Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
Қазақстандағы жануарлар дүниесі. Баяндауыш
(сабақтың тақырыбы)
|
Бөлім: |
5 бөлім. Биоалуантүрлілік. Қызыл кітапқа енген жануарлар мен өсімдіктер. Синтаксис |
|
|
Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда): |
|
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: 8Б |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қазақстандағы жануарлар дүниесі. Баяндауыш |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
8.3.3.1 -мәтін құрылымын сақтай отырып, графиктік мәтіндегі (диаграмма, кесте) деректердің маңызды тұстарын анықтап жазу. 8.4.4.2 - тұрлаулы және тұрлаусыз сөйлем мүшелерінің сөйлем жасаудағы өзіндік орнын, қызметін түсініп қолдану. |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
- мәтін құрылымын сақтай отырып, графиктік мәтіндегі (диаграмма, кесте) деректердің маңызды тұстарын анықтап жазады. - тұрлаулы және тұрлаусыз сөйлем мүшелерінің сөйлем жасаудағы өзіндік орнын, қызметін түсініп қолданады. |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||
|
Сабақтың басы/ 10 мин |
Қызығушылықты ояту. Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу. Психологиялық жағымды ахуал туғызу (күлімсіреп қарау) |
||||||||||||||
|
«Pizza» әдісі арқылы Үй жұмысын тексеру. Оқушылар үй жұмысын оқып болғаннан кейін мұғалім оқушыларға сабақтың тақырыбы, мақсатымен таныстырады. |
Үй жұмысын айтады |
ҚБ: Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. |
|
||||||||||||
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу/ 30 мин Сабақтың соңы/ 5 мин |
Теория сандықшасындағы Баяндауыштуралы түсінік беру. Баяндауыш деп сөйлемде бастауыштың қимылын, ісін, жай-күйін, кім, не екенін білдіріп тұратын тұрлаулы сөйлем мүшесін атаймыз. |
Сұрақтары болса қояды. |
|
Қазақ тілі оқулығы, көрнекіліктер |
|||||||||||
|
1-тапсырма. Берілген кестені толтырыңыздар.
|
Берілген кестені толтырады
|
|
Қазақ тілі оқулығы, жұмыс дәптері
|
||||||||||||
|
2-тапсырма. Мәтіннен баяндауыштарды теріп жазыңыздар.
Қырмызыгүл – күтімі оңай өсімдік. Ашық күн түсетін жерде жақсы өседі. Суыққа шыдамды. Топырағы жеңіл, орташа құнарлы, ылғалды болғанын қалайды. Өсімдікке көңді гүл түйін салғанға дейін қосу қажет, ал одан әрі қарай өте көп қолдануға болмайды, себебі көңде азот көп болғандықтан жапырақтары мол болып өсуіне пайдалы, ал біз жапырағы емес, гүлі үшін өсіретіндіктен, гүлдейтін гүлдерге арналған тыңайтқыштармен қоректендіріп тұрған абзал. Ұзақ әрі мол гүлдеуі үшін, гүлшоғыры тұқымданып кетпей тұрып, гүл күлтелері қоңырқай тарта бастағанда, жұлып тұрған дұрыс. Тұқымын қыркүйек айынан бастап жинауға болады. |
әтін нен баяндауыштарды теріп жазады.
|
|
Қазақ тілі оқулығы, жұмыс дәптері
|
||||||||||||
|
3-тапсырма. Жоғарыдағы мәтіннен тұрлаулы және тұрлаусыз мүшелерді теріп жазыңыздар.
|
Жоғарыдағы мәтіннен тұрлаулы және тұрлаусыз мүшелерді теріп жазады. |
Дескриптор: -мәтін нің баяндау желісін сақтап, әр бөлігі нен алынған ақпараттардан жинақы мәтін жазады. |
Жұмыс дәптері |
||||||||||||
|
«Google» әдісі.
|
«Google» әдісі бойын ша өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды.
