|
Пәні: қазақ тілі |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 3-бөлім: Тәуелсіздік жылдарындағы Қазақстан «ЭКСПО-2017» Синтаксис |
Мектеп: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: 7.11.2023 жыл |
Мұғалімнің аты-жөні: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
СЫНЫП: 9 Д |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспаған оқушылар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: Қазақстан Республикасының Тәуелсіздік күні |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ негізделген оқу мақсаттары |
9.2.4.1 əртүрлі стильдегі мəтіндердің тақырыбын, қызметін, құрылымын, тілдік ерекшелігін салыстыра талдау; 9.4.4.1 құрмалас сөйлемнің жасалу жолдарын, түрлерін білу |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаты: |
Барлық оқушылар орындай алады: əртүрлі стильдегі мəтіндердің тақырыбын, қызметін, құрылымын, құрмалас сөйлем туралы біледі. Оқушылардың көпшілігі орындай алады: əртүрлі стильдегі мəтіндердің тілдік ерекшелігін біледі, құрмалас сөйлем түрлерін ажыратады. Кейбір оқушылар орындай алады: əртүрлі стильдегі мəтіндердің тілдік ерекшелігін салыстыра талдайды, құрмалас сөйлемнің жасалу жолдарын, түрлерін біледі. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсат |
Оқушылар орындай алады: əртүрлі стильдегі мəтіндердің тақырыбын, қызметін, құрылымын, тілдік ерекшелігін салыстыра талдайды; құрмалас сөйлемнің жасалу жолдарын, түрлерін біледі. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пəнге қатысты сөздік қор мен терминдер: стиль, жай сөйлем, құрмалас сөйлем, жанр |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Диалогтер мен жазу үшін қолданылатын тіркестер:Менің ойымша, өз пікірімнің дұрыстығына мынадай дәлелдер келтіре аламын; оның мынадай себептері бар; себебін былай түсіндіремін. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Талқылауға арналған сұрақтар:
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Тарих, әдебиет |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
АКТ-дағы суреттер,оқулық,кеспе қағаздар,стикер. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы оқу |
Жаһандану процесіндегі Қазақстанның құндылық бағдарлары |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспары |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушы әрекеті |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Басталуы 2 минут 5 мин 1 мин 1 мин 1 мин |
Амандасу. Ұйымдастыру кезеңі Психологиялық ахуал орнату. «Өзіңізге тілегенді- басқаларға тілеңіз!» әдісі.
Үй тапсырмасын пысықтап өтеміз Үй тапсырмасымен жұмыс. «Өзіңді тексер, бағала» әдісімен сұралады.
Дескрипторы: -Стильдердің түрлерін ажыратады - 2 ұпай -Берілген сұрақтардың жауабын кестеге слады. - 2 ұпай Барлығы - 4 ұпай ҚБ: Өзін-өзі бағалау. (Бағалау парағына жазу)
Сабақтың тақырыбын анықтау үшін видеоролик көрсету. Талқылауға арналған сұрақтар қойылады.
Сабақтың мақсаттары мен бағалау критерийлерін айтып өтемін. |
Өз ойларын білдіреді, тілектерін айтады
Өздерінің жауаптарын жазып, өздерін әділ бағалайды, стиль түрлерін ажыратады.
Өз ойларын ортаға салады. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жаңа сабақ 7 минут
|
Оқулық бойынша 52-53 бет оқу. Жай және құрмалас сөйлемдер. Ереже түсіндіру.
|
Оқулықпен жұмыс жасайды |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
7 минут |
Топтық тапсырма. 3 мәтін беріледі. Стилін тауып, тілдік ерекшелігін жазады. Дескриптор: - мәтіннің стилін табады - 1 -2 тілдік ерекшелігін жазады -1 -1 Барлығы -3 ұпай Қб: топтық бағалау. Балдық шкала
|
Топпен жұмыс жасайды |
Үлестірме қағаздар. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сергіту сәті 1 мин
5 мин |
Сергіту сәті.
