Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
|
Бөлім: |
8.1А ХХ ғасырдың басындағы Қазақстан |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні |
Матаева Н.С. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып:8 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Қазақстандағы 1916 жылғы ұлт-азаттық қозғалысы Зерттеу сұрағы:1916 жылғы ұлт-азаттық көтеріліс неліктен бүкілхалықтық сипат алды? |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
8.3.1.2 – XX ғасыр басындағы Қазақстандағы қоғамдық-саяси процестерге баға беру; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
1916 жылғы ұлт-азаттық қозғалыстың себептері мен салдарларын анықтай отырып, қоғамдық-саяси процестерге баға береді; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы Ұйымдастыру кезеңі Қызығушылықты ояту |
М Мұғалім сабақ барысында оқушыларды зерттеу сұрақтарымен таныстырады. ОЙЛАН Неліктен «ХХ ғасырдың Гомері» атанған жыр кыршы Жамбыл Жабаев «Зілді бұйрық» атты өлеңінде халыққа үндеу тастап, кеңесуге шақырады? Бұл өлең қандай тарихи оқиғаларға арналып жазылған? Өлеңнің үзіндісінен қандай ақпарат алуға болады? Зілді бұйрық ..Халықтың еркі кетті баласынан, Сөзімнің ғибрат ал сарасынан. Ақ патша бұйрық қылды солдат бер деп: Он тоғыз отыз бірдің арасынан. Осыған тірі отырып көнеміз бе, Іріктеп бар боздақты береміз бе?! Болмаса елдік қылып, тізе қосып, Батырға қол бастаған ереміз бе?! Ж. Жабаев 1916 ж. Оқушылар сабақ тақырыбын болжайды. |
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу Оқушылар өз болжамдарын айтып, талқылау жүргізеді |
Бағалау критерийлері: 1916 жылғы ұлт-азаттық қозғалыстың себептері мен салдарларын анықтайды; 1916 жылғы ұлт-азаттық көтерілске қатысқан батырлар мен Алаш зиялыларының көзқарастарын талдайды; Деректік мәтіннің құндылығын бағалайды; |
Тақырыптық суреттер |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы Жаңа сабақ
|
Жұптық: мәтінмен жұмыс Мәтін бойынша «Көтерілістің барысы» туралы кестені толтыру.
Жеке жұмыс: 2 тапсырма. Берілген тұжырымдардің ақиқат немесе жалғандығын анықтаңыз:
Топтық: Талда тапсырмасы: Төмендегі деректерді пайдаланып, 1916 жылғы ұлт-азаттық көтерілістің басталуына себепші болған саяси, әлеуметтік, экономикалық, ұлттық факторларды анықта. Маңыздылығына қарай жікте.
|
Оқушылар ақпараттық мәтінмен жұмыс жасайды Кестеге 1916 ж көтерілістің сипатын, қозғаушы күшін, жетекшілерін, ошақтарын кесте түрінде жазады. Жауап берерде (7.3.1.2 Қазақ хандығының ішкі саяси жағдайын талдау) Қазақстанның оңтүстік аймақтарының Ресей империясына қосылуының ерекшеліктері қандай? Ресейдің Ұлы жүзді қосып алуына себеп болған жағдайлар? Сұрағы қойыларды.
Кестеге берілген тұжырымдардың ақиқат немесе жалғандығын анықтайды.
Мәтінмен таныса отырып, 1916 жылғы ұлт-азаттық көтерілістің басталуына себепші болған саяси, әлеуметтік, экономикалық, ұлттық факторларды жіктейді. |
Дескриптор: Көтерілістің сиаптын анықтайды; * Қозғаушы күштер мен жетекшілерін анықтайды;1б * Басты оқиғалары мен негізгі орталықтарын анықтайды;1б * Көтерілістің жеңілу себептері мен маңызын анықтайды.1б
Дескриптор -берілген тұжырымдаманың ақиқат тұжырымдарын дұрыс табады 1б; -берілген тұжырымдаманың жалған тұжырымын дұрыс табады 1б;
Дескриптор 1916 жылғы ұлт-азаттық көтерілістің басталуына себепші болған -саяси факторларды жіктейді 1б; - әлеуметтік факторларды жіктейді 1б; -экономикалық, факторларды жіктейді 1б; - ұлттық факторларды жіктейді 1б; -маңыздылығын бағалайды 1б. |
Ақпараттық мәтін
Үлестірмелі қағаздар
Қазақстан тарихы. Көне заманнан бүгінге дейін. – А.: Атамұра, 2002. 3 том. 40 б.
Суреттер
Тірек-сызбалар Кесте
Карта
ҚБ парағы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы Қорытынды Ой толғаныс. Рефлексия
|
Кері байланыс Мен оны қолданып көремін...... Қызықты болды..... Мені таңғалдырды.... Қиын болғаны.... Сабақтан өмірге алғаным...... Мен мына тапсырманы орындадым..... Менің қосарым..... |
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады
|
Оқушылар бағалау критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
А4, конспект
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Үй тапсырмасы |
Контурлы картаға 1916 жылғы оқиғалар орнын, аумағын белгілеу |
|
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қазақстандағы 1916 жылғы ұлт-азаттық қозғалысы 8-сынып
Қазақстандағы 1916 жылғы ұлт-азаттық қозғалысы 8-сынып
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
|
Бөлім: |
8.1А ХХ ғасырдың басындағы Қазақстан |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні |
Матаева Н.С. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып:8 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Қазақстандағы 1916 жылғы ұлт-азаттық қозғалысы Зерттеу сұрағы:1916 жылғы ұлт-азаттық көтеріліс неліктен бүкілхалықтық сипат алды? |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
8.3.1.2 – XX ғасыр басындағы Қазақстандағы қоғамдық-саяси процестерге баға беру; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
1916 жылғы ұлт-азаттық қозғалыстың себептері мен салдарларын анықтай отырып, қоғамдық-саяси процестерге баға береді; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы Ұйымдастыру кезеңі Қызығушылықты ояту |
М Мұғалім сабақ барысында оқушыларды зерттеу сұрақтарымен таныстырады. ОЙЛАН Неліктен «ХХ ғасырдың Гомері» атанған жыр кыршы Жамбыл Жабаев «Зілді бұйрық» атты өлеңінде халыққа үндеу тастап, кеңесуге шақырады? Бұл өлең қандай тарихи оқиғаларға арналып жазылған? Өлеңнің үзіндісінен қандай ақпарат алуға болады? Зілді бұйрық ..Халықтың еркі кетті баласынан, Сөзімнің ғибрат ал сарасынан. Ақ патша бұйрық қылды солдат бер деп: Он тоғыз отыз бірдің арасынан. Осыған тірі отырып көнеміз бе, Іріктеп бар боздақты береміз бе?! Болмаса елдік қылып, тізе қосып, Батырға қол бастаған ереміз бе?! Ж. Жабаев 1916 ж. Оқушылар сабақ тақырыбын болжайды. |
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу Оқушылар өз болжамдарын айтып, талқылау жүргізеді |
Бағалау критерийлері: 1916 жылғы ұлт-азаттық қозғалыстың себептері мен салдарларын анықтайды; 1916 жылғы ұлт-азаттық көтерілске қатысқан батырлар мен Алаш зиялыларының көзқарастарын талдайды; Деректік мәтіннің құндылығын бағалайды; |
Тақырыптық суреттер |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы Жаңа сабақ
|
Жұптық: мәтінмен жұмыс Мәтін бойынша «Көтерілістің барысы» туралы кестені толтыру.
Жеке жұмыс: 2 тапсырма. Берілген тұжырымдардің ақиқат немесе жалғандығын анықтаңыз:
Топтық: Талда тапсырмасы: Төмендегі деректерді пайдаланып, 1916 жылғы ұлт-азаттық көтерілістің басталуына себепші болған саяси, әлеуметтік, экономикалық, ұлттық факторларды анықта. Маңыздылығына қарай жікте.
|
Оқушылар ақпараттық мәтінмен жұмыс жасайды Кестеге 1916 ж көтерілістің сипатын, қозғаушы күшін, жетекшілерін, ошақтарын кесте түрінде жазады. Жауап берерде (7.3.1.2 Қазақ хандығының ішкі саяси жағдайын талдау) Қазақстанның оңтүстік аймақтарының Ресей империясына қосылуының ерекшеліктері қандай? Ресейдің Ұлы жүзді қосып алуына себеп болған жағдайлар? Сұрағы қойыларды.
Кестеге берілген тұжырымдардың ақиқат немесе жалғандығын анықтайды.
Мәтінмен таныса отырып, 1916 жылғы ұлт-азаттық көтерілістің басталуына себепші болған саяси, әлеуметтік, экономикалық, ұлттық факторларды жіктейді. |
Дескриптор: Көтерілістің сиаптын анықтайды; * Қозғаушы күштер мен жетекшілерін анықтайды;1б * Басты оқиғалары мен негізгі орталықтарын анықтайды;1б * Көтерілістің жеңілу себептері мен маңызын анықтайды.1б
Дескриптор -берілген тұжырымдаманың ақиқат тұжырымдарын дұрыс табады 1б; -берілген тұжырымдаманың жалған тұжырымын дұрыс табады 1б;
Дескриптор 1916 жылғы ұлт-азаттық көтерілістің басталуына себепші болған -саяси факторларды жіктейді 1б; - әлеуметтік факторларды жіктейді 1б; -экономикалық, факторларды жіктейді 1б; - ұлттық факторларды жіктейді 1б; -маңыздылығын бағалайды 1б. |
Ақпараттық мәтін
Үлестірмелі қағаздар
Қазақстан тарихы. Көне заманнан бүгінге дейін. – А.: Атамұра, 2002. 3 том. 40 б.
Суреттер
Тірек-сызбалар Кесте
Карта
ҚБ парағы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы Қорытынды Ой толғаныс. Рефлексия
|
Кері байланыс Мен оны қолданып көремін...... Қызықты болды..... Мені таңғалдырды.... Қиын болғаны.... Сабақтан өмірге алғаным...... Мен мына тапсырманы орындадым..... Менің қосарым..... |
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады
|
Оқушылар бағалау критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
А4, конспект
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Үй тапсырмасы |
Контурлы картаға 1916 жылғы оқиғалар орнын, аумағын белгілеу |
|
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз













