|
Білім беру ұйымының атауы |
Көлік колледжі КМҚК |
|||||||||||||||||||||||||||
|
№2 |
|
|||||||||||||||||||||||||||
|
Пәні |
Қазақстан тарихы |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім |
Өркениет: даму ерекшеліктері |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Оқытушының аты-жөні |
Уакбаев М.Б. |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Күні |
|
|||||||||||||||||||||||||||
|
11 ЭАк |
Қатысушылар саны |
Қатыспағандар саны |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Орталық Азия өркениеттерінің ежелгі ошақтары |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты |
10.1.1.3- Орталық Азия өркениеттерінің ежелгі ошақтарының ерекшеліктерін сипаттау |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаты |
Орталық Азия өркениеттерінің ежелгі ошақтарының ерекшеліктерін ұғымдарын тереңірек түсінеді |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
Орталық Азия өркениеттерінің ежелгі ошақтарының ерекшеліктерін сипаттай алады |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Ойлау дағдысы |
Білу, түсіну |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсат |
Л.Н. Гумилевтың «Великая степь» еңбегі арқылы «Ұлы Дала» тарихи-географиялық аймағын анықтайды |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
өзгелердің мәдениетіне және көзқарастарына құрметпен қарау; |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Пән аралық байланыс |
География |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Орталық Азияның дәстүрлі өркениеттерін зерттеу тарихы |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңдері |
Сабақта орындалатын іс-әрекеттер |
Оқыту ресурстары |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 8 мин |
1.Ұйымдастыру: сәлемдесу,түгендеу Тренинг: Пазллдың көмегімен топтастыру. Римдегі Әулие Петр алаңының панорамалық суреттерінің қиындыларын құрастыру. 4-топқа топтастыру. 1-топ «Бактрия». 2-топ «Хорезм». 3-топ «Самарқанд». 4-топ «Бұхара». 2.Үй тапсырмасын сұрау:«Антивирус»әдісі. Өткенге шолу жасау. Тақырыптық мәтінен қателерді теріп алып, дұрысын айту. Бейнеролик көрсету. Т.(топтық жұмыс) Оқушылар тақырып туралы өз ойларын айтады. Пікір туралы оқушылармен талқылау. Ж/Т Өркениетке қатысты зерттеулерді қарастыру. Өркениет теориясы бойынша авторларды атап, пікірлерін талдау. Ж Орталық Азия аймағының ерекшеліктерін анықтайды және ғалымдардың берген бағасына өзіндік пікірін білдіреді. Берілген пікір авторлары: Л.Н. Гумилев, Ш.Уәлиханов, Ш.Монтескье, С.Хантингтон, А.Вамбери, Э.Добльхофер.
Ж/Т Қорытындылау. GREAT формуласыарқылы Орталық Азия аймағының әлемдік өркениеттегі рөлін (маңызын)талдайды: G (Groundbreaking)пайдалануға болады–елеулі/бетбұрысты; R(Remembered) – барлығының есінде сақталған; E (Events) – кең таралуға ие оқиға; A (Affected) – болашаққа әсер еткен; T (Terrifying) – қауіп.
|
http://www.bulgari-istoria-2010.com/booksRu/Sr_Azija_Rtveladze.pdf Орталық Азияның ең ірі өркениет ошақтары:
|
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 30 мин |
Зерттеу сұрақтары:
БЫМ Өркениет дегеніміз не? Өркениет түсінігін қандай ұғымдармен байланыстыра аламыз?
|
Суреттер топтамалары.
|
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 7 мин |
Кері байланыс «Желкенді кеме»
|
|
||||||||||||||||||||||||||
|
Үй жұмысы |
Тақырыпты ауызша қорғау |
|
||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қазақстан тарихы пәнінен сабақ жоспары
Қазақстан тарихы пәнінен сабақ жоспары
|
Білім беру ұйымының атауы |
Көлік колледжі КМҚК |
|||||||||||||||||||||||||||
|
№2 |
|
|||||||||||||||||||||||||||
|
Пәні |
Қазақстан тарихы |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім |
Өркениет: даму ерекшеліктері |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Оқытушының аты-жөні |
Уакбаев М.Б. |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Күні |
|
|||||||||||||||||||||||||||
|
11 ЭАк |
Қатысушылар саны |
Қатыспағандар саны |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Орталық Азия өркениеттерінің ежелгі ошақтары |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты |
10.1.1.3- Орталық Азия өркениеттерінің ежелгі ошақтарының ерекшеліктерін сипаттау |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаты |
Орталық Азия өркениеттерінің ежелгі ошақтарының ерекшеліктерін ұғымдарын тереңірек түсінеді |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
Орталық Азия өркениеттерінің ежелгі ошақтарының ерекшеліктерін сипаттай алады |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Ойлау дағдысы |
Білу, түсіну |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсат |
Л.Н. Гумилевтың «Великая степь» еңбегі арқылы «Ұлы Дала» тарихи-географиялық аймағын анықтайды |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
өзгелердің мәдениетіне және көзқарастарына құрметпен қарау; |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Пән аралық байланыс |
География |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Орталық Азияның дәстүрлі өркениеттерін зерттеу тарихы |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңдері |
Сабақта орындалатын іс-әрекеттер |
Оқыту ресурстары |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 8 мин |
1.Ұйымдастыру: сәлемдесу,түгендеу Тренинг: Пазллдың көмегімен топтастыру. Римдегі Әулие Петр алаңының панорамалық суреттерінің қиындыларын құрастыру. 4-топқа топтастыру. 1-топ «Бактрия». 2-топ «Хорезм». 3-топ «Самарқанд». 4-топ «Бұхара». 2.Үй тапсырмасын сұрау:«Антивирус»әдісі. Өткенге шолу жасау. Тақырыптық мәтінен қателерді теріп алып, дұрысын айту. Бейнеролик көрсету. Т.(топтық жұмыс) Оқушылар тақырып туралы өз ойларын айтады. Пікір туралы оқушылармен талқылау. Ж/Т Өркениетке қатысты зерттеулерді қарастыру. Өркениет теориясы бойынша авторларды атап, пікірлерін талдау. Ж Орталық Азия аймағының ерекшеліктерін анықтайды және ғалымдардың берген бағасына өзіндік пікірін білдіреді. Берілген пікір авторлары: Л.Н. Гумилев, Ш.Уәлиханов, Ш.Монтескье, С.Хантингтон, А.Вамбери, Э.Добльхофер.
Ж/Т Қорытындылау. GREAT формуласыарқылы Орталық Азия аймағының әлемдік өркениеттегі рөлін (маңызын)талдайды: G (Groundbreaking)пайдалануға болады–елеулі/бетбұрысты; R(Remembered) – барлығының есінде сақталған; E (Events) – кең таралуға ие оқиға; A (Affected) – болашаққа әсер еткен; T (Terrifying) – қауіп.
|
http://www.bulgari-istoria-2010.com/booksRu/Sr_Azija_Rtveladze.pdf Орталық Азияның ең ірі өркениет ошақтары:
|
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 30 мин |
Зерттеу сұрақтары:
БЫМ Өркениет дегеніміз не? Өркениет түсінігін қандай ұғымдармен байланыстыра аламыз?
|
Суреттер топтамалары.
|
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 7 мин |
Кері байланыс «Желкенді кеме»
|
|
||||||||||||||||||||||||||
|
Үй жұмысы |
Тақырыпты ауызша қорғау |
|
||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз













