|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|
Пәні: |
Қазақстан тарихы |
|
Бөлім: |
Қазақстан тоталитарлық жүйе кезеңінде |
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
|
|
Сынып: |
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қазақстандағы ұжымдастыру |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
8.4.1.2 күштеп ұжымдастыру саясатының ауыл шаруашылығына тигізген зардаптарын талдау; |
|
Сабақтың мақсаты: |
Оқушылар күштеп ұжымдастырудың ауыл шаруашылығын қалай бұзғанын, оның ашаршылыққа әкелген себептерін талдайды. Олар осы тарихи оқиғалардың қазақ халқының саны мен құрылымына (демографиясына) тигізген теріс әсерлерін анықтайды және осы саясаттың қоғамдық-экономикалық салдарын бағалайды. |
|
Құндылықтар |
Тарихи сананы қалыптастыру, Әділдік пен жауапкершілік, Ел тарихына құрмет |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/ уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||
|
Сабақтың басы 10 минут |
Ұйымдастыру кезеңі: Амандасу. Түгендеу
Психологиялық ахуал
қалыптастыру. «Викторина» әдісі арқылы үйге берілген тапсырманы сұрау.
Топтастыру кезеңі: «Ұжымдастыру кезеңіне қатысты жасанды интеллект көмегімен жасалған тарихи суреттер арқылы топқа бөлінеміз».
Алғашқы ой қозғау (психологиялық элемент)Әр топқа сұрақ:
Ойларын айтып сурет арқылы оқушылар бүгінгі сабақ тақырыбын болжайды. Мұғалім жаңа сабақтың тақырыбын мақсатын ашады. Жаңа тақырыпты түсіну үшін бейнеролик көрсетіледі. |
Жасанды интеллект көмекшісін тыңдап, құндылықтарға қатысты сөйлемдерді жалғастырады. Өзін жайлы сезініп, шығармашылық ахуал қалыптастырады
Оқушылар сұрақтарға жауап береді
Әр оқушы экраннан бір суретті таңдайды; Суреттер артқы бетінен топ мүшелер тізімі шығады Оқушылар суретке қарап ойларын айтады Сабақ тақырыбын болжайды
Жаңа тақырыппен танысу үшін видео ақпараттар беріледі. Оқушылар тақырыпты дәптерге жазады |
Жасанды көмекші арқылы оқушылар өздерін «Шапалақ» әдісі арқылы бағалауы
Қалыптастыру бағалау
Мадақтау
(ауызша): |
Google AI studio Veo 3 жасанды интеллектісі арқылы жасалынған бейне
https://www.youtube.com/watch?v=ncq26Ai5Yco
|
||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 30 мин |
Мәтінмен жұмыс (жеке жұмыс) Оқулықтағы мәтінді оқыңыздар. 1-тапсырма.«Маңыздысын тап»Мәтіннен: -Ұжымдастырудың екі мақсатын анықта; - Ауыл шаруашылығына тигізген екі зардапты жаз. 2-тапсырма: «Қысқаша қорытынды» «Мәтіндегі негізгі ойды 2–3 сөйлеммен қысқаша қорытындыла».
«Тарихи талдау» (жұптық жұмыс) 1-тапсырма: «Себеп – салдар»
2-тапсырма. Талдау, сипаттау,зерттеу Голощекиннің «Кіші Қазан» бағдарламасын талдап, оның Қазақстандағы жүзеге асу жолдарын сипаттау. Мал санының 1928 және 1933 жылдар арасындағы өзгерісін график түрінде салыстырып, талдау жасау. Ұжымдастыруға қарсы болған көтерілістерді зерттеп, әр жұп өздерінің қорытындыларын қорғау.
«Талдау, анықтау, сипаттау» (топтық жұмыс)1-тапсырма Әр топқа берілген сұрақтарға жауап беру
2 тапсырма Жасанды интеллект ChatGPT-ке әр топ өз тапсырмасына сәйкес сұрақ қойыңыздар: 1 топ: Ұжымдастыру қалай жүргізілді? 2 топ: Неліктен ұжымдастыру саясаты «Ұлы нәубетке» айналды? 3 топ: Нәубет жылдарының демографияға қаншалықты әсері болды? A) ЖИ берген жауаптан 2 пайдалы мәліметті бөліп жазыңыздар В)Түсініксіз немесе күмәнді көрінген 1 тұсын белгілеңіздер ⚠️ Ескерту: Дайын мәтінді көшірмей, өз сөзіңізбен жазыңыздар. 3-тапсырма «Салыстыру» Кітаптағы ақпарат пен ЖИ берген мәліметті салыстырыңыздар. A)Ұқсастықтарын табыңыздар (кемінде 2)B)Айырмашылықтарын анықтаңыздар (кемінде1) C) Қорытынды жасаңыздар:
|
Оқушылар мәтінді оқып шығады, мәтінде берілген ең негізгі ойды тауып, тапсырма бойынша жұмыс жасайды.
