Материалдар / Қазақстан территориясында металлургияның пайда болуы
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Қазақстан территориясында металлургияның пайда болуы

Материал туралы қысқаша түсінік
металлдың пайда болуы
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
22 Желтоқсан 2017
710
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 5.1.А Қазақстандағы ежелгі адамдардың өмірі

Мектеп

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 5а,ә,б

Қатысқандар: 15

Қатыспағандар: 0

Сабақтың тақырыбы

Қазақстан территориясында металлургияның пайда болуы. (сабақ1)


Осы сабақта қол

жеткізілетін оқу мақсаттары

(оқу бағдарламасына

сəйкес)

5.4.2.2 – металл өндірісі жетілуінің шаруашылық салаларына тигізген ықпалын түсіндіру


Сабақтың мақсаты



Металл өндірісі жетілуінің шаруашылық салаларына тигізген ықпалын түсіндіру

Барлығы: металл өндірісі жетілуінің шаруашылық салаларына тигізген ықпалын меңгереді.

Көбі: металл өндірісі жетілуінің шаруашылық салаларына әкелген өзгерістерін жан –жақты анықтайды

Кейбіреуі: металл өндірісі жетілуінің шаруашылық саласына тигізген ықпалын анықтап, ерекщелігін көрсетеді.

Бағалау критерийі


- Оқушылар металл өндірісі жетілуінің шаруашылық саласына тигізген ықпалын түсінеді;

- металл өндірісінің кен орындарын картадан анықтап көрсетеді,

Тілдік мақсаттар



Пəнге қатысты сөздік қор мен терминдер: кен, қола дәуірі, зергерлік өнер.

Диалогтер мен жазу үшін қолданылатын сөз тіркестер (айтылым):

мыс пен қалайы –ол...., ...қола дәуірі деп аталады,қоныстардан....бұйымдары кездеседі

Құндылықтарға баулу

Қажырлы еңбек пен жауапкершілік, еңбекке деген құрмет сезімін ояту, еңбек адамына деген құрмет сынды қасиеттері нығайту.

Пəнаралық байланыс


Сурет: бұйымдар сыртындағы өрнектерді суреттейді,

Жаратылыстану: картадан кен орындардың аймақтарын көрсетеді

Дүниежүзі тарихы: қола дәуір жаңалықтары

Алдыңғы білім


Энеолит, Ботай мәдениеті, ауыздық, жылқыны қолға үйрету туралы білімдеріне сүйену

Сабақ барысы

Сабақтың

жоспарланған

кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы

3мин


2мин



4мин








1мин

Ұйымдастыру кезеңі

Тренинг: «Психологиялық этюд, оның барысында ойынға қатысушы «Қазір және осы жерде мен іздеймін (үйренемін, ойлаймын т.б.) ...»

МҚадамдар» тапсырмасы арқылы оқушылар 1-2 сөйлеммен жауап береді

Б 1қадам. Атау Металлдан жасалған заттардың тізімін атаңыздар?

2қадам.Талқылау. Неліктен қазір адамдар металды жиі қолданады?

3 қадам.Анықтау. Металдың тасқа қарағанда қандай ерекше қасиеттері бар?


Топқа бөлу зергерлер, қолөнершілер, көзешілер суреттері арқылы іске асады








суреттер

Сабақтың ортасы

30мин














1-тапсырма. «Ойлан, жұптас,бөліс»

М Барлық сыныпқа «Б.з.б.3 ғ ортасы - б.з.б.8ғ аралығы неліктен қола дәуірі деп аталады?» - деген сұрақ ортақ қояды

Оқушылар топпен тапсырманы талап бойынша 5 мин ішінде орындайды, қорғауға 2 мин беріледі

Т №1 топ: дәлелдемені сызба ретінде келтіреді

2 топ: дәлелдемені сурет ретінде келтіреді

3 топ: дәлелдемені тірек сөздермен айтады

Мақсатым: Әр топ жасаған талдауы арқылы ой түйіндеп, саралайды.


2-тапсырма.

М «Қатені тап» тапсырмасы арқылы тақырыпқа сай деректерді қате айтады

Т/Ж оқушылар қате деректі лезде қол көтеру белгімен қатені түзетеді

М қате деректі айтқан кезде картаны пайдаланады

Жаратылыстану пәні бойынша пәнаралық байланыс орнатады

Оқушылар қатені түзеткен кезде дереу картаға шығып, дәлелдермен айтады.

