Азимбаева Гульнара
Магауяновна Портфолио учителя
«Лидерство в педагогическом сообществе» Раздел А
Филиал ЧУ «ЦПМ»
Г. Караганда
Утверждаю
Директор КГУ «ОСШ № 23 г.Темиртау»
________________ Б.Калмаганбетова
ҚМЖ
Пән Қазақ тілі
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімінің мазмұны: Қазақстандағы жан жануарлар мен өсімдіктер әлемі |
Мектеп: «Теміртау қаласының № 23 ЖББОМ» |
||
|
Мерзімі: 15.10.2018 |
Мұғалімнің аты-жөні: Азимбаева Г.М.
|
||
|
Сынып: 5 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|
|
Сабақ тақырыбы |
Қызыл кітап |
||
|
Оқу мақсаттаы ұзақ мерзім жоспардан |
5.3.5.1(О) - қосымша ақпарат көздерінен тақырыпқа байланысты мәліметтерді ала білу 5.4.3.1(Ж) - жазба жұмыстарында сипаттау, бейнелеу құралдарын қолданып жазу |
||
|
Сабақ мақсаты |
Оқушылардың барлығы Тақырыпты түсінеді, мазмұнын айтады. Тақырып бойынша мәтіннің идеясын ашады. Оқушылардың көпшілігі Мәтін бойынша берілген тапсырманы орындайды, жұппен алмасып, жұмыстарын талдайды. Бір – бірімен диалогқа түседі, сыни ойлай алады. Оқушылардың кейбірі: Жоғары дәрежелі сұрақтарға жауап береді. Тақырып негізінде шағын әңгіме құрастырады, ойын дәлелдейді. Тақырыпқа қатысты білімдерін зерделей отырып, өз ойларын дәлелдейді.Қызыл кітап туралы кеңестер жазады, оны түсіндіреді, дәлелдейді |
||
|
Бағалау критерийлері |
Тақырыпты түсінеді, мазмұнын айтады. Тақырып бойынша мәтіннің идеясын ашады. Мәтін бойынша берілген тапсырманы орындайды, жұппен алмасып, жұмыстарын талдайды. Бір – бірімен диалогқа түседі, сыни ойлай алады. Жоғары дәрежелі сұрақтарға жауап береді. Тақырып негізінде шағын әңгіме құрастырады, ойын дәлелдейді. Тақырыпқа қатысты білімдерін зерделей отырып, өз ойларын дәлелдейді |
||
|
Тілдік мақсаттар тыңдалым, оқылым, жазылым, айтылым |
тақырыпты тыңдау кезінде жеке сөз тіркестерін және сөйлесу кезінде өзіне қатысты жиі қолданылған сөздерді түсіну; - қысқа, нақты, қарапайым мәтіндерді түсіну; - қысқаша сөйлемдер мен хабарландырулар жазу. «Қызыл кітап» тақырыбыны қысқа сипаттамалық мәтін жазу; - күнделікті тұрмыста қолданылатын сұхбаттарды қысқа сөйлемдер арқылы толықтырып айта алу; |
||
|
Құндылықтарды қалыптастыру |
Құндылық: Жалпыұлттық «Мәңгілік Ел» идеясының құндылықтары /«Болашаққа бағдар: Рухани жаңғыру» Оқушыларды Қазақстандық патриотизмге және азаматтық жауапкершілікке тәрбие беру. «Мәңгілік Ел» идеясының аясында, қоршаған ортаны қорғау құндылығымен байланыстыру. Қазақстанның табиғатын сақтауға тәрбиелеу. |
||
|
Пәнаралық байланыс |
Жаратылыстану |
||
|
Алдынғы білім |
Қызыл кітап. |
||
Сабақ барысы
|
Үақыт Сабақ кезеңдері |
Мұғалімнің іс-әрекеті (мақсатқа қалай қол жеткіземін? |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау (әдіс-тәсілдер) |
Саралау тәсілдері (қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз?/ қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлайсыз?) |
|
Сабақтың басы 8 мин
|
І. Ұйымдастыру кезеңі: Тіл дамыту кезеңі: Қазір қандай жыл мезгілі? Қазір қандай ай? Бүгін нешесі? Бүгін ауа райы қандай? Топқа бөлу. Мақсаты: Топқа бөліу арқылы сыныпта ынтымақтастық орнату Берілген суреттер бойынша түрткі сұрақтар қойып, сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтау. «Сиқырлы сұрақтар» Суретте нелерді көріп тұрсындар? -Бұларды не біріктіреді? -Азайған аң-құстарды қайда енгізген? -Кітаптың түсі неліктен қызыл болады? Мақсатқа жетелеу сұрақтары беріледі: Оқушыларға сабақтың мақсаты таныстырылады |
«Миға шабуыл» әдісі арқылы берілген сұрақтарға жауап береді.
