|
Бөлім |
Бөлім 6. Елтану және саяси география негіздері. |
|||||
|
Педагогтың аты-жөні |
||||||
|
Күні |
|
|||||
|
Сынып 9 |
|
Қатысушылар |
Қатыспағандар саны |
|||
|
Сабақтың тақырыбы |
Қазақстандағы саяси-әкімшілік хоронимдер |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
9.6.1.4. Қазақстандағы саяси -әкімшілік хоронимдерді жіктеп, мағынасын түсіндіреді және транлитерациясын үш тілде ұсынады |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Қазaқстандағы саяси-әкімшілік аумағын жіктейді. Елдің сaяси -әкімшілік хоронимдердің мағынасын тұжырымдайды. Сaяси-әкімшілік хоронимдердің транслитерациясын ұсынады. |
|||||
|
Сабақ кезеңі/ Уақыт |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы 2 минут
3 минут |
Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен сәлемдесу Психологиялық ахуал: «Ынтымақтастық атмосферасы» «Мозайка» әдісі бойынша топқа бөлінеді. Экранға видео көрсетіледі. |
Оқушылар бір-біріне тілек тілейді. Оқушылар топқа бөлінеді. Оқушылар видеоға қарап, тақырыпты ашады. |
Көтеріңкі көңіл күй сыйлау Топқа бөліп сабақты ұйымдастыру |
Сурет Экран |
||
|
Сабақтың ортасы Жаңа тақырып. 7 минут |
1.Тапсырма: Жұптық жұмыс «Тұжырымдамaлық карта» әдісі. Жіктеу, аналитикалық дағдысы дамиды. Қазақстанның облыстары мен облыс орталықтарын тұжырымдамалық картаға жіктеңіз
«Сәйкестендіру» әдісі. Картаға қарап, Павлодар, Қарағанды, Атырау, Түркістан облыстарын көрсетіңіз. |
Оқушылар ГАЖ технологиясын пайдаланып, берілген сандар бойынша облыстар мен облыс орталықтарын жіктейді.
WordWoll платформасында хоронимдерді тиісінше ұшақпен ұшып сәйкестендіреді. |
ҚБ: Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады. ДескрипторЭкономикалық аудандарын біледі Облыстардың орналасуын біледі Облыс орталықтарын анықтайды 3балл |
ГАЖ техноллогиясын қолданады.
https://cabar.asia/wp-content/uploads/2022/04/Foto-gorodov-Kazahstana.jpg
https://www.google.com/ https://wordwall.net/ru/resource/33865909
|
||
|
15 минут |
2 тапсырма Топтық жұмыс «Этимологиялық» әдісі. Лингвистикалық тұрғыда мағынасын ашу, іздену дағдысы қалыптасады. Берілген облыстар бойынша хоронимдердің мағынасын анықтаңыз 1 топ – Түркістан, Қарағанды, Атырау, Ақтөбе 2топ – Ұлытау, Жетісу, Қостанай, Жамбыл 3 топ - Алматы, Маңғыстау, Қызылорда «ГАЖ» әдісі. Өз туған облысыңыздың географиялық орнын анықтап, атауының мағыналық маңызын түсіндіріңіз
https://qazaqstan3d.kz/ru/place/view?id=164 Саралаудың түрі: мазмұн |
Оқушылар жұмыстарын флипчартқа түсіріп қорғайды. Мағыналық маңызын түсіндіреді «Google earth» платформасынан географиялық орнын анықтап, атауының мағынасын түсіндіреді. |
Берілген облыстар хоронимдерін дереккөздерді пайдалана отырып, мағыналық маңызын түсіндіреді. 2балл
ДескрипторТопоним түрлерін ажырата алады. (этнонимдер, антропонимдер, фитонимдер, зоонимдер, оронимдер, гидронимдер) 2балл |
Топтық жұмыс «Google earth» |
||
|
Сергіту сәті 3 минут |
Музыка қояды. Оқушыларға жаттығу қимылдарын көрсетеді. |
Музыка сүйемелдеуімен жаттығу қимылдарын орындайды. |
|
|
||
|
10 минут |
3 тапсырма Жеке жұмыс. «Картограмма» әдісі. Картографиялық визуализация, картаны қолдану дағдылары дамиды.
Еліміздің саяси әкімшілік хоронимдерін үш тілде картограммасын әзірлеңіз
https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%A4%D0%B0%D0%B9%D0%BB:Kazakhstan-eq.png Еліміздің саяси әкімшілік хороним атауларын анаграмма бойынша транслитерациясын дұрыс жазыңыз. |
хоронимдердің транлитерациясын дұрыс жазады. |
ДескрипторОқушылар еліміздің саяси-әкімшілік хоронимдеріне кескін картаға картограмма әзірлейді. 2балл ДескрипторКартамен жұмыс істей алады. Шартты белгілерді дұрыс қоладанады. Облыс атауларының транлитерациясын қазаз, орыс, ағылшын тілдерінде жазады. 1балл |
Кескін карта https://wordwall.net/ru/resource/33868078 |
||
|
Сабақтың соңы Рефлек-сия 5 минут |
Үйге тапсырма береді: Сұхбаттау әдісі арқылы өз облысының хоронимдердің мағынасын анықтау. (бейнеролик 3-5 минут) |
Рефлексия: сабақты қорытындылайды.. |
Оқушылар өз пікірлерін екі жұлдыз, бір тілек әдісі арқылы кері байлыныс береді |
|
||
Қосымша
1.Тапсырма:
Жұптық жұмыс
«Тұжырымдамaлық карта» әдісі. Жіктеу, аналитикалық дағдысы дамиды. Қазақстанның облыстары мен облыс орталықтарын тұжырымдамалық картаға жіктеңіз

* Ескерту- ЕББҚ бар оқушыны қоса (Тірек-қимыл аппараты бұзылған балалар)
«Сәйкестендіру» әдісі.
Картаға қарап, Павлодар, Қарағанды, Атырау, Түркістан облыстарын көрсетіңіз.
https://wordwall.net/ru/resource/33865909 сілтеме бойынша WordWall платформасында облыстар хоронимдерін сәйкестендіреді.
Саралау түрі: үдеріс
2 тапсырма
Топтық жұмыс
«Этимологиялық» әдісі. Лингвистикалық тұрғыда мағынасын ашу, іздену дағдысы қалыптасады.
Берілген облыстар бойынша хоронимдердің мағынасын анықтаңыз
1 топ – Түркістан, Қарағанды, Атырау, Ақтөбе
2топ – Ұлытау, Жетісу, Қостанай, Жамбыл
3 топ - Алматы, Маңғыстау, Қызылорда
* Ескерту- ЕББҚ бар оқушыны қоса (Тірек-қимыл аппараты бұзылған балалар)
«ГАЖ» әдісі. Картографиялық визуализация, картаны қолдану дағдылары қалыптасады.
Өз туған облысыңыздың географиялық орнын анықтап, атауының мағыналық маңызын түсіндіріңіз

https://qazaqstan3d.kz/ru/place/view?id=164
Саралаудың түрі: мазмұн
3 тапсырма
Жеке жұмыс.
«Картограмма» әдісі. Картографиялық визуализация, картаны қолдану дағдылары дамиды.
Еліміздің саяси әкімшілік хоронимдерін үш тілде картограммасын әзірлеңіз

https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%A4%D0%B0%D0%B9%D0%BB:Kazakhstan-eq.png
* Ескерту- ЕББҚ бар оқушыны қоса (Тірек-қимыл аппараты бұзылған балалар)
Еліміздің саяси әкімшілік хороним атауларын анаграмма бойынша транслитерациясын дұрыс жазыңыз. https://wordwall.net/ru/resource/33868078 осы сілтеме бойынша тапсырманы орындайды.

Саралаудың түрі: аралас
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қазақстандағы саяси-әкімшілік хоронимдер
Қазақстандағы саяси-әкімшілік хоронимдер
|
Бөлім |
Бөлім 6. Елтану және саяси география негіздері. |
|||||
|
Педагогтың аты-жөні |
||||||
|
Күні |
|
|||||
|
Сынып 9 |
|
Қатысушылар |
Қатыспағандар саны |
|||
|
Сабақтың тақырыбы |
Қазақстандағы саяси-әкімшілік хоронимдер |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
9.6.1.4. Қазақстандағы саяси -әкімшілік хоронимдерді жіктеп, мағынасын түсіндіреді және транлитерациясын үш тілде ұсынады |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Қазaқстандағы саяси-әкімшілік аумағын жіктейді. Елдің сaяси -әкімшілік хоронимдердің мағынасын тұжырымдайды. Сaяси-әкімшілік хоронимдердің транслитерациясын ұсынады. |
|||||
|
Сабақ кезеңі/ Уақыт |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы 2 минут
3 минут |
Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен сәлемдесу Психологиялық ахуал: «Ынтымақтастық атмосферасы» «Мозайка» әдісі бойынша топқа бөлінеді. Экранға видео көрсетіледі. |
Оқушылар бір-біріне тілек тілейді. Оқушылар топқа бөлінеді. Оқушылар видеоға қарап, тақырыпты ашады. |
Көтеріңкі көңіл күй сыйлау Топқа бөліп сабақты ұйымдастыру |
Сурет Экран |
||
|
Сабақтың ортасы Жаңа тақырып. 7 минут |
1.Тапсырма: Жұптық жұмыс «Тұжырымдамaлық карта» әдісі. Жіктеу, аналитикалық дағдысы дамиды. Қазақстанның облыстары мен облыс орталықтарын тұжырымдамалық картаға жіктеңіз
«Сәйкестендіру» әдісі. Картаға қарап, Павлодар, Қарағанды, Атырау, Түркістан облыстарын көрсетіңіз. |
Оқушылар ГАЖ технологиясын пайдаланып, берілген сандар бойынша облыстар мен облыс орталықтарын жіктейді.
WordWoll платформасында хоронимдерді тиісінше ұшақпен ұшып сәйкестендіреді. |
ҚБ: Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады. ДескрипторЭкономикалық аудандарын біледі Облыстардың орналасуын біледі Облыс орталықтарын анықтайды 3балл |
ГАЖ техноллогиясын қолданады.
https://cabar.asia/wp-content/uploads/2022/04/Foto-gorodov-Kazahstana.jpg
https://www.google.com/ https://wordwall.net/ru/resource/33865909
|
||
|
15 минут |
2 тапсырма Топтық жұмыс «Этимологиялық» әдісі. Лингвистикалық тұрғыда мағынасын ашу, іздену дағдысы қалыптасады. Берілген облыстар бойынша хоронимдердің мағынасын анықтаңыз 1 топ – Түркістан, Қарағанды, Атырау, Ақтөбе 2топ – Ұлытау, Жетісу, Қостанай, Жамбыл 3 топ - Алматы, Маңғыстау, Қызылорда «ГАЖ» әдісі. Өз туған облысыңыздың географиялық орнын анықтап, атауының мағыналық маңызын түсіндіріңіз
https://qazaqstan3d.kz/ru/place/view?id=164 Саралаудың түрі: мазмұн |
Оқушылар жұмыстарын флипчартқа түсіріп қорғайды. Мағыналық маңызын түсіндіреді «Google earth» платформасынан географиялық орнын анықтап, атауының мағынасын түсіндіреді. |
Берілген облыстар хоронимдерін дереккөздерді пайдалана отырып, мағыналық маңызын түсіндіреді. 2балл
ДескрипторТопоним түрлерін ажырата алады. (этнонимдер, антропонимдер, фитонимдер, зоонимдер, оронимдер, гидронимдер) 2балл |
Топтық жұмыс «Google earth» |
||
|
Сергіту сәті 3 минут |
Музыка қояды. Оқушыларға жаттығу қимылдарын көрсетеді. |
Музыка сүйемелдеуімен жаттығу қимылдарын орындайды. |
|
|
||
|
10 минут |
3 тапсырма Жеке жұмыс. «Картограмма» әдісі. Картографиялық визуализация, картаны қолдану дағдылары дамиды.
Еліміздің саяси әкімшілік хоронимдерін үш тілде картограммасын әзірлеңіз
https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%A4%D0%B0%D0%B9%D0%BB:Kazakhstan-eq.png Еліміздің саяси әкімшілік хороним атауларын анаграмма бойынша транслитерациясын дұрыс жазыңыз. |
хоронимдердің транлитерациясын дұрыс жазады. |
ДескрипторОқушылар еліміздің саяси-әкімшілік хоронимдеріне кескін картаға картограмма әзірлейді. 2балл ДескрипторКартамен жұмыс істей алады. Шартты белгілерді дұрыс қоладанады. Облыс атауларының транлитерациясын қазаз, орыс, ағылшын тілдерінде жазады. 1балл |
Кескін карта https://wordwall.net/ru/resource/33868078 |
||
|
Сабақтың соңы Рефлек-сия 5 минут |
Үйге тапсырма береді: Сұхбаттау әдісі арқылы өз облысының хоронимдердің мағынасын анықтау. (бейнеролик 3-5 минут) |
Рефлексия: сабақты қорытындылайды.. |
Оқушылар өз пікірлерін екі жұлдыз, бір тілек әдісі арқылы кері байлыныс береді |
|
||
Қосымша
1.Тапсырма:
Жұптық жұмыс
«Тұжырымдамaлық карта» әдісі. Жіктеу, аналитикалық дағдысы дамиды. Қазақстанның облыстары мен облыс орталықтарын тұжырымдамалық картаға жіктеңіз

* Ескерту- ЕББҚ бар оқушыны қоса (Тірек-қимыл аппараты бұзылған балалар)
«Сәйкестендіру» әдісі.
Картаға қарап, Павлодар, Қарағанды, Атырау, Түркістан облыстарын көрсетіңіз.
https://wordwall.net/ru/resource/33865909 сілтеме бойынша WordWall платформасында облыстар хоронимдерін сәйкестендіреді.
Саралау түрі: үдеріс
2 тапсырма
Топтық жұмыс
«Этимологиялық» әдісі. Лингвистикалық тұрғыда мағынасын ашу, іздену дағдысы қалыптасады.
Берілген облыстар бойынша хоронимдердің мағынасын анықтаңыз
1 топ – Түркістан, Қарағанды, Атырау, Ақтөбе
2топ – Ұлытау, Жетісу, Қостанай, Жамбыл
3 топ - Алматы, Маңғыстау, Қызылорда
* Ескерту- ЕББҚ бар оқушыны қоса (Тірек-қимыл аппараты бұзылған балалар)
«ГАЖ» әдісі. Картографиялық визуализация, картаны қолдану дағдылары қалыптасады.
Өз туған облысыңыздың географиялық орнын анықтап, атауының мағыналық маңызын түсіндіріңіз

https://qazaqstan3d.kz/ru/place/view?id=164
Саралаудың түрі: мазмұн
3 тапсырма
Жеке жұмыс.
«Картограмма» әдісі. Картографиялық визуализация, картаны қолдану дағдылары дамиды.
Еліміздің саяси әкімшілік хоронимдерін үш тілде картограммасын әзірлеңіз

https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%A4%D0%B0%D0%B9%D0%BB:Kazakhstan-eq.png
* Ескерту- ЕББҚ бар оқушыны қоса (Тірек-қимыл аппараты бұзылған балалар)
Еліміздің саяси әкімшілік хороним атауларын анаграмма бойынша транслитерациясын дұрыс жазыңыз. https://wordwall.net/ru/resource/33868078 осы сілтеме бойынша тапсырманы орындайды.

Саралаудың түрі: аралас
шағым қалдыра аласыз


















