|
Білім беру ұйымының атауы |
Блтай батыр орта мектебі |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
География |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
3. Физикалық география. 3.1. Литосфера |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты |
Бурибаева Динара |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
8.10.2025 ж |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып:9 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Қазақстанда минералды ресурстардың таралу заңдылықтары |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
9. 3. 1. 4 Қазақстанның минералды ресурстарының таралу заңдылықтарын анықтайды |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Оқушылар Қазақстан аумағында минералды ресурстардың таралу ерекшеліктерін анықтап, олардың геологиялық құрылымымен байланысын түсіндіреді. ЕББҚ. Оқушы Қазақстан картасынан негізгі минералды ресурстардың орналасқан аймақтарын табады және қарапайым сөздермен қай жерде қандай пайдалы қазбалар кездесетінін айта алады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылық |
Тәуелсіздік және отаншылдық |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Апта дәйексөзі |
«Туған жердей жерболмас, туғанелдей ел болмас» |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 2 мин 2 мин 3 мин
|
(Ұ) Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен амандасып, оқушылардың көңілін сабаққа аудару. Сыныпты түгелдеу, сыныптағы оқушылардың зейінін сабаққа аудару «Картадан елдерді анықта» тренингі Оқушы «карта бойынша елдерді анықта» әдісі арқылы мемлекеттерді анықтаңыз
Үй тапсырмасы «Картамен жұмыс» әдісі Оқушылар «Картамен жұмыс» әдісі арқылы Қазақ оронимдеріне байланысты елді – мекендердің ерекшеліктерін анықтайды
|
Мұғаліммен амандасып, кезекші оқушы сыныптағы оқушылардың санын баяндайды Оқушылар«Картадан елдерді анықта» тренингі арқылы мемлекеттерді анықтайды Оқушылар «Картамен жұмыс» әдісі арқылы өткен сабақ бойынша ақпараттарды зерделеп қазақ оронимдерін атайды |
(ҚБ) мұғалім 1-10 балл аралығында бағалайды
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 2 мин
2 мин
2 мин
9 мин
2мин
10 мин
6 мин |
«Адал азамат» бағдарламасы аясында жас ұрпақтың бойында ұлттық құндылықтарды қалыптастыруға бағытталған нақты мысал келтіріледі. Тәуелсіздік және отаншылдық «Туған жердей жер болмас, туған елдей ел болмас» дәйексөзіне мысалдар келтіріде
Жаңа сабақ «Анимация» әдісі Оқушылар «Анимация» әдісі арқылы сабақтың тақырыбын анықтайды
Мағынаны тану «Түртіп алу»әдісі Бейнеролик: Қазақстанның пайдалы қазбалары Оқушылар ЖИ мүмкіншілігімен жасалған бейнеролик арқылы Қазақстанның пайдалы қазбаларының пайда болуын атайды
№1.Тапсырма «Картамен жұмыс»әдісі (ЖЖ)Жеке жұмыс (ФС тапсырмасы) Оқушылар «Картамен жұмыс» әдісі арқылы қатпарлы аймақтардағы және платформадағы пайдалы қазбаларды анықтайды
Қызық екен Оқушылар Қазақстанда Темір кені және көмір кенінің ашылуын таныстырады
№2.Тапсырма «Кестемен жұмыс»әдісі (ЖЖ) Жеке жұмыс (ФС тапсырмасы) Оқушылар «Кестемен жұмыс» әдісі арқылы пайдалы қазбалардың кен орындарын анықтайды
№3.Тапсырма «Суретпен жұмыс»әдісі (ЖЖ) Жеке жұмыс (ФС тапсырмасы) Оқушылар суретпен жұмыс әдісі арқылы пайдалы қазба түрін және пайдалы қазба кен орындарын анықтайды
|
Апта дәйексөзі және құндылыққа байланысты нақты мысалдар келтіреді
Оқушыларға «Анимация» әдісі арқылы сабақтың тақырыбын табуға мүмкіндік беріледі.
