Тексерілді
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||||||||||||
|
Пәні: |
Қазақстан тарихы |
|||||||||||||||
|
Бөлім: |
7.3 Қазақстан Ресей империясының құрамында |
|||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Галиева Айгерим Бейсембаевна |
|||||||||||||||
|
Күні: |
18.02.2025 |
|||||||||||||||
|
Сынып: 7 А |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қазақстандағы жаппай отаршылдық қоныс аудару саясаты. Зерттеу сұрағы: Патша өкіметінің қоныстандыру саясаты қазақ қоғамының өмірін қалай өзгертті? |
|||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
7.4.1.2 отарлау саясатының қазақтардың дәстүрлі шаруашылығына тигізген әсерін талдау; 7.1.1.2 Ресей империясының қоныстандыру саясатының себептері мен салдарын талдау 7.1.2.1 дәстүрлі қазақ қоғамындағы өзгерістерді өткен тарихи кезеңдермен салыстыру арқылы анықтау |
|||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Патша өкіметінің қоныстандыру саясатының негізінде қазақ қоғамындағы өзгерістерді талдайды |
|||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру |
Ұйымдастыру шаралары (сәлемдесу, психологиялық ахуал туғызу, оқушыларды түгендеу, топқа бөлу). Топқа бөлу «Шаңырақ» әдісі арқылы жүргізіледі. Кереге болып керіліп, Уық болып иіліп, Шаңыраққа киіліп, Киіз үй болып, тігіліп деп- қазақ ұлтының барлық қоныстанушыларды бір шаңыраққа жинағандығын, бауыр басқандығын айтамыз. (тренинг)
Өткен материалды еске түсіру.
|
Оқушылар өз ойларын ортаға салады.
Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу ЕБҚ оқушыға суреттер/иллюстрациялар ұсынылады; |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады |
Қабылдинов З.Е., Қайыпбаева А.Т. 8 сынып. Қазақстантарихы., Атамұра, 2012 ж. |
||||||||||||
|
Жаңа білім |
Зерттеу сұрағы: Патша өкіметінің қоныстандыру саясаты қазақ қоғамының өмірін қалай өзгертті?
1- топ: «Басыбайлы шаруалар» тапсырма: «Мәтінмен жұмыс» «Таңда да таста» әдісі Қазақ ауылдарындағы өзгерістер туралы жазылған мәтін тарату. Мәтінді оқушылар оқып талқылап, негізгі ойды маркермен сызып дәлел келтіреді. Мәтін: Жетісу облысы әскери губернаторы Колпаковский бастамасы бойынша Жетісуға шаруалардың қоныс аударуы туралы "Уақытша ереже" әзірленді. Бұл құжат 1868 жылдан бастап 1883 жылға дейін күшін сақтады. "Уақытша ереже" бойынша орыс қоныс аударушыларына (ерлерге) 30 десятина жер беру,
15 жылға алым-салық
және түрлі міндеткерліктерден босату, 100 сом мөлшерінде көмек беру
және басқа жеңілдіктер қарастырылды. 2– топ: «Қоныс аударушылар» «Картамен жұмыс» (Т/Ж) «Қоныстанушылар Қазақстанның қай өңірлеріне қоныстандырылды?» - деген сұрақ қойылып, картамен жұмыс беріледі.
3 –топ: «Ходоктар» шаруашылық түрлерін сиапаттап жазу жұптық жұмыс.
4 –топ: «Қазақ шаруалары» патша үкіметінің жаппай қоныстандыру саясатының жағымды, жағымсыз жағын талдап жазады.
Өткен материалды еске түсіру «Құмырсқаның илеуі» әдісі Оқушылар сынып қабырғаларына ілінген терминдерді алып, тақырыпқа байланысты сөйлемдер құрастырады. (Терминдер:Шоқындыру, миссионер, шіркеу, басыбайлы шаруа, қоныстанушы). Сабақтың тақырыбы, оқу мақсаттары мен бағалау критерийлері пысықталады. Тарихи концепт пен зерттеу сұрағына назар аударылады.Тарихи концепт (фокус): өзгеріс пен сабақтастық |
Дескриптор: -Патша үкіметінің қоныстандыру саясатын жүзеге асыру барысында көздеген мақсатын анықтайды; -Қоныстандыру қозғалысына дейінгі дәстүрлі қазақ қоғамының ерекшелігін талдайды; -Қоныстандыру қозғалысынан кейінгі қазақ қоғамына енген өзгерістерді нақтылайды Дескриптор: - Отырықшыландыру саясатының қазақ өміріне әкелген өзгерістері туралы нақты мәлімет беріледі.
