«Алматы облысы білім басқармасының Қарасай ауданы бойынша білім бөлімі» мемлекеттік мекемесінің
«С.Керімбеков атындағы орта мектеп»
коммуналдық мемлекеттік мекемесі
Кеңестік кезеңде Қазақстандағы полиэтникалық қоғамның қалыптасуы.
|
Бөлім: |
2.Этникалық және әлеуметтік саяси-процестер |
||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Асқар Серік Ишанқұлұлы |
||||
|
Күні: |
13.11.2024 |
||||
|
Сынып: |
11 А |
Қатыспағандар саны: |
|||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Кеңестік кезеңде Қазақстандағы полиэтникалық қоғамның қалыптасуы. |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
11.2.1.3 Қазақстанның этникалық құрамының өзгеру үрдісін түсіндіру үшін "депортация", "арнайы қонысаударылғандар", "полиэтникалық қоғам", "ұлттық саясат", "интернационализм" ұғымдарын пайдалану; 11.2.1.2 Қазақстанда халықтың этникалық құрамының өзгеру кезеңдерін зерттеу; 11.2.1.4 Кеңестік кезеңде Қазақстан этностарының өзара мәдени әсерлесу ерекшеліктерін түсіндіру; |
||||
|
Сабақтың мақсаты |
Қазақстанның этникалық құрамының өзгеру үрдісін түсіндіру үшін "депортация", "арнайы қонысаударылғандар", "полиэтникалық қоғам", "ұлттық саясат", "интернационализм" ұғымдарын пайдалану; Қазақстанда халықтың этникалық құрамының өзгеру кезеңдерін зерттеу; Кеңестік кезеңде Қазақстан этностарының өзара мәдени әсерлесу ерекшеліктерін түсіндіру; |
||||
|
|
|||||
|
Сабақтың кезеңі/ /уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Білім алушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Ұйымдас-тыру Өткен білімді еске түсіру 7 минут Жаңа тақырыпқа қадам 3 минут |
Миға шабуыл. Тақтаға суреттер тізбегі қойылады. Осы тізбек пен терминді бір-бірімен сәйкестендіру қажет.
|
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар бұл суреттердің экономика ұғымымен байланысты екенін айтып, алдағы тақырыпты анықтайды? |
Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады |
Тақырыптық суреттер |
|
|
Сабақтың ортасы Жаңа білім 5 минут 10 минут 5 минут 10 минут |
Түрлі этностарды күштеп қоныстандыруды жүзеге асыру барысы арнайы статистикалық ақпарат арқылы презентацияда көрсетіледі. Мәтінмен жұмыс. Оқушыларға алдын-ала бірнеше мәтін таратылады. Оқушылар мәтінге қатысты эссе жазады. Зерттеу және талдау. 1. XX ғ. 20-30 жылдарындағы қоныстандыру саясаты мен депортация 2. ХХ ғ. 40-60 жылдарындағы миграциялық процестер 3. ХХ ғ. 60-90 жылдарындағы этникалық өзгерістер. Оқушылар топта дескрипторлар бойынша тапсырма орындап, постер толтырып тақтаға шығып толтырады. Зерттеу және талдау Оқушылар топта мәтінмен танысып, Кеңестік кезеңдегі Қазақстандағы этномәдени өзгерістерді зерттеп, зерттеу нәтижесін РАФТ әдісін пайдалана отырып көрсетеді. Роль Аудитория Форма Тақырып. Білім алушылар РАФТ әдісін практикада көрсетеді. Презентация кезеңі. Әрбір топқа берілетін уақыт 3 минут.
|
Кеңес билігі тарапынан жүргізілген миграциялық саясаттың себеп-салдарын анықтайды. Қоныстандыру саясатының жергілікті халыққа әсері (әлеуметтік, экономикалық және саяси) Халық саны мен құрамындағы өзгерістер динамикасы. Білім беру саласына миграциялық саясаттың әсерін анықтайды. Театр, кино және музыка өнеріне этнодемографиялық саясаттың әсерін талдайды. Мәдени(кез-келген) ролді ойнап, аудиторияға әдіс шегінде қойылым ұйымдастырады. |
Дескрипторлар: Кеңес билігі тарапынан жүргізілген миграциялық саясаттың себеп-салдарын анықтайды. Қоныстандыру саясатының жергілікті халыққа әсері (әлеуметтік, экономикалық және саяси) Халық саны мен құрамындағы өзгерістер динамикасы. Дескрипторлар: Білім беру саласына миграциялық саясаттың әсерін анықтайды. Театр, кино және музыка өнеріне этнодемографиялық саясаттың әсерін талдайды. Мәдени(кез-келген) ролді ойнап, аудиторияға әдіс шегінде қойылым ұйымдастырады. |
https://e-history.kz/kz/contents/view/kazakstannin_madeni_omiri_19171992_zhildar__326 https://e-history.kz/kz/publications/view/3173 Қазақстан тарихы. Көне заманнан бүгінге дейін. 4 том. Атамұра. http://sauap.org/ru/deportacija-ili-nasilstvennoe-pereselenie-narodov-v-kazahstan/ |
|
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Сабақты қорытындылау Үйге тапсырма Кеңестік кезеңде Қазақстандағы полиэтникалық қоғамның қалыптасуы |
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады |
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
А4, конспект |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қазақстан тарихы 11 сынып 2 тоқсан ҚМЖ лар 2024-2025
Қазақстан тарихы 11 сынып 2 тоқсан ҚМЖ лар 2024-2025
«Алматы облысы білім басқармасының Қарасай ауданы бойынша білім бөлімі» мемлекеттік мекемесінің
«С.Керімбеков атындағы орта мектеп»
коммуналдық мемлекеттік мекемесі
Кеңестік кезеңде Қазақстандағы полиэтникалық қоғамның қалыптасуы.