Оқушылар «Түртіп алу» әдісі арқылы Қазақстанның пайдалы қазбаларының пайда болуын анықтайды
Оқушылар «Картамен жұмыс» әдісі арқылы Қазақстанның пайдалы қазбаларын анықтайды
Темір және Көмірдің ашылуын таныстырады
Оқушылар «кестемен жұмыс» әдісі арқылы пайдалы қазба кен орындарын анықтайды
Оқушылар пайдалы қазба және кен орындарын анықтайды |
«Жарайсың» деген мадақтау сөзімен ынталандыру.
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Кері байланыс «БББ» әдісі – арқылы сабақты қорытындылайды Үйге тапсырма Тақырыпты оқу
|
Оқушы жаңа тақырыпты қорытындылап бүгінгі сабаққа кері байланыс орнатады |
Мұғалім оқушылардың тапсырмаларды орындауына байланысты 1 – 10 балл аралығында бағалайды |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
ДЕҢГЕЙЛІК ТАПСЫРМА
№1.Тапсырма салыстыру
Оқушылар өз қалауы бойынша литосфералық тақталардағы қозғалыстарды салыстырып мысал келтіріңіз
|
Субдукция |
Ұқсастығы |
Коллизия |
|
|
|
|
№2.Тапсырма
ТЕСТ
-
Грек тілінен аударғанда – Құрылуы, құраушы деген мағына білдіреді?
А) Мантия В) Ядро С) Тектоника Д)Дрейф Е) Литосфера
-
Тектоникалық қозғалыстың және деформациялануы әсерінен жер қыртысы құрылымының өзгерісін зерттейтін геология ғылымының бір саласы?
А) Мантия В) Ядро С) Тектоника Д)Дрейф Е) Литосфера
-
Материктік қайраңның қабығы континент типтес болғандықтан құрамына кіреді?
А) Мұхит В) Материк С) Жазық Д)Шұңғыма Е) Жанартау
-
Мұхит пен материктің екеуінің аралық белдеуі?
А) Шұңғыма В) Қалқан С) Қайраң Д)Континеттік беткей Е) Жанартау
-
Жер қыртысындағы неғұрлым терең жарылыстардың жиынтығы?
А) Шұңғыма В) Қалқан С) Қайраң Д)Континеттік беткей Е) Рифт
-
Жер қыртысының тұрақты, қозғалмайтын бөлігі?
А) Платформа В) Қалқан С) Қайраң Д)Континеттік беткей Е) Рифт
-
Платформалардың табанының жер бетіне шыққан тұрақты бөліктері?
А) Платформа В) Қалқан С) Қайраң Д)Континеттік беткей Е) Рифт
-
Платформаларды бүркеніш жабуы (чехол) бар шеті?
А) Платформа В) Қалқан С) Тақта Д)Континеттік беткей Е) Рифт
-
Ірі литосфералық тақталардың саны? А) 5 В) 4 С) 3 Д)10 Е)7
-
Кіші тақталардың шамамен саны? А) 5 В) 4 С) 3 Д)10 Е)7
-
Мұхит табанының жер бедерін жазыңыз?

-
Литосфералықтақталаржылынақозғалады? А) 10 см В) 2 – 5 см С) 10 – 15 см Д)4 – 20 см Е) 1 см
-
Материктердің жүзіп жүру мүмкіндігі туралы болжамының (Континенттік дрейф гипотезасы) негізін қалаушы неміс астрономы, геофизик, океанолог және метеоролог?
А) А.Вегенер В) Л.С Берг С) Б.Алисов Д)А.Гумбольдт Е) А. Вернадский
-
Мұхиттанушы – зерттеушілер орталық мұхиттық жоталар жүйесін анықтады. Оның жалпы ұзындығы?
А) 45000 км В) 75000 км С) 55000 км Д)60000 км Е)70000 км
-
Тектоникалық белсенді аймақ?
А) Тақталардың шегарасы В) Платформа С) Шұңғымалар Д)Материктер Е)Тақталардың үсті
-
Тектоникалық белсенді аймақ?
