|
Білім беру ұйымының атауы |
«Қарқара орта мектебі мектепке дейінгі шағын орталығымен және Ереуіл бастауыш мектебімен» КММ |
|||||||||
|
Пәні: |
Қазақстан тарихы |
|||||||||
|
Бөлім: |
Қазақстан тоталитарлық жүйе кезеңінде |
|||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Нуржанова Галия Болатовна |
|||||||||
|
Күні: |
03.01.2023 ж. |
|||||||||
|
Сынып: 8 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
1920-1930 жылдардағы саяси репрессиялар Зерттеу сұрағы: Сталиндік режим не себепті зиялыларға «халық жауы» деген айып тақты? 1- сабақ |
|||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
8.3.1.7 ХХ ғасырдың 20-30 жылдардағы әміршіл-әкімшіл жүйе саясатының зардаптарын талдау; 8.1.2.1 қазақ зиялыларының қоғамдағы рөлі мен қызметін талдау |
|||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Әміршіл - әкімшіл жүйе саясатының себебін анықтау, салдарын талдау |
|||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру |
Оқушылармен амандасу. Оқушыларды «Airline ticket» әдісімен топқа бөлемін. Үй тапсырмасын «Меннен сұрақ – сізден жауап» әдісімен тексеремін. Сұрақты кімнің кімге бағыттайтынын анықтау үшін «Таяқшалар» әдісін қолданамын. Жаңа сабақтың тақырыбы мен оқу мақсаттарымен таныстырамын. ЕБҚ оқушыны өзін сыныптан шеттетілгендей сезінбеуі үшін мұғалімнің үстеліне жақын, мінез-құлқы жайлы балалардың тобына орналастыру. «1920 – 1930 жылдардағы саяси репрессия» тақырыбында бейнематериал көрсетіп, түсіндіремін. |
Мұғалім оқушыларға билет таратады. Билетте жазылып тұрған орындарға оқушылар барып отырады. Дескриптор: Үй тапсырмасын тексеру мақсатында оқушылар бір – біріне сұрақтар қойып, жауаптары тыңдалады. Оқушы сұрақтарға нақты жауап беру керек. |
ҚБ «Каспий бонустар»
|
«Airline ticket» қағаз қималары «Таяқшалар» «1920 – 1930 жылдардағы саяси репрессия» бейнематериал |
||||||
|
Жаңа білім |
Мәтінмен жұмыс «9 гауһар тас» әдісі арқылы тақырыпқа қатысты ең құнды 9 ақпаратты постерге орындап болған соң, кезекпен дайын болған топтарды ортаға шығарамын. Топтар өздерінің жұмыстарын қорғайды. ЕБҚ оқушыға дереккөздің форматын үлкейтіп, қолдау жасау «Сәлемдеме» әдісімен сараланған тапсырмаларды топпен орындатамын. Қорапты бірнеше қабат қағазға орап, әр қабаттағы қағазға деңгейлік тапсырмалар дайындап қоямын. 1 қабат: Алжирде тұтқындалған кімдердің жарлары еді? 2 қабат: «Терминдермен жұмыс” Ассимиляция – Репрессия – Тоталитарлық жүйе – 3 қабат: «Сандар сөйлейді» 1928 жылдың соңы __________________________________________ 1937 жылы желтоқсанда __________________________________________ 1993 жылы сәуірде 4 қабат:
Кескін картаға КАРЛАГ, АЛЖИР, СТЕПЛАГ лагерьлерінің орналасқан аймақтарын белгілейді. 5 қабат:
|
Дескриптор: Берілген мәтін бойынша: -Негізгі терминдер; -Географиялық атаулар; -Тұлғалар; -Хронология; -Статистикалық мәліметтерді жазады. Дескриптор: -Қораптың әр қабат қағазында дайындалған тапсырмаларды оқушылар ашып, кезекпен барлық топ мүшелері орындайды. 1.Сұраққа жауап жазады; 2.Терминдердің анықтамасын жазады; 3. Берілген жылдары қандай оқиғалар болғандығын анықтайды; 4.Кескін картаға лагерьлерді белгілейді; 5.Саяси қуғын – сүргін саясатының себептерін, зардаптарын жазады. |
ҚБ: «Каспий бонустар»
ҚБ:«Каспий бонустар» |
Оқулықтағы мәтін, А3 форматты қағаз, түрлі – түсті бояулар
Қораптар, карточкадағы тапсырмалар
|
||||||
|
Бекіту
|
«Қара жәшік» әдісімен сабақты қорытындылаймын.
