Қысқа мерзімді жоспар.
|
Білім беру ұйымының атауы |
«М.Горький атындағы №1 мектеп-гимназия» КММ |
|||||||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
Қазақстан тарихы |
|||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
Қоғамдық-саяси ойдың дамуы Қазақстандағы әлеуметтік-саяси ойдың эволюциясы |
|||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Төлеп Азат |
|||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
|||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 11Б |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қоғамдық-саяси ойдың бастауы және дамуы |
|||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
11.3.1.2 Қазақстандағы қоғамдық-саяси ойдың дамуына тарихи қайраткерлердің қосқан үлесін бағалау |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Қазақстандағы қоғамдық-саяси ойдың дамуына тарихи қайраткерлердің қосқан үлесін талдайды,бағалайды |
|||||||||||||||||||||||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Жоғары ойлау дағдысы (талдау,бағалау,жинақтау) |
|||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерий |
Қазақстандағы қоғамдық-саяси ойдың дамуына тарихи қайраткерлердің қосқан үлесін талдайды |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||
|
Ұйымдастыру 2м Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру 10мин |
Сәлемдесу, топқа біріктіру,ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру Ортағасырлық тарихи қайраткерлердің портреттерін көрсетіп,оқушыларға бейнеленген тұлғалар туралы өз пікірін бөлісуді ұсыну "Бейнеленген тұлғалар арасында қандай ортақ байланыс бар?".Осы талқылаудың негізінде сабақтың тақырыбын болжау
Әл- Фараби Ж.Баласагұн М.Қашғари Сабақтың тақырыбы қалай аталуы мүмкін? Оқу мақсаттарын анықтау. |
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Суреттерге қарай отырып бүкіл сыныптық талқылау арқылы тақырыпқа шығады |
ҚБ Мұғалім кері байланыс беріп отырады |
Тақырыптық суреттер карта |
||||||||||||||||||||||
|
Жаңа білім 10мин 5мин 5мин 8м |
«Галерея» әдісі Мәтінмен жұмыс. Қоғамдық –саяси ойдың дамуы. Қоғамдық –саяси ой –адамзат тарихында қоғамның дамуы мен мемлекттік басқарудың қалыптасуна ықпал еткен идеялар мен тұжырымдардың жиынтығы. Қазақстандағы қоғамдық саяси ойдың даму тарихы ежелгі дәуірден басталып, бүгінгі күнге дейін үздіксіз жетіліп келеді. Орта ғасырларда Орта Азия мен Қазақстанда ғылым мен білім дамып, философиялықжәне саяси еңбектерпайда болды. Әл-Фараби, Жүсіп Баласағұн, Махмұд Қашғари секілді ойшылдар мемлекет пен қоғам арасындағы қатынастарды зерттеді.Қоғамдық –саяси ой –адамзат өркениетінің дамуымен бірге қалыптасып ,өзгеріп отырған маңызды құбылыс,Ол қоғамның саяси,әлеуметтік ,экономикалық жағдайларына байланысты дамып, белгілі бір кезеңдерде ерекше сипат алды.Қоғамдық- саяси ойдың алғашқы бастаулары ежелгі дұниеде пайда болды.Орта ғасырларда қоғамдық ой діни көзқарастармен тығыз байланыста болды.Қоғамдық саяси ойдың негізгі даму кезеңдерін құрылымдауға көмектеседі. 1 тапсырма «Ойлан. Талқыла. Бөліс» стратегиясы 1.Ежелгі және орта ғасырлардағы ойшылдардың қоғамдағы рөлі туралы пікірін білдіреді 2 Тарихтағы ұлы ойшылдардың пікірлерін салыстырады 3.Бұл тұлғалардың идеялары қоғамға қалай әсер еткенін түсіндіреді 2-тапсырма «Елші» әдісі 1. Орта ғасырлық ғалымдардың қоғамдық-саяси ойларының бүгінгі күнгі маңыздылығы неде? 2. Орта ғасырлық тұлғалар туралы сіздің пікіріңіз қандай? Қай ғалымның пікірімен сіздің пікіріңіз сәйкес келеді? 3. Неліктен бұл пікірді қолдайсыз? Ойыңызды дәйекті түрде дәлелдеңіз. Интерпретация. Бүгінгі таңда Ортағасырлық тарих қайраткерлерінің қоғамдық-саяси идеялары қаншалықты өміршең? 3-тапсырма Таңдау мүмкіндігі бойынша тапсырма: 1) Постер құру 2) ПТМС 3) Органайзер кестені толтырады
|
Мәтінмен жұмыс Жұптық жұмыс
Әл-Фараби еңбектерінің қазіргі Қазақстанның саяси дамуына қосқан үлесін бағалайды
Барлық оқушылар орындайды
Оқушылар берілген сұрақтар бойынша жауап береді
Жеке жұмыс
Оқушылар бір-біріне түсіндіреді
Топтық жұмыс
-Оқушылар постерге мәліметтерді түсіріп қорғап шығады - ПТМС бойынша өз ойларын жазады - Кестені толтырады
.