А) Тақталардың шегарасы В) Платформа С) Шұңғымалар Д)Материктер Е)Тақталардың үсті
-
«Ғаламдық жаңа тектоника», «Литосфералық тақталар тектоникасы» жаңалықтардың авторлары ?
А) А.Вегенер В) Л.С Берг С) Б.Алисов Д)А.Гумбольдт Е) А. Вернадский G)Г.ХессH) Р.Диц
-
Mұхиттық ойыстардың базальтты қабаты мұхиттың ортасында қалыптасып, жан – жаққа және шетіне қарай ығысатынлығын жариялады. Бұл құбылысты – Спредингті жайылма, Созылмалы құбылыс екенін дәлелдегендер?
А) А.Вегенер В) Л.С Берг С) Б.Алисов Д)А.Гумбольдт Е) А. Вернадский G)Г.Хесс H) Р.Диц
-
Егер қарсы орналасқан тақталардың бір – бірімен соқтығысу жылдамдығы жылына 6 –см-ден төмен болған жағдайда?
А) Жас қатпарлы тау түзіледі В) Платформа түзіледі С) Шұңғымалар түзіледі Д)Материктер түзіледі Е)Кәрі тақталар түзіледі
-
Үндістан мен Азия тақтасының соқтығысуынан түзілді?
А) Тянь - Шань В) Алтай С) Памир Д)Гималай Е)Анд
-
Созылу деформациясына байланысты екендігі палеомагниттік зерттеудің нәтижесінде дәлелденген аймақ ? А) Суэц В) Каспий С) Аппенин Д)Қара теңіз Е) Қызыл теңіз G)Байкал H) Арал
-
Жер қыртысының жаңа тегі құрылып жатыр?
А)Субдукция В)ЫғысуС)СпредингД)Коллизия Е)Рифт
-
Литосфераның кейбір блоктары төмен түсіп, мантия қабатындағы заттар мен араласып жатады бұл процесс? А) Субдукция В) Ығысу С)Спрединг Д)Коллизия Е)Рифт
-
Мұхиттық терең шұңғымалар пайда болатын аймақ?
А) Субдукция В) Ығысу С)Спрединг Д)Коллизия Е)Рифт
-
Мұхиттық шұңғымалар көбінесе кездесетін мұхит?
А) Атлант В)Үнді С)Тынық Д)Солтүстік мұзды мұхит Е)Тетис
-
Егер жекелеген шұңғыма мұхиттың шетінде орналасса, оның ар жағында көбінесе кездеседі?
А) Шөл В)Жазық С)Көл Д)Қатпарлы тау Е)Ойпат
-
Ежелгібіртұтас материк? А) Африка В)Еуразия С)ГондванаД)Лавразия Е)Пангея
-
Пангея 2 бөліндіқандай?
А) Африка В)Еуразия С)Гондвана Д)Лавразия Е)Африка G) Оңтүстік АмерикаH) Аустралия
-
Лавразия құрамындаболды? А) Африка В)Еуразия С)Антарктида Д)Солтүстік Америка Е)Азия G) Оңтүстік АмерикаH) Аустралия
-
Гондвана құрамында болды? А) Африка В)Еуразия С)Антарктида Д)Солтүстік Америка Е)Азия G) Оңтүстік АмерикаH) Аустралия
-
Жарылған жерлер арқылы аққан магма есебінен мұхит түбінің өсу үдерісі?
А) Субдукция В) Ығысу С)Спрединг Д)Коллизия Е)Рифт
-
Құрлықтық және мұхиттық тақталардың соғысуы?
А) Субдукция В) Ығысу С)Спрединг Д)Коллизия Е)Рифт
-
Екіқұрлықтықтақтаныңсоғысуы? А) Субдукция В) Ығысу С)Спрединг Д)Коллизия Е)Рифт
-
Литосфералық тақталардың қозғалысының түрін жазыңыз?
