Материалдар / Қазақстандағы қорықтар
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Қазақстандағы қорықтар

Материал туралы қысқаша түсінік
мұғалімдерге,ашық сабақ
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
28 Қаңтар 2020
1365
0 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

3. Физикалық география

3.4 Биосфера

Мектеп: Б.Өтеп атындағы мамандандырылған «Өнер» мектеп-интернаты КММ

Күні:22.01.2020ж

Мұғалімнің аты-жөні: Ермекова Г

Сынып: 9 «а,ә,б,в»

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

§34.Қазақстанда табиғаттың қорғалуы.

Оқу мақсаты

9.3.4.2- қорықтар, қорықшалар, ұлттық саябақтар ерекше қорғалатын аумақтарының құрылу мақсатын түсіндіремін.

Сабақтың мақсаты

Барлығы: «Қызыл кітап» ,қорық,қорықша мен ұлттық саябақтар туралы біледі.

Басым бөлігі: Осы табиғи нысандардың таралу аймағы және оларды картадан көрсете алады.

Кейбірі:Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар туралы ақпараттарды жинақтайды және сипаттама бере алады,картадан көрсетеді.

Тілдікмақсаттар


Пәндік лексика және терминология: қорықтар, қорықшалар, ұлттық саябақтар

Оқытудың тілдік мақсаты:Ерекше қорғалатын аумақтар туралы мәтіндерді оқиды және зерттеу, сыныптастарымен бірлесе отырып қорытындыларын (оқу, жазу, сөйлеу, тыңдау дағдылары) түсіндіндіреді (презентация, постер, диалог т.б.).

Диалог құруға /жазылымға қажетті сөздер топтамасы: Суретте … Ерекше қорғалатын аумақтар.............құрылған. Себебі ............сақтауымыз қажет.

Құндылықтарды

дарыту

- жұптық және топтық жұмыстар орындау барысында өзіне және айналадағы адамдарға деген құрмет;

- топтық жұмыстарды орындау барысындағы ынтымақтастық;

- өз пікірін білдіру барысындағы ашықтық;

- топтық жұмыстар, креативті шығармашылық ізденістер барысындағы еңбек және шығармашылық;

- білімін тереңдету, қажетті материалдарды табу, оған талдама жасау мақсатында өмір бойы оқу.

Пәнаралық байланыстар

Биология, экология, химия, экономика

АКТ қолдану дағдылары

АКТ мүмкіншіліктерін пайдалану (ноутбук, интер белсенді тақта)

https://bilimland.kz


Бастапқы білім

8.3.4.1 - өсімдік әлемі мен жануарлар дүниесін қорғау қажеттілігін дәлелдейді, қорғау жолдарын ұсынады


Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекеттер


Ресурстар

Сабақтың басы


-Ұйымдастыру.

Сәлемдесу.

Ынтымақтастық атмосферасын құрамын.Оқушыларды «Шаттық шеңбер» бойымен тұрғызып, «Досыма сәлем» әдісі арқылы бір-біріне қима қағаздардағы әр ұлттың тілінде

  1. Қазақ тілі -Сәлем

  2. Араб тілі - Ассаламалейкум

  3. Армян тілі – Барев

  4. Болгар тілі – Здравейте

  5. Кантон тілі – Ней хоу

  6. Чех тілі – Добры день

  7. Дат тілі – Годдаг

  8. Голланд тілі – Халло

  9. Эстон тілі – Тере

  10. Фин тілі – Терве

  11. Француз тілі – Бонжур

  12. Неміс тілі - Гуттен так

  13. Грек тілі – Калимера

  14. Гавай тілі – Алоха

  15. Венгер тілі – Сзия

  16. Индонезия – Ассаляму алейкум

  17. Италиян тілі – Буанжурно

  18. Жапон тілі – Коничуа

  19. Орыс тілі –Привет

  20. Түрік тілі – Мерхаба

  21. Кәріс тілі – Аньон хашимника

  22. Румын тілі - Буно зиуа

  23. Португал тілі – Ой

  24. Парсы – Селам

сәлемдеседі. Қима қағаздардағы сандар бойынша топқа бөлінеді.

1 топ «Қорықтар»

2 топ «Қорықшалар»

3 топ «Ұлттық саябақтар»

4 топ «Табиғат зоналары»

1- тапсырма.Үй тапсырмасын «Кім жылдам» әдісі арқылы сұраймын.

