Қазақстандағы өсімдіктер әлемі

Тақырып бойынша 31 материал табылды

Қазақстандағы өсімдіктер әлемі

Материал туралы қысқаша түсінік
8 сыныпқа арналған сабақ жоспары. Қазақстандағы өсімдіктер әлемі
Материалдың қысқаша нұсқасы

Қысқа мерзімді сабақ жоспары

Сабақтың тақырыбы: Қазақстандағы өсімдіктер әлемі.

Бөлім:

Биоалуантүрлілік.Қызыл кітапқа енген жануарлар мен өсімдіктер. Синтаксис

Педагогтің аты- жөні


Күні:


Сынып: 8

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы :

Қазақстандағы өсімдіктер әлемі

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары

8.3.1.1 Жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай тілдік құралдарды орынды қолданып,мақала құрастырып жазу;

8.4.4.2 Тұрлаулы және тұрлаусыз сөйлем мүшелерінің сөйлем жасаудағы өзіндік орнын , қызметін түсініп қолдану ;

Сабақтың мақсаты

Жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай тілдік құралдарды орынды қолданып,мақала құрастырып жазады;

Тұрлаулы және тұрлаусыз сөйлем мүшелерінің сөйлем жасаудағы өзіндік орнын, қызметін түсініп қолданпды;

Сабақ барысы:

Сабақтың

кезеңі/уақы

ты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Ұйымдастыру
















Сабақтың ортасы



















































Сабақтың соңы

Рефлекция


Сәлемдесу.

а) Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу. Психологиялық жағымды ахуал туғызу.



1-тапсырма. Мәтінді оқыңдар. Мәтіндегі мәселе бойынша ой тұжырымдаңдар. «Мәселелер матрицасы» бойынша жазыңыздар. Шахматтағы аттың жүрісі арқылы үш жолды да қатыстырып, мәселеге қатысты ақпараттардың тізбегін жасайды.





Мәселе



Шөлейтті аймақтардың көптігі


Кім? Не?

Өсімдіктер




Орын




Орманда







Грамматикалық тақырып. Анықтауыш. Анықтаманы жазып алыңыздар.







1 тапсырма Г. «Адамзат тіршілігіндегі өсімдіктер әлемінің маңызы өте зор» тақырбында РАФТ әдісі бойынша мақала жазыңдар.

РӨЛ – ҒАЛЫМ

АУДИТОРИЯ - ОҚУШЫЛАР

ФОРМА – МАҚАЛА

ТАҚЫРЫП - «Адамзат тіршілігіндегі өсімдіктер әлемінің маңызы өте зор.





4-тапсырма 98 бет. Берілген сөйлемдерді аяқтаңдар.Анықтауышты тауып, құрлысына қарай талдаңдар.





4-тапсырма А Кім жүйрік ойыны. Берілген кестеғ бойынша өз ойларыңнан мысалдар ойлап табыңдар. Кестені ең бірінші толтырған адам «жүйрік» атанады.



Shape1






Сабақты қорытындылау мақсатында «3Қ» әдісі арқылы сабақтан алған әсерін жазады.

«Қызық»

«Қиын»

«Қажет» ақпарттарын қалдырады.


Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды.

Үй жұмысы: Қазақстанның Қызыл кітабы жайында ақпарат жинақтау.

Сәлемдеседі.

Құралдарын дайындайды.




Мәтіндегі ақпараттарды оқиды. Мәтіндегі мәселе бойынша ой тұжырымдаңдар. «Мәселелер матрицасы» бойынша жазыңыздар. Шахматтағы аттың жүрісі арқылы үш жолды да қатыстырып, мәселеге қатысты ақпараттардың тізбегін жасайды.

.

.
















Анықтаманы жазады.

Ережені түсінеді.

Жеке сөйлем құрап үйренеді.



















«Адамзат тіршілігіндегі өсімдіктер әлемінің маңызы өте зор» тақырбында РАФТ әдісі бойынша мақала жаза алады













Берілген сөйлемдерді аяқтаңдар.Анықтауышты тауып, құрлысына қарай талдаңдар.










Ықтимал жауап.

Таңғажайып табиғаты бар ел.

Қазақстанның кең жазиралы жазығы(қандай?) дала мен шөл өсімдіктері басым.

Қылқан жапырақты (қандай?) ең үлкені қарағай.













Оқушылар сабақ туралы кері

байланысын «Қызық»

«Қиын»

«Қажет» ақпарттарын қалдырады.


Мұғалім бағалауы





Дескриптор: 2ұ.

-Мәтінді оқиды;

-Мәселелерді анықтайды.































Дескриптор: .

-Анықтаманы жазады.





















Дескриптор:3 ұ.

-Мақала жазады;

-Ғалым болып оқушыларға жазады;

-Тақырыптан ауытқымайды.

.

.










Дескриптор:2 ұ.

-Сөйлемдерді аяқтайды.

- Анықтауыштыққұрлысына қарай ажыратады.








Дескриптор:3ұ

-Дара анықтауышқа мысал кетіреді.

-Күрделі анықтауышқа мысал жазады.

-Үйірлі анықтауышқа мысал табады.















Мұғалім оқушылардың 1-10 баллдық жүйе бойынша әр оқушыны бағалайды.



Оқулық

Қазақ тілі оқулығы

8-сынып

«Мектеп» баспасы. 2018 ж.























Оқулық

«Мектеп» баспасы

















Қазақ тілі оқулығы 8-сынып, 97 бет. «Мектеп» баспасы. Қазақ тілі оқулығы 8-сынып «Мектеп» баспасы.








Қазақ тілі оқулығы 8-сынып, 98 бет. «Мектеп» баспасы.










Қазақ тілі оқулығы 8-сынып «Мектеп» баспасы.





















Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
18.05.2025
135
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі