Алматы қаласы Алмалы ауданы М.Әуезов атындағы №128 ЖББМ
Қысқa мерзімді жоспaр
|
Бөлiм: |
Әлемдегі ірі кітaпхaнaлaр |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің Т.А.Ә. |
Бертлеуова Клара Алибековна |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
25.04.2025 |
Қатысушылар саны: 13 Ерекше білімді қажет ететін оқушы саны: 1 |
Қатыспағандар саны: 0 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: |
6 «А» |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Қазақстан Республикасының Ұлттық кітапханасы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
6.3.5.1 оқылым мен тыңдалым материалдары бойынша негізгі ойды білдіретін сөйлемдерді іріктей отырып, жинақы мәтін жазу; 6.4.4.3 үстеудің мағыналық түрлерін ажырату, синонимдік қатарларын түрлендіріп қолдану. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Тарихтың, мәдениет пен тілдің ортақтығы (6-құндылық) |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Оқушылардың барлығы: оқылым мен тыңдалым материалдарын талдайды; негізгі ойды білдіретін сөйлемдерді іріктейді; үстеудің мағыналық түрлерін ажыратады; жинақы мәтінде үстеудің синонимдік қатарларын түрлендіріп жазады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі ЕБҚ бар оқушыға |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ойлау дағдылары деңгейі |
жоғары деңгейдегі ойлау дағдылары |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 7 минут |
1.Сәлемдесу. «Комплименттер бұрқасыны» әдісі арқылы жағымды ахуал туғызады. 2. Оқушыларға бейнежазба мен суреттерді көрсете отырып, сабақтың тақырыбын болжатады. Сабақтың оқу мақсаттары мен бағалау критерийлерімен таныстырады. 3. Топқа бөлу. «Пазл» әдісімен 2 топқа бөледі. |
Сәлемдеседі. Оқушылар сынып ішінде жұптарын тауып, бір-біріне комплимент айтады. Бейнежазба мен суреттерді көре отырып, сабақты болжайды, сабақтың оқу мақсаттары мен бағалау критерийлерімен танысады. Оқушылар түрлі түсті қағаз қиындылары арқылы 2 топқа бөлінеді. Қағаз қиындыларын құрастыру арқылы нақыл сөздерді оқып, «1 сөйлем» әдісімен ойларын білдіреді. 1. Адамды адам еткен – кітап, адамзат еткен – кітапхана. (Әбіш Кекілбаев). 2. Өзіңді-өзің тану үшін де кітап керек. Өзгені де таныту үшін кітап керек. (Расул Ғамзатов). |
|
https://www.youtube.com/watch?v=twiimFJd-zM Нақыл сөздердің қиындылары |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 8 минут 7 минут 10 минут 6 минут |
1-тапсырма. Жұптық жұмыс. Жазылымалды тапсырмасы. «Іріктеп оқу» әдісімен оқылым мәтінін (174-бет) оқып, сұрақтарға жауап беруге ұсынады. 1.Қазақстан Республикасының Ұлттық кітапханасы ... құрылған. А) 1931 жылы 12 наурызда Ә) 1931 жылы 5 мамырда Б) 1991 жылы 9 желтоқсанда 2. Кітапхананың алғашқы директоры А) Ахмет Байтұрсынов Ә) Ораз Жандосов Б) Мұхтар Әуезов 3. Кітапхана директорының көтерген мәселесі А) Қазақстандағы барлық баспа басылымдарын тарату Ә) Қазақстандағы барлық баспа басылымдарымен танысу Б) Қазақстандағы барлық баспа басылымдарын жинақтау 4. Кітапханаға 1991 жылы 9 желтоқсанында ... дәрежесі берілді. А) «Ұлттық кітапхана» Ә) «Орталық кітапхана» В) «Алматы кітапханасы» 5. Кітапхана ғимараты ... арнайы жобамен салынған. А) 1931 жылы Ә) 1971 жылы Б) 1991 жылы Дескрипторы:
ЕБҚ оқушы үшін тапсырма. «Дұрыс», «Бұрыс» әдісімен кестені орындау.