1._______________,2._______________,3._______________

жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қазақстанда минералды ресурстардың таралу заңдылықтары
Қазақстанда минералды ресурстардың таралу заңдылықтары
|
Білім беру ұйымының атауы |
Блтай батыр орта мектебі |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
География |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
3. Физикалық география. 3.1. Литосфера |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты |
Бурибаева Динара |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
8.10.2025 ж |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып:9 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Қазақстанда минералды ресурстардың таралу заңдылықтары |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
9. 3. 1. 4 Қазақстанның минералды ресурстарының таралу заңдылықтарын анықтайды |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Оқушылар Қазақстан аумағында минералды ресурстардың таралу ерекшеліктерін анықтап, олардың геологиялық құрылымымен байланысын түсіндіреді. ЕББҚ. Оқушы Қазақстан картасынан негізгі минералды ресурстардың орналасқан аймақтарын табады және қарапайым сөздермен қай жерде қандай пайдалы қазбалар кездесетінін айта алады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылық |
Тәуелсіздік және отаншылдық |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Апта дәйексөзі |
«Туған жердей жерболмас, туғанелдей ел болмас» |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 2 мин 2 мин 3 мин
|
(Ұ) Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен амандасып, оқушылардың көңілін сабаққа аудару. Сыныпты түгелдеу, сыныптағы оқушылардың зейінін сабаққа аудару «Картадан елдерді анықта» тренингі Оқушы «карта бойынша елдерді анықта» әдісі арқылы мемлекеттерді анықтаңыз
Үй тапсырмасы «Картамен жұмыс» әдісі Оқушылар «Картамен жұмыс» әдісі арқылы Қазақ оронимдеріне байланысты елді – мекендердің ерекшеліктерін анықтайды
|
Мұғаліммен амандасып, кезекші оқушы сыныптағы оқушылардың санын баяндайды Оқушылар«Картадан елдерді анықта» тренингі арқылы мемлекеттерді анықтайды Оқушылар «Картамен жұмыс» әдісі арқылы өткен сабақ бойынша ақпараттарды зерделеп қазақ оронимдерін атайды |
(ҚБ) мұғалім 1-10 балл аралығында бағалайды
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 2 мин
2 мин
2 мин
9 мин
2мин
10 мин
6 мин |
«Адал азамат» бағдарламасы аясында жас ұрпақтың бойында ұлттық құндылықтарды қалыптастыруға бағытталған нақты мысал келтіріледі. Тәуелсіздік және отаншылдық «Туған жердей жер болмас, туған елдей ел болмас» дәйексөзіне мысалдар келтіріде
Жаңа сабақ «Анимация» әдісі Оқушылар «Анимация» әдісі арқылы сабақтың тақырыбын анықтайды
Мағынаны тану «Түртіп алу»әдісі Бейнеролик: Қазақстанның пайдалы қазбалары Оқушылар ЖИ мүмкіншілігімен жасалған бейнеролик арқылы Қазақстанның пайдалы қазбаларының пайда болуын атайды
№1.Тапсырма «Картамен жұмыс»әдісі (ЖЖ)Жеке жұмыс (ФС тапсырмасы) Оқушылар «Картамен жұмыс» әдісі арқылы қатпарлы аймақтардағы және платформадағы пайдалы қазбаларды анықтайды
Қызық екен Оқушылар Қазақстанда Темір кені және көмір кенінің ашылуын таныстырады
№2.Тапсырма «Кестемен жұмыс»әдісі (ЖЖ) Жеке жұмыс (ФС тапсырмасы) Оқушылар «Кестемен жұмыс» әдісі арқылы пайдалы қазбалардың кен орындарын анықтайды
№3.Тапсырма «Суретпен жұмыс»әдісі (ЖЖ) Жеке жұмыс (ФС тапсырмасы) Оқушылар суретпен жұмыс әдісі арқылы пайдалы қазба түрін және пайдалы қазба кен орындарын анықтайды
|
Апта дәйексөзі және құндылыққа байланысты нақты мысалдар келтіреді
Оқушыларға «Анимация» әдісі арқылы сабақтың тақырыбын табуға мүмкіндік беріледі.