|
Дескрипторлар:
-Әл-Фарабидің қосқан үлесін анықтайды -Ойшылдардың пікірлерін салыстырады - Қазақстандағы қоғамдық –саяси ойдың дамуына қосқан үлесін бағалайды
ҚБ 2 балл
Дескрипторлар: - Қоғамдық –саяси ойдың ежелгі дәуірден бүгінгі күнге дейінгі пікірлерін білдіреді; -Ойшылдардың пікірлерін салыстырады; -Оқушылар ортағасырлық ғалымдар туралы мәтінді жеке оқып, жұпта талдау жасайды ҚБ 2 балл
Дескрипторлар:
- Орта ғасырлық ғалымдардың қоғамдық-саяси ойларының бүгінгі күнгі маңыздылығын әңгімелейді 2. Орта ғасырлық тұлғалар туралы түсіндіреді. 3. Неліктен бұл пікірді қолдайтынын дәлелдейді
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
Қ.Б 4 б
«Екі жұлдық,бір ұсыныс»
Өзін-өзі бағалау |
Оқулық
А4 қағазы
таратпа материалдар
ПТМС формуласы
Органайзер кестені
А4 қағазы
|
||||||||||||||||||||||
|
Бекіту 3мин |
Сабақты қорытындылау Үйге тапсырма «Ортағасырлық Қазақстанда қоғамдық-саяси ойдың қалыптасуы мен дамуына ислам дінінің ықпалы» тақырыбына ой-толғау жазады. |
Оқушылар тақырыпты қорытындылау |
«Ең үздік жауап» Қ.Б 2б |
Ақпараттық карточка
|
||||||||||||||||||||||
|
Кері байланыс 2мин |
Жалғастырыңыз: Маған ... қызықты болды Бұл ... қиындық туғызды Осы ... мені ойландырды
|
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады
|
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
А4, конспект
|
||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қазақстандағы әлеуметтік-саяси ойдың эволюциясы
Қазақстандағы әлеуметтік-саяси ойдың эволюциясы
Қысқа мерзімді жоспар.
|
Білім беру ұйымының атауы |
«М.Горький атындағы №1 мектеп-гимназия» КММ |
|||||||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
Қазақстан тарихы |
|||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
Қоғамдық-саяси ойдың дамуы Қазақстандағы әлеуметтік-саяси ойдың эволюциясы |
|||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Төлеп Азат |
|||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
|||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 11Б |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қоғамдық-саяси ойдың бастауы және дамуы |
|||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
11.3.1.2 Қазақстандағы қоғамдық-саяси ойдың дамуына тарихи қайраткерлердің қосқан үлесін бағалау |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Қазақстандағы қоғамдық-саяси ойдың дамуына тарихи қайраткерлердің қосқан үлесін талдайды,бағалайды |
|||||||||||||||||||||||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Жоғары ойлау дағдысы (талдау,бағалау,жинақтау) |
|||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерий |
Қазақстандағы қоғамдық-саяси ойдың дамуына тарихи қайраткерлердің қосқан үлесін талдайды |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||
|
Ұйымдастыру 2м Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру 10мин |
Сәлемдесу, топқа біріктіру,ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру Ортағасырлық тарихи қайраткерлердің портреттерін көрсетіп,оқушыларға бейнеленген тұлғалар туралы өз пікірін бөлісуді ұсыну "Бейнеленген тұлғалар арасында қандай ортақ байланыс бар?".Осы талқылаудың негізінде сабақтың тақырыбын болжау
Әл- Фараби Ж.Баласагұн М.Қашғари Сабақтың тақырыбы қалай аталуы мүмкін? Оқу мақсаттарын анықтау. |
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Суреттерге қарай отырып бүкіл сыныптық талқылау арқылы тақырыпқа шығады |
ҚБ Мұғалім кері байланыс беріп отырады |
Тақырыптық суреттер карта |
||||||||||||||||||||||
|
Жаңа білім 10мин 5мин 5мин 8м |
