|
Білім беру ұйымының атауы |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
Орта ғасырлардағы Қазақстан тарихы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
6.3 XIII - XV ғасырдың бірінші жартысындағы Қазақстан |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қазақстандағы моңғол шапқыншылығы. Зерттеу сұрағы: Неліктен Шыңғыс хан әскерлері Отырарды алты ай бойы ала алмады? |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
6.3.1.5 Отырарды қорғаудағы қала халқының ерлігін сипаттау |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Деректі талдап, Отырарды қорғаудағы қала халқының ерлігіне баға береді; Шыңғыс ханның жаулап алған қалаларын картадан көрсетеді. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезең |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 3 мин «ZipGrade» әдісі 5 мин
|
Ұйымдастыру: - Оқушылармен амандасу, сынып оқушыларын түгелдеу. Топқа бөлу: QR код арқылы топқа
Жетісу Отырар Хорезм Үйге берілген тапсырманы тексере отырып, білімдерін нақтылау.
|
Білім алушылар топқа бөлінеді Топтар топ ережесін сақтайды, өз топ басшысын сайлайды, топ басшы топтың белсенді қатысуын қадағалайды.
Жұптасып жұмыс жасайды. Ұялы телефонды қолдана отырып, берілген сұрақтарға жауап береді. Бағалау критериі арқылы өздерінің жинаған балдарын есептейді |
белсенділік танытқан оқушыларды«Жарайсың! Жақсы! Өте жақсы! Талпын!» Жұптық бағалау жүргізеді Бағалау криітериі: әр дұрыс жауапты жұлдызша арқылы б |
Ұялы телефон Топ атаулары |
|
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ұялы телефон Бағалау крийтериі |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы «Конверт-тапсырмасы» Әдісі 10 мин дайындық 10 мин қорғау
платформасы «Кім жылдам» 2 мин Сергіту сәті 1 мин |
Тақырыпқа байланысты әр топқа тапсырмалар беру. 1 топ Шыңғыс ханның Хорезмге жорығы Дескриптор: 1.Шыңғыс хан мен Хорезмшах арасындағы алауыздықтың пайда болған себебін анықтау; 2.Пайда болған алауыздықтың нәтижесі мен салдарын сипаттау; 2 топ Шыңғыс ханның Жетісуды бағындыруы Дескриптор: 1.Шыңғыс хан Жетісуға жасаған жорығының мақсатын анықтау; 2.Жетісуға жасалған жорықтың нәтижесі мен салдарын сипаттау; 3 топ Шыңғыс хан әскерінің Отырарға жорығы. Дескриптор: 1. Шыңғыс ханның Отырарды қоршауға алу себебін анықтау; 3. Отырар ерен ерліктің жарқын үлгісі деп аталу себебін түсіндіру;
Берілген жылдарда орын алған оқығаны анықту. 1206 ж 1207-1217 жж 1218 ж 1219 ж 1221 ж 1223 ж 1224 ж «Жорық үзілісі» Мұғалім нұсқалық береді.
|
Әр топ берілген тапсырманы берілген уақыт аралығында орындайды
Дискриптор мен бағалау крийтериін басшалаққа алады.
Топтар бір бірін бағалайды
Платформада берілген тапсырманы орындайды
Қасында отырған жолдасының арқысына ұстаздың нұсқалығымени массаж жасайды. |
Бағалау крийтериі: Балдық жүйе арқылы бағаланады «1» нашар «2» қанағат «3» орташа «4» жақсы «5» өте жақсы
Бағалау криітериі: әр дұрыс жауапты жұлдызша арқылы бағаланады
|
АКТ
Маркер, қима қағаздар
6-сынып оқулығы
Қосымша мәлімет
Ұялы телефон
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 2 мин
«Ақиқат-жалған» 3 мин
|
Сабақты бекіту. Шыңғыс ханның жаулап алу соғыстарының нәтижесінің 4 белгісін анықтау: 1. 2. 3. 4.
«Ақиқат-жалған» Жұптық жұмыс арқылы бүгінгі сабақта алған білімдерін анықтау.
Дискриптор: Берілген ақпараттардың ақиқат-жалғандығын анықтау; |
Тақырып бойынша білімдерін қорытындылау
Берілген ақпараттардың ақиқат-жалғандығын анықтайды |
Бағалау крийтериі: әр жауапты жұлдызша арқылы бағалау
|
Оқулық
Конспект
Кесте
Шкала
Маркер
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Рефлексия 5 мин
|
«5 саусақ»
2. Маған бүгін не ұнамады. 3.Менің күдіктерім. 4. Менің тілектерім.
Үйге тапсырма «Шыңғыс ханның жорық ұйымдастыруының 4 ерекшелігін анықта» |
Әр саусақта берілген сұрақьтарға жауап жазады.
|
Бағалау крийтериі: әр жауапты жұлдызша арқылы бағалау
|
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қазақстандағы моңғол шапқыншылығы.
