|
Білім беру ұйымының атауы |
Қорам орта мектебі КММ |
||||||||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
Қазақстан тарихы |
||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
7.3 Қазақстан Ресей империясының құрамында |
||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Таирова ГХ |
||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
24.02 .25ж |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 7 в |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қазақстанда капиталистік қатынастардың дамуы. Зерттеу сұрағы: Қазақстанның өнеркәсіптік дамуы қалай басталды? |
||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
7.4.2.1 капиталистік қатынастар дамуының Қазақстанның экономикасына ықпалын анықтау |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Капиталистік қатынастардың Қазақстан экономикасына ықпалын анықтап,оның қазақ халқының өміріне әсерін талдайды |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 8 минут |
Миға шабуыл Суретті көріп,сіздерге қандай ой келді?Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы қалай аталуы мүмкін?
Сабақ тақырыбы, оқу мақсаттары мен бағалау критерийлері оқушыларға таныстырылады.Тарихи концепт пен зерттеу сұрағына назар аударылады |
Оқушылар өз ойларын ортаға салады.
Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу
|
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады |
Тақырып тық суреттер
Презентация |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 30 минут
|
«Сөздер банкі» Шыны банкке жаңа ұғымдар мен бұрыннан таныс ұғымдар жазылған карточкалар салынады.
Мәтінмен жұмыс «Қазақстандағы капиталистік қатынастар» Қазақстандағы тау-кен өндірісі, ауыл шаруашылығы өндірісі, сауда ісі, банк-ақша қатынастарытуралы мәтіндер таратылады.
Картамен жұмыс «Өндіріс орындары мен темір жолдар» Мұғалім картадан Қазақстан аумағында пайда болған XIX ғ кен орындары мен темір жолдарды көрсетіп, таныстырады. Оқушылардың берілген ақпаратты қаншалықты игергенін анықтау үшін кескін карта таратылып, оларға кен орындары мен темір жолдарды белгілеу тапсырылады. Интерпретация Мұғалім сабақтың басындағы зерттеу сұрағына қайта оралады. Зерттеу сұрағы төңірегінде талқылау жүргізіледі. Зерттеу сұрағы:«Қазақстанның өнеркәсіптік дамуы қалай басталды? Оқушылар тарихи оқиғаны түйіндеп, мәселені тұжырымдау үшін төмендегідей тапсырма ұсынылады. Тарихи сынақ хат ХІХ ғ. Қазақстанда капиталистік қатынастардың дамуының мынадай себептері... ... ... ... ... ... ... ... болды. Патша өкіметінің көздеген мақсаты... Капиталистік қатынастардың Қазақстанның тау кен өндірісінде, ауыл шаруашылығында, саудада, темір жол мен банк-қаржы қатынастарында болғандығынмына фактілер.... ... ... ... ... ... ... ... арқылы дәлелдеуге болады
|
Мәтінмен жұмыс
Картамен жұмыс
Бос сөздердің орнына керекті сөздерді қойып жазады |
ФБ.5 балл Дескрипторы: -Тау-кен өндірісіндегі капиталистік қатынастардың дамығандығын кемінде 3 дәлел негізінде түсіндіреді және кемінде 3 өндіріс орындарын атайды; 1балл -Ауыл шаруашылығында капиталистік қатынастардың дамығандығын кемінде 3 дәлел негізінде түсіндіреді және кемінде 3 өндіріс орындарын атайды; 1балл -Патша өкіметінің Қазақстанда темір жолдарды салудағы көздеген мақсатының кемінде 2 себебін, кемінде 2 темір жол бағытын атайды, 1балл - банк-қаржы нысандарының пайда болуының кемінде 2 себебін түсіндіріп, кемінде 2 банк бөлімшесін атайды және өлкедегісауда-саттықтың 2 ерекшелігіне тоқталады; 2балл ФБ.1 баллДескрипторы:-Кескін картаға кемінде 3 өндіріс орындарымен 2 темір жол бағытын белгілейді;1балл
ФБ.4 балл Дескриптор: -Жауап құрылымын сауатты құрайды;2балл -Дәлелді дәйекпен жауап береді2балл |
Ақпараттық мәтін
https://yandex.kz/images/search?pos=9&from=tabbar&
Тақырып тық кесте
таратпа материал дар
ҚБ парағы |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 минут
|
Сабақты қорытындылау Үйге тапсырма Қосымша материалдарды пайдалана отырып, «Қазақ жұмысшыларының бiр күнi» деген тақырыпқа әңгiме құрастыру . |
Сабақтың тақырыбын қорытындылау |
«Ең үздік жауап» |
Ақпараттық карточка
|
|||||||||||||||||||||||
|
Кері байланыс 2 минут |
|
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады
|
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
А4, конспект
|
|||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қазақстанда капиталистік қатынастардың дамуы
Қазақстанда капиталистік қатынастардың дамуы
|
Білім беру ұйымының атауы |
Қорам орта мектебі КММ |
||||||||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
Қазақстан тарихы |
||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
7.3 Қазақстан Ресей империясының құрамында |
||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Таирова ГХ |
||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
24.02 .25ж |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 7 в |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қазақстанда капиталистік қатынастардың дамуы. Зерттеу сұрағы: Қазақстанның өнеркәсіптік дамуы қалай басталды? |
||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
7.4.2.1 капиталистік қатынастар дамуының Қазақстанның экономикасына ықпалын анықтау |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Капиталистік қатынастардың Қазақстан экономикасына ықпалын анықтап,оның қазақ халқының өміріне әсерін талдайды |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 8 минут |
Миға шабуыл Суретті көріп,сіздерге қандай ой келді?Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы қалай аталуы мүмкін?
