарының бірінші құрылтайындағы негізгі факторды анықтайды -1 б Жалпы -4 балл ҚБ «Өзара бағалау» |
.https://app.magicschool.ai/tools/mc-assessment?thread=121118233. .https://get.plickers.com/. |
||||||
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Рефлексия Түсінікті болды. Сұрағым бар Түсінбедім Үйге тапсырма : «Көші-қон саясатының қиындықтары мен шешу жолдары» жоба |
Сауалнама әдісін қолданып жауап береді |
Бағалау парағы 1-10 балл |
.https://web.whatsapp.com/. |
||||||
|
Сабақ кезеңдері |
Жасанды интеллект |
Әдістер |
Скаффолдинг қадамдары |
|
Ұйымдастыру |
Googlе AI studio Veo 3 |
«Сен білесің бе ?» |
|
|
«Түртіп алу» |
1-қадам тапсырманы модельдеу 2-қадам бірлескен жұмыс |
|
|
«Дизаин ойлау» «Қос жазба күнделігі » Картамен .Диаграмма |
3-қадам Тірек сигналдары мен қолдау көрсету 4-қадам Қолдауды біртіндеп азайту |
|
|
https://app.magicschool.ai/tools/mc-assessment?thread=121118233. https://get.plickers.com/ |
|
5-қадам «Өздігінен орындау» |
|
Бағалау |
https://play.google.com/ opera |
|
6-қадам Рефлексия және кері байланыс |
|
Рефлексия |
|
6-қадам Рефлексия және кері байланыс |
- –-
10
9
8
7
6
5
4
3
2
1
0![]()
жұптық топтық жеке жалпы
Бағалау парағы Оқушының аты-жөні
1
0
9
8
7
6
5
4
3
2
1
0![]()
жұптық топтық жеке жалпы
Бағалау парағы Оқушының аты-жөні
1
0
9
8
7
6
5
4
3
2
1
0![]()
жұптық топтық жеке жалпы
Бағалау парағы Оқушының аты-жөні
1
0
9
8
7
6
5
4
3
2
1
0![]()
жұптық топтық жеке жалпы
шағым қалдыра аласыз