Дескрипторы:
2-тапсырма. Топтық тапсырма. 1-топ. «Ақпаратты анықта» әдісімен мәтіннен берілген үстеулерді мағыналық түріне ажыратып, синонимдік қатарын анықтаңыздар.
Дескрипторы:
2-топ. Мәтіндегі үстеуден жасалған синонимдерді «Кеңейтілген тізім» әдісімен жазыңыздар. 1. Дереу,___________________ 2. Босқа,___________________ 3. Едәуір,__________________ 4. Әдейі,___________________ Дескрипторы:
ЕБҚ оқушы үшін тапсырма. Мәтінде берілген сөздерді синонимдермен сәйкестендіріңіз.
Дескрипторы:
3-тапсырма. Жазылым тапсырмасы. Жеке жұмыс. Тыңдалым мен оқылым материалдары негізінде жинақы мәтін жазыңыздар. Дескриптор:
Нұсқаулық:
ЕБҚ оқушы үшін тапсырма. Оқылым материалы негізінде «Бинго парақшалары» әдісімен жинақы мәтін құрастырыңыз. Дескриптор:
Дарынды оқушыға арналған тапсырма. Оқылым мен тыңдалым негізінде жинақы мәтін жазуда үстеудің 7 мағыналық түрінің синонимдік қатарларын түрлендіріп қолдану. Дескрипторы:
4-тапсырма. Жеке жұмыс. Мәтіндегі тірек сөздердің синонимдік қатарын анықтап, түрлендіріп, құрылымына талдау жасаңыздар. Дескрипторы:
(тапсырма арқылы саралау) А деңгейіндегі оқушы «Талдау» әдісімен (дарынды оқушы) үстеулердің синонимдерін түрлендіреді, құрылымына талдау жасайды. В деңгейіндегі оқушы «Терминдер сөйлейді» әдісімен үстеулердің мағыналық түрлерін ажыратады. С деңгейіндегі оқушы «Ақпаратты анықта» әдісімен (ЕБҚ оқушы) үстеулерді анықтайды. |
Оқушылар тест сұрақтарына жауап беруде қажетті тетікті («Иә», «Жоқ») пайдаланады. Кестені орындайды. 1-топтың оқушылары үстеудің мағыналық түрлерін ажыратады, синонимдік қатарын анықтайды. Үстеуден жасалған синонимдердің қатарын толықтырып жазады. Берілген сөздерді синонимдерімен сәйкестендіреді. Тыңдалым мен оқылым мәтіндері негізінде үстеулердің синонимдік қатарларын қолданып, жинақы мәтін жазады. Оқушы жинақы мәтін құрастырады. Оқушы жинақы мәтін жазуда үстеудің мағыналық түрлерін түрлендіріп қолданады. Оқушылар мәтіндегі тірек сөздердің синонимдік қатарларын анықтап, түрлендіреді және құрылымына талдау жасайды. |
«Талқылау бойынша серіктестер» әдісімен бағалау «Жарайсың!» әдісімен бағалау «2-1-0» әдісімен бағалау. «Мадақтау» әдісімен бағалау «Жетістік баспалдағы» әдісімен бағалау «Плюс, минус» әдісімен бағалау «Жасыл қалам» әдісімен бағалау «Плюс, минус» әдісімен бағалау |
«Қазақ тілі» оқулығы 6-сынып ОӘК Интерактивті тақта, №1 слайд «Қазақ тілі» оқулығы 6-сынып Интерактивті тақта, ЕБҚ оқушы үшін №2 слайд ОӘК Жұмыс дәптері Үлестірмелі қағаз ОӘК Жұмыс дәптері «Қазақ тілі» оқулығы 6-сынып ОӘК Жұмыс дәптері Үлестірме парақшалар Жұмыс дәптері
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Үйге тапсырма |
Алматыдағы кітапханалар тізімін жасап, атауы бойынша ол кітапхананың кімдерге арналғанын, қандай бағытта жұмыс істейтінін кестеге түсіріңіз. Үлгі:
|
Берілген кесте бойынша үй жұмысын орындайды. |
|
ОӘК Жұмыс дәптері |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың аяқталуы. 7 минут |