Мақсатым: тарихи деректерді пайдалана отырып, картамен жұмыс істеу дағдыларын арттыру, қола дәуіріндегі кен орындарын орналасу аймақтарын нақты біледі


3-тапсырма. Ж«Мұқият зерделе!» Сурет бойынша өз ойын зерделейді, түйін негізін ашып көрсетіңіздер

Бағалау критерийі Білім алушы сурет бойынша ресурстарды пайдаланып,

металл өндірісі жетілуінің шаруашылық салаларына тигізген ықпалын түсіндіреді.



Дескриптор Білім алушы

- Суреттерден қола дәуірінде жасалған құралдарды дұрыс атайды;

- Еңбек құралдың қалай жасалғаның анықтайды;

- Қола дәуірінде жасалған құралдарды сипаттайды;

- Құралдардың қолдану аясын түсіндіреді


4-тапсырма. Оқушылар тастан және қоладан жасалған бұйымдарды салыстырыңыздар және артықшылықтары мен кемшіліктерін анықтаңыздар.


Тастан

Қоладан

1 топ - еңбек құралдар



2 топ - қару жарақтар



3 топ - ыдыс аяқтар




Мақсатым: Әр топ жасаған талдауы арқылы ой түйіндеп, саралайды, металдан жасаған еңбек құралдардың артықшылықтарын анықтап, еңбек бөлінісі туралы ой түйіндейді.


5-тапсырма.

М «5R» маңыздылығы бойынша қорытындылайды

Т «5R» тапсырмасы арқылы топта оқушылар сабақ тақырыбы, нақты «Қазақстан территориясында металлургияның пайда болуы» бойынша тек бір сұрақ сөзге шығармашылық танытып, 1сөйлеммен жауап жазады, қорытынды шығарады. Не? Неге? Қашан? Не үшін? Қалай?cұрақтар беріледі

Мақсатым: қола дәуірінде адамдардың айналысқан кәсіптерін, алғашқы қоғамдық еңбек бөлінісінің жүзеге асуын анықтайды. «Қазақстан территориясында металлургияның пайда болуы»тақырыбы бойынша өз білімдерін жинақтап, тиянақтайды.

Дескрипторлар: еңбек бөлінісінің жүзеге асуын анықтайды;

металл өндеудің адамзат шаруашылығына тигізген әсерін атайды;

жаңа шаруашылық түрлерін пайда болуын себебін ашады.




Оқулық жобасы

28-29беттер

суреттер, карта























суреттер

Сабақтың соңы

5мин






1 тапсырма Оқу дағдысы - жинақтау

Т

1. Қазақстандағы ежелгі кен өндіру орталықтарын теріп жазыңдар.

2. Қола дәуірінде адамдардың айналысқан кәсіптерін жазыңдар.

3. Қола дәуір қоныстарынан табылған жәдігерлерді жазыңдар.

Әрбір топқа бүгінгі сабақта айтылған негізгі деректін біреуіне қатысты, сол заттың макетін моделдеу.Бұнда Шульман ілімі бойынша оқушы ойланып,қолымен жасап, тілімен жеткізеді.


Қорытынды жасау


Мақсатым: Түстер арқылы балалардың сабақтың меңгеруі, көңіл-күйлерін анықтау



Саралау – Сіз қандай

тəсілмен көбірек қолдау

көрсетпексіз? Сіз басқаларға

қарағанда қабілетті

оқушыларға қандай

тапсырмалар бересіз?

Сигнал карталары арқылы оқушылар дайындығын көрсетеді.

Білім деңгейі жоғары оқушыларға жеке тапсырмалар беріледі,

Мұғалімнің көмегі – бағыттаушы сұрақтар қояды, жетелейді

Сабақ соңындағы 5R тапсырмасын орындалатын кезде жеке көмек көрсетіледі.


Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру

деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?


Тақырыпты ашу, тапсырмаларды тиімді орындау мақсатында «мұғалім-сынып», «топ- оқушы» арасындағы байланыс арқылы жүзеге асты.


«Мұқият зерделе!»тапсырмасы барысында сурет бойынша өз ойын зерделейді, түйін негізін ашып көрсетіңіздер

Оқушыларды критериалды бағалау жүйесі арқылы бағаланады. Сабақ барысында өзара бағалайды, өз-өзін бағалайды. Топтағы жұмысты бағалайды.


Модельдеу жұмысы барысында жасаған макетін өзара, өздігінен бағалауы.




Денсаулық жəне

қауіпсіздік техникасын

сақтау




Психологиялық ахуал кезінде оқушылар сергіп,

слайд презентацияларды көру уақытын ұстану,



Сабақ бойынша

Рефлексия


Ой қорыту




Жалпы бағалау



Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!