Қысқа мерзімді сабақ жоспары
|
Білім беру ұйымының атауы |
№ 118 Көкбұлақ жалпы білім беретін орта мектебі |
|
|
Бөлім: |
Қазақстан қайта құру кезеңінде (1986-1991 жылдар) |
|
|
Мұғалімнің аты -жөні |
Исмайлова Жаркынай Имантаевна |
|
|
Күні: |
17.01.2025 ж |
|
|
Сынып: 9 А |
Қатысушылар саны: 19 |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Қазақстандағы 1986 жылғы Желтоқсан оқиғалары Зерттеу сұрағы: Қазақстандағы 1986 жылғы желтоқсан оқиғаларының сипаты қандай болды? |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
9.3.1.5 1986 жылғы Желтоқсан оқиғасының тарихи маңыздылығына баға беру. 9.3.1.4 әміршіл-әкімшіл саясатқа қарсы халық наразылықтарын салыстырып талдау. |
|
|
Сабақтың мақсаты
|
|
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 10мин |
Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен сәлемдесу. Ынтымақтастық атмосферасын орнату. Құндылық: заң және тәртіп Апта дәйексөзі: тәртіп – тәрбие бастауы «Тәртіпке бағынған құл болмас» Б.Момышұлы. 1топ – қызыл Азаттық 2топ – жасыл Теңдік 3топ – сары Еркіндік Үй тапсырмасы: learningapps платформасынан тапсырма ұсынамын. https://learningapps.org/watch?v=pf8ooqa3525 1.Латын тілінен "пленум" сөзі қалай аударылады ? 2.Кеңес Одағының тұңғыш бас хатшысы кім болған? 3.КСРО-ның aстанасы? 4.КСРО-ның соңғы билеушісі кім? 5.Қазақстан тәуелсіздік алған кейін қандай баскару формасына көшті? 6.М. Горбачев қай жылы КОКП ОК бас хатшысының қызметіне сайланды? |
Оушылар амандасады, өз есімдерінің бас әріпімен бір-біріне жақсы тілек айтады Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Білім алушылар түрлі-түсті асықтар арқылы 3 топқа бірігеді. 1топ – қызыл Азаттық 2топ – жасыл Теңдік 3топ – сары Еркіндік Дескриптор 1.Латын тілінде"пленум" сөзінің аудармасын анықтайды 1 балл 2.Кеңес Одағының тұңғыш бас хатшысын анықтайды 1 балл 3.КСРО-ның астанасын анықтайды 1 балл 4.КСРО- ның соңғы билеушісін анықтайды 1 балл 5.Қазақстанның тәуелсіздік алған кейінгі баскару формасын анықтайды 1 балл 6.М. Горбачевтың жылы КОКП ОК бас хатшысының қызметіне сайланғанын анықтайды 1 балл |
Бір-біріне қолдау көрсетеді
ауызша мадақтау
|
Тақырып тық суреттер
https://learningapps.org/watch?v=pf8ooqa3525 |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 25 мин |
Жаңа сабақ: Тақырыпқа шығу мақсатында оқушыларға Желтоқсан оқиғаларына арналған дыбыссыз бейнефильм көрсетемін. https://www.youtube.com/watch?v=XEy4MM4xJfs Оқушыларға «Тұлғаны таны» кестесін ұсынамын. https://learningapps.org/watch?v=pw2bh389525 Мұғалім сөзі: -Ендеше балалар біздің бүгінгі сабағымыздың тақырыбы қандай болады деп ойлайсыңдар? Сабақ тақырыбы мен мақсаттары анықталады М Сынып оқушыларын сабақтың тақырыбы, оқу мақсаты және бағалау критерийлерімен таныстырамын, мәтін таратып беремін
Сабақтың тақырыбы: Қазақстандағы 1986 жылғы Желтоқсан оқиғалары. Зерттеу сұрағы: Қазақстандағы 1986 жылғы желтоқсан оқиғаларының сипаты қандай болды? "Желтоқсан"- тек Колбинге ғана қарсылық емес.Бұл - империялық қорлыққа, зорлыққа қарсылық. "Мен - қазақпын ! " деп қасқая тұрып айта алмай, тіл байланып, аузы буылған азапқа қарсылық, - деп Шерхан Мұртаза ағамыз айтқандай балалар біз бүгінгі сабағымызда осы бір жыл өткен сайын жаңғырып келе жатқан Қазақстандағы 1986 жылғы желтоқсан оқиғаларының сипаты мен себеп - салдарын,тарихи маңызын зерттеп көрсек. Зерттеу мен талдау. 1 тапсырма: Тотық жұмыс Қосымша деректер негізінде желтоқсан оқиғасын зерттеу. Аналитикалық талдау: Деректер негізінде Желтоқсан оқиғаларын талдау: І топ
ІІ топ
ІІІ топ
2-Тапсырма. Жұптық жұмыс ВЕНН диаграммасы
Қосымша мәтінге QR код беремін Желтоқсан оқиғасы, Қарағанды кеншілерінің көтерілісі,Жаңа өзен оқиғаларының айырмашылықтары мен ұқсастығын анықтайды. Жұптық жұмыс жасауда ЕБҚ оқушыларға жұпты таңдауда қолдау көрсетіледі 3-Тапсырма Жеке жұмыс: Функционалдық сауаттылықты арттыру мақсатында негізделген тапсырма. «Ақиқат -жалған » кестесі
ЕБҚ оқушыға қолдау көрсету мақсатында кестенің үлкен нұсқасын ұсынамын. |
Бейнефильм көреді, өздерінің сезімдерін, комментарийлерін дәптерлеріне жазып отырады. Жаңа сабақтың тақырыбын ашуға белсене қатысады, бүгінгі сабаққа деген қызығушылықтары артады. Дескриптор
Білім алушылар -Тұлғаның суреттерін есімдерімен сәйкестендіреді -әр дұрыс жауап 1 балл
Оқушылар берілген деректерді оқып, сұрақтарға өз жауаптарын негіздейді.
Дескриптор І топ *Желтоқсан оқиғаларының кезенің анықтайды. 1 балл *Желтоқсан оқиғаларының себептерін анықтайды 1 балл ІІ топ *Желтоқсан оқиғаларының қозғаушы күшін анықтайды 1 балл *Желтоқсан оқиғасының белсенді қатысушыларын анықтайды 1 балл ІІІ топ *Желтоқсан оқиғасының салдарын анықтайды 1 балл *Желтоқсан оқиғасының тарихи маңызын анықтайды 1 балл
Дескриптор: -Желтоқсан оқиғасы-ның ерекшеліктерін жазады; 1 балл -Қарағанды кеншілері-нің ереуілінің ерекше-ліктерін жазады; 1 балл -Жаңаөзен оқиғасының ерекшеліктерін жазады; 1 балл -Аталған оқиғалардың ұқсастықтарын жазады; 1 балл
Оқушылар «Аиқат- жалған» кестесін толтырады
Дескриптор - әр дұрыс жауап 1 балл
1 - ші мәліметтің ақиқат немесе жалғандығын анықтайды 1 балл 2- ші мәліметтің ақиқат немесе жалғандығын анықтайды 1 балл 3 - ші мәліметтің ақиқат немесе жалғандығын анықтайды 1 балл 4 - ші мәліметтің ақиқат немесе жалғандығын анықтайды 1 балл 5 - ші мәләметтің ақиқат немесе жалғандығын анықтайды 1 балл
|
ҚБ: әр топта Бағалау парағы -+ таңбалары арқылы жүргізіле ді
Асықтар-мен топтарды жеке бағалау
ҚБ: мадақтау керемет жарайсың
ҚБ: мадақтау керемет жарайсың
ҚБ: мадақтау керемет жарайсың
ҚБ: мадақтау керемет жарайсың
|
Интербелсен ді тақта
https://www.youtube.com/watch?v=XEy4MM4xJfs Бейнебаян
https://learningapps.org/watch?v=pw2bh389525
Қосымша мәтін QR код Қосымша мәтін QR код
оқулық Қазақстан тарихы 9 сынып авт.Б.Аяған
Қосымша мәтін QR код
Оқулық Қазақстан тарихы 9 сынып авт.Б.Аяған «Аиқат- жалған» кестесі |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 10 мин
Кері байланыс |
Сабақты қортындылау:
М. Шахановтың Халық депутаттары Кеңесінің съезіндегі (1989 ж.) сөзін тыңдап, оқушылар өздерінің ойларын бекітеді
Үй тапсырмасы: Желтоқсан жаңғырығы деректі фильмін көріп шағын эссе жазып келу. (150 сөзден кем емес) https://youtu.be/5SFvaKS0gxw?si=7ShwIiC64uoe7C7d
БББ кестесін ұсынамын
|
Оқушылар М.Шахановтың Халық депутаттары Кеңесінің съезіндегі (1989 ж.) сөзін тыңдап, өздерінің ойларын бекітеді Желтоқсан жаңғырығы деректі фильмін көріп шағын 150 сөзден кем емес эссе жазады.
Оқушылар өздерінің бүгінгі сабақта не білгенін, не білгісі келетінін кестеге толтырады |
Оқушылар өздерінің бағалау парағына критерий лер бойынша бағалайды |
https://www.youtube.com/watch?v=wN2bdGJK1yo Мұхтар Шаханов «Желтоқсан оқиғасы туралы шыңдық».
Желтоқсан жаңғырығы деректі фильм https://youtu.be/5SFvaKS0gxw?si=7ShwIiC64uoe7C7d
БББ кестесі
|
|
Саралау. Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз қабілетті оқушылардың алдына қандай тапсырмалар қоясыз? Оқушылардың деңгейін ескере отырып, сабақ мақсатын сараладым.
|
Бағалау. Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?
Бағалау парағы және түрлі –түсті асықтар арқылы жүргізіледі
|
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасын сақтау Оқушылардың денсаулығын сабақтың өн бойында жіті бақылап, ерекше көңіл бөлуді назарда ұстаймын. Осы сабақта қолданылатын қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтарын ескеремін |
|
Жалпы бағалау Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз |
||
![]()
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қазақстандағы 1986 жылғы Желтоқсан оқиғалары . 9-сынып
Қазақстандағы 1986 жылғы Желтоқсан оқиғалары . 9-сынып
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
|
Білім беру ұйымының атауы |
№ 118 Көкбұлақ жалпы білім беретін орта мектебі |
|
|
Бөлім: |
Қазақстан қайта құру кезеңінде (1986-1991 жылдар) |
|
|
Мұғалімнің аты -жөні |
Исмайлова Жаркынай Имантаевна |
|
|
Күні: |
17.01.2025 ж |
|
|
Сынып: 9 А |
Қатысушылар саны: 19 |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Қазақстандағы 1986 жылғы Желтоқсан оқиғалары Зерттеу сұрағы: Қазақстандағы 1986 жылғы желтоқсан оқиғаларының сипаты қандай болды? |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
9.3.1.5 1986 жылғы Желтоқсан оқиғасының тарихи маңыздылығына баға беру. 9.3.1.4 әміршіл-әкімшіл саясатқа қарсы халық наразылықтарын салыстырып талдау. |
|
|
Сабақтың мақсаты
|
|
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 10мин |
Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен сәлемдесу. Ынтымақтастық атмосферасын орнату. Құндылық: заң және тәртіп Апта дәйексөзі: тәртіп – тәрбие бастауы «Тәртіпке бағынған құл болмас» Б.Момышұлы. 1топ – қызыл Азаттық 2топ – жасыл Теңдік 3топ – сары Еркіндік Үй тапсырмасы: learningapps платформасынан тапсырма ұсынамын. https://learningapps.org/watch?v=pf8ooqa3525 1.Латын тілінен "пленум" сөзі қалай аударылады ? 2.Кеңес Одағының тұңғыш бас хатшысы кім болған? 3.КСРО-ның aстанасы? 4.КСРО-ның соңғы билеушісі кім? 5.Қазақстан тәуелсіздік алған кейін қандай баскару формасына көшті? 6.М. Горбачев қай жылы КОКП ОК бас хатшысының қызметіне сайланды? |