жануарлар, өсімдіктер,құстар суреттері арқылы үш топқа бөлінеді. |
Ауызша мадақтау «Жарайсың! Тамаша! Керемет!» |
|
|
|
|
|
||
|
Негізгі бөлім 10 мин 9 мин 2 мин 8 мин
|
1-тапсырма.Мәтінмен жұмыс. ТЖ Мақсаты:Оқушыларды топтық жұмысқа бейімдеу. Мәтінмен жұмыс.Топтарға жұмыс беріледі. ЖЖ Дәптермен жұмыс. Дәптерге Қызыл кітапқа енген жануарлар мен өсімдіктерді теріп жазамыз. Жануарлар: аққу, дуадақ, құлан. Өсімдіктер: шырша, таусағыз, қызғалдақ Сергіту сәті. Үй жануарларын айтқанда қол шапалақтаймыз. Қоян, күшік, түйе, арыстан, сиыр, аю, қой, ешкі, қасқыр, тауық Ж. «Кім жылдам?» әдісі Мақсаты: жаңа сөздері тыңдатып, сөз тіркесін құру арқылы оқушының сөздік қорын дамыту |
Мәтін бойынша жұмыс жасайды Топтық жұмыс: 1 – топ мәтінді оқып, күрделі сөздерді табады. 2 – топ мәтінге бес сұрақ дайындайды, 3-топ мәтінді оқиды, сөздік құрастырады. Әр топ өз жұмыстарын қорғайды |
Бағдаршам арқылы бағалау
Бас бармақ арқылы
|
|
|
Сабақ соңы 5 мин |
Рефлексия «3-2-1» стратегиясы 1. Бүгінгі сабақтан алған 3 маңызды ақпарат; 2. Бүгінгі сабақта қиындық тудырған 2 аспекті; 3. Бүгінгі сабақта ұнаған 1 іс-әрекет. Рефлексия жасау үшін дайын құрылым беріледі, оқушылар бүгінгі өзінің әрекетіне талдау жасайды. Сол арқылы мұғалім бүгінгі сабақтың сәтті және сәтсіз тұстарын анықтай алады Үй тапсырмасы: Қызыл кітапқа енген құстардың тізімін жазып келу. Қызыл кітапқа енген аңдардың тізімін жазып келу. Қызыл кітапқа енген өсімдіктердің тізімін жазып келу. Хат жазу. |
|
Рефлексия «3-2-1» стратегиясы |
|
|
Мұғалімнің өткізген сабақ бойынша рефлексиясы Сабақтың мақсаты мен міндеті орындады. Оқу мақсаты тақырыпты толық меңгертуге нұсқау жасады. Сыныпта оқушылар еркін сөйлеп, қате жауаптар қорықпай, оларды өздері түзетті. Топқа бөліп оқыту арқылы оқушылар өзара оқытуға тез тартылды. Оқушылар тапсырмаларды мейлінше тез орындап, уақыт сәл жетпей қалды. Кері байланыс қоныраудың кейін жасадық. Жаңа әдіс-тәсілдерді қолдана отырып өзгеріс енгіздім.Оқушылар бірін- бірін бағалауды ұнатады. |
|
|||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қазақстандағы жан жануарлар мен өсімдіктер әлемі Қызыл кітап 5 сынып
Қазақстандағы жан жануарлар мен өсімдіктер әлемі Қызыл кітап 5 сынып
Азимбаева Гульнара
Магауяновна Портфолио учителя
«Лидерство в педагогическом сообществе» Раздел А
Филиал ЧУ «ЦПМ»
Г. Караганда
Утверждаю
Директор КГУ «ОСШ № 23 г.Темиртау»
________________ Б.Калмаганбетова
ҚМЖ
Пән Қазақ тілі
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімінің мазмұны: Қазақстандағы жан жануарлар мен өсімдіктер әлемі |
Мектеп: «Теміртау қаласының № 23 ЖББОМ» |
||
|
Мерзімі: 15.10.2018 |
Мұғалімнің аты-жөні: Азимбаева Г.М.