«Галерея» әдісі Мәтінмен жұмыс. Қоғамдық –саяси ойдың дамуы. Қоғамдық –саяси ой –адамзат тарихында қоғамның дамуы мен мемлекттік басқарудың қалыптасуна ықпал еткен идеялар мен тұжырымдардың жиынтығы. Қазақстандағы қоғамдық саяси ойдың даму тарихы ежелгі дәуірден басталып, бүгінгі күнге дейін үздіксіз жетіліп келеді. Орта ғасырларда Орта Азия мен Қазақстанда ғылым мен білім дамып, философиялықжәне саяси еңбектерпайда болды. Әл-Фараби, Жүсіп Баласағұн, Махмұд Қашғари секілді ойшылдар мемлекет пен қоғам арасындағы қатынастарды зерттеді.Қоғамдық –саяси ой –адамзат өркениетінің дамуымен бірге қалыптасып ,өзгеріп отырған маңызды құбылыс,Ол қоғамның саяси,әлеуметтік ,экономикалық жағдайларына байланысты дамып, белгілі бір кезеңдерде ерекше сипат алды.Қоғамдық- саяси ойдың алғашқы бастаулары ежелгі дұниеде пайда болды.Орта ғасырларда қоғамдық ой діни көзқарастармен тығыз байланыста болды.Қоғамдық саяси ойдың негізгі даму кезеңдерін құрылымдауға көмектеседі. 1 тапсырма «Ойлан. Талқыла. Бөліс» стратегиясы 1.Ежелгі және орта ғасырлардағы ойшылдардың қоғамдағы рөлі туралы пікірін білдіреді 2 Тарихтағы ұлы ойшылдардың пікірлерін салыстырады 3.Бұл тұлғалардың идеялары қоғамға қалай әсер еткенін түсіндіреді 2-тапсырма «Елші» әдісі 1. Орта ғасырлық ғалымдардың қоғамдық-саяси ойларының бүгінгі күнгі маңыздылығы неде? 2. Орта ғасырлық тұлғалар туралы сіздің пікіріңіз қандай? Қай ғалымның пікірімен сіздің пікіріңіз сәйкес келеді? 3. Неліктен бұл пікірді қолдайсыз? Ойыңызды дәйекті түрде дәлелдеңіз. Интерпретация. Бүгінгі таңда Ортағасырлық тарих қайраткерлерінің қоғамдық-саяси идеялары қаншалықты өміршең? 3-тапсырма Таңдау мүмкіндігі бойынша тапсырма: 1) Постер құру 2) ПТМС 3) Органайзер кестені толтырады
|
Мәтінмен жұмыс Жұптық жұмыс
Әл-Фараби еңбектерінің қазіргі Қазақстанның саяси дамуына қосқан үлесін бағалайды
Барлық оқушылар орындайды
Оқушылар берілген сұрақтар бойынша жауап береді
Жеке жұмыс
Оқушылар бір-біріне түсіндіреді
Топтық жұмыс
-Оқушылар постерге мәліметтерді түсіріп қорғап шығады - ПТМС бойынша өз ойларын жазады - Кестені толтырады
.
|
Дескрипторлар:
-Әл-Фарабидің қосқан үлесін анықтайды -Ойшылдардың пікірлерін салыстырады - Қазақстандағы қоғамдық –саяси ойдың дамуына қосқан үлесін бағалайды
ҚБ 2 балл
Дескрипторлар: - Қоғамдық –саяси ойдың ежелгі дәуірден бүгінгі күнге дейінгі пікірлерін білдіреді; -Ойшылдардың пікірлерін салыстырады; -Оқушылар ортағасырлық ғалымдар туралы мәтінді жеке оқып, жұпта талдау жасайды ҚБ 2 балл
Дескрипторлар:
- Орта ғасырлық ғалымдардың қоғамдық-саяси ойларының бүгінгі күнгі маңыздылығын әңгімелейді 2. Орта ғасырлық тұлғалар туралы түсіндіреді. 3. Неліктен бұл пікірді қолдайтынын дәлелдейді
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
Қ.Б 4 б
«Екі жұлдық,бір ұсыныс»
Өзін-өзі бағалау |
Оқулық
А4 қағазы
таратпа материалдар
ПТМС формуласы
Органайзер кестені
А4 қағазы
|
||||||||||||||||||||||
|
Бекіту 3мин |
Сабақты қорытындылау Үйге тапсырма «Ортағасырлық Қазақстанда қоғамдық-саяси ойдың қалыптасуы мен дамуына ислам дінінің ықпалы» тақырыбына ой-толғау жазады. |
Оқушылар тақырыпты қорытындылау |
«Ең үздік жауап» Қ.Б 2б |
Ақпараттық карточка
|
||||||||||||||||||||||
|
Кері байланыс 2мин |
Жалғастырыңыз: Маған ... қызықты болды Бұл ... қиындық туғызды Осы ... мені ойландырды
|
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады
|
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
А4, конспект
|
||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз














