Тарау
тақырыбы: Қазақстанның табиғат
байлықтары
|
Мектеп: жалпы білім беретін
орта мектеп
|
Күні:
|
Мұғалімнің
аты-жөні: Сембина
Г.С.
|
Сынып
-4
|
Қатысып
отырғандары-
|
Келмегендер
саны-
|
Осының алдындағы
оқу
|
«Біздің
Президент».
|
Стартер:
|
Сабақ тақырыбына
шығу: «Табиғат» туралы слайд
көрсету
«Алты қалпақ» арқылы
бағалау.
|
Кіріспе:
|
«Али мен
Айя» мультфильмінен үзінді
көру. Сұрақтарға жауап
беру.
|
Оқыту
мақсаты
|
Менің елім
–Қазақстаным модулі бойынша алған
білімдерін толықтыру
Оқушылардың сауаттылықтарын
қалыптастыру
|
Осы сабақта қол жеткізілуге
тиіс мақсаттар
|
Мультфильм бойынша үзіндінің
негізгі идеясын түсіну, оқулықпен жұмыс. Тірек сөздер мен
фразаларды қолданып, кейіпкерлерді сөйлету. Үзіндіні
аяқтау.
|
|
Барлық оқушылар істей
алады: үзінді мазмұнын түсінеді,
сұрақтарға жауап береді.
|
|
Оқушылардың көпшілігі істей
алады: үзінді мазмұнын түсінеді,
диалог дайындайды, үзіндіні аяқтайды.
|
Кейбір оқушылар істей
алады: үзінді мазмұнын түсінеді,
мазмұнын айта алады .
|
Табыс
критерийі
|
Үзіндіні түсінеді. Тірек
сөздер мен фразаларды қолданады.
|
Үзіндіні түсінеді. Тірек
сөздер мен фразаларды қолдану барысында
қиналады.
|
Даму
|
«Али мен
Айя» мультфильмнен үзінді
көрсетіледі
|
Ой
қозғау
|
«Инсерт» әдісі
|
Мәтінді оқып, кодтау.
Оқылым әрекетіне арналған тапсырма.
Қазақстан
Қазақстанның жері бай.
Табиғаты өте әдемі. Қазақстанда Алатау, Қаратау,Алтай, Баянауыл
таулары бар. Екі үлкен теңізі бар. Олар - Каспий теңізі және арал
теңізі. Үлкен Өзеңдері: Іле, Ертіс, Есіл, Сырдария, Шу,
т.б.
Қазақстан – біздің
Отанымыз.
Кодты
таңбалау
|
Мазмұны
|
○
|
|
_______
|
|
✔
|
|
✖
|
|
?
|
|
|
|
ІІ. Белсенді әдіс-тәсілдер
негізінде тапсырма дайындаңдар.
Тапсырма сөйлесім әрекетіне
бағытталған. Диалогты досыңмен оқы
-Сәлем, Дима! -Сәлем ,
Саша!
- Сен қай республикада тұрасың
? - Мен Қазақстан Республикасында тұрамын.
- Қазақстан қандай мемлекет? -
Қазақстан үлкен мемлекет.
- Қазақстанда қандай таулар
бар? - Қазақстанда Алатау, Қаратау,
Алтай,
Баянауыл таулары
бар.
- Қазақстанда теңіздер бар ма?
-Ия, бар. Олар: Каспий және арал
теңіздері.
- Мен елімді жақсы көремін.
Сен ше? - Әрине, мен де қазақстанды өте жақсы
көремін
|
|
Жазылым әрекетіне
бағытталған . Тапсырманы толықтырып жаз. Айтылым әрекетіне
бағытталған.
Қазақстаннның (земля) бай.
Табиғаты (очень) әдемі. Қазақстанда (высокий таулар ) бар.Екі
(большой) теңі бар. Қазақстан – бай
(государство).
|
Пленарий
|
Ертегіні
аяқтау
|
Сергіту сәті видео
арқылы
|
Нақтылау.
Тілдесім әрекетіне
бағытталған.
|
Қазақстанда неше теңіз
бар?