|
||
|
Сынып: 5 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|
|
Сабақ тақырыбы |
Қызыл кітап |
||
|
Оқу мақсаттаы ұзақ мерзім жоспардан |
5.3.5.1(О) - қосымша ақпарат көздерінен тақырыпқа байланысты мәліметтерді ала білу 5.4.3.1(Ж) - жазба жұмыстарында сипаттау, бейнелеу құралдарын қолданып жазу |
||
|
Сабақ мақсаты |
Оқушылардың барлығы Тақырыпты түсінеді, мазмұнын айтады. Тақырып бойынша мәтіннің идеясын ашады. Оқушылардың көпшілігі Мәтін бойынша берілген тапсырманы орындайды, жұппен алмасып, жұмыстарын талдайды. Бір – бірімен диалогқа түседі, сыни ойлай алады. Оқушылардың кейбірі: Жоғары дәрежелі сұрақтарға жауап береді. Тақырып негізінде шағын әңгіме құрастырады, ойын дәлелдейді. Тақырыпқа қатысты білімдерін зерделей отырып, өз ойларын дәлелдейді.Қызыл кітап туралы кеңестер жазады, оны түсіндіреді, дәлелдейді |
||
|
Бағалау критерийлері |
Тақырыпты түсінеді, мазмұнын айтады. Тақырып бойынша мәтіннің идеясын ашады. Мәтін бойынша берілген тапсырманы орындайды, жұппен алмасып, жұмыстарын талдайды. Бір – бірімен диалогқа түседі, сыни ойлай алады. Жоғары дәрежелі сұрақтарға жауап береді. Тақырып негізінде шағын әңгіме құрастырады, ойын дәлелдейді. Тақырыпқа қатысты білімдерін зерделей отырып, өз ойларын дәлелдейді |
||
|
Тілдік мақсаттар тыңдалым, оқылым, жазылым, айтылым |
тақырыпты тыңдау кезінде жеке сөз тіркестерін және сөйлесу кезінде өзіне қатысты жиі қолданылған сөздерді түсіну; - қысқа, нақты, қарапайым мәтіндерді түсіну; - қысқаша сөйлемдер мен хабарландырулар жазу. «Қызыл кітап» тақырыбыны қысқа сипаттамалық мәтін жазу; - күнделікті тұрмыста қолданылатын сұхбаттарды қысқа сөйлемдер арқылы толықтырып айта алу; |
||
|
Құндылықтарды қалыптастыру |
Құндылық: Жалпыұлттық «Мәңгілік Ел» идеясының құндылықтары /«Болашаққа бағдар: Рухани жаңғыру» Оқушыларды Қазақстандық патриотизмге және азаматтық жауапкершілікке тәрбие беру. «Мәңгілік Ел» идеясының аясында, қоршаған ортаны қорғау құндылығымен байланыстыру. Қазақстанның табиғатын сақтауға тәрбиелеу. |
||
|
Пәнаралық байланыс |
Жаратылыстану |
||
|
Алдынғы білім |
Қызыл кітап. |
||
Сабақ барысы
|
Үақыт Сабақ кезеңдері |
Мұғалімнің іс-әрекеті (мақсатқа қалай қол жеткіземін? |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау (әдіс-тәсілдер) |
Саралау тәсілдері (қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз?/ қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлайсыз?) |
|
Сабақтың басы 8 мин
|
І. Ұйымдастыру кезеңі: Тіл дамыту кезеңі: Қазір қандай жыл мезгілі? Қазір қандай ай? Бүгін нешесі? Бүгін ауа райы қандай? Топқа бөлу. Мақсаты: Топқа бөліу арқылы сыныпта ынтымақтастық орнату Берілген суреттер бойынша түрткі сұрақтар қойып, сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтау. «Сиқырлы сұрақтар» Суретте нелерді көріп тұрсындар? -Бұларды не біріктіреді? -Азайған аң-құстарды қайда енгізген? -Кітаптың түсі неліктен қызыл болады? Мақсатқа жетелеу сұрақтары беріледі: Оқушыларға сабақтың мақсаты таныстырылады |
«Миға шабуыл» әдісі арқылы берілген сұрақтарға жауап береді.
