|
Білім беру ұйымының атауы |
№14 Орта мектеп-гимназиясы |
|
Пәні |
Қазақстан тарихы |
|
Бөлім |
8.3А Қазақстан тоталитарлық жүйенің нығаюы кезеңінде |
|
Педагогтың аты-жөні |
|
|
Күні |
|
|
Сынып: 8А,Б |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қазақстандағы ұжымдастыру Зерттеу сұрағы:Неліктен ұжымдастыру саясаты «ұлы нәубетке» әкеліп соқтырды? |
|
Іс-әрекетті зерттеу тақырыбы |
Тұжырымдама картасын пайдалана отырып оқушылардың өз ойын еркін жеткізу дағдыларын қалай дамытуға болады? |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
8.4.1.2 – күштеп ұжымдастыру саясатының ауыл шаруашылығына тигізген зардаптарын талдау; 8.1.1.1 – демографиялық өзгерістердің себептері мен салдарын анықтау; 8.3.1.7 – ХХ ғасырдың 20–30 жылдарындағы әміршіл-әкімшіл жүйе саясатының зардаптарын талдау |
|
Сабақтың мақсаты: |
-күштеп ұжымдастыру саясатының ауыл шаруашылығына тигізген зардаптарын талдайды -демографиялық өзгерістердің себептері мен салдарын анықтайды -ХХ ғасырдың 20–30 жылдарындағы әміршіл-әкімшіл жүйе саясатының зардаптарын талдайды |
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
қолдану,талдау |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 5 мин |
(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі: Ой қозғау мақсатында оқушыларға бейнефильм және №778 құпия істі оқып барып, оқушылардың ойын тыңдаймыз. /https://yandex.kz/video/preview/8091584915610002541/ Іс № 778 Өте құпия Революция ақ қолғаппен жасалмайды. Мұнда кішкентай қазанды ұйымдастыру керек..... Осы артта қалған қазақ ұлты үшін. Бесінші кезеңде-қалған зиялы қауымды жою, қазақ әліпбиін тағы бір рет өзгерту; осылайша өскелең ұрпақ өз халқының тарихын оқи алмайды! Олардың кеңестік тарихтан басқа өз тарихы жоқ! БКП Қазақ Крайкомының бірінші хатшысы (б) / Ф.И.Голощекин / Сұрақ:
Осы кезде сабақ тақырыбы мен мақсаты айтылады. Кіріспе: Бүгінгі күннің басты жаңалығы – 1927жылы БК(б) П-ның ХV съезіндегі ұжымдастыру болмақ. Ұжымдастыруды 1932 жылдың көктеміне қарай аяқтау көзделді. І бесжылдық кезіңдегі күштеп ауылшаруашылығын ұжымдастыру саясатының салдарын талдаймыз |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
І. Мәтінмен жұмыс: IDEAL әдісі (3 топқада бір әдіс, әр бағына 2 дәйек келтіру керек) І топ:
ІІ топ:
ІІІтоп:
ІІІ топ: ЕБҚ тапсырма Ауылшаруашылық ұжымдастыру кезіндегі негізгі оқиғаларды жаз.
|
Оқушылар берілген тақырыптары бойынша мәтинді оқиды, талдайды, берілген алгоритим бойынша әңгімелейді |
IDEAL әдісі алгоритим арқылы бағалау
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабықтың соңы . |
1.Бұл монументте қандай оқиға бейнеленген? 2.Мүсін неге осындай кейіпте бейнеленген? Бұл ескерткіштің мәні — өткендер рухына тағзым, ал болашақ үшін — тағылым” 1931-1933 жылдардағы аштық құрбандарының ескерткіші Қола мен граниттен жасалған, биіктігі 3 метр. Мүсін авторының бірі Дулат Үсенбаев: “Аштықтан бұратылған сәбиіне қорған бола алмаған Ана жүрегі қан жылайды. Баланың көзі жұмулы, анасын құшақтауға тіпті әлі де жоқ. Ана табанының астында бос төңкерілген қазан жатыр”, — деп, ескерткіш мәнін түсіндіреді. Тәуелсіздіктің тәттілігін, азаттық пен бейбіт өмірдің баға жетпес байлық екенін ұғына білейік дегім келеді. |
Оқушыларды монумет туралы өз ойларын айтады. |
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Кері байланысы
|
«Бір ауыз сөз» әдісі.
|
Оқушылар «Бір ауыз сөз» әдісі арқылы бүгінгі сабаққа талдау жасайды |
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қазақстандағы ұжымдастыру
Қазақстандағы ұжымдастыру
|
Білім беру ұйымының атауы |
№14 Орта мектеп-гимназиясы |
|
Пәні |
Қазақстан тарихы |
|
Бөлім |
8.3А Қазақстан тоталитарлық жүйенің нығаюы кезеңінде |
|
Педагогтың аты-жөні |
|
|
Күні |
|
|
Сынып: 8А,Б |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қазақстандағы ұжымдастыру Зерттеу сұрағы:Неліктен ұжымдастыру саясаты «ұлы нәубетке» әкеліп соқтырды? |
|
Іс-әрекетті зерттеу тақырыбы |
Тұжырымдама картасын пайдалана отырып оқушылардың өз ойын еркін жеткізу дағдыларын қалай дамытуға болады? |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
8.4.1.2 – күштеп ұжымдастыру саясатының ауыл шаруашылығына тигізген зардаптарын талдау; 8.1.1.1 – демографиялық өзгерістердің себептері мен салдарын анықтау; 8.3.1.7 – ХХ ғасырдың 20–30 жылдарындағы әміршіл-әкімшіл жүйе саясатының зардаптарын талдау |
|
Сабақтың мақсаты: |
-күштеп ұжымдастыру саясатының ауыл шаруашылығына тигізген зардаптарын талдайды -демографиялық өзгерістердің себептері мен салдарын анықтайды -ХХ ғасырдың 20–30 жылдарындағы әміршіл-әкімшіл жүйе саясатының зардаптарын талдайды |
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
қолдану,талдау |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 5 мин |
(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі: Ой қозғау мақсатында оқушыларға бейнефильм және №778 құпия істі оқып барып, оқушылардың ойын тыңдаймыз. /https://yandex.kz/video/preview/8091584915610002541/ Іс № 778 Өте құпия Революция ақ қолғаппен жасалмайды. Мұнда кішкентай қазанды ұйымдастыру керек..... Осы артта қалған қазақ ұлты үшін. Бесінші кезеңде-қалған зиялы қауымды жою, қазақ әліпбиін тағы бір рет өзгерту; осылайша өскелең ұрпақ өз халқының тарихын оқи алмайды! Олардың кеңестік тарихтан басқа өз тарихы жоқ! БКП Қазақ Крайкомының бірінші хатшысы (б) / Ф.И.Голощекин / Сұрақ:
Осы кезде сабақ тақырыбы мен мақсаты айтылады. Кіріспе: Бүгінгі күннің басты жаңалығы – 1927жылы БК(б) П-ның ХV съезіндегі ұжымдастыру болмақ. Ұжымдастыруды 1932 жылдың көктеміне қарай аяқтау көзделді. І бесжылдық кезіңдегі күштеп ауылшаруашылығын ұжымдастыру саясатының салдарын талдаймыз |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
І. Мәтінмен жұмыс: IDEAL әдісі (3 топқада бір әдіс, әр бағына 2 дәйек келтіру керек) І топ:
ІІ топ:
ІІІтоп:
ІІІ топ: ЕБҚ тапсырма Ауылшаруашылық ұжымдастыру кезіндегі негізгі оқиғаларды жаз.
|
Оқушылар берілген тақырыптары бойынша мәтинді оқиды, талдайды, берілген алгоритим бойынша әңгімелейді |
IDEAL әдісі алгоритим арқылы бағалау
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабықтың соңы . |
1.Бұл монументте қандай оқиға бейнеленген? 2.Мүсін неге осындай кейіпте бейнеленген? Бұл ескерткіштің мәні — өткендер рухына тағзым, ал болашақ үшін — тағылым” 1931-1933 жылдардағы аштық құрбандарының ескерткіші Қола мен граниттен жасалған, биіктігі 3 метр. Мүсін авторының бірі Дулат Үсенбаев: “Аштықтан бұратылған сәбиіне қорған бола алмаған Ана жүрегі қан жылайды. Баланың көзі жұмулы, анасын құшақтауға тіпті әлі де жоқ. Ана табанының астында бос төңкерілген қазан жатыр”, — деп, ескерткіш мәнін түсіндіреді. Тәуелсіздіктің тәттілігін, азаттық пен бейбіт өмірдің баға жетпес байлық екенін ұғына білейік дегім келеді. |
Оқушыларды монумет туралы өз ойларын айтады. |
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Кері байланысы
|
«Бір ауыз сөз» әдісі.
|
Оқушылар «Бір ауыз сөз» әдісі арқылы бүгінгі сабаққа талдау жасайды |
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз
Функционалдық сауаттық
Мадақтау












