Сабақ жоспары №6
|
Сабақ тақырыбы |
11.3.4.6 - Қазақстанда цифрландыру процесінің ағымдағы үрдістері |
||
|
Модуль /пән атауы |
Информатика |
||
|
Дайындаған педагог |
Шыңғысова Айнұр Қуанышқызы |
||
|
Күні |
|
||
|
Курс, топ |
1 курс |
||
|
Сабақтың түрі |
аралас |
||
|
Міндеттер |
2) электрондық үкімет порталының әлеуметтік -технологиялық саласында көрсетілетін қызмет түрлерін пайдаланады 3) ақпаратты және зияткерлік меншікті қорғау қажеттілігін негіздейді (Қазақстан Республикасының заңдары). |
||
|
Мақсаты |
2) әлеуметтік-технологиялық салада көрсетілетін қызметтерді пайдалану. |
||
|
Күтілетін нәтижелер |
Электронды үкімет порталында функцияларды пайдалану және ақпаратты және зияткерлік меншікті қорғау қажеттілігін негіздеу |
||
|
Қажетті ресурстар және АКТ |
www.BLIM.kz, интернет-ресурстары, оқу әдістемелік құралдар «Информатика» жаратылыстану-математика бағытындағы 11-сынып. В.Г. Архипова, Р.Г.Амдамова, Н.К.Беристемова, К.Б.Кадыракунов |
||
|
Сабақтың барысы |
|||
|
Кезеңі / Уақыты |
Сабақта жоспарланған іс-әрекет |
Ресурсы |
|
|
|||
|
|
1.Оқушылармен амандасу. 2.Сабақтың тақырыбы мен мақсаттарымен таныстыру. 3.Үй тапсырмасын тексеру. Оқушылар дәптерлерді өзара ауыстырады, үй тапсырмасын тексереді.
|
|
|
|
Психологиялық ахуал (7 минут) |
1. «Миға шабуыл» Сабақтың тақырыбын ашу мақсатында оқушыларға суреттер көрсетіледі. |
|
|
|
Мақсаты мен міндетін хабарлау |
Cабақ мақсаттарын хабарлау: Қазақстанда цифрландыру процесінің ағымдағы үрдістерін талдап, анықтау |
|
|
|
|||
|
2.1. Алдын ала білім |
|||
|
Жалпы қайталау (13 минут) |
«Нысанаға дәлде» Өткен сабақ бойынша сұрақтарға жауап беру «Кoнвepттeгi cұpaқ» әдici apқылы aлдыңғы бiлiмдi ecкe түcipу. |
|
|
|
2.2. Жаңа материалды зерттеу |
|||
|
2.3. Жаңа білімді практикада қолдану |
|||
|
Бекіту. Бақылау жұмысы (60 минут) |
Жаңа сабақты түсіндіру Шағын дәріс
|
|
|
|
Сабақ мақсаттары хабарланады. цифландыруды; Қазақстандағы цифрландыру процесінің заманауи процестерін білетін боласыңдар. Оқулықпен жұмыс. – Цифрлық технологияларды дамыту және енгізу жаңа мүмкіндіктерге жол ашаы және көптеген басымдылықтар береді. Мысалы, халық пен бизнестің мемлекеттік қызметтерге қол жеткізуін оңайлату, ақпарат алмасуды жеделдету, бизнесті жүргізуге арналған жаңа мүмкіндіктердің пайда болуы, жаңа цифрлық өнімдер құру, т. б. Қазіргі әлемдегі негізгі ұғымдардың бірі – «цифрландыру» ұғымы. Қазіргі уақытта «цифрландыру» ұғымы тар әрі кең мағынада қолданылады. Цифрландырудың бар мағынасы көп жағдайда шығындарды төмендетуге, жаңа мүмкіндіктердің пайда болуына, т.б. әкелетін ақпаратты цифрлық түрге түрлендіруді білдіреді. Мәтіннің әр бөлігіне түсіндіру жұмысы жүргізіледі. Негізгі ұғымдардардың мағыналары түсіндіріледі. Сұрақтарға жауап беру. 1. Цифрландыру деген не? 2. Цифрландыру мүмкіндіктерінің негізгі алғышарттарын ата. 3. Қазақстанда цифрландырудың қандай негізгі қауіптері бар? 4. Тар мағынадағы цифрландыруға мысал келтір. 5. «Цифрлық Қазақстан» программасының қолданылуына мысалдар келтір. 6.