«Көзқарас» әдісі
Жұптық тапсырма. «Т кестесі» әдісі Берілген сөйлемдерден жай сөйлемдерді жеке, құрмалас сөйлемдерді жеке жазыңыз. «Т кестесіне» салыңыз. 3 сөйлем беремін. Дескрипторы:
ҚБ: жұптық бағалау
|
Тапсырманы жұп болып орындайды |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қорытынды 5 мин |
«Топтастыру» әдісі
Мәтіндегі деректерді
негізге ала отырып, « Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Пәні: қазақ
тілі Ұзақ мерзімді жоспар
бөлімі: 3-бөлім: Тәуелсіздік жылдарындағы
Қазақстан «ЭКСПО-2017»
Синтаксис Мектеп: Күні: 7.11.2023
жыл Мұғалімнің
аты-жөні: СЫНЫП: 9 Д Қатысқан оқушылар
саны: Қатыспаған оқушылар
саны: Сабақтың
тақырыбы: Қазақстан Республикасының
Тәуелсіздік күні Сабақ негізделген оқу
мақсаттары
9.2.4.1 əртүрлі
стильдегі мəтіндердің тақырыбын, қызметін, құрылымын, тілдік
ерекшелігін салыстыра
талдау; 9.4.4.1 құрмалас сөйлемнің
жасалу жолдарын, түрлерін
білу Сабақ
мақсаты:
Барлық оқушылар
орындай алады: əртүрлі стильдегі мəтіндердің
тақырыбын, қызметін, құрылымын, құрмалас сөйлем туралы
біледі.
Оқушылардың
көпшілігі орындай алады: əртүрлі стильдегі мəтіндердің
тілдік ерекшелігін біледі, құрмалас сөйлем түрлерін
ажыратады. Кейбір оқушылар орындай
алады: əртүрлі стильдегі мəтіндердің
тілдік ерекшелігін салыстыра талдайды, құрмалас сөйлемнің жасалу
жолдарын, түрлерін біледі. Тілдік
мақсат Оқушылар орындай
алады: əртүрлі стильдегі мəтіндердің
тақырыбын, қызметін, құрылымын, тілдік ерекшелігін салыстыра
талдайды; құрмалас сөйлемнің жасалу
жолдарын, түрлерін біледі.
Пəнге қатысты сөздік
қор мен терминдер: стиль, жай сөйлем, құрмалас сөйлем,
жанр Диалогтер мен жазу үшін
қолданылатын тіркестер:Менің ойымша, өз пікірімнің
дұрыстығына мынадай дәлелдер келтіре аламын; оның мынадай себептері
бар; себебін былай
түсіндіремін.
Талқылауға арналған
сұрақтар:
«Тәуелсіздік»
сөзінің мәнін қалай
түсінесіздер?
Қазақстан қай жылы
өз тәуелсіздігін алды?
Тәуелсіздікке жету
жолында қазақ халқы қандай тарихи кезеңдерді бастан
кешірді?
Тәуелсіз
Қазақстанның басты жетістіктері деп нелерді атар
едіңіздер?
Тәуелсіз
Қазақстанның қол жеткізген жетістіктеріне тағы нелерді қосар
едіңіздер?
Тәуелсіздік алғаннан
кейінгі жылдарда елдің дамуы үшін Елбасының қабылдаған қандай
бағдарламаларын білесіздер? Бағалау критерийі əртүрлі стильдегі мəтіндердің
тақырыбын, қызметін, құрылымын
анықтайды; əртүрлі стильдегі мəтіндердің
тілдік ерекшелігін салыстыра
талдайды; құрмалас сөйлем жасалу
жолдарын, түрлерін біледі. Құндылықтарды
дарыту Тарихтың, мәдениет пен тілдің
біртұтастығы Пәнаралық
байланыс Тарих,
әдебиет АКТ қолдану
дағдылары АКТ-дағы суреттер,оқулық,кеспе
қағаздар,стикер. Алдыңғы
оқу Жаһандану процесіндегі
Қазақстанның құндылық
бағдарлары Сабақтың
жоспары Сабақтың кезеңі/
уақыт Мұғалімнің
іс-әрекеті Оқушы
әрекеті Ресурстар
Басталуы
2
минут
5
мин
1
мин
1
мин
1
мин
Амандасу.