Оқушыларға кері байланыс береді, формативті баға береді. |
Оқушылар «Өзіме хат» әдісі бойынша кері байланыс береді. Оқушылар бүгінгі сабақ туралы ойларын толық жазады. Мәселен, сабақта нені үйренді, нені жаңа деп қабылдады, нені білуге қызықты, сабақты меңгеруде немесе тапсырма орындауда қиналған кездері болды ма? Яғни сабақ үдерісіндегі өзінің жетістіктері мен кемшіліктерін жазады. Сабақ соңында жариялайды. |
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қосымша ақпарат |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қорытынды бағамдау |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қандай екі нәрсе табысты болды? |
1. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
2. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қандай екі нәрсе сабақты жаңарта алады? |
1. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
2. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысында сынып немесе жекеленген оқушылардың жетістіктері/қиындықтары туралы не білдім? |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Менің келесі сабағымды жетілдіруге не көмектеседі, неге көңіл бөлуім керек? |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Қосымша материалдар
Сабақтың тақырыбын болжатуға арналған бейнежазба мен суреттер.
https://www.youtube.com/watch?v=twiimFJd-zM

Топқа бөлуде пайдаланылатын қиынды қағаздарға жазылған нақыл сөздер.
Адамды адам еткен – кітап, адамзат еткен – кітапхана.
(Әбіш Кекілбаев).
Өзіңді-өзің тану үшін де кітап керек. Өзгені де таныту үшін кітап керек.
(Расул Ғамзатов).
1-тапсырма. Жұптық жұмыс. Жазылымалд
Оқылым тапсырмасы.
Қазақстан Республикасының Ұлттық кітапханасы
Қазақстан Республикасының Ұлттық кітапханасы 1931 жылы 12 наурызда құрылған. 1931 жылдың 5 мамырынан оқырмандарға қызмет көрсете бастады. Кітапхананың алғашқы директоры – көрнекті мемлекет және қоғам қайраткері Ораз Жандосов. Ол кітапхана қызметінің негізгі міндеті ретінде «Қазақстандағы барлық баспа басылымдарын жинақтау» туралы мәселе көтерді. Кітапхана осы уақыттан бастап бүгінгі күнге дейін қазақ халқының және Қазақстан халықтарының жазба мәдениетін жинақтап, сақтаушы мемлекеттік ұлттық кітап қоймасы қызметін атқарып келеді. Кітапханаға 1991 жылдың 9 желтоқсанында «Ұлттық кітапхана» дәрежесі берілді. Жыл сайын 1 млн данаға жуық кітап оқылады. Оларға 1,5 мың орындық 14 оқу залы қызмет көрсетеді. ҚР Ұлттық кітапханасы халықаралық кеңістікте әлемдегі ірі кітапханалардың бірі ретінде танымал. Кітапхана ғимараты 1971 жылы арнайы жобамен салынған. Алматы қаласындағы отандық сәулет өнерінің озық үлігілерінің бірі ретінде мемлекеттік маңызы бар тарихи және мәдени ескерткіштердің мемлекеттік тізіміне енгізілген.
(«Қазақстан» ұлттық энциклопедиясынан)
Оқушылар тест сұрақтарына жауап беруде қажетті тетікті («Иә», «Жоқ») пайдаланады.
Кілті:
|
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
|
А |
Ә |
Б |
А |
Ә |
1.Қазақстан Республикасының Ұлттық кітапханасы ... құрылған.