Дескриптор: -Патша өкіметінің қоныстандыру саясаты бойынша 1867-1868 және 1891 ж сәйкес шекарасын белгілеу; -Қазақстанға қоныс аударған шаруалар орналасқан аудандарды белгілеу; -Орал, Торғай облыстарындағы қазақтардың көтерілісі және маңғыстау түбегіндегі толқуларды белгілеу. Дискриптор: Жоғарыда көрсетілген ұлт өкілдерінің шаруашылық түрлерін сипаттап жазу.
Дескриптор: Қазақтар мен қоныс аударушылар арасындағы қарым-қатынасты нақты 2 дәйекпен түсіндіреді;
Тақырыпқа байланысты термин сөздерді анықтап мағынасын түсіндіреді |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады 5 балл
|
Қабылдинов З.Е. 8 сынып. Қазақстантарихы. Хрестоматия. Атамұра, 2012 ж.
Кесте-таратпа лар
Мәтін-таратпа
Тапсырма үлгі парақшаға беріледі немесе слайдтан көрсетіледі |
||||||||||||
|
Бекіту
|
Сабақты қорытындылау Қазақстанның көпұлтты ел атануына патшалық Ресейдің қоныстандыру саясаты қаншалықты әсер етті? Үйге тапсырма Қоныс аударушылардың қазақ даласына қандай кө лікпен келгенін анықтаңдар. |
Сабақтың тақырыбын қорытындылау |
«Ең үздік жауап» |
Ақпараттық карточка
|
||||||||||||
|
Кері байланыс |
- Нені білдім? Нені үйрендім? - Нені толық түсінбедім? - Немен жұмысты жалғастыру қажет?
|
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады
|
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
А4, конспект
|
||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қазақстандағы жаппай отаршылдық қоныс аудару саясаты.
Қазақстандағы жаппай отаршылдық қоныс аудару саясаты.
Тексерілді
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||||||||||||
|
Пәні: |
Қазақстан тарихы |
|||||||||||||||
|
Бөлім: |
7.3 Қазақстан Ресей империясының құрамында |
|||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Галиева Айгерим Бейсембаевна |
|||||||||||||||
|
Күні: |
18.02.2025 |
|||||||||||||||
|
Сынып: 7 А |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қазақстандағы жаппай отаршылдық қоныс аудару саясаты. Зерттеу сұрағы: Патша өкіметінің қоныстандыру саясаты қазақ қоғамының өмірін қалай өзгертті? |
|||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
7.4.1.2 отарлау саясатының қазақтардың дәстүрлі шаруашылығына тигізген әсерін талдау; 7.1.1.2 Ресей империясының қоныстандыру саясатының себептері мен салдарын талдау 7.1.2.1 дәстүрлі қазақ қоғамындағы өзгерістерді өткен тарихи кезеңдермен салыстыру арқылы анықтау |
|||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Патша өкіметінің қоныстандыру саясатының негізінде қазақ қоғамындағы өзгерістерді талдайды |
|||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру |
Ұйымдастыру шаралары (сәлемдесу, психологиялық ахуал туғызу, оқушыларды түгендеу, топқа бөлу). Топқа бөлу «Шаңырақ» әдісі арқылы жүргізіледі. Кереге болып керіліп, Уық болып иіліп, Шаңыраққа киіліп, Киіз үй болып, тігіліп деп- қазақ ұлтының барлық қоныстанушыларды бір шаңыраққа жинағандығын, бауыр басқандығын айтамыз. (тренинг)
Өткен материалды еске түсіру.
|
Оқушылар өз ойларын ортаға салады.
Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу ЕБҚ оқушыға суреттер/иллюстрациялар ұсынылады; |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады |
Қабылдинов З.Е., Қайыпбаева А.Т. 8 сынып. Қазақстантарихы., Атамұра, 2012 ж. |
||||||||||||
|
Жаңа білім |
Зерттеу сұрағы: Патша өкіметінің қоныстандыру саясаты қазақ қоғамының өмірін қалай өзгертті?