Оқушылар «Түртіп алу» әдісі арқылы Қазақстанның пайдалы қазбаларының пайда болуын анықтайды
Оқушылар «Картамен жұмыс» әдісі арқылы Қазақстанның пайдалы қазбаларын анықтайды
Темір және Көмірдің ашылуын таныстырады
Оқушылар «кестемен жұмыс» әдісі арқылы пайдалы қазба кен орындарын анықтайды
Оқушылар пайдалы қазба және кен орындарын анықтайды |
«Жарайсың» деген мадақтау сөзімен ынталандыру.
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Кері байланыс «БББ» әдісі – арқылы сабақты қорытындылайды Үйге тапсырма Тақырыпты оқу
|
Оқушы жаңа тақырыпты қорытындылап бүгінгі сабаққа кері байланыс орнатады |
Мұғалім оқушылардың тапсырмаларды орындауына байланысты 1 – 10 балл аралығында бағалайды |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
ДЕҢГЕЙЛІК ТАПСЫРМА
№1.Тапсырма салыстыру
Оқушылар өз қалауы бойынша литосфералық тақталардағы қозғалыстарды салыстырып мысал келтіріңіз
|
Субдукция |
Ұқсастығы |
Коллизия |
|
|
|
|
№2.Тапсырма
ТЕСТ
-
Грек тілінен аударғанда – Құрылуы, құраушы деген мағына білдіреді?
А) Мантия В) Ядро С) Тектоника Д)Дрейф Е) Литосфера
-
Тектоникалық қозғалыстың және деформациялануы әсерінен жер қыртысы құрылымының өзгерісін зерттейтін геология ғылымының бір саласы?
А) Мантия В) Ядро С) Тектоника Д)Дрейф Е) Литосфера
-
Материктік қайраңның қабығы континент типтес болғандықтан құрамына кіреді?
А) Мұхит В) Материк С) Жазық Д)Шұңғыма Е) Жанартау
-
Мұхит пен материктің екеуінің аралық белдеуі?
А) Шұңғыма В) Қалқан С) Қайраң Д)Континеттік беткей Е) Жанартау
-
Жер қыртысындағы неғұрлым терең жарылыстардың жиынтығы?
А) Шұңғыма В) Қалқан С) Қайраң Д)Континеттік беткей Е) Рифт
-
Жер қыртысының тұрақты, қозғалмайтын бөлігі?
А) Платформа В) Қалқан С) Қайраң Д)Континеттік беткей Е) Рифт
-
Платформалардың табанының жер бетіне шыққан тұрақты бөліктері?
А) Платформа В) Қалқан С) Қайраң Д)Континеттік беткей Е) Рифт
-
Платформаларды бүркеніш жабуы (чехол) бар шеті?
А) Платформа В) Қалқан С) Тақта Д)Континеттік беткей Е) Рифт
-
Ірі литосфералық тақталардың саны? А) 5 В) 4 С) 3 Д)10 Е)7
-
Кіші тақталардың шамамен саны? А) 5 В) 4 С) 3 Д)10 Е)7
-
Мұхит табанының жер бедерін жазыңыз?

-
Литосфералықтақталаржылынақозғалады? А) 10 см В) 2 – 5 см С) 10 – 15 см Д)4 – 20 см Е) 1 см
-
Материктердің жүзіп жүру мүмкіндігі туралы болжамының (Континенттік дрейф гипотезасы) негізін қалаушы неміс астрономы, геофизик, океанолог және метеоролог?
А) А.Вегенер В) Л.С Берг С) Б.Алисов Д)А.Гумбольдт Е) А. Вернадский
-
Мұхиттанушы – зерттеушілер орталық мұхиттық жоталар жүйесін анықтады. Оның жалпы ұзындығы?
А) 45000 км В) 75000 км С) 55000 км Д)60000 км Е)70000 км
-
Тектоникалық белсенді аймақ?
А) Тақталардың шегарасы В) Платформа С) Шұңғымалар Д)Материктер Е)Тақталардың үсті
-
Тектоникалық белсенді аймақ?
А) Тақталардың шегарасы В) Платформа С) Шұңғымалар Д)Материктер Е)Тақталардың үсті
-
«Ғаламдық жаңа тектоника», «Литосфералық тақталар тектоникасы» жаңалықтардың авторлары ?
А) А.Вегенер В) Л.С Берг С) Б.Алисов Д)А.Гумбольдт Е) А. Вернадский G)Г.ХессH) Р.Диц
-
Mұхиттық ойыстардың базальтты қабаты мұхиттың ортасында қалыптасып, жан – жаққа және шетіне қарай ығысатынлығын жариялады. Бұл құбылысты – Спредингті жайылма, Созылмалы құбылыс екенін дәлелдегендер?
А) А.Вегенер В) Л.С Берг С) Б.Алисов Д)А.Гумбольдт Е) А. Вернадский G)Г.Хесс H) Р.Диц
-
Егер қарсы орналасқан тақталардың бір – бірімен соқтығысу жылдамдығы жылына 6 –см-ден төмен болған жағдайда?
А) Жас қатпарлы тау түзіледі В) Платформа түзіледі С) Шұңғымалар түзіледі Д)Материктер түзіледі Е)Кәрі тақталар түзіледі
-
Үндістан мен Азия тақтасының соқтығысуынан түзілді?
А) Тянь - Шань В) Алтай С) Памир Д)Гималай Е)Анд
-
Созылу деформациясына байланысты екендігі палеомагниттік зерттеудің нәтижесінде дәлелденген аймақ ? А) Суэц В) Каспий С) Аппенин Д)Қара теңіз Е) Қызыл теңіз G)Байкал H) Арал
-
Жер қыртысының жаңа тегі құрылып жатыр?
А)Субдукция В)ЫғысуС)СпредингД)Коллизия Е)Рифт
-
Литосфераның кейбір блоктары төмен түсіп, мантия қабатындағы заттар мен араласып жатады бұл процесс? А) Субдукция В) Ығысу С)Спрединг Д)Коллизия Е)Рифт
-
Мұхиттық терең шұңғымалар пайда болатын аймақ?
А) Субдукция В) Ығысу С)Спрединг Д)Коллизия Е)Рифт
-
Мұхиттық шұңғымалар көбінесе кездесетін мұхит?
А) Атлант В)Үнді С)Тынық Д)Солтүстік мұзды мұхит Е)Тетис
-
Егер жекелеген шұңғыма мұхиттың шетінде орналасса, оның ар жағында көбінесе кездеседі?
А) Шөл В)Жазық С)Көл Д)Қатпарлы тау Е)Ойпат
-
Ежелгібіртұтас материк? А) Африка В)Еуразия С)ГондванаД)Лавразия Е)Пангея
-
Пангея 2 бөліндіқандай?
А) Африка В)Еуразия С)Гондвана Д)Лавразия Е)Африка G) Оңтүстік АмерикаH) Аустралия
-
Лавразия құрамындаболды? А) Африка В)Еуразия С)Антарктида Д)Солтүстік Америка Е)Азия G) Оңтүстік АмерикаH) Аустралия
-
Гондвана құрамында болды? А) Африка В)Еуразия С)Антарктида Д)Солтүстік Америка Е)Азия G) Оңтүстік АмерикаH) Аустралия
-
Жарылған жерлер арқылы аққан магма есебінен мұхит түбінің өсу үдерісі?
А) Субдукция В) Ығысу С)Спрединг Д)Коллизия Е)Рифт
-
Құрлықтық және мұхиттық тақталардың соғысуы?
А) Субдукция В) Ығысу С)Спрединг Д)Коллизия Е)Рифт
-
Екіқұрлықтықтақтаныңсоғысуы? А) Субдукция В) Ығысу С)Спрединг Д)Коллизия Е)Рифт
-
Литосфералық тақталардың қозғалысының түрін жазыңыз?
1._______________,2._______________,3._______________

шағым қалдыра аласыз



















