Материалдар / Қазақстан Ұлы Отан соғысы жылдары
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Қазақстан Ұлы Отан соғысы жылдары

Материал туралы қысқаша түсінік
Ұлы Дала көшпелі өркениеті мен «Өркениет» ұғымын салыстырады; Ұлы Дала көшпелі өркениеті мен «Өркениет» ұғымын айырмашылығын анықтайды; - Ұлы Дала көшпелі өркениеті мен «Өркениет» ұғымынның ұқсастығын табады;
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
30 Қараша 2021
572
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: «Ұлы Дала өркениеті» Мектеп: №1 кешкі жалпы мектеп

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Кайранбеков Мейрамхан Дарменбекович
Пәні: Қазақстан тарихы

Сынып: 10

Қатысқандар:
Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Ерте көшпенділер дәуіріндегі Ұлы Дала өркениеті

Осы сабақта қол жеткізілетін

оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына

сілтеме)

10.1.2.6-«Өркениет» ұғымын айқындай критерийлерін пайдалана отырып, Ұлы Дала көшпелі өркениеттің ерекшеліктерін сипаттау.

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар: Көшпелілікті және Ұлы даладағы ерте көшпенділерді анықтайды. Сақтардың әлеуметтік ұйымын біледі. (білу, түсіну)

Басым бөлігі: Ұлы Даладағы ерте көшпелілік-скифтер, сақтар және скифтерге сипаттама береді, талдайды.(қолдану, талдау)

Кейбір оқушылар: Ұлы Дала көшпелі өркениетінің ерекшеліктерін «өркениет» ұғымымен байланыстырады. Сақ тайпаларын атап, картадан олардың қоныстану орындарын шамалап көрсетеді. (талдау, қолдану)

Бағалау критерийі

-Көшпелілікті анықтайды;

- Ұлы даладағы ерте көшпенділерді анықтайды;

-Сақтардың әлеуметтік ұйымын біледі;

-Ұлы Даладағы ерте көшпелілік-скифтер, сақтар және скифтерді сипаттайды, талдайды;

-Ұлы Дала көшпелі өркениетінің ерекшеліктерін «өркениет» ұғымымен байланыстырады;

-Сақ тайпаларын атайды;
-Сақ тайпаларының қоныстану аймағын қартадан көрсетеді;

Тілдік мақсаттар

«Бірлескен оқу – мозаикалық оқыту» әдісінде мәтінді топпен оқыды, мәтінді топта талқылады, постермен жұмыс жасайды. (оқылым, айтылым, тыңдалым, жазылым дағдылары қалыптасады)
«Атаулар туралы үш сұрақ» әдісінде сұраққа жауап береді (айтылым, тыңдалым дағдылары қалыптасады)
Талдау» әдісінде кестені толтырады (айтылым, тыңдалым, жазылым дағдылары қалыптасады.

Құндылықтарға
баулу



-Шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау;
-Қарым –қатынасжасау қабілеті;

-Өзгелердің мәдениетіне және көзқарастарына құрметпен қарау;
-Жа
уапкершілік;
-Денса
улық, достық және айналадағыларға қамқорлық көрсету;
-Өмір
бойы оқуға дайын болу;

Пәнаралық байланыс

Геграфия, дүниежүзітарихы

Алдыңғы білім


10.1.2.5- Ұлы Дала ежелгі мәдениеттерінің сабақтастығын және өзара байланысын талдау оқу мақсатын алдыңғы білімді еске түсіру үшін білім алушылар «Доп лақтыру» әдісі арқылы сұрақ қоя отырып, білімдерін бекітемін.

Қысқа мерзімді жоспар

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы

5мин

Білім алушылармен амандасамын,түгендеймін

«Конфеттер арқылы топқа бөлемін»

Оқушыларға конфеттерді таратамын. Оқушыларды конфет түрлеріне қарай топтастырамын. Конфеттерге сәттілік немесе «бүгінгі сабақта 5-тік баға алуыңа тілектеспін» деген сияқты әдемі сөздер жазып қыстырып қоямын. Бүгінгі сабақтың оқу мақсаты мен сабақтың тақырыбын таныстырамын.

Түрлі түсті конфеттер


Сабақтаң ортасы

30 мин

Барлық оқушылар орындайды: «Бірлескен оқу – мозаикалық оқыту» әдісі. Топтық жұмыс
1-тапсырма
1-топ:
көшпелілік деген не? және оған сипаттама беріңдер.
2-топ: Ұлы даладағы ерте көшпенділерді анықтаңыздар.
3-топ: Сақтардың әлеуметтік ұйымын анықтаңыздар.


Дескриптор: білім алушы-

- көшпелілік деген ұғымды анықтайды;

- Ұлы даладағы ерте көшпенділерді анықтайды;

-Сақтардың әлеуметтік ұйымын анықтайды;
- топпен постерді сызып, сынып алдында қорғайды
-өзара топтық бағалау;


ҚБ:«Бағдаршам» әдісі


Басым бөлігі орындайды: «Суреттер сөйлейді» әдіс-тәсілі, «Топтастыру» тәсілі

2 тапсырма: Ұлы Даладағы ерте көшпелілік-скифтер, сақтар және скифтерге сипаттама беріңдер.

Shape1

Көшпелілік скифтер



Shape3 Shape4 Shape2



Shape5

Сақтар



Shape8 Shape6 Shape7



Shape9

Скифтер


Shape10 Shape11

Shape12




Дескриптор: Білім алушы-

-Ұлы Даладағы ерте көшпелілік-скифтерді анықтайды және тірек сызба арқылы түсіндіреді;

-Сақтар туралы анықтап, тірек сызба арқылы түсіндіреді;

-Скифтерге сипаттама береді, тірек сызбаға сызп түсіндіреді;

-өз ойларымен сынып алдында бөліседі;
-өзара пікірлерімен бөліседі.


ҚБ: «Бағдаршам» әдісі


Кейбір оқушылар орындайды: «Талдау» әдісі
3 тапсырма: Ұлы Дала көшпелі өркениетінің ерекшеліктерін «өркениет» ұғымымен байланыстыр.


«Талдау»


Ұлы Дала көшпелі өркениеті

«Өркениет» ұғымы

Салыстыр



Айырмашылығы неде?



Ұқсастығы неде?




Дескриптор: Білім алушы-

-Ұлы Дала көшпелі өркениеті мен «Өркениет» ұғымын салыстырады;
Ұлы Дала көшпелі өркениеті мен «Өркениет» ұғымын айырмашылығын анықтайды;
- Ұлы Дала көшпелі өркениеті мен «Өркениет» ұғымынның ұқсастығын табады;

-кестені толтырып, өзара бөліседі;

-Қатемен жұмыс жасайды;

-Өзара топтық бағалау жүреді.


ҚБ: «Бағдаршам» әдісі


10 – сынып Қазақстан тарихы
41-45беттер қосымша материал А3 формат
интербелсенді тақта, флипчарт қағаздары,маркерлер, тақта бор,бағалау парақтары








А4 парақтары, қалам, бағалау парақтары бағдаршам









Сабақтың соңы

5 мин

Кері байланыс. Жазбаша бағалау. «Бес саусақ әдісі»

Бас бармақ-басты мәселе. Бүгін сабақта ең құнды мәселе қандай болды?

Балалы үйрек-бірлесу. Мен топта қалай жұмыс жасадым? Кімге көмек бердім? Кімді риза қылдым?


Ортан терек-ойлау. Мен бүгін қандай білім мен тәжірибе алдым?

Шылдыр шүмек-шынайылық. Сабақ мағн ұнады ма? Неліктен?

Кішкентай бөбек-көңіл-күй ахуалы. Мен сабақта өзімді қалай сезіндім?


Бағалау парақтарын таратамын

Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз?
Қабілетті балаларға қандай тапсырма?

Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау

Барлық оқушылар:«Бірлескен оқу – мозаикалық оқыту әдісі» -мәтінмен жұмыс жасай отырып - көшпелілікті,Ұлы даладағы ерте көшпенділерін, сақтардың әлеуметтік ұйымын анықтады.


Басым бөлігі орындады:«Суреттер сөйлейді» әдісі, «Топтастыру» тәсілі арқылы Ұлы Даладағы ерте көшпелілік-скифтер, сақтар және скифтерге сипаттама берді.

Кейбір оқушылар орындады: «Талдау» әдісі арқылы кестеге Ұлы Дала көшпелі өркениеті, «Өркениет» ұғымын байланыстырып, салыстырып, айырмашылығын анықтады.


Мен сабақта саралаудың тапсырма, диалог және талдау, қолдау, көрсету, бағалау, қарқын, дерекөздер тәсілдерін қолдандым.

ҚБ: «Бағдаршам» әдісі

ҚБ: «Бағдаршам» әдісі
ҚБ: «Бағдаршам» әдісі

Кері байланыс. Жазбаша бағалау.


«Бес саусақ әдісі»

Бас бармақ-басты мәселе. Бүгін сабақта ең құнды мәселе қандай болды?

Балалы үйрек- бірлесу. Мен топта қалай жұмыс жасадым? Кімге көмек бердім? Кімді риза қылдым?

Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!