Оқушылар жұптасып кестені толтырады және тапсырмаларды орындайды
Оқушылар топтасып берілген сұрақтарға жауаптар дайындайды.
Оқушылар:
|
Дискриптор: Ұжымдастырудың мақсатын көрсетеді; Зардаптарын анықтайды. Мәтіндегі негізгі ойды қысқаша қорытындылап айтады.
Дискриптор: Күштеп мал тартып алудың салдарын жазады Ұжымдастырудың жедел жүргізілуінің себептерін атайды; Ашаршылық салдарын жазады
Голощекиннің бағдарламасын талдап, жүзеге асу жолдарын сипаттайды. Мал санының өзгерісін салыстырып, талдау жасайды Ұжымдастыруға қарсы болған көтерілістерді зерттейді
Дискриптор
Ұжымдастырудың ауыл шаруашылығына әсерін талдайды
Ашаршылықтың себептерін анықтайды
Демографиялық өзгерістердің салдарын көрсетеді
ЖИ берген жауапты мұқият оқып Жауаптан 2 пайдалы мәліметті бөліп жазады Түсініксіз немесе күмәнді көрінген 1 тұсын белгілейді
Кітаптағы ақпарат пен ЖИ берген мәліметті салыстырады.
|
Оқулық
ChatGPT жасанды интелекті |
||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 мин. |
Сабақты бекіту Қазақстандағы ұжымдастыру сәйкестендіру тапсырмасы
“Тест” әдіс арқылы бағалау Оқушының бүгінгі сабақтан алған білімдерін қорытындылай келе, бірнеше тест сұрақтар қойып, тақырыпты меңгергендігін анықтаймын
Кері
байланыс: Үйге тапсырма: Қазақстандағы ұжымдастыру тақырыбына шағын эссе жазу
|
Тапсырманың шарттарына сәйкес жауаптарды анықтап, дұрыс шешімдер қабылдайды. Оқушылар сұрақтарға смартфон арқылы жеке жауап береді Бүгінгі сабақта түсінгені, түсінбегені туралы кері байланыс қалдырады. |
Дискриптор:
Дискриптор Жалпы балл-10 балл Әр сұрақ 1 балл
|
https://wordwall.net/ru/resource/84996656
Socrsative қосымшасы арқылы тест алынады жауаптары автоматты түрде тақтадан көреді
|
Қазақстандағы ұжымдастыру туралы тест (8 сұрақ, жауаптарымен)
1-сұрақ: Ұжымдастыру саясаты Қазақстанда қай жылдары
жүргізілді?
a) 1920–1925 жж.
b) 1928–1932 жж.
c) 1935–1940 жж.
d) 1941–1945 жж.
Дұрыс жауап: b) 1928–1932 жж.
2-сұрақ: Ұжымдастырудың негізгі мақсаты қандай болды?
a) Қазақстанда өнеркәсіп орындарын дамыту
b) Ауыл шаруашылығын социалистік негізде қайта құру
c) Білім беру жүйесін жақсарту
d) Мәдени революция жүргізу
Дұрыс жауап: b) Ауыл шаруашылығын социалистік негізде
қайта құру
3-сұрақ: Ұжымдастыру кезінде қандай саясат қолданылды?
a) Ауыл шаруашылығы техникаларын тегін тарату
b) Мал-мүлікті тәркілеу және кулактарды жою
c) Шетелдік инвестицияларды тарту
d) Жеке меншік шаруашылықтарды қолдау
Дұрыс
жауап: b)
Мал-мүлікті тәркілеу және кулактарды жою
4-сұрақ: Ұжымдастыру кезінде Қазақстанда қанша халық
ашаршылыққа ұшырады?
a) 1 миллион
b) 2 миллион
c) 3 миллион
d) 4 миллион
Дұрыс жауап: b) 2 миллион
5-сұрақ: Ұжымдастырудың Қазақстан халқына әсері қандай
болды?
a) Халық санының өсуі
b) Ашаршылық пен көші-қон
c) Экономиканың жақсаруы
d) Демократиялық реформалардың енгізілуі
Дұрыс
жауап: b)
Ашаршылық пен көші-қон
6-сұрақ: Ұжымдастыру нәтижесінде қанша мал басы
жойылды?