1.Табиғат зоналары деген не?

2.Еліміздің аумағының 44%-ын алып жатқан табиғат зонасын атаңдар?

3.Шөл дала табиғат зонасы Қазақстанның қай аумағын алып жатыр?

4.Орманды дала табиғат зонасы Қазақстанның қай аумағында орналасқан?

5.Дала табиғат зонасының ерекшелігі қандай?

6.Шөлейт табиғат зонасы еліміздің қанша пайызын алып жатыр,ерекшеліктері қандай?

7.Шөл даланың түрлері?

8.Сор деген не?

9.Тақыр деген не?

10.Таулардағы табиғи зоналардың алмасуын атаңдар?

Сабақтың тақырыбын ашу.

1.Оқушыларды жаңа білім қабылдауға және игеруге «Кинометафора» әдісі арқылы ,«Қазақстандағы қорықтар» бейнебаяннан көргендерін айтады.

2.Бейнебаян арқылы бүгінгі сабағымыздың тақырыбын атай алады.






Интер белсенді оқу әдістемесін мектепте қолдану (Оқу құралы).



қима қағаздар





Презентация









Оқулық,сурет




















Сабақтың ортасы


























































































































































Оқушылар мәтінді оқып, бейнебаян көріп, берілген тапсырмаларды орындайды.

2-тапсырма. «Ассосациялық кластер» Қазақстан Республикасының «Қызыл кітабы» туралы постер қорғайды.

Қызыл кітап





2-тапсырма. «Білімділер бәйгесі» әдісі «Қазақстандағы қорықтар» құрылу мақсаты мен ерекшелігін кестеге түсіру.

Қорықтың

атауы

Құрылған

жылы

Орналасқан аймағы

Фауна

Флора

Ақсу-Жабағылы

қорығы





Алматы

қорығы





Наурызым

қорығы





Барсакел-мес қорығы





Қорғалжың қорығы






Марқакөл қорығы





Үстірт

қорығы





Батыс-Алтай қорығы





Алакөл қорығы





Қаратау

қорығы






Дескриптор

  • Қазақстандағы қорықтардың құрылу мақсатын түсіндіреді;

  • Қазақстандағы қорықтардың ерекшелігін анықтайды.

Оқушыларға ауызша және смайликтер арқылы кері байланыс беріледі.

3-тапсырма. Карта бойынша «Қазақстандағы қорықтардың» аумақтардың қай облыстың территориясында орналасқандығын анықтайды және кескін картаға түсіреді.

4

Құрылған жылы



Орналасқан жері

-тапсырма. «Графикалық органайзер» әдісі. «Қазақстанның ұлттық саябақтары» туралы толтырып сұрақтарға жауап береді.

Ұлттық саябақ-тың атауы





Баянауыл ұлттық саябағы

1985ж

Павлодар облысы

Іле Алатауы саябағы

1996ж

Алматы облысы

Алтынемел саябағы

1996ж

Алматы облысы

Көкшетау саябағы

1996ж

Ақмола мен Солтүстік Қазақстан облысы

Қарқаралы ұлттық саябағы

1998ж

Қарағанды облысы

Бурабай ұлттық саябағы

2000ж

Ақмола облысы

Қатонқарағай ұлттық саябағы

2001ж

Шығыс Қазақстан облысы

Шарын ұлттық саябағы

2004ж

Алматы облысы

Сайрам-Өгем ұлттық саябағы

2006ж

Түркістан облысы

Көлсай көлдері ұлттық саябағы

2007ж

Алматы облысы

Жоңғар Алатауы ұлттық саябағы

2010ж

Алматы облысы

Бұйратау ұлттық саябағы

2011ж

Ақмола және Қарағанды облысы

Тарбағатай ұлттық саябағы

2018ж

Шығыс Қазақстан облысы



Дескриптор

  • карта бойынша ерекше қорғалатын аумақтардың қай облыстың территориясында орналасқандығын анықтайды.

Оқушылар бірін-бірі бағалайды.

5-тапсырма. Оқушылар таңдауы бойынша қорықтар, қорықшалар, ұлттық саябақтардың біріне сипаттама беріңіз:
Жоспары:

  • Атауы мен құрылған жылы;

  • Құрылу мақсаты;

  • Географиялық орналасуы;

  • Қызыл кітапқа енген жануарлары мен өсі

    Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
    Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
    Ресми байқаулар тізімі
    Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!