|
Бөлім: |
Қазақстан тоталитарлық жүйе кезеңінде |
|||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Алиева Айнур Жолдасбаевна |
|||||||||||||||
|
Күні: |
16.01.2026; |
|||||||||||||||
|
Сынып: 8 «ә» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қазақстандағы 1920-1930 жылдардағы индустрияландыру Зерттеу сұрағы: Қазақстандағы индустрияландыру саясатының қарама-қайшылығы неде? |
|||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
8.4.2.1 Қазақстандағы индустрияландырудың жетістіктері мен кемшіліктерін талдау |
|||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Индустрияландырудың Қазақстан экономикасы мен қоғамына тигізген жетістіктері мен кемшіліктерін нақты деректер арқылы талдайды; |
|||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру |
Ұйымдастыру кезеңі; Сәлемдесу. Оқушылардың сабаққа қатысын дайындығын тексеру.Тілек білдіру арқылы психологиялық ахуал орнату. «Жасырылған сұрақтар» әдісі арқылы үй тапсырмасы сұралады.. Жасырылған сандарды таңдап өткен білімдерін еске түсіріп сұрақтарға жауап береді. Оқушылардың жауаптары арқылы сабақтың тақырыбына шығу. Оқушыларды сабақтың тақырыбымен, оқу мақсаттарымен және бағалау критерийлерімен таныстыру. |
Оқушылар өткен тақырыпқа байланысты сұрақтарға жауап береді . Жасырылған сандарды таңдап сұрақтарға жауап береді. |
Мұғалімнің кері байланысы ҚБ: «Мадақтау» |
Оқулық |
||||||||||||
|
Жаңа білім |
? Ұйымдастыру
ТОПТЫҚ ТАПСЫРМА Әдіс атауы: «ТАРАЗЫ + ТАРИХИ ҮКІМ» Тапсырма мақсаты Оқулық мәтінін пайдалана отырып, Қазақстандағы индустрияландырудың жетістіктері мен кемшіліктерін анықтау, дәлелдеу және тарихи баға беру. 1-топ – Индустрияландырудың жетістіктері Оқулықтан тауып, дәлелдеңіздер:
Мәтіннен нақты дерек, жыл, мысал келтіру міндетті. 2-топ – Индустрияландырудың кемшіліктері Оқулыққа сүйеніп анықтаңыздар:
.3-топ – Тарихи үкім (баға беру)Мәтінге сүйене отырып жауап беріңіздер:
.Құндылықтар; Адал азамат – тарихты бұрмаламай, шындықты айтып, ел тағдырына жауапкершілікпен қарайтын тұлға. ЖҰПТЫҚ ТАПСЫРМА Сіз – 1930 жылдары Қазақстандағы өндіріс орнында жұмыс істейтін жас мамансыз. Елде зауыттар салынып жатыр, бірақ жергілікті халықтың тұрмысы ауыр, ал басқару орталықтан жүргізіледі. Сұрақтар: 1. Индустрияландырудың сіз үшін бір мүмкіндігі мен бір қиындығын атаңыз. 2. Саясаттағы қарама-қайшылықты азайту үшін қандай 2 ұсыныс айтар едіңіз? 3. Осы жағдайдан қандай тарихи сабақ алуға болады? |
ОҚУШЫ ӘРЕКЕТІ Оқулық мәтінін мұқият оқиды Нақты деректерді іріктейді Себеп салдарлық байланыс орнатады Өз көзқарасын дәлелмен қорғайды Тарихи баға береді |
Дескриптор Мәтіннен нақты дерек, жыл, мысал келтіреді-1б Себеп–салдар байланысын анық көрсетеді-1 Тарихи баға беріп, өз ойын жеткізеді-1б Барлығы-3б
. Дескриптор: Индустрияландырудың бір мүмкіндігін, бір қиындығын көрсетеді – 1 балл Қарама-қайшылықты азайтуға екі ұсыныс жасайды – 1 балл Тарихи сабақ шығарады – 1 балл Барлығы-3б |
Жалпы білім беретін мектептің 9(8) сыныбына арналған оқулық |
||||||||||||
|
|
ЖЕКЕ ТАПСЫРМА Әдіс атауы: «Тарихи диогноз» (Мәтін → талдау → жеке қорытынды) ТАПСЫРМАНЫҢ МАҚСАТЫ Оқулық мәтінін пайдаланып, Қазақстандағы индустрияландырудың жетістіктері мен кемшіліктерін анықтау. Оқулықтан тауып, кестені толтырыңыз:
|
Оқушы әрекеті 1.оқулық мәтінін жеке оқиды; 2.маңызды деректерді іріктейді; 3.жетістік пен кемшілікті анықтайды; 4,ойын жазбаша, дәлелмен жеткізеді.
|
ДескрипторР оқулықтан кемінде 4 нақты дерек табады;-1б жетістік пен кемшілікті ажыратады;-1б себеп пен салдарды түсіндіреді;-1б ойын сауатты, жүйелі жазады.-1б Барлығы-4б |
Жалпы білім беретін мектептің 9(8) сыныбына арналған оқулық
кесте |
||||||||||||
|
Бекіту
|
Сабақты қорытындылау https://wordwall.net/ru/resource/69126115 платформа арқылы қорытындылайды. Үйге тапсырма «Индустрияландырудың қарама-қайшылығы» «Индустрияландыру Қазақстанды қалай өзгертті?» |
Сабақтың тақырыбын қорытындылау |
«Ең үздік жауап» Жарайсың! Тамаша! |
Ақпараттық карточка
|
||||||||||||
|
Кері байланыс |
-Мен барлығын түсіндім, тапсырмаларды ..... .... орындадым -Мен орташа түсіндім,тапсырмаларды орындауда ......... қиналдым -Ешнәрсе түсінбедім,тапсырмаларды орындауда ... қиналдым https://wordwall.net/ru/resource/80717588 |
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады |
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
А4, конспект |
||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қазақстандағы 1920-1930 жылдардағы индустрияландыру
Қазақстандағы 1920-1930 жылдардағы индустрияландыру
|
Бөлім: |
Қазақстан тоталитарлық жүйе кезеңінде |
|||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Алиева Айнур Жолдасбаевна |
|||||||||||||||
|
Күні: |
16.01.2026; |
|||||||||||||||
|
Сынып: 8 «ә» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қазақстандағы 1920-1930 жылдардағы индустрияландыру Зерттеу сұрағы: Қазақстандағы индустрияландыру саясатының қарама-қайшылығы неде? |
|||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
8.4.2.1 Қазақстандағы индустрияландырудың жетістіктері мен кемшіліктерін талдау |
|||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Индустрияландырудың Қазақстан экономикасы мен қоғамына тигізген жетістіктері мен кемшіліктерін нақты деректер арқылы талдайды; |
|||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру |
Ұйымдастыру кезеңі; Сәлемдесу. Оқушылардың сабаққа қатысын дайындығын тексеру.Тілек білдіру арқылы психологиялық ахуал орнату. «Жасырылған сұрақтар» әдісі арқылы үй тапсырмасы сұралады.. Жасырылған сандарды таңдап өткен білімдерін еске түсіріп сұрақтарға жауап береді. Оқушылардың жауаптары арқылы сабақтың тақырыбына шығу. Оқушыларды сабақтың тақырыбымен, оқу мақсаттарымен және бағалау критерийлерімен таныстыру. |
Оқушылар өткен тақырыпқа байланысты сұрақтарға жауап береді . Жасырылған сандарды таңдап сұрақтарға жауап береді. |
Мұғалімнің кері байланысы ҚБ: «Мадақтау» |
Оқулық |
||||||||||||
|
Жаңа білім |
? Ұйымдастыру
ТОПТЫҚ ТАПСЫРМА Әдіс атауы: «ТАРАЗЫ + ТАРИХИ ҮКІМ» Тапсырма мақсаты Оқулық мәтінін пайдалана отырып, Қазақстандағы индустрияландырудың жетістіктері мен кемшіліктерін анықтау, дәлелдеу және тарихи баға беру. 1-топ – Индустрияландырудың жетістіктері Оқулықтан тауып, дәлелдеңіздер:
Мәтіннен нақты дерек, жыл, мысал келтіру міндетті. 2-топ – Индустрияландырудың кемшіліктері Оқулыққа сүйеніп анықтаңыздар:
.3-топ – Тарихи үкім (баға беру)Мәтінге сүйене отырып жауап беріңіздер:
.Құндылықтар; Адал азамат – тарихты бұрмаламай, шындықты айтып, ел тағдырына жауапкершілікпен қарайтын тұлға. ЖҰПТЫҚ ТАПСЫРМА Сіз – 1930 жылдары Қазақстандағы өндіріс орнында жұмыс істейтін жас мамансыз. Елде зауыттар салынып жатыр, бірақ жергілікті халықтың тұрмысы ауыр, ал басқару орталықтан жүргізіледі. Сұрақтар: 1. Индустрияландырудың сіз үшін бір мүмкіндігі мен бір қиындығын атаңыз. 2. Саясаттағы қарама-қайшылықты азайту үшін қандай 2 ұсыныс айтар едіңіз? 3. Осы жағдайдан қандай тарихи сабақ алуға болады? |
ОҚУШЫ ӘРЕКЕТІ Оқулық мәтінін мұқият оқиды Нақты деректерді іріктейді Себеп салдарлық байланыс орнатады Өз көзқарасын дәлелмен қорғайды Тарихи баға береді |
Дескриптор Мәтіннен нақты дерек, жыл, мысал келтіреді-1б Себеп–салдар байланысын анық көрсетеді-1 Тарихи баға беріп, өз ойын жеткізеді-1б Барлығы-3б
. Дескриптор: Индустрияландырудың бір мүмкіндігін, бір қиындығын көрсетеді – 1 балл Қарама-қайшылықты азайтуға екі ұсыныс жасайды – 1 балл Тарихи сабақ шығарады – 1 балл Барлығы-3б |
Жалпы білім беретін мектептің 9(8) сыныбына арналған оқулық |
||||||||||||
|
|
ЖЕКЕ ТАПСЫРМА Әдіс атауы: «Тарихи диогноз» (Мәтін → талдау → жеке қорытынды) ТАПСЫРМАНЫҢ МАҚСАТЫ Оқулық мәтінін пайдаланып, Қазақстандағы индустрияландырудың жетістіктері мен кемшіліктерін анықтау. Оқулықтан тауып, кестені толтырыңыз:
|
Оқушы әрекеті 1.оқулық мәтінін жеке оқиды; 2.маңызды деректерді іріктейді; 3.жетістік пен кемшілікті анықтайды; 4,ойын жазбаша, дәлелмен жеткізеді.
|
ДескрипторР оқулықтан кемінде 4 нақты дерек табады;-1б жетістік пен кемшілікті ажыратады;-1б себеп пен салдарды түсіндіреді;-1б ойын сауатты, жүйелі жазады.-1б Барлығы-4б |
Жалпы білім беретін мектептің 9(8) сыныбына арналған оқулық
кесте |
||||||||||||
|
Бекіту
|
Сабақты қорытындылау https://wordwall.net/ru/resource/69126115 платформа арқылы қорытындылайды. Үйге тапсырма «Индустрияландырудың қарама-қайшылығы» «Индустрияландыру Қазақстанды қалай өзгертті?» |
Сабақтың тақырыбын қорытындылау |
«Ең үздік жауап» Жарайсың! Тамаша! |
Ақпараттық карточка
|
||||||||||||
|
Кері байланыс |
-Мен барлығын түсіндім, тапсырмаларды ..... .... орындадым -Мен орташа түсіндім,тапсырмаларды орындауда ......... қиналдым -Ешнәрсе түсінбедім,тапсырмаларды орындауда ... қиналдым https://wordwall.net/ru/resource/80717588 |
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады |
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
А4, конспект |
||||||||||||
шағым қалдыра аласыз