А) 1931 жылы 12 наурызда
Ә) 1931 жылы 5 мамырда
Б) 1991 жылы 9 желтоқсанда
2. Кітапхананың алғашқы директоры
А) Ахмет Байтұрсынов
Ә) Ораз Жандосов
Б) Мұхтар Әуезов
3. Кітапхана директорының көтерген мәселесі
А) Қазақстандағы барлық баспа басылымдарын тарату
Ә) Қазақстандағы барлық баспа басылымдарымен танысу
Б) Қазақстандағы барлық баспа басылымдарын жинақтау
4. Кітапханаға 1991 жылы 9 желтоқсанында ... дәрежесі берілді.
А) «Ұлттық кітапхана»
Ә) «Орталық кітапхана»
В) «Қалалық кітапхана»
5. Кітапхана ғимараты ... арнайы жобамен салынған.
А) 1931 жылы
Ә) 1971 жылы
Б) 1991 жылы


ЕБҚ оқушы үшін тапсырма.
«Дұрыс», «Бұрыс» әдісімен кестені орындау.
|
Сөйлемдер |
Дұрыс |
Бұрыс |
|
Қазақстан Республикасының Ұлттық кітапханасы 1931 жылы 12 наурызда құрылған. |
|
|
|
Мұхтар Әуезов – кітапхананың алғашқы директоры. |
|
|
|
Кітапханаға 1991 жылдың 9 желтоқсанында «Ұлттық кітапхана» дәрежесі берілді. |
|
|
|
Кітапханада жыл сайын 14 млн данаға жуық кітап оқылады. |
|
|
|
Кітапхана ғимараты 1971 жылы арнайы жобамен салынған. |
|
|
2-тапсырма.
Топтық тапсырма.
1-топ. «Ақпаратты анықта» әдісімен мәтіннен берілген үстеулерді мағыналық түріне ажыратып, синонимдік қатарын анықтаңыздар.
|
Үстеу |
Мағыналық түрі |
Синонимдік қатары |
|
Лезде |
қимыл-сын |
тез |
|
Жуырда |
мезгіл |
жақында |
|
Кілең |
күшейткіш |
өңкей, ылғи |
|
Амалсыздан |
себеп-салдар |
лажсыздан, шарасыздан |
2-топ. Мәтіндегі үстеуден жасалған синонимдерді «Кеңейтілген тізім» әдісімен жазыңыздар.
1. Дереу,___________________(жылдам, шұғыл, тез)
2. Босқа,___________________(бекерге, құр босқа)
3. Едәуір,__________________ неғұрлым, соғұрлым, көп)
4. Әдейі,___________________ (қасақана, жорта)
ЕБҚ оқушы үшін тапсырма.
Мәтінде берілген сөздерді синонимдермен сәйкестендіріңіз. Кілті:
|
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
|
Г |
Б |
Ә |
А |
В |
|
№ |
Тірек сөздер |
№ |
Синонимдері |
|
1 |
Алғашқы- |
А |
архитектура |
|
2 |
Қызмет |
Ә |
белгілі |
|
3 |
Танымал |
Б |
жұмыс |
|
4 |
Сәулет өнері |
В |
кіргізілген |
|
5 |
Енгізілген |
Г |
бірінші |
3-тапсырма.
Жинақы мәтін құрастыру.
ЕБҚ оқушы үшін тапсырма.
|
1 |
Еліміздің Ұлттық кітапханасының іргетасы 1931 жылы қаланған. |
|
2 |
Кітапханада 1,5 мың орындық, 14 оқу залы қызмет етеді. |
|
3 |
Кітапхананың жаңа ғимараты арнайы жобамен 1971 жылы қайта салынды. |
4-тапсырма. Мәтіндегі тірек сөздердің синонимдік қатарын анықтап, түрлендіріп, құрылымына талдау жасаңыздар.