Өзіңе Қазақстанда қолданатын қандай чат-боттар белгілі? Жұптық жұмыс. №1 тапсырма: Сөздің тар мағынасында цифрландыру нені білдіреді? Ақпаратты сандық түрге түрлендіруге және экономикалық тиімділік пен өмір сүру сапасын жақсартуға әкеледі. Географиялық бөлінген ақпараттық ресурстарды біріктіретін телекоммуникациялық инфрақұрылымды құруға және дамытуға бағы талған процесс. Ақпараттық ресурстарға жедел қолжетімділікті қамтамасыз етуге бағытталған шаралар кешені. Қоғам мен адам өмірінің барлық саласына ақпараттық технологияларды кеңінен қолдану. Топтық жұмыс. Әр топтың оқушыларына оқулық, мұғалім дайындаған мәтін, бейнефрагменті бар дербес компьютер сияқты әртүрлі ақпарат көздерін қолданып тақырып материалымен танысу ұсынылады. Содан кейін топтық жұмыс барысында ақпарат жазылған постер дайындайды. Тұжырымдар: • "Цифрлық Қазақстан" программасының кем дегенде 5 аспектісі сипатталады. • Олардың мағынасы түсіндіріледі. • Цифрландыру процесінің заманауи үдерістеріне талдау жасалады. Қолдану Digitalкz.кz интернет ресурстарын ашып, "Цифрлық Қазақстан" программасының негізгі бағыттарын табыңдар. Әр бағыт үшін қандай мәселелер шешіліп жатқанын түсіндіріңдер. |
|
||
|
|
|||
|
|
|||
|
|
|||
|
|||
|
Үй тапсырмасы (4 минут) |
«Қазақстандағы цифрландыру. Болашағы мен мүмкіндіктері» тақырыбына хабарлама жазыңдар. |
11 сынып https://drive.google.com/drive/folders/1QIDJ5d6RluqOs--fkk-7pJt-YeZXkolx?usp=share_link |
|
|
Бағалау (3 минут) |
Шахмат тақтасының суретін пайдалану арқылы білімалушылар бос ақ ұяшықтарға өз ойларын стикерге жазып жапсырады. Сол жазылған ойлары негізінде өтілген сабақтан алған білімі қорытындыланады. |
|
|
|
|||
|
(3 минут) |
1.Оқушыларға өзін-өзі бағалауды ұйымдастырады. 2.Кері байланыс: «Смайлик»
|
|
|
Бағалау парағы
|
Сандық эквивалент |
Балл |
Критерийлер |
|
Баға «Өте жақсы» |
90-100 |
|
|
Баға «Жақсы» |
70-89 |
|
|
Баға «Қанағаттанарлық» |
50-69 |
|
Оқытушы___________________А. Шыңғысова
Н.06.2-14 Басылым 3
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қазақстанда цифрландыру процесінің ағымдағы үрдістері
Қазақстанда цифрландыру процесінің ағымдағы үрдістері
Сабақ жоспары №6
|
Сабақ тақырыбы |
11.3.4.6 - Қазақстанда цифрландыру процесінің ағымдағы үрдістері |
||
|
Модуль /пән атауы |
Информатика |
||
|
Дайындаған педагог |
Шыңғысова Айнұр Қуанышқызы |
||
|
Күні |
|
||
|
Курс, топ |
1 курс |
||
|
Сабақтың түрі |
аралас |
||
|
Міндеттер |
2) электрондық үкімет порталының әлеуметтік -технологиялық саласында көрсетілетін қызмет түрлерін пайдаланады 3) ақпаратты және зияткерлік меншікті қорғау қажеттілігін негіздейді (Қазақстан Республикасының заңдары). |
||
|
Мақсаты |
2) әлеуметтік-технологиялық салада көрсетілетін қызметтерді пайдалану. |
||
|
Күтілетін нәтижелер |
Электронды үкімет порталында функцияларды пайдалану және ақпаратты және зияткерлік меншікті қорғау қажеттілігін негіздеу |
||
|
Қажетті ресурстар және АКТ |
www.BLIM.kz, интернет-ресурстары, оқу әдістемелік құралдар «Информатика» жаратылыстану-математика бағытындағы 11-сынып. В.Г. Архипова, Р.Г.Амдамова, Н.К.Беристемова, К.Б.Кадыракунов |
||
|
Сабақтың барысы |
|||
|
Кезеңі / Уақыты |
Сабақта жоспарланған іс-әрекет |
Ресурсы |
|
|
|||
|
|
1.Оқушылармен амандасу. 2.Сабақтың тақырыбы мен мақсаттарымен таныстыру. 3.Үй тапсырмасын тексеру. Оқушылар дәптерлерді өзара ауыстырады, үй тапсырмасын тексереді.