Оушылар амандасады, өз есімдерінің бас әріпімен бір-біріне жақсы тілек айтады Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Білім алушылар түрлі-түсті асықтар арқылы 3 топқа бірігеді. 1топ – қызыл Азаттық 2топ – жасыл Теңдік 3топ – сары Еркіндік Дескриптор 1.Латын тілінде"пленум" сөзінің аудармасын анықтайды 1 балл 2.Кеңес Одағының тұңғыш бас хатшысын анықтайды 1 балл 3.КСРО-ның астанасын анықтайды 1 балл 4.КСРО- ның соңғы билеушісін анықтайды 1 балл 5.Қазақстанның тәуелсіздік алған кейінгі баскару формасын анықтайды 1 балл 6.М. Горбачевтың жылы КОКП ОК бас хатшысының қызметіне сайланғанын анықтайды 1 балл |
Бір-біріне қолдау көрсетеді
ауызша мадақтау
|
Тақырып тық суреттер
https://learningapps.org/watch?v=pf8ooqa3525 |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 25 мин |
Жаңа сабақ: Тақырыпқа шығу мақсатында оқушыларға Желтоқсан оқиғаларына арналған дыбыссыз бейнефильм көрсетемін. https://www.youtube.com/watch?v=XEy4MM4xJfs Оқушыларға «Тұлғаны таны» кестесін ұсынамын. https://learningapps.org/watch?v=pw2bh389525 Мұғалім сөзі: -Ендеше балалар біздің бүгінгі сабағымыздың тақырыбы қандай болады деп ойлайсыңдар? Сабақ тақырыбы мен мақсаттары анықталады М Сынып оқушыларын сабақтың тақырыбы, оқу мақсаты және бағалау критерийлерімен таныстырамын, мәтін таратып беремін
Сабақтың тақырыбы: Қазақстандағы 1986 жылғы Желтоқсан оқиғалары. Зерттеу сұрағы: Қазақстандағы 1986 жылғы желтоқсан оқиғаларының сипаты қандай болды? "Желтоқсан"- тек Колбинге ғана қарсылық емес.Бұл - империялық қорлыққа, зорлыққа қарсылық. "Мен - қазақпын ! " деп қасқая тұрып айта алмай, тіл байланып, аузы буылған азапқа қарсылық, - деп Шерхан Мұртаза ағамыз айтқандай балалар біз бүгінгі сабағымызда осы бір жыл өткен сайын жаңғырып келе жатқан Қазақстандағы 1986 жылғы желтоқсан оқиғаларының сипаты мен себеп - салдарын,тарихи маңызын зерттеп көрсек. Зерттеу мен талдау. 1 тапсырма: Тотық жұмыс Қосымша деректер негізінде желтоқсан оқиғасын зерттеу. Аналитикалық талдау: Деректер негізінде Желтоқсан оқиғаларын талдау: І топ
ІІ топ
ІІІ топ
2-Тапсырма. Жұптық жұмыс ВЕНН диаграммасы
Қосымша мәтінге QR код беремін Желтоқсан оқиғасы, Қарағанды кеншілерінің көтерілісі,Жаңа өзен оқиғаларының айырмашылықтары мен ұқсастығын анықтайды. Жұптық жұмыс жасауда ЕБҚ оқушыларға жұпты таңдауда қолдау көрсетіледі 3-Тапсырма Жеке жұмыс: Функционалдық сауаттылықты арттыру мақсатында негізделген тапсырма. «Ақиқат -жалған » кестесі
ЕБҚ оқушыға қолдау көрсету мақсатында кестенің үлкен нұсқасын ұсынамын. |
Бейнефильм көреді, өздерінің сезімдерін, комментарийлерін дәптерлеріне жазып отырады. Жаңа сабақтың тақырыбын ашуға белсене қатысады, бүгінгі сабаққа деген қызығушылықтары артады. Дескриптор
Білім алушылар -Тұлғаның суреттерін есімдерімен сәйкестендіреді -әр дұрыс жауап 1 балл
Оқушылар берілген деректерді оқып, сұрақтарға өз жауаптарын негіздейді.