|
Мұғалім оқушыларды 1-10 баллдық жүйе бойынша бағалайды
|
|
||||||||||||
|
Үй тапсырмасы |
Баяндауышты қатыстырып «Менің күнделікті өмірім» тақырыбына ойтолғау жазу. |
||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қазақстандағы жануарлар дүниесі. Баяндауыш
Қазақстандағы жануарлар дүниесі. Баяндауыш
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
Қазақстандағы жануарлар дүниесі. Баяндауыш
(сабақтың тақырыбы)
|
Бөлім: |
5 бөлім. Биоалуантүрлілік. Қызыл кітапқа енген жануарлар мен өсімдіктер. Синтаксис |
|
|
Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда): |
|
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: 8Б |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қазақстандағы жануарлар дүниесі. Баяндауыш |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
8.3.3.1 -мәтін құрылымын сақтай отырып, графиктік мәтіндегі (диаграмма, кесте) деректердің маңызды тұстарын анықтап жазу. 8.4.4.2 - тұрлаулы және тұрлаусыз сөйлем мүшелерінің сөйлем жасаудағы өзіндік орнын, қызметін түсініп қолдану. |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
- мәтін құрылымын сақтай отырып, графиктік мәтіндегі (диаграмма, кесте) деректердің маңызды тұстарын анықтап жазады. - тұрлаулы және тұрлаусыз сөйлем мүшелерінің сөйлем жасаудағы өзіндік орнын, қызметін түсініп қолданады. |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||
|
Сабақтың басы/ 10 мин |
Қызығушылықты ояту. Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу. Психологиялық жағымды ахуал туғызу (күлімсіреп қарау) |
||||||||||||||
|
«Pizza» әдісі арқылы Үй жұмысын тексеру. Оқушылар үй жұмысын оқып болғаннан кейін мұғалім оқушыларға сабақтың тақырыбы, мақсатымен таныстырады. |
Үй жұмысын айтады |
ҚБ: Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. |
|
||||||||||||
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу/ 30 мин Сабақтың соңы/ 5 мин |
Теория сандықшасындағы Баяндауыштуралы түсінік беру. Баяндауыш деп сөйлемде бастауыштың қимылын, ісін, жай-күйін, кім, не екенін білдіріп тұратын тұрлаулы сөйлем мүшесін атаймыз. |
Сұрақтары болса қояды. |
|
Қазақ тілі оқулығы, көрнекіліктер |
|||||||||||
|
1-тапсырма. Берілген кестені толтырыңыздар.
|
Берілген кестені толтырады
|
|
Қазақ тілі оқулығы, жұмыс дәптері
|
||||||||||||
|
2-тапсырма. Мәтіннен баяндауыштарды теріп жазыңыздар.
Қырмызыгүл – күтімі оңай өсімдік. Ашық күн түсетін жерде жақсы өседі. Суыққа шыдамды. Топырағы жеңіл, орташа құнарлы, ылғалды болғанын қалайды. Өсімдікке көңді гүл түйін салғанға дейін қосу қажет, ал одан әрі қарай өте көп қолдануға болмайды, себебі көңде азот көп болғандықтан жапырақтары мол болып өсуіне пайдалы, ал біз жапырағы емес, гүлі үшін өсіретіндіктен, гүлдейтін гүлдерге арналған тыңайтқыштармен қоректендіріп тұрған абзал. Ұзақ әрі мол гүлдеуі үшін, гүлшоғыры тұқымданып кетпей тұрып, гүл күлтелері қоңырқай тарта бастағанда, жұлып тұрған дұрыс. Тұқымын қыркүйек айынан бастап жинауға болады. |
әтін нен баяндауыштарды теріп жазады.
|
|
Қазақ тілі оқулығы, жұмыс дәптері
|
||||||||||||
|
3-тапсырма. Жоғарыдағы мәтіннен тұрлаулы және тұрлаусыз мүшелерді теріп жазыңыздар.
|
Жоғарыдағы мәтіннен тұрлаулы және тұрлаусыз мүшелерді теріп жазады. |
Дескриптор: -мәтін нің баяндау желісін сақтап, әр бөлігі нен алынған ақпараттардан жинақы мәтін жазады. |
Жұмыс дәптері |
||||||||||||
|
«Google» әдісі.
|
«Google» әдісі бойын ша өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды.
|
Мұғалім оқушыларды 1-10 баллдық жүйе бойынша бағалайды
|
|
||||||||||||
|
Үй тапсырмасы |
Баяндауышты қатыстырып «Менің күнделікті өмірім» тақырыбына ойтолғау жазу. |
||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз
