|
С деңгейіндегі оқушы (ЕБҚ оқушы) |
үстеулерді анықтайды. |
|
В деңгейіндегі оқушы |
үстеулерді мағыналық түрлерін ажыратады. |
|
А деңгейіндегі оқушы |
үстеулердің синонимдерін түрлендіреді, құрылымына талдау жасайды. |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қазақстан Республикасының Ұлттық кітапханасы
Қазақстан Республикасының Ұлттық кітапханасы
Алматы қаласы Алмалы ауданы М.Әуезов атындағы №128 ЖББМ
Қысқa мерзімді жоспaр
|
Бөлiм: |
Әлемдегі ірі кітaпхaнaлaр |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің Т.А.Ә. |
Бертлеуова Клара Алибековна |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
25.04.2025 |
Қатысушылар саны: 13 Ерекше білімді қажет ететін оқушы саны: 1 |
Қатыспағандар саны: 0 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: |
6 «А» |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Қазақстан Республикасының Ұлттық кітапханасы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
6.3.5.1 оқылым мен тыңдалым материалдары бойынша негізгі ойды білдіретін сөйлемдерді іріктей отырып, жинақы мәтін жазу; 6.4.4.3 үстеудің мағыналық түрлерін ажырату, синонимдік қатарларын түрлендіріп қолдану. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Тарихтың, мәдениет пен тілдің ортақтығы (6-құндылық) |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Оқушылардың барлығы: оқылым мен тыңдалым материалдарын талдайды; негізгі ойды білдіретін сөйлемдерді іріктейді; үстеудің мағыналық түрлерін ажыратады; жинақы мәтінде үстеудің синонимдік қатарларын түрлендіріп жазады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі ЕБҚ бар оқушыға |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ойлау дағдылары деңгейі |
жоғары деңгейдегі ойлау дағдылары |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 7 минут |
1.Сәлемдесу. «Комплименттер бұрқасыны» әдісі арқылы жағымды ахуал туғызады. 2. Оқушыларға бейнежазба мен суреттерді көрсете отырып, сабақтың тақырыбын болжатады. Сабақтың оқу мақсаттары мен бағалау критерийлерімен таныстырады. 3. Топқа бөлу. «Пазл» әдісімен 2 топқа бөледі. |
Сәлемдеседі. Оқушылар сынып ішінде жұптарын тауып, бір-біріне комплимент айтады. Бейнежазба мен суреттерді көре отырып, сабақты болжайды, сабақтың оқу мақсаттары мен бағалау критерийлерімен танысады. Оқушылар түрлі түсті қағаз қиындылары арқылы 2 топқа бөлінеді. Қағаз қиындыларын құрастыру арқылы нақыл сөздерді оқып, «1 сөйлем» әдісімен ойларын білдіреді. 1. Адамды адам еткен – кітап, адамзат еткен – кітапхана. (Әбіш Кекілбаев). 2. Өзіңді-өзің тану үшін де кітап керек. Өзгені де таныту үшін кітап керек. (Расул Ғамзатов). |
|
https://www.youtube.com/watch?v=twiimFJd-zM Нақыл сөздердің қиындылары |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 8 минут 7 минут 10 минут 6 минут |
1-тапсырма. Жұптық жұмыс. Жазылымалды тапсырмасы. «Іріктеп оқу» әдісімен оқылым мәтінін (174-бет) оқып, сұрақтарға жауап беруге ұсынады. 1.Қазақстан Республикасының Ұлттық кітапханасы ... құрылған. А) 1931 жылы 12 наурызда Ә) 1931 жылы 5 мамырда Б) 1991 жылы 9 желтоқсанда 2. Кітапхананың алғашқы директоры А) Ахмет Байтұрсынов Ә) Ораз Жандосов Б) Мұхтар Әуезов 3. Кітапхана директорының көтерген мәселесі А) Қазақстандағы барлық баспа басылымдарын тарату Ә) Қазақстандағы барлық баспа басылымдарымен танысу Б) Қазақстандағы барлық баспа басылымдарын жинақтау 4. Кітапханаға 1991 жылы 9 желтоқсанында ... дәрежесі берілді. А) «Ұлттық кітапхана» Ә) «Орталық кітапхана» В) «Алматы кітапханасы» 5. Кітапхана ғимараты ... арнайы жобамен салынған. А) 1931 жылы Ә) 1971 жылы Б) 1991 жылы Дескрипторы:
ЕБҚ оқушы үшін тапсырма. «Дұрыс», «Бұрыс» әдісімен кестені орындау.
Дескрипторы:
2-тапсырма. Топтық тапсырма. 1-топ. «Ақпаратты анықта» әдісімен мәтіннен берілген үстеулерді мағыналық түріне ажыратып, синонимдік қатарын анықтаңыздар.
Дескрипторы:
2-топ. Мәтіндегі үстеуден жасалған синонимдерді «Кеңейтілген тізім» әдісімен жазыңыздар. 1. Дереу,___________________ 2. Босқа,___________________ 3. Едәуір,__________________ 4. Әдейі,___________________ Дескрипторы:
ЕБҚ оқушы үшін тапсырма. Мәтінде берілген сөздерді синонимдермен сәйкестендіріңіз.
Дескрипторы:
3-тапсырма. Жазылым тапсырмасы. Жеке жұмыс. Тыңдалым мен оқылым материалдары негізінде жинақы мәтін жазыңыздар. Дескриптор:
Нұсқаулық:
ЕБҚ оқушы үшін тапсырма. Оқылым материалы негізінде «Бинго парақшалары» әдісімен жинақы мәтін құрастырыңыз. Дескриптор:
Дарынды оқушыға арналған тапсырма. Оқылым мен тыңдалым негізінде жинақы мәтін жазуда үстеудің 7 мағыналық түрінің синонимдік қатарларын түрлендіріп қолдану. Дескрипторы:
4-тапсырма. Жеке жұмыс. Мәтіндегі тірек сөздердің синонимдік қатарын анықтап, түрлендіріп, құрылымына талдау жасаңыздар. Дескрипторы:
(тапсырма арқылы саралау) А деңгейіндегі оқушы «Талдау» әдісімен (дарынды оқушы) үстеулердің синонимдерін түрлендіреді, құрылымына талдау жасайды. В деңгейіндегі оқушы «Терминдер сөйлейді» әдісімен үстеулердің мағыналық түрлерін ажыратады. С деңгейіндегі оқушы «Ақпаратты анықта» әдісімен (ЕБҚ оқушы) үстеулерді анықтайды. |
Оқушылар тест сұрақтарына жауап беруде қажетті тетікті («Иә», «Жоқ») пайдаланады. Кестені орындайды. 1-топтың оқушылары үстеудің мағыналық түрлерін ажыратады, синонимдік қатарын анықтайды. Үстеуден жасалған синонимдердің қатарын толықтырып жазады. Берілген сөздерді синонимдерімен сәйкестендіреді. Тыңдалым мен оқылым мәтіндері негізінде үстеулердің синонимдік қатарларын қолданып, жинақы мәтін жазады. Оқушы жинақы мәтін құрастырады. Оқушы жинақы мәтін жазуда үстеудің мағыналық түрлерін түрлендіріп қолданады. Оқушылар мәтіндегі тірек сөздердің синонимдік қатарларын анықтап, түрлендіреді және құрылымына талдау жасайды. |
«Талқылау бойынша серіктестер» әдісімен бағалау «Жарайсың!» әдісімен бағалау «2-1-0» әдісімен бағалау. «Мадақтау» әдісімен бағалау «Жетістік баспалдағы» әдісімен бағалау «Плюс, минус» әдісімен бағалау «Жасыл қалам» әдісімен бағалау «Плюс, минус» әдісімен бағалау |
«Қазақ тілі» оқулығы 6-сынып ОӘК Интерактивті тақта, №1 слайд «Қазақ тілі» оқулығы 6-сынып Интерактивті тақта, ЕБҚ оқушы үшін №2 слайд ОӘК Жұмыс дәптері Үлестірмелі қағаз ОӘК Жұмыс дәптері «Қазақ тілі» оқулығы 6-сынып ОӘК Жұмыс дәптері Үлестірме парақшалар Жұмыс дәптері
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Үйге тапсырма |
Алматыдағы кітапханалар тізімін жасап, атауы бойынша ол кітапхананың кімдерге арналғанын, қандай бағытта жұмыс істейтінін кестеге түсіріңіз. Үлгі:
|
Берілген кесте бойынша үй жұмысын орындайды. |
|
ОӘК Жұмыс дәптері |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың аяқталуы. 7 минут |