жануарлар, өсімдіктер,құстар суреттері арқылы үш топқа бөлінеді. |
Ауызша мадақтау «Жарайсың! Тамаша! Керемет!» |
|
|
|
|
|
||
|
Негізгі бөлім 10 мин 9 мин 2 мин 8 мин
|
1-тапсырма.Мәтінмен жұмыс. ТЖ Мақсаты:Оқушыларды топтық жұмысқа бейімдеу. Мәтінмен жұмыс.Топтарға жұмыс беріледі. ЖЖ Дәптермен жұмыс. Дәптерге Қызыл кітапқа енген жануарлар мен өсімдіктерді теріп жазамыз. Жануарлар: аққу, дуадақ, құлан. Өсімдіктер: шырша, таусағыз, қызғалдақ Сергіту сәті. Үй жануарларын айтқанда қол шапалақтаймыз. Қоян, күшік, түйе, арыстан, сиыр, аю, қой, ешкі, қасқыр, тауық Ж. «Кім жылдам?» әдісі Мақсаты: жаңа сөздері тыңдатып, сөз тіркесін құру арқылы оқушының сөздік қорын дамыту |
Мәтін бойынша жұмыс жасайды Топтық жұмыс: 1 – топ мәтінді оқып, күрделі сөздерді табады. 2 – топ мәтінге бес сұрақ дайындайды, 3-топ мәтінді оқиды, сөздік құрастырады. Әр топ өз жұмыстарын қорғайды |
Бағдаршам арқылы бағалау
Бас бармақ арқылы
|
|
|
Сабақ соңы 5 мин |
Рефлексия «3-2-1» стратегиясы 1. Бүгінгі сабақтан алған 3 маңызды ақпарат; 2. Бүгінгі сабақта қиындық тудырған 2 аспекті; 3. Бүгінгі сабақта ұнаған 1 іс-әрекет. Рефлексия жасау үшін дайын құрылым беріледі, оқушылар бүгінгі өзінің әрекетіне талдау жасайды. Сол арқылы мұғалім бүгінгі сабақтың сәтті және сәтсіз тұстарын анықтай алады Үй тапсырмасы: Қызыл кітапқа енген құстардың тізімін жазып келу. Қызыл кітапқа енген аңдардың тізімін жазып келу. Қызыл кітапқа енген өсімдіктердің тізімін жазып келу. Хат жазу. |
|
Рефлексия «3-2-1» стратегиясы |
|
|
Мұғалімнің өткізген сабақ бойынша рефлексиясы Сабақтың мақсаты мен міндеті орындады. Оқу мақсаты тақырыпты толық меңгертуге нұсқау жасады. Сыныпта оқушылар еркін сөйлеп, қате жауаптар қорықпай, оларды өздері түзетті. Топқа бөліп оқыту арқылы оқушылар өзара оқытуға тез тартылды. Оқушылар тапсырмаларды мейлінше тез орындап, уақыт сәл жетпей қалды. Кері байланыс қоныраудың кейін жасадық. Жаңа әдіс-тәсілдерді қолдана отырып өзгеріс енгіздім.Оқушылар бірін- бірін бағалауды ұнатады. |
|
|||
шағым қалдыра аласыз