Қазақстандағы моңғол шапқыншылығы.
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
Орта ғасырлардағы Қазақстан тарихы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
6.3 XIII - XV ғасырдың бірінші жартысындағы Қазақстан |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қазақстандағы моңғол шапқыншылығы. Зерттеу сұрағы: Неліктен Шыңғыс хан әскерлері Отырарды алты ай бойы ала алмады? |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
6.3.1.5 Отырарды қорғаудағы қала халқының ерлігін сипаттау |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Деректі талдап, Отырарды қорғаудағы қала халқының ерлігіне баға береді; Шыңғыс ханның жаулап алған қалаларын картадан көрсетеді. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезең |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 3 мин «ZipGrade» әдісі 5 мин
|
Ұйымдастыру: - Оқушылармен амандасу, сынып оқушыларын түгелдеу. Топқа бөлу: QR код арқылы топқа
Жетісу Отырар Хорезм Үйге берілген тапсырманы тексере отырып, білімдерін нақтылау.
|
Білім алушылар топқа бөлінеді Топтар топ ережесін сақтайды, өз топ басшысын сайлайды, топ басшы топтың белсенді қатысуын қадағалайды.
Жұптасып жұмыс жасайды. Ұялы телефонды қолдана отырып, берілген сұрақтарға жауап береді. Бағалау критериі арқылы өздерінің жинаған балдарын есептейді |
белсенділік танытқан оқушыларды«Жарайсың! Жақсы! Өте жақсы! Талпын!» Жұптық бағалау жүргізеді Бағалау криітериі: әр дұрыс жауапты жұлдызша арқылы б |
Ұялы телефон Топ атаулары |
|
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ұялы телефон Бағалау крийтериі |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы «Конверт-тапсырмасы» Әдісі 10 мин дайындық 10 мин қорғау
платформасы «Кім жылдам» 2 мин Сергіту сәті 1 мин |
Тақырыпқа байланысты әр топқа тапсырмалар беру. 1 топ Шыңғыс ханның Хорезмге жорығы Дескриптор: 1.Шыңғыс хан мен Хорезмшах арасындағы алауыздықтың пайда болған себебін анықтау; 2.Пайда болған алауыздықтың нәтижесі мен салдарын сипаттау; 2 топ Шыңғыс ханның Жетісуды бағындыруы Дескриптор: 1.Шыңғыс хан Жетісуға жасаған жорығының мақсатын анықтау; 2.Жетісуға жасалған жорықтың нәтижесі мен салдарын сипаттау; 3 топ Шыңғыс хан әскерінің Отырарға жорығы. Дескриптор: 1. Шыңғыс ханның Отырарды қоршауға алу себебін анықтау; 3. Отырар ерен ерліктің жарқын үлгісі деп аталу себебін түсіндіру;
Берілген жылдарда орын алған оқығаны анықту. 1206 ж 1207-1217 жж 1218 ж 1219 ж 1221 ж 1223 ж 1224 ж «Жорық үзілісі» Мұғалім нұсқалық береді.
|
Әр топ берілген тапсырманы берілген уақыт аралығында орындайды
Дискриптор мен бағалау крийтериін басшалаққа алады.
Топтар бір бірін бағалайды
Платформада берілген тапсырманы орындайды
Қасында отырған жолдасының арқысына ұстаздың нұсқалығымени массаж жасайды. |
Бағалау крийтериі: Балдық жүйе арқылы бағаланады «1» нашар «2» қанағат «3» орташа «4» жақсы «5» өте жақсы
Бағалау криітериі: әр дұрыс жауапты жұлдызша арқылы бағаланады
|
АКТ
Маркер, қима қағаздар
6-сынып оқулығы
Қосымша мәлімет
Ұялы телефон
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 2 мин
«Ақиқат-жалған» 3 мин
|
Сабақты бекіту. Шыңғыс ханның жаулап алу соғыстарының нәтижесінің 4 белгісін анықтау: 1. 2. 3. 4.
«Ақиқат-жалған» Жұптық жұмыс арқылы бүгінгі сабақта алған білімдерін анықтау.
Дискриптор: Берілген ақпараттардың ақиқат-жалғандығын анықтау; |
Тақырып бойынша білімдерін қорытындылау
Берілген ақпараттардың ақиқат-жалғандығын анықтайды |
Бағалау крийтериі: әр жауапты жұлдызша арқылы бағалау
|
Оқулық
Конспект
Кесте
Шкала
Маркер
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Рефлексия 5 мин
|
«5 саусақ»
2. Маған бүгін не ұнамады. 3.Менің күдіктерім. 4. Менің тілектерім.
Үйге тапсырма «Шыңғыс ханның жорық ұйымдастыруының 4 ерекшелігін анықта» |
Әр саусақта берілген сұрақьтарға жауап жазады.
|
Бағалау крийтериі: әр жауапты жұлдызша арқылы бағалау
|
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз

