Оқушыларға кері байланыс береді, формативті баға береді. |
Оқушылар «Өзіме хат» әдісі бойынша кері байланыс береді. Оқушылар бүгінгі сабақ туралы ойларын толық жазады. Мәселен, сабақта нені үйренді, нені жаңа деп қабылдады, нені білуге қызықты, сабақты меңгеруде немесе тапсырма орындауда қиналған кездері болды ма? Яғни сабақ үдерісіндегі өзінің жетістіктері мен кемшіліктерін жазады. Сабақ соңында жариялайды. |
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қосымша ақпарат |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қорытынды бағамдау |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қандай екі нәрсе табысты болды? |
1. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
2. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қандай екі нәрсе сабақты жаңарта алады? |
1. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
2. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысында сынып немесе жекеленген оқушылардың жетістіктері/қиындықтары туралы не білдім? |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Менің келесі сабағымды жетілдіруге не көмектеседі, неге көңіл бөлуім керек? |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Қосымша материалдар
Сабақтың тақырыбын болжатуға арналған бейнежазба мен суреттер.
https://www.youtube.com/watch?v=twiimFJd-zM

Топқа бөлуде пайдаланылатын қиынды қағаздарға жазылған нақыл сөздер.
Адамды адам еткен – кітап, адамзат еткен – кітапхана.
(Әбіш Кекілбаев).
Өзіңді-өзің тану үшін де кітап керек. Өзгені де таныту үшін кітап керек.
(Расул Ғамзатов).
1-тапсырма. Жұптық жұмыс. Жазылымалд
Оқылым тапсырмасы.
Қазақстан Республикасының Ұлттық кітапханасы
Қазақстан Республикасының Ұлттық кітапханасы 1931 жылы 12 наурызда құрылған. 1931 жылдың 5 мамырынан оқырмандарға қызмет көрсете бастады. Кітапхананың алғашқы директоры – көрнекті мемлекет және қоғам қайраткері Ораз Жандосов. Ол кітапхана қызметінің негізгі міндеті ретінде «Қазақстандағы барлық баспа басылымдарын жинақтау» туралы мәселе көтерді. Кітапхана осы уақыттан бастап бүгінгі күнге дейін қазақ халқының және Қазақстан халықтарының жазба мәдениетін жинақтап, сақтаушы мемлекеттік ұлттық кітап қоймасы қызметін атқарып келеді. Кітапханаға 1991 жылдың 9 желтоқсанында «Ұлттық кітапхана» дәрежесі берілді. Жыл сайын 1 млн данаға жуық кітап оқылады. Оларға 1,5 мың орындық 14 оқу залы қызмет көрсетеді. ҚР Ұлттық кітапханасы халықаралық кеңістікте әлемдегі ірі кітапханалардың бірі ретінде танымал. Кітапхана ғимараты 1971 жылы арнайы жобамен салынған. Алматы қаласындағы отандық сәулет өнерінің озық үлігілерінің бірі ретінде мемлекеттік маңызы бар тарихи және мәдени ескерткіштердің мемлекеттік тізіміне енгізілген.
(«Қазақстан» ұлттық энциклопедиясынан)
Оқушылар тест сұрақтарына жауап беруде қажетті тетікті («Иә», «Жоқ») пайдаланады.
Кілті:
|
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
|
А |
Ә |
Б |
А |
Ә |
1.Қазақстан Республикасының Ұлттық кітапханасы ... құрылған.