Үйге тапсырма *1920-1930 жылдардағы саяси репрессиялар *“Өз өлкеңнен кеңестік билік тарапынан қуғынға ұшыраған қандай азаматтарды білесің?” сұрағы бойынша хабарлама дайындау |
Сабақтың тақырыбын қорытындылау |
«Ең үздік жауап» |
Қара жәшік
|
||||||
|
Кері байланыс |
«Киіз үй» әдісі «Сабақты толық түсіндім» «Әлі де сұрағым бар» «Ештеңе түсінген жоқпын» |
«Сабақты толық түсіндім», «Әлі де сұрағым бар», «Ештеңе түсінген жоқпын» стикерлерімен жүргізеді. |
Оқушылардың сабақ бойы жинаған бонустарын есептеп бағалау |
Стикер |
||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қазақстандағы 1920 - 1930 жылдардағы саяси репрессиялар
Қазақстандағы 1920 - 1930 жылдардағы саяси репрессиялар
|
Білім беру ұйымының атауы |
«Қарқара орта мектебі мектепке дейінгі шағын орталығымен және Ереуіл бастауыш мектебімен» КММ |
|||||||||
|
Пәні: |
Қазақстан тарихы |
|||||||||
|
Бөлім: |
Қазақстан тоталитарлық жүйе кезеңінде |
|||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Нуржанова Галия Болатовна |
|||||||||
|
Күні: |
03.01.2023 ж. |
|||||||||
|
Сынып: 8 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
1920-1930 жылдардағы саяси репрессиялар Зерттеу сұрағы: Сталиндік режим не себепті зиялыларға «халық жауы» деген айып тақты? 1- сабақ |
|||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
8.3.1.7 ХХ ғасырдың 20-30 жылдардағы әміршіл-әкімшіл жүйе саясатының зардаптарын талдау; 8.1.2.1 қазақ зиялыларының қоғамдағы рөлі мен қызметін талдау |
|||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Әміршіл - әкімшіл жүйе саясатының себебін анықтау, салдарын талдау |
|||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру |
Оқушылармен амандасу. Оқушыларды «Airline ticket» әдісімен топқа бөлемін. Үй тапсырмасын «Меннен сұрақ – сізден жауап» әдісімен тексеремін. Сұрақты кімнің кімге бағыттайтынын анықтау үшін «Таяқшалар» әдісін қолданамын. Жаңа сабақтың тақырыбы мен оқу мақсаттарымен таныстырамын. ЕБҚ оқушыны өзін сыныптан шеттетілгендей сезінбеуі үшін мұғалімнің үстеліне жақын, мінез-құлқы жайлы балалардың тобына орналастыру. «1920 – 1930 жылдардағы саяси репрессия» тақырыбында бейнематериал көрсетіп, түсіндіремін. |
Мұғалім оқушыларға билет таратады. Билетте жазылып тұрған орындарға оқушылар барып отырады. Дескриптор: Үй тапсырмасын тексеру мақсатында оқушылар бір – біріне сұрақтар қойып, жауаптары тыңдалады. Оқушы сұрақтарға нақты жауап беру керек. |
ҚБ «Каспий бонустар»
|
«Airline ticket» қағаз қималары «Таяқшалар» «1920 – 1930 жылдардағы саяси репрессия» бейнематериал |
||||||
|
Жаңа білім |
Мәтінмен жұмыс «9 гауһар тас» әдісі арқылы тақырыпқа қатысты ең құнды 9 ақпаратты постерге орындап болған соң, кезекпен дайын болған топтарды ортаға шығарамын. Топтар өздерінің жұмыстарын қорғайды. ЕБҚ оқушыға дереккөздің форматын үлкейтіп, қолдау жасау «Сәлемдеме» әдісімен сараланған тапсырмаларды топпен орындатамын. Қорапты бірнеше қабат қағазға орап, әр қабаттағы қағазға деңгейлік тапсырмалар дайындап қоямын. 1 қабат: Алжирде тұтқындалған кімдердің жарлары еді? 2 қабат: «Терминдермен жұмыс” Ассимиляция – Репрессия – Тоталитарлық жүйе – 3 қабат: «Сандар сөйлейді» 1928 жылдың соңы __________________________________________ 1937 жылы желтоқсанда __________________________________________ 1993 жылы сәуірде 4 қабат:
Кескін картаға КАРЛАГ, АЛЖИР, СТЕПЛАГ лагерьлерінің орналасқан аймақтарын белгілейді. 5 қабат:
|
Дескриптор: Берілген мәтін бойынша: -Негізгі терминдер; -Географиялық атаулар; -Тұлғалар; -Хронология; -Статистикалық мәліметтерді жазады. Дескриптор: -Қораптың әр қабат қағазында дайындалған тапсырмаларды оқушылар ашып, кезекпен барлық топ мүшелері орындайды. 1.Сұраққа жауап жазады; 2.Терминдердің анықтамасын жазады; 3. Берілген жылдары қандай оқиғалар болғандығын анықтайды; 4.Кескін картаға лагерьлерді белгілейді; 5.Саяси қуғын – сүргін саясатының себептерін, зардаптарын жазады. |
ҚБ: «Каспий бонустар»
ҚБ:«Каспий бонустар» |
Оқулықтағы мәтін, А3 форматты қағаз, түрлі – түсті бояулар
Қораптар, карточкадағы тапсырмалар
|
||||||
|
Бекіту
|
«Қара жәшік» әдісімен сабақты қорытындылаймын.
Үйге тапсырма *1920-1930 жылдардағы саяси репрессиялар *“Өз өлкеңнен кеңестік билік тарапынан қуғынға ұшыраған қандай азаматтарды білесің?” сұрағы бойынша хабарлама дайындау |
Сабақтың тақырыбын қорытындылау |
«Ең үздік жауап» |
Қара жәшік
|
||||||
|
Кері байланыс |
«Киіз үй» әдісі «Сабақты толық түсіндім» «Әлі де сұрағым бар» «Ештеңе түсінген жоқпын» |
«Сабақты толық түсіндім», «Әлі де сұрағым бар», «Ештеңе түсінген жоқпын» стикерлерімен жүргізеді. |
Оқушылардың сабақ бойы жинаған бонустарын есептеп бағалау |
Стикер |
||||||
шағым қалдыра аласыз