|
|
|
|
Психологиялық ахуал (7 минут) |
1. «Миға шабуыл» Сабақтың тақырыбын ашу мақсатында оқушыларға суреттер көрсетіледі. |
|
|
|
Мақсаты мен міндетін хабарлау |
Cабақ мақсаттарын хабарлау: Қазақстанда цифрландыру процесінің ағымдағы үрдістерін талдап, анықтау |
|
|
|
|||
|
2.1. Алдын ала білім |
|||
|
Жалпы қайталау (13 минут) |
«Нысанаға дәлде» Өткен сабақ бойынша сұрақтарға жауап беру «Кoнвepттeгi cұpaқ» әдici apқылы aлдыңғы бiлiмдi ecкe түcipу. |
|
|
|
2.2. Жаңа материалды зерттеу |
|||
|
2.3. Жаңа білімді практикада қолдану |
|||
|
Бекіту. Бақылау жұмысы (60 минут) |
Жаңа сабақты түсіндіру Шағын дәріс
|
|
|
|
Сабақ мақсаттары хабарланады. цифландыруды; Қазақстандағы цифрландыру процесінің заманауи процестерін білетін боласыңдар. Оқулықпен жұмыс. – Цифрлық технологияларды дамыту және енгізу жаңа мүмкіндіктерге жол ашаы және көптеген басымдылықтар береді. Мысалы, халық пен бизнестің мемлекеттік қызметтерге қол жеткізуін оңайлату, ақпарат алмасуды жеделдету, бизнесті жүргізуге арналған жаңа мүмкіндіктердің пайда болуы, жаңа цифрлық өнімдер құру, т. б. Қазіргі әлемдегі негізгі ұғымдардың бірі – «цифрландыру» ұғымы. Қазіргі уақытта «цифрландыру» ұғымы тар әрі кең мағынада қолданылады. Цифрландырудың бар мағынасы көп жағдайда шығындарды төмендетуге, жаңа мүмкіндіктердің пайда болуына, т.б. әкелетін ақпаратты цифрлық түрге түрлендіруді білдіреді. Мәтіннің әр бөлігіне түсіндіру жұмысы жүргізіледі. Негізгі ұғымдардардың мағыналары түсіндіріледі. Сұрақтарға жауап беру. 1. Цифрландыру деген не? 2. Цифрландыру мүмкіндіктерінің негізгі алғышарттарын ата. 3. Қазақстанда цифрландырудың қандай негізгі қауіптері бар? 4. Тар мағынадағы цифрландыруға мысал келтір. 5. «Цифрлық Қазақстан» программасының қолданылуына мысалдар келтір. 6.Өзіңе Қазақстанда қолданатын қандай чат-боттар белгілі? Жұптық жұмыс. №1 тапсырма: Сөздің тар мағынасында цифрландыру нені білдіреді? Ақпаратты сандық түрге түрлендіруге және экономикалық тиімділік пен өмір сүру сапасын жақсартуға әкеледі. Географиялық бөлінген ақпараттық ресурстарды біріктіретін телекоммуникациялық инфрақұрылымды құруға және дамытуға бағы талған процесс. Ақпараттық ресурстарға жедел қолжетімділікті қамтамасыз етуге бағытталған шаралар кешені. Қоғам мен адам өмірінің барлық саласына ақпараттық технологияларды кеңінен қолдану. Топтық жұмыс. Әр топтың оқушыларына оқулық, мұғалім дайындаған мәтін, бейнефрагменті бар дербес компьютер сияқты әртүрлі ақпарат көздерін қолданып тақырып материалымен танысу ұсынылады. Содан кейін топтық жұмыс барысында ақпарат жазылған постер дайындайды. Тұжырымдар: • "Цифрлық Қазақстан" программасының кем дегенде 5 аспектісі сипатталады. • Олардың мағынасы түсіндіріледі. • Цифрландыру процесінің заманауи үдерістеріне талдау жасалады. Қолдану Digitalкz.кz интернет ресурстарын ашып, "Цифрлық Қазақстан" программасының негізгі бағыттарын табыңдар. Әр бағыт үшін қандай мәселелер шешіліп жатқанын түсіндіріңдер. |
|
||
|
|
|||
|
|
|||
|
|
|||
|
|||
|
Үй тапсырмасы (4 минут) |
«Қазақстандағы цифрландыру. Болашағы мен мүмкіндіктері» тақырыбына хабарлама жазыңдар. |
11 сынып https://drive.google.com/drive/folders/1QIDJ5d6RluqOs--fkk-7pJt-YeZXkolx?usp=share_link |
|
|
Бағалау (3 минут) |
Шахмат тақтасының суретін пайдалану арқылы білімалушылар бос ақ ұяшықтарға өз ойларын стикерге жазып жапсырады. Сол жазылған ойлары негізінде өтілген сабақтан алған білімі қорытындыланады. |
|
|
|
|||
|
(3 минут) |
1.Оқушыларға өзін-өзі бағалауды ұйымдастырады. 2.Кері байланыс: «Смайлик»
|
|
|
Бағалау парағы
|
Сандық эквивалент |
Балл |
Критерийлер |
|
Баға «Өте жақсы» |
90-100 |
|
|
Баға «Жақсы» |
70-89 |
|
|
Баға «Қанағаттанарлық» |
50-69 |
|
Оқытушы___________________А. Шыңғысова
Н.06.2-14 Басылым 3
шағым қалдыра аласыз