А) 1931 жылы 12 наурызда
Ә) 1931 жылы 5 мамырда
Б) 1991 жылы 9 желтоқсанда
2. Кітапхананың алғашқы директоры
А) Ахмет Байтұрсынов
Ә) Ораз Жандосов
Б) Мұхтар Әуезов
3. Кітапхана директорының көтерген мәселесі
А) Қазақстандағы барлық баспа басылымдарын тарату
Ә) Қазақстандағы барлық баспа басылымдарымен танысу
Б) Қазақстандағы барлық баспа басылымдарын жинақтау
4. Кітапханаға 1991 жылы 9 желтоқсанында ... дәрежесі берілді.
А) «Ұлттық кітапхана»
Ә) «Орталық кітапхана»
В) «Қалалық кітапхана»
5. Кітапхана ғимараты ... арнайы жобамен салынған.
А) 1931 жылы
Ә) 1971 жылы
Б) 1991 жылы


ЕБҚ оқушы үшін тапсырма.
«Дұрыс», «Бұрыс» әдісімен кестені орындау.
|
Сөйлемдер |
Дұрыс |
Бұрыс |
|
Қазақстан Республикасының Ұлттық кітапханасы 1931 жылы 12 наурызда құрылған. |
|
|
|
Мұхтар Әуезов – кітапхананың алғашқы директоры. |
|
|
|
Кітапханаға 1991 жылдың 9 желтоқсанында «Ұлттық кітапхана» дәрежесі берілді. |
|
|
|
Кітапханада жыл сайын 14 млн данаға жуық кітап оқылады. |
|
|
|
Кітапхана ғимараты 1971 жылы арнайы жобамен салынған. |
|
|
2-тапсырма.
Топтық тапсырма.
1-топ. «Ақпаратты анықта» әдісімен мәтіннен берілген үстеулерді мағыналық түріне ажыратып, синонимдік қатарын анықтаңыздар.
|
Үстеу |
Мағыналық түрі |
Синонимдік қатары |
|
Лезде |
қимыл-сын |
тез |
|
Жуырда |
мезгіл |
жақында |
|
Кілең |
күшейткіш |
өңкей, ылғи |
|
Амалсыздан |
себеп-салдар |
лажсыздан, шарасыздан |
2-топ. Мәтіндегі үстеуден жасалған синонимдерді «Кеңейтілген тізім» әдісімен жазыңыздар.
1. Дереу,___________________(жылдам, шұғыл, тез)
2. Босқа,___________________(бекерге, құр босқа)
3. Едәуір,__________________ неғұрлым, соғұрлым, көп)
4. Әдейі,___________________ (қасақана, жорта)
ЕБҚ оқушы үшін тапсырма.
Мәтінде берілген сөздерді синонимдермен сәйкестендіріңіз. Кілті:
|
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
|
Г |
Б |
Ә |
А |
В |
|
№ |
Тірек сөздер |
№ |
Синонимдері |
|
1 |
Алғашқы- |
А |
архитектура |
|
2 |
Қызмет |
Ә |
белгілі |
|
3 |
Танымал |
Б |
жұмыс |
|
4 |
Сәулет өнері |
В |
кіргізілген |
|
5 |
Енгізілген |
Г |
бірінші |
3-тапсырма.
Жинақы мәтін құрастыру.
ЕБҚ оқушы үшін тапсырма.
|
1 |
Еліміздің Ұлттық кітапханасының іргетасы 1931 жылы қаланған. |
|
2 |
Кітапханада 1,5 мың орындық, 14 оқу залы қызмет етеді. |
|
3 |
Кітапхананың жаңа ғимараты арнайы жобамен 1971 жылы қайта салынды. |
4-тапсырма. Мәтіндегі тірек сөздердің синонимдік қатарын анықтап, түрлендіріп, құрылымына талдау жасаңыздар.
|
С деңгейіндегі оқушы (ЕБҚ оқушы) |
үстеулерді анықтайды. |
|
В деңгейіндегі оқушы |
үстеулерді мағыналық түрлерін ажыратады. |
|
А деңгейіндегі оқушы |
үстеулердің синонимдерін түрлендіреді, құрылымына талдау жасайды. |
шағым қалдыра аласыз