Ұйымдастыру
кезеңі
Психологиялық
ахуал орнату. «Өзіңізге тілегенді-
басқаларға тілеңіз!» әдісі.
Үй
тапсырмасын пысықтап
өтеміз
Үй тапсырмасымен
жұмыс. «Өзіңді тексер, бағала» әдісімен
сұралады.
Шындық Жалған
1.Кітаби жазба
стильдер атқаратын қызметіне қарай ісқағаздар мен ресми стиль,
публицистикалық стиль, ғылыми стиль және көркем әдебиет стилі болып
жіктеледі. +
3.Ресми ісқағаздар
стилі басқалардан өзінің тұрақтылығы мен тар шеңберлі қолданыс
ерекшелігімен сипатталады. +
4.Сөйлеу стиліне
диалог пен монолог жатады. +
2. Публицистикалық
стильде берілген мәтіннің ойы күрделі баяндалып, анықтама,
формулаларға негізделеді. -
Дескрипторы:
-Стильдердің
түрлерін ажыратады - 2 ұпай
-Берілген
сұрақтардың жауабын кестеге слады. - 2
ұпай
Барлығы - 4
ұпай
ҚБ: Өзін-өзі
бағалау. (Бағалау парағына
жазу)
Сабақтың тақырыбын
анықтау үшін видеоролик
көрсету.
Талқылауға арналған
сұрақтар қойылады.
«Тәуелсіздік»
сөзінің мәнін қалай
түсінесіздер?
Қазақстан қай жылы
өз тәуелсіздігін алды?
Тәуелсіз
Қазақстанның басты жетістіктері деп нелерді атар
едіңіздер?
Сабақтың мақсаттары
мен бағалау критерийлерін айтып
өтемін.
Өз ойларын
білдіреді, тілектерін айтады
Өздерінің жауаптарын
жазып, өздерін әділ бағалайды, стиль түрлерін
ажыратады.
Өз ойларын ортаға
салады.
Жаңа
сабақ
7
минут
Оқулық бойынша
52-53 бет оқу. Жай және құрмалас сөйлемдер. Ереже
түсіндіру.
Оқулықпен жұмыс
жасайды
7
минут
Топтық
тапсырма.
3 мәтін беріледі.
Стилін тауып, тілдік ерекшелігін
жазады.
Дескриптор:
- мәтіннің стилін
табады - 1
-2 тілдік
ерекшелігін жазады -1
-1
Барлығы -3
ұпай
Қб: топтық бағалау. Балдық
шкала
Топпен жұмыс
жасайды
Үлестірме
қағаздар.
Сергіту
сәті
1
мин
5
мин
Сергіту сәті.
«Көзқарас» әдісі
Жұптық тапсырма.
«Т кестесі» әдісі
Берілген
сөйлемдерден жай сөйлемдерді
жеке,
құрмалас сөйлемдерді
жеке жазыңыз. «Т кестесіне» салыңыз. 3 сөйлем
беремін.
Дескрипторы: жай сөйлемдерді жеке
жазады 1
ұп 1
ұп құрмалас сөйлемдерді жеке
жазады 1
ұп Барлығы 3
ұп
ҚБ: жұптық
бағалау
Тапсырманы жұп болып
орындайды
Қорытынды
5
мин
«Топтастыру»
әдісі
Мәтіндегі деректерді
негізге ала отырып, « | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||