Көкшетау қаласы қай
облыста?
Арал теңізі қай
облыста
|
Бағалау. Алты қалпақ әдісі
арқылы
|
Ақ
қалпақ
Ақ түс таза қағаз беті сияқты
алалықсыз және объективті. Фактілер, ақпарат, сұрақтар негіз
болады.
Қандай ақпаратымыз
бар? Айтылған пікірді растайтын
немесе жоққа шығаратын қандай
фактілер
бар? Қандай ақпарат
қажет? Жетіспейтін ақпаратты қалай
аламыз? Қандай сұрақтар қойып, жауап алуымыз
керек?
|
|
Қызы
қалпақ
Қызыл түс ашуды, шиеленісті
білдіреді. Қызыл қалпақта адамды эмоциялар, сезу, сезімдер билейді.
Осыған байланысты менде қандай сезімдер
туындайды?
|
|
Сары
қалпақ
Сары түс – күн көзінің,
тіршілік түсі. Сары қалпақтағы адам оптимизмге толы, ол
артықшылықтарды іздестіреді. Не себептен осыны істеу керек?
Артықшылықтары қандай? Бұл кім үшін пайдалы? Артықшылықтар қалай
пайда болады? Осының пайдалы жақтары бар ма? Қандай жағдайларда бұл
пайдалы болады?
|
|
Қара
қалпақ
Қара түс – қараңғылық,
қаһарлық, бір сөзбен айтқанда – суық. Қара қалпақта адам қауіптілік
танытады. Бұл көмектеседі ме? Қандай қателер бар? Кемшіліктері
қандай? Бұл идея жүзеге аса алады
ма?
|
|
Жасыл
қалпақ
Жасыл қалпақ – өсімдіктердің,
молшылықтың, табыстылықтың түсі. Жаңа идеялар туындап, шығармашылық
бастауын алады. Осы жағдайда не істей аламыз? Баламалы идеялар бар
ма? – деген сұрақтар туындайды
|
|
Көк
қалпақ
Көк
қалпақ – аспан
түсі. Ол ұйымдастыру және басқарумен
байланысты. Неге қол
жеткіздік? Болашақта не істеу
керек?
|
|
|
Қосымша
ақпарат
|
Тапсырма. Сұраққа жауап
жаз. Айтылым әрекетіне бағытталған.
|
Бағалау – сіз ілгері басуды/
оқушылардың білімдерін қадағалауды қалай
жоспарлайсыз?
|
Пәнаралық байланыстар, АКТ
қолдау. Құндылықтар.
|
сәйкестендіру
|
Топтық жұмыс. Бірін-бірі
бағалау. Модель алмасу.
« Алты қалпақ» арқылы
бағалау.
|
Суерт, жаратылыстану
пәндері
|
Рефлексия
|
Сабаққа қатысу барысында өз
байқағандарыңызды жазу үшін пайдаланасыз. Сабағыңыз туралы берілген
сұрақтарға жауап беріңіз
|
- Оқу/сабақ мақсаттарына қол
жеткізілді ме?
- Оқушылар бүгін не
үйренді?
- Оқу ахуалдары қандай
болды?
- Оқушылар арасындағы
айырмашылықты анықтау бойынша іс-әрекеттер сәтті болды
ма?
- Мен уақыттық графикті дұрыс
ұстандым ба? Мен жоспардан ауытқуларға жол бердім бе? Берілсе,
неліктен?
|
1.
|
Қорытынды
бағалау
|
Сіздің әрекетіңіз сәтті
шықты? Нәтижелі болды!
-
«Инсерт» әдісі
Оқыту мен оқу барысында қай
әдіс сабақты жақсартатын еді деп
ойлайсыз?
Сабақ барысында мен сынып
туралы және жекелеген оқушы туралы не білдім? Келесі сабаққа
дайындалуға маған осы ақпараттар қандай көмек
көрсетеді?
1.
Александр, сабаққа қатысу барысында
белсенділік танытты.
2.
Күрделенген тапсырмалар
жасауға ой тасталды.
|