Сабақ тақырыбы, оқу мақсаттары мен бағалау критерийлері оқушыларға таныстырылады.Тарихи концепт пен зерттеу сұрағына назар аударылады |
Оқушылар өз ойларын ортаға салады.
Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу
|
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады |
Тақырып тық суреттер
Презентация |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 30 минут
|
«Сөздер банкі» Шыны банкке жаңа ұғымдар мен бұрыннан таныс ұғымдар жазылған карточкалар салынады.
Мәтінмен жұмыс «Қазақстандағы капиталистік қатынастар» Қазақстандағы тау-кен өндірісі, ауыл шаруашылығы өндірісі, сауда ісі, банк-ақша қатынастарытуралы мәтіндер таратылады.
Картамен жұмыс «Өндіріс орындары мен темір жолдар» Мұғалім картадан Қазақстан аумағында пайда болған XIX ғ кен орындары мен темір жолдарды көрсетіп, таныстырады. Оқушылардың берілген ақпаратты қаншалықты игергенін анықтау үшін кескін карта таратылып, оларға кен орындары мен темір жолдарды белгілеу тапсырылады. Интерпретация Мұғалім сабақтың басындағы зерттеу сұрағына қайта оралады. Зерттеу сұрағы төңірегінде талқылау жүргізіледі. Зерттеу сұрағы:«Қазақстанның өнеркәсіптік дамуы қалай басталды? Оқушылар тарихи оқиғаны түйіндеп, мәселені тұжырымдау үшін төмендегідей тапсырма ұсынылады. Тарихи сынақ хат ХІХ ғ. Қазақстанда капиталистік қатынастардың дамуының мынадай себептері... ... ... ... ... ... ... ... болды. Патша өкіметінің көздеген мақсаты... Капиталистік қатынастардың Қазақстанның тау кен өндірісінде, ауыл шаруашылығында, саудада, темір жол мен банк-қаржы қатынастарында болғандығынмына фактілер.... ... ... ... ... ... ... ... арқылы дәлелдеуге болады
|
Мәтінмен жұмыс
Картамен жұмыс
Бос сөздердің орнына керекті сөздерді қойып жазады |
ФБ.5 балл Дескрипторы: -Тау-кен өндірісіндегі капиталистік қатынастардың дамығандығын кемінде 3 дәлел негізінде түсіндіреді және кемінде 3 өндіріс орындарын атайды; 1балл -Ауыл шаруашылығында капиталистік қатынастардың дамығандығын кемінде 3 дәлел негізінде түсіндіреді және кемінде 3 өндіріс орындарын атайды; 1балл -Патша өкіметінің Қазақстанда темір жолдарды салудағы көздеген мақсатының кемінде 2 себебін, кемінде 2 темір жол бағытын атайды, 1балл - банк-қаржы нысандарының пайда болуының кемінде 2 себебін түсіндіріп, кемінде 2 банк бөлімшесін атайды және өлкедегісауда-саттықтың 2 ерекшелігіне тоқталады; 2балл ФБ.1 баллДескрипторы:-Кескін картаға кемінде 3 өндіріс орындарымен 2 темір жол бағытын белгілейді;1балл
ФБ.4 балл Дескриптор: -Жауап құрылымын сауатты құрайды;2балл -Дәлелді дәйекпен жауап береді2балл |
Ақпараттық мәтін
https://yandex.kz/images/search?pos=9&from=tabbar&
Тақырып тық кесте
таратпа материал дар
ҚБ парағы |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 минут
|
Сабақты қорытындылау Үйге тапсырма Қосымша материалдарды пайдалана отырып, «Қазақ жұмысшыларының бiр күнi» деген тақырыпқа әңгiме құрастыру . |
Сабақтың тақырыбын қорытындылау |
«Ең үздік жауап» |
Ақпараттық карточка
|
|||||||||||||||||||||||
|
Кері байланыс 2 минут |
|
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады
|
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
А4, конспект
|
|||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз















