|
САБАҚ: Қазақ тілі |
Мектеп: |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің есімі: |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
СЫНЫП: 6а,ә |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы: 6- бөлім: Су – тіршілік көзі. Қазақстандағы өзен-көлдер. Морфология |
Қазақстандағы теңіздер |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары) |
6.2.1.1 мәтіннен негізгі және қосымша, детальді ақпаратты анықтау, түсіндіру; 6.4.4.1 сөйлемдегі есімдіктің қызметін түсіну, есімдікті сын есімнің орнына қолдану; |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: мәтін мазмұнын түсінеді. |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқушылардың басым бөлігі: мәтіннен негізгі және қосымша, детальді ақпаратты анықтайды, түсіндіреді. |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар: негізгі, қосымша, детальді ақпаратты жазба жұмыстары мен диалогте қолданады. Сөйлемдегі есімдіктің қызметін түсінеді. |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсат |
Оқушылар: Алған ақпаратты топ ортасында еркін талқылайды. Жазылым бойынша ұсыныстар: мәтінде берілген мәліметті қорытып, ойды жалғастырып айтады, тілдік бірліктерді нормаға сай жазады. |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Негізгі сөздер мен тіркестер: Каспий теңізі, тұйық көл, «Гиркан», «Хазар», «Хвалын» 5 мемлекеттің жағалауын шаяды: Қазақстан, Түркіменстан, Ресей, Әзірбайжан, Иран, Атырау, Ақтау, Форт-Шевченко қалалары, теңіз порты. |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: меніңше, болуы ықтимал, белгілі ғалымдардың айтуынша, жолдастарымның айтуынша, қорыта келе, сонымен, т.б. |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Талқылауға арналған сұрақтар:
|
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы, елжандылық, толеранттық, ұлтжандылық тәрбие |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Әдіс-тәсілдер |
«Мағынаны тану», «Кластер», «Дәптермен жұмыс», « Гоеграфиямен байланыс»,«Кім жылдам», «Блоб ағашы» әдісі, т.б. |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
География |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
|
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Қолдану. Жинақтау. Талдау |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы тақырып |
Каспий теңізі туралы біледі. |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспар |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз) |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Басталуы |
Ұйымдастыру кезеңі. Оқушыларды сабақ мақсаты мен бағалау критерийлерімен таныстыру. Теңіз мен көл атаулары бойынша топқа бөлу. (Топ саны - 4) 1-ТОП. «КASPII» 2-ТОП. «BALℚASH» 3-ТОП. «SYRDARIA» 4-ТОП. «TYNYℚ»
Қызығушылықты ояту. Оқылымалды тапсырмасы
Ойтүрткі сұрақтарға жауап беру арқылы тақырыпты болжайды. |
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
Ортасы
|
Топтық жұмыс 1-тапсырма. «Мағынаны тану» әдісі
1-топ. Мәтіннен негізгі және қосымша ақпараттарды анықтайды. Есімдіктерді теріп жазып, түрленуін талдайды. Екі есімдікті септейді, тәуелдейді:оны-септелген жіктеу есімдігі, жалпы-жалпылауыш есімдік, оның- ілікте септелген жіктеу есімдігі, олар-көптелген жіктеу есімдігі.
2-топ. «Кластер» әдісі
Есімдік және оның түрлері
3-топ.
Н. Назарбаевтың «Ұлы даламыздың жеті қыры» жайлы мақаласы жарық көрді. Осы жеті қырының бірі мынау еліміздегі өзен-көлдеріміз. Қазақстан өзендерінің орналасу картасын жасап шықсаңыздар.
Солтүстік
батыс шығыс
оңтүстік
2-тапсырма. Топтық жұмыс. Қолдану. Дәптермен жұмыс. 1-топ Оқылым мәтіні негізінде кестені толтырады.
2-топ. 1. Хат жазу. (Эпистолярлық шығарма) «Президентке хат» тақырыбында сын есімнің орнына есімдіктерді қолданып, кемінде 6 сөйлем құрайды. 3,4-топ. «Кім жылдам» әдісі Каспий теңізі туралы диалог құрады. Есімдіктерді қатыстырып.
|
ОӘК материалдары, ақ қағаз, жұлдызшалар
Дәптерде орындау |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Аяқталуы |
Рефлексия. «Блоб ағашы» әдісімен сабақты бағалайды. Бүгінгі сабақтың ұнаған, ұнамаған сәттері жайлы және ұсыныстары туралы стикерге жазып, Блоб ағашының өзі қалаған тұсына жапсырады
Үйге тапсырма. Өлеңді оқып, жаттап. Есімдіктерді қатыстырып, өлеңде айтылған ой туралы пікір жазамыз. |
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
Қосымша ақпарат: Каспий теңізі туралы таныстырылым |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау-Қабілетті оқушы: ой қорытындысын жасай алады. Қолдауды қажет ететін оқушы: диалогте есімдіктерді пайдаланады. |
Бағалау – «Жетістік баспалдағы» әдісі
|
Пәнаралық байланыс: география Қауіпсіздік және еңбекті
қорғау ережелері |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Рефлексия Сабақ /оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? |
|
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Қорытынды бағамдау Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1:
2:
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1:
2: Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?
|
||||||||||||||||||||||||||||||
Тексерілді ------------------
Оқу ісінің меңгерушісі: Ә. Төлегенова
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
"Қазақстандағы теңіздер" 6-сынып қазақ тілі
|
САБАҚ: Қазақ тілі |
Мектеп: |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің есімі: |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
СЫНЫП: 6а,ә |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы: 6- бөлім: Су – тіршілік көзі. Қазақстандағы өзен-көлдер. Морфология |
Қазақстандағы теңіздер |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары) |
6.2.1.1 мәтіннен негізгі және қосымша, детальді ақпаратты анықтау, түсіндіру; 6.4.4.1 сөйлемдегі есімдіктің қызметін түсіну, есімдікті сын есімнің орнына қолдану; |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: мәтін мазмұнын түсінеді. |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқушылардың басым бөлігі: мәтіннен негізгі және қосымша, детальді ақпаратты анықтайды, түсіндіреді. |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар: негізгі, қосымша, детальді ақпаратты жазба жұмыстары мен диалогте қолданады. Сөйлемдегі есімдіктің қызметін түсінеді. |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсат |
Оқушылар: Алған ақпаратты топ ортасында еркін талқылайды. Жазылым бойынша ұсыныстар: мәтінде берілген мәліметті қорытып, ойды жалғастырып айтады, тілдік бірліктерді нормаға сай жазады. |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Негізгі сөздер мен тіркестер: Каспий теңізі, тұйық көл, «Гиркан», «Хазар», «Хвалын» 5 мемлекеттің жағалауын шаяды: Қазақстан, Түркіменстан, Ресей, Әзірбайжан, Иран, Атырау, Ақтау, Форт-Шевченко қалалары, теңіз порты. |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: меніңше, болуы ықтимал, белгілі ғалымдардың айтуынша, жолдастарымның айтуынша, қорыта келе, сонымен, т.б. |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Талқылауға арналған сұрақтар:
|
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы, елжандылық, толеранттық, ұлтжандылық тәрбие |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Әдіс-тәсілдер |
«Мағынаны тану», «Кластер», «Дәптермен жұмыс», « Гоеграфиямен байланыс»,«Кім жылдам», «Блоб ағашы» әдісі, т.б. |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
География |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
|
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Қолдану. Жинақтау. Талдау |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы тақырып |
Каспий теңізі туралы біледі. |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспар |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз) |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Басталуы |
Ұйымдастыру кезеңі. Оқушыларды сабақ мақсаты мен бағалау критерийлерімен таныстыру. Теңіз мен көл атаулары бойынша топқа бөлу. (Топ саны - 4) 1-ТОП. «КASPII» 2-ТОП. «BALℚASH» 3-ТОП. «SYRDARIA» 4-ТОП. «TYNYℚ»
Қызығушылықты ояту. Оқылымалды тапсырмасы
Ойтүрткі сұрақтарға жауап беру арқылы тақырыпты болжайды. |
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
Ортасы
|
Топтық жұмыс 1-тапсырма. «Мағынаны тану» әдісі
1-топ. Мәтіннен негізгі және қосымша ақпараттарды анықтайды. Есімдіктерді теріп жазып, түрленуін талдайды. Екі есімдікті септейді, тәуелдейді:оны-септелген жіктеу есімдігі, жалпы-жалпылауыш есімдік, оның- ілікте септелген жіктеу есімдігі, олар-көптелген жіктеу есімдігі.
2-топ. «Кластер» әдісі
Есімдік және оның түрлері
3-топ.
Н. Назарбаевтың «Ұлы даламыздың жеті қыры» жайлы мақаласы жарық көрді. Осы жеті қырының бірі мынау еліміздегі өзен-көлдеріміз. Қазақстан өзендерінің орналасу картасын жасап шықсаңыздар.
Солтүстік
батыс шығыс
оңтүстік
2-тапсырма. Топтық жұмыс. Қолдану. Дәптермен жұмыс. 1-топ Оқылым мәтіні негізінде кестені толтырады.
2-топ. 1. Хат жазу. (Эпистолярлық шығарма) «Президентке хат» тақырыбында сын есімнің орнына есімдіктерді қолданып, кемінде 6 сөйлем құрайды. 3,4-топ. «Кім жылдам» әдісі Каспий теңізі туралы диалог құрады. Есімдіктерді қатыстырып.
|
ОӘК материалдары, ақ қағаз, жұлдызшалар
Дәптерде орындау |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Аяқталуы |
Рефлексия. «Блоб ағашы» әдісімен сабақты бағалайды. Бүгінгі сабақтың ұнаған, ұнамаған сәттері жайлы және ұсыныстары туралы стикерге жазып, Блоб ағашының өзі қалаған тұсына жапсырады
Үйге тапсырма. Өлеңді оқып, жаттап. Есімдіктерді қатыстырып, өлеңде айтылған ой туралы пікір жазамыз. |
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
Қосымша ақпарат: Каспий теңізі туралы таныстырылым |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау-Қабілетті оқушы: ой қорытындысын жасай алады. Қолдауды қажет ететін оқушы: диалогте есімдіктерді пайдаланады. |
Бағалау – «Жетістік баспалдағы» әдісі
|
Пәнаралық байланыс: география Қауіпсіздік және еңбекті
қорғау ережелері |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Рефлексия Сабақ /оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? |
|
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Қорытынды бағамдау Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1:
2:
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1:
2: Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?
|
||||||||||||||||||||||||||||||
Тексерілді ------------------
Оқу ісінің меңгерушісі: Ә. Төлегенова
шағым қалдыра аласыз