Дескриптор І топ *Желтоқсан оқиғаларының кезенің анықтайды. 1 балл *Желтоқсан оқиғаларының себептерін анықтайды 1 балл ІІ топ *Желтоқсан оқиғаларының қозғаушы күшін анықтайды 1 балл *Желтоқсан оқиғасының белсенді қатысушыларын анықтайды 1 балл ІІІ топ *Желтоқсан оқиғасының салдарын анықтайды 1 балл *Желтоқсан оқиғасының тарихи маңызын анықтайды 1 балл
Дескриптор: -Желтоқсан оқиғасы-ның ерекшеліктерін жазады; 1 балл -Қарағанды кеншілері-нің ереуілінің ерекше-ліктерін жазады; 1 балл -Жаңаөзен оқиғасының ерекшеліктерін жазады; 1 балл -Аталған оқиғалардың ұқсастықтарын жазады; 1 балл
Оқушылар «Аиқат- жалған» кестесін толтырады
Дескриптор - әр дұрыс жауап 1 балл
1 - ші мәліметтің ақиқат немесе жалғандығын анықтайды 1 балл 2- ші мәліметтің ақиқат немесе жалғандығын анықтайды 1 балл 3 - ші мәліметтің ақиқат немесе жалғандығын анықтайды 1 балл 4 - ші мәліметтің ақиқат немесе жалғандығын анықтайды 1 балл 5 - ші мәләметтің ақиқат немесе жалғандығын анықтайды 1 балл
|
ҚБ: әр топта Бағалау парағы -+ таңбалары арқылы жүргізіле ді
Асықтар-мен топтарды жеке бағалау
ҚБ: мадақтау керемет жарайсың
ҚБ: мадақтау керемет жарайсың
ҚБ: мадақтау керемет жарайсың
ҚБ: мадақтау керемет жарайсың
|
Интербелсен ді тақта
https://www.youtube.com/watch?v=XEy4MM4xJfs Бейнебаян
https://learningapps.org/watch?v=pw2bh389525
Қосымша мәтін QR код Қосымша мәтін QR код
оқулық Қазақстан тарихы 9 сынып авт.Б.Аяған
Қосымша мәтін QR код
Оқулық Қазақстан тарихы 9 сынып авт.Б.Аяған «Аиқат- жалған» кестесі |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 10 мин
Кері байланыс |
Сабақты қортындылау:
М. Шахановтың Халық депутаттары Кеңесінің съезіндегі (1989 ж.) сөзін тыңдап, оқушылар өздерінің ойларын бекітеді
Үй тапсырмасы: Желтоқсан жаңғырығы деректі фильмін көріп шағын эссе жазып келу. (150 сөзден кем емес) https://youtu.be/5SFvaKS0gxw?si=7ShwIiC64uoe7C7d
БББ кестесін ұсынамын
|
Оқушылар М.Шахановтың Халық депутаттары Кеңесінің съезіндегі (1989 ж.) сөзін тыңдап, өздерінің ойларын бекітеді Желтоқсан жаңғырығы деректі фильмін көріп шағын 150 сөзден кем емес эссе жазады.
Оқушылар өздерінің бүгінгі сабақта не білгенін, не білгісі келетінін кестеге толтырады |
Оқушылар өздерінің бағалау парағына критерий лер бойынша бағалайды |
https://www.youtube.com/watch?v=wN2bdGJK1yo Мұхтар Шаханов «Желтоқсан оқиғасы туралы шыңдық».
Желтоқсан жаңғырығы деректі фильм https://youtu.be/5SFvaKS0gxw?si=7ShwIiC64uoe7C7d
БББ кестесі
|
|
Саралау. Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз қабілетті оқушылардың алдына қандай тапсырмалар қоясыз? Оқушылардың деңгейін ескере отырып, сабақ мақсатын сараладым.
|
Бағалау. Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?
Бағалау парағы және түрлі –түсті асықтар арқылы жүргізіледі
|
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасын сақтау Оқушылардың денсаулығын сабақтың өн бойында жіті бақылап, ерекше көңіл бөлуді назарда ұстаймын. Осы сабақта қолданылатын қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтарын ескеремін |
|
Жалпы бағалау Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз |
||
![]()
шағым қалдыра аласыз