|
Бөлім: |
2.Этникалық және әлеуметтік саяси-процестер |
||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Асқар Серік Ишанқұлұлы |
||||
|
Күні: |
13.11.2024 |
||||
|
Сынып: |
11 А |
Қатыспағандар саны: |
|||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Кеңестік кезеңде Қазақстандағы полиэтникалық қоғамның қалыптасуы. |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
11.2.1.3 Қазақстанның этникалық құрамының өзгеру үрдісін түсіндіру үшін "депортация", "арнайы қонысаударылғандар", "полиэтникалық қоғам", "ұлттық саясат", "интернационализм" ұғымдарын пайдалану; 11.2.1.2 Қазақстанда халықтың этникалық құрамының өзгеру кезеңдерін зерттеу; 11.2.1.4 Кеңестік кезеңде Қазақстан этностарының өзара мәдени әсерлесу ерекшеліктерін түсіндіру; |
||||
|
Сабақтың мақсаты |
Қазақстанның этникалық құрамының өзгеру үрдісін түсіндіру үшін "депортация", "арнайы қонысаударылғандар", "полиэтникалық қоғам", "ұлттық саясат", "интернационализм" ұғымдарын пайдалану; Қазақстанда халықтың этникалық құрамының өзгеру кезеңдерін зерттеу; Кеңестік кезеңде Қазақстан этностарының өзара мәдени әсерлесу ерекшеліктерін түсіндіру; |
||||
|
|
|||||
|
Сабақтың кезеңі/ /уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Білім алушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Ұйымдас-тыру Өткен білімді еске түсіру 7 минут Жаңа тақырыпқа қадам 3 минут |
Миға шабуыл. Тақтаға суреттер тізбегі қойылады. Осы тізбек пен терминді бір-бірімен сәйкестендіру қажет.
|
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар бұл суреттердің экономика ұғымымен байланысты екенін айтып, алдағы тақырыпты анықтайды? |
Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады |
Тақырыптық суреттер |
|
|
Сабақтың ортасы Жаңа білім 5 минут 10 минут 5 минут 10 минут |
Түрлі этностарды күштеп қоныстандыруды жүзеге асыру барысы арнайы статистикалық ақпарат арқылы презентацияда көрсетіледі. Мәтінмен жұмыс. Оқушыларға алдын-ала бірнеше мәтін таратылады. Оқушылар мәтінге қатысты эссе жазады. Зерттеу және талдау. 1. XX ғ. 20-30 жылдарындағы қоныстандыру саясаты мен депортация 2. ХХ ғ. 40-60 жылдарындағы миграциялық процестер 3. ХХ ғ. 60-90 жылдарындағы этникалық өзгерістер. Оқушылар топта дескрипторлар бойынша тапсырма орындап, постер толтырып тақтаға шығып толтырады. Зерттеу және талдау Оқушылар топта мәтінмен танысып, Кеңестік кезеңдегі Қазақстандағы этномәдени өзгерістерді зерттеп, зерттеу нәтижесін РАФТ әдісін пайдалана отырып көрсетеді. Роль Аудитория Форма Тақырып. Білім алушылар РАФТ әдісін практикада көрсетеді. Презентация кезеңі. Әрбір топқа берілетін уақыт 3 минут.
|
Кеңес билігі тарапынан жүргізілген миграциялық саясаттың себеп-салдарын анықтайды. Қоныстандыру саясатының жергілікті халыққа әсері (әлеуметтік, экономикалық және саяси) Халық саны мен құрамындағы өзгерістер динамикасы. Білім беру саласына миграциялық саясаттың әсерін анықтайды. Театр, кино және музыка өнеріне этнодемографиялық саясаттың әсерін талдайды. Мәдени(кез-келген) ролді ойнап, аудиторияға әдіс шегінде қойылым ұйымдастырады. |
Дескрипторлар: Кеңес билігі тарапынан жүргізілген миграциялық саясаттың себеп-салдарын анықтайды. Қоныстандыру саясатының жергілікті халыққа әсері (әлеуметтік, экономикалық және саяси) Халық саны мен құрамындағы өзгерістер динамикасы. Дескрипторлар: Білім беру саласына миграциялық саясаттың әсерін анықтайды. Театр, кино және музыка өнеріне этнодемографиялық саясаттың әсерін талдайды. Мәдени(кез-келген) ролді ойнап, аудиторияға әдіс шегінде қойылым ұйымдастырады. |
https://e-history.kz/kz/contents/view/kazakstannin_madeni_omiri_19171992_zhildar__326 https://e-history.kz/kz/publications/view/3173 Қазақстан тарихы. Көне заманнан бүгінге дейін. 4 том. Атамұра. http://sauap.org/ru/deportacija-ili-nasilstvennoe-pereselenie-narodov-v-kazahstan/ |
|
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Сабақты қорытындылау Үйге тапсырма Кеңестік кезеңде Қазақстандағы полиэтникалық қоғамның қалыптасуы |
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады |
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
А4, конспект |
|
шағым қалдыра аласыз
епортация














