Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Екібастұз қаласы, №11 жалпы орта мектебі
Бастауыш сынып мұғалімі: Ташимова Айтжан
Шпековна
Тақырыбы: Қазақстан таулары
Сынып. 4
Пәні: Дүниетану
Мақсаты: Таудың төбе мен қыраттан айырмашылығын таныту. Таудың түзілу жолдарымен таныстыру. Адамның тауды пайдалану жолдары, олардың пайдасы, Қазақстан таулары жөнінде білу.
Сабақ түрі: жаңа сабақты меңгерту.
Құрал жабдықтар: Интербелсенді тақта,оқулық,кескін картамен жұмыс, А-3 қағазы, маркерлер мен смайликтер
Әдіс-тәсілдер: СТОү, ОүБжОБ,ОЖЕСО, ОБжК, ТжДО, АКТ, ОмОЖТ
Күтілетін нәтиже: Таудың төбе мен қыраттан айырмашылығын танып біледі. Таудың түзілу жолдарымен танысады, адамның тауды пайдалану жолдарын, олардың пайдасын, Қазақстан таулары жөнінде түсінеді.

|
Жұмыс кезеңдері |
Уақыт |
Мұғалімнің іс-әрекеттері |
Оқушының іс-әрекеті |
Ұйымдастыру түрі |
Бағалау |
Қолданыла- тын модуль |
||||||
|
Ұйымдастыру кезеңі. |
2 мин |
Психологиялық жайлы жағдай туғызу. -Таңертең көзімізді ашып терезеге қарасақ, алдымен нені көреміз? -Егер күн жарқырап, жан-жағына нұрын шашып тұрса біздің көңіл күйіміз қандай болады? - Бәріміз бірге өлең жолдарын айтып, күліп тұрған смайликтер арқылы топқа бөлініп отырайық. |
- Күнді, күннің нұрын көреміз. - Біздің де көңіл- күйіміз көтеріледі. (Қимылмен көрсете отырып, өлеңді айтады) Армысың шапағатты күніміз, Армысың мейірімді жеріміз. Армысың табиғат анамыз, Келді сізге өзіңіздің балаңыз. Смайликтер арқылы топқа бөлініп, отырады. |
Смайликтер арқылы топқа бөлініп отырады. |
|
СТОү ОЖЕСО |
||||||
|
Білу |
5 мин |
«Қазақстан таулары» туралы бейнефильм көрсету. |
Оқушылар бейнефильмді жұптық әңгіме әдісі арқылы талқылап, ортақ шешіммен жаңа тақырыпты ашады, мақсатты айқындайды. |
жұппен |
|
АҚТ СТОҮ ОБжК |
||||||
|
Түсіну |
7мин |
Мәтінмен жұмыс Мәтінді оқу, топта талқылау, өз сөздерімен айту Постерді бағалау. |
Мәтінді ЖИГСО әдісі бойынша оқиды, топта талқылайды, өз сөздерімен айтады.Постер салады,оны қорғайды. |
|
Бағдаршам әдісі арқылы бағалайды. |
СТОҮ
ТжДО ОүБжОБ |
||||||
|
Қолдану |
3 мин |
Қазақстан тауларын картадан көрсету. |
Қазақстанның тауларын картадан көрсетіп , сипаттама береді. |
|
|
СТОҮ |
||||||
|
Талдау Сергіту сәті |
5 мин 2 мин |
Қазақстанның физикалық картасынан таулардың орналасқан жерін табу. Таудың төбе мен қыраттан айырмашылығы қандай? Биік тау мен аласа тау-дың айырмашылығы қандай?
Көңілді сергіту сәтін орындау. |
Интербелсенді тақта арқылы сергіту жаттығуларын орындайды. |
Интербелсенді тақтада орындау. Оқушылар жауап береді. |
|
СТОҮ ОБжК АКТ АКТ |
||||||
|
Жинақтау |
8 мин |
Тауларды пайдасы қандай? Сұрағына оқу-шылар топтастыру стратегиясын пайдаланып таулардың пайдасын жазады. |
Оқушылар жұмысты топпен орындайды.Таулардың пайдасы қандай екенін жазады. 1.Тау- демалуға,қыды-рып тынығуға таптырмайтын орын. 2.Таудағы жай-лаудамал жайылады.3.Шипажайлар:Көкшетауда,Баян-ауылда,Қарқаралы тауларында.4.Медеу спорт кешені әлемге әйгілі. «Тау» сөзіне 5 жолды өлең құрастыру. Зат есім: Тау Етістік: Қорғалады,сақталады. Сын есім:Бай,пайдалы,таза ауа. Сөйлем:Тау демалуға және тынығуға таптырмайтын орын. Синоним:Биік |
Логикалық ой-лауы мен есте сақтау қабілеті артады.
5 жол өлең құрастырады. |
«Бармақ» арқылы бағалау |
СТОҮ ОБжК ТжДО |
||||||
|
Бағалау |
5 мин 3 мин |
- Оқушылар өтілген тақырып бойынша бір-біріне сұрақ қояды. - Балалар, бүгінгі сабақтан алған әсерлерің қандай? - Нені білдіңдер? Тағы нені білгілерің келеді?
|
Оқушылар берілген сұрақтарға жауап береді.Топ мүшелерін тыңдай отырып ,өз білімін толықтырады. Оқушылар кестеге бүгінгі сабақ туралы өз ойларын жазады.
|
БББ арқылы Қорытындылай-ды. |
ОүБжОБ БББ
|
ОЖТ СТОҮ ОБжК
ОүБжОБ |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қазақстан таулары. 4 сынып
Қазақстан таулары. 4 сынып
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Екібастұз қаласы, №11 жалпы орта мектебі
Бастауыш сынып мұғалімі: Ташимова Айтжан
Шпековна
Тақырыбы: Қазақстан таулары
Сынып. 4
Пәні: Дүниетану
Мақсаты: Таудың төбе мен қыраттан айырмашылығын таныту. Таудың түзілу жолдарымен таныстыру. Адамның тауды пайдалану жолдары, олардың пайдасы, Қазақстан таулары жөнінде білу.