1- топ: «Басыбайлы шаруалар» тапсырма: «Мәтінмен жұмыс» «Таңда да таста» әдісі Қазақ ауылдарындағы өзгерістер туралы жазылған мәтін тарату. Мәтінді оқушылар оқып талқылап, негізгі ойды маркермен сызып дәлел келтіреді. Мәтін: Жетісу облысы әскери губернаторы Колпаковский бастамасы бойынша Жетісуға шаруалардың қоныс аударуы туралы "Уақытша ереже" әзірленді. Бұл құжат 1868 жылдан бастап 1883 жылға дейін күшін сақтады. "Уақытша ереже" бойынша орыс қоныс аударушыларына (ерлерге) 30 десятина жер беру,
15 жылға алым-салық
және түрлі міндеткерліктерден босату, 100 сом мөлшерінде көмек беру
және басқа жеңілдіктер қарастырылды. 2– топ: «Қоныс аударушылар» «Картамен жұмыс» (Т/Ж) «Қоныстанушылар Қазақстанның қай өңірлеріне қоныстандырылды?» - деген сұрақ қойылып, картамен жұмыс беріледі.
3 –топ: «Ходоктар» шаруашылық түрлерін сиапаттап жазу жұптық жұмыс.
4 –топ: «Қазақ шаруалары» патша үкіметінің жаппай қоныстандыру саясатының жағымды, жағымсыз жағын талдап жазады.
Өткен материалды еске түсіру «Құмырсқаның илеуі» әдісі Оқушылар сынып қабырғаларына ілінген терминдерді алып, тақырыпқа байланысты сөйлемдер құрастырады. (Терминдер:Шоқындыру, миссионер, шіркеу, басыбайлы шаруа, қоныстанушы). Сабақтың тақырыбы, оқу мақсаттары мен бағалау критерийлері пысықталады. Тарихи концепт пен зерттеу сұрағына назар аударылады.Тарихи концепт (фокус): өзгеріс пен сабақтастық |
Дескриптор: -Патша үкіметінің қоныстандыру саясатын жүзеге асыру барысында көздеген мақсатын анықтайды; -Қоныстандыру қозғалысына дейінгі дәстүрлі қазақ қоғамының ерекшелігін талдайды; -Қоныстандыру қозғалысынан кейінгі қазақ қоғамына енген өзгерістерді нақтылайды Дескриптор: - Отырықшыландыру саясатының қазақ өміріне әкелген өзгерістері туралы нақты мәлімет беріледі.
Дескриптор: -Патша өкіметінің қоныстандыру саясаты бойынша 1867-1868 және 1891 ж сәйкес шекарасын белгілеу; -Қазақстанға қоныс аударған шаруалар орналасқан аудандарды белгілеу; -Орал, Торғай облыстарындағы қазақтардың көтерілісі және маңғыстау түбегіндегі толқуларды белгілеу. Дискриптор: Жоғарыда көрсетілген ұлт өкілдерінің шаруашылық түрлерін сипаттап жазу.
Дескриптор: Қазақтар мен қоныс аударушылар арасындағы қарым-қатынасты нақты 2 дәйекпен түсіндіреді;
Тақырыпқа байланысты термин сөздерді анықтап мағынасын түсіндіреді |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады 5 балл
|
Қабылдинов З.Е. 8 сынып. Қазақстантарихы. Хрестоматия. Атамұра, 2012 ж.
Кесте-таратпа лар
Мәтін-таратпа
Тапсырма үлгі парақшаға беріледі немесе слайдтан көрсетіледі |
||||||||||||
|
Бекіту
|
Сабақты қорытындылау Қазақстанның көпұлтты ел атануына патшалық Ресейдің қоныстандыру саясаты қаншалықты әсер етті? Үйге тапсырма Қоныс аударушылардың қазақ даласына қандай кө лікпен келгенін анықтаңдар. |
Сабақтың тақырыбын қорытындылау |
«Ең үздік жауап» |
Ақпараттық карточка
|
||||||||||||
|
Кері байланыс |
- Нені білдім? Нені үйрендім? - Нені толық түсінбедім? - Немен жұмысты жалғастыру қажет?
|
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады
|
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
А4, конспект
|
||||||||||||
шағым қалдыра аласыз
