Сабақ түрі: жаңа сабақты меңгерту.
Құрал жабдықтар: Интербелсенді тақта,оқулық,кескін картамен жұмыс, А-3 қағазы, маркерлер мен смайликтер
Әдіс-тәсілдер: СТОү, ОүБжОБ,ОЖЕСО, ОБжК, ТжДО, АКТ, ОмОЖТ
Күтілетін нәтиже: Таудың төбе мен қыраттан айырмашылығын танып біледі. Таудың түзілу жолдарымен танысады, адамның тауды пайдалану жолдарын, олардың пайдасын, Қазақстан таулары жөнінде түсінеді.

|
Жұмыс кезеңдері |
Уақыт |
Мұғалімнің іс-әрекеттері |
Оқушының іс-әрекеті |
Ұйымдастыру түрі |
Бағалау |
Қолданыла- тын модуль |
||||||
|
Ұйымдастыру кезеңі. |
2 мин |
Психологиялық жайлы жағдай туғызу. -Таңертең көзімізді ашып терезеге қарасақ, алдымен нені көреміз? -Егер күн жарқырап, жан-жағына нұрын шашып тұрса біздің көңіл күйіміз қандай болады? - Бәріміз бірге өлең жолдарын айтып, күліп тұрған смайликтер арқылы топқа бөлініп отырайық. |
- Күнді, күннің нұрын көреміз. - Біздің де көңіл- күйіміз көтеріледі. (Қимылмен көрсете отырып, өлеңді айтады) Армысың шапағатты күніміз, Армысың мейірімді жеріміз. Армысың табиғат анамыз, Келді сізге өзіңіздің балаңыз. Смайликтер арқылы топқа бөлініп, отырады. |
Смайликтер арқылы топқа бөлініп отырады. |
|
СТОү ОЖЕСО |
||||||
|
Білу |
5 мин |
«Қазақстан таулары» туралы бейнефильм көрсету. |
Оқушылар бейнефильмді жұптық әңгіме әдісі арқылы талқылап, ортақ шешіммен жаңа тақырыпты ашады, мақсатты айқындайды. |
жұппен |
|
АҚТ СТОҮ ОБжК |
||||||
|
Түсіну |
7мин |
Мәтінмен жұмыс Мәтінді оқу, топта талқылау, өз сөздерімен айту Постерді бағалау. |
Мәтінді ЖИГСО әдісі бойынша оқиды, топта талқылайды, өз сөздерімен айтады.Постер салады,оны қорғайды. |
|
Бағдаршам әдісі арқылы бағалайды. |
СТОҮ
ТжДО ОүБжОБ |
||||||
|
Қолдану |
3 мин |
Қазақстан тауларын картадан көрсету. |
Қазақстанның тауларын картадан көрсетіп , сипаттама береді. |
|
|
СТОҮ |
||||||
|
Талдау Сергіту сәті |
5 мин 2 мин |
Қазақстанның физикалық картасынан таулардың орналасқан жерін табу. Таудың төбе мен қыраттан айырмашылығы қандай? Биік тау мен аласа тау-дың айырмашылығы қандай?
Көңілді сергіту сәтін орындау. |
Интербелсенді тақта арқылы сергіту жаттығуларын орындайды. |
Интербелсенді тақтада орындау. Оқушылар жауап береді. |
|
СТОҮ ОБжК АКТ АКТ |
||||||
|
Жинақтау |
8 мин |
Тауларды пайдасы қандай? Сұрағына оқу-шылар топтастыру стратегиясын пайдаланып таулардың пайдасын жазады. |
Оқушылар жұмысты топпен орындайды.Таулардың пайдасы қандай екенін жазады. 1.Тау- демалуға,қыды-рып тынығуға таптырмайтын орын. 2.Таудағы жай-лаудамал жайылады.3.Шипажайлар:Көкшетауда,Баян-ауылда,Қарқаралы тауларында.4.Медеу спорт кешені әлемге әйгілі. «Тау» сөзіне 5 жолды өлең құрастыру. Зат есім: Тау Етістік: Қорғалады,сақталады. Сын есім:Бай,пайдалы,таза ауа. Сөйлем:Тау демалуға және тынығуға таптырмайтын орын. Синоним:Биік |
Логикалық ой-лауы мен есте сақтау қабілеті артады.
5 жол өлең құрастырады. |
«Бармақ» арқылы бағалау |
СТОҮ ОБжК ТжДО |
||||||
|
Бағалау |
5 мин 3 мин |
- Оқушылар өтілген тақырып бойынша бір-біріне сұрақ қояды. - Балалар, бүгінгі сабақтан алған әсерлерің қандай? - Нені білдіңдер? Тағы нені білгілерің келеді?
|
Оқушылар берілген сұрақтарға жауап береді.Топ мүшелерін тыңдай отырып ,өз білімін толықтырады. Оқушылар кестеге бүгінгі сабақ туралы өз ойларын жазады.
|
БББ арқылы Қорытындылай-ды. |
ОүБжОБ БББ
|
ОЖТ СТОҮ ОБжК
ОүБжОБ |
шағым қалдыра аласыз