a) 50%
b) 70%
c) 80%
d) 90%
Дұрыс жауап: c) 80%
7-сұрақ: Ұжымдастыру саясатына қарсы болған
көтерілістердің бірі қалай аталады?
a) Батпаққара көтерілісі
b) Орынбор көтерілісі
c) Қарқаралы көтерілісі
d) Созақ көтерілісі
Дұрыс жауап: d) Созақ
көтерілісі
8-сұрақ: Ұжымдастырудың нәтижесінде Қазақстанның
экономикасы қандай күйге түсті?
a) Өркендеу кезеңіне өтті
b) Шаруашылықтың құлдырауы орын алды
c) Экспорт көлемі артты
d) Инфрақұрылым жақсарды
Дұрыс жауап: b) Шаруашылықтың құлдырауы орын
алды
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қазақстандағы ұжымдастыру
Қазақстандағы ұжымдастыру
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|
Пәні: |
Қазақстан тарихы |
|
Бөлім: |
Қазақстан тоталитарлық жүйе кезеңінде |
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
|
|
Сынып: |
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қазақстандағы ұжымдастыру |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
8.4.1.2 күштеп ұжымдастыру саясатының ауыл шаруашылығына тигізген зардаптарын талдау; |
|
Сабақтың мақсаты: |
Оқушылар күштеп ұжымдастырудың ауыл шаруашылығын қалай бұзғанын, оның ашаршылыққа әкелген себептерін талдайды. Олар осы тарихи оқиғалардың қазақ халқының саны мен құрылымына (демографиясына) тигізген теріс әсерлерін анықтайды және осы саясаттың қоғамдық-экономикалық салдарын бағалайды. |
|
Құндылықтар |
Тарихи сананы қалыптастыру, Әділдік пен жауапкершілік, Ел тарихына құрмет |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/ уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||
|
Сабақтың басы 10 минут |
Ұйымдастыру кезеңі: Амандасу. Түгендеу
Психологиялық ахуал
қалыптастыру. «Викторина» әдісі арқылы үйге берілген тапсырманы сұрау.
Топтастыру кезеңі: «Ұжымдастыру кезеңіне қатысты жасанды интеллект көмегімен жасалған тарихи суреттер арқылы топқа бөлінеміз».
Алғашқы ой қозғау (психологиялық элемент)Әр топқа сұрақ:
Ойларын айтып сурет арқылы оқушылар бүгінгі сабақ тақырыбын болжайды. Мұғалім жаңа сабақтың тақырыбын мақсатын ашады. Жаңа тақырыпты түсіну үшін бейнеролик көрсетіледі. |
Жасанды интеллект көмекшісін тыңдап, құндылықтарға қатысты сөйлемдерді жалғастырады. Өзін жайлы сезініп, шығармашылық ахуал қалыптастырады
Оқушылар сұрақтарға жауап береді
Әр оқушы экраннан бір суретті таңдайды; Суреттер артқы бетінен топ мүшелер тізімі шығады Оқушылар суретке қарап ойларын айтады Сабақ тақырыбын болжайды
Жаңа тақырыппен танысу үшін видео ақпараттар беріледі. Оқушылар тақырыпты дәптерге жазады |
Жасанды көмекші арқылы оқушылар өздерін «Шапалақ» әдісі арқылы бағалауы
Қалыптастыру бағалау
Мадақтау
(ауызша): |
Google AI studio Veo 3 жасанды интеллектісі арқылы жасалынған бейне
https://www.youtube.com/watch?v=ncq26Ai5Yco
|
||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 30 мин |
Мәтінмен жұмыс (жеке жұмыс) Оқулықтағы мәтінді оқыңыздар. 1-тапсырма.«Маңыздысын тап»Мәтіннен: -Ұжымдастырудың екі мақсатын анықта; - Ауыл шаруашылығына тигізген екі зардапты жаз. 2-тапсырма: «Қысқаша қорытынды» «Мәтіндегі негізгі ойды 2–3 сөйлеммен қысқаша қорытындыла».
«Тарихи талдау» (жұптық жұмыс) 1-тапсырма: «Себеп – салдар»
2-тапсырма. Талдау, сипаттау,зерттеу Голощекиннің «Кіші Қазан» бағдарламасын талдап, оның Қазақстандағы жүзеге асу жолдарын сипаттау. Мал санының 1928 және 1933 жылдар арасындағы өзгерісін график түрінде салыстырып, талдау жасау. Ұжымдастыруға қарсы болған көтерілістерді зерттеп, әр жұп өздерінің қорытындыларын қорғау.
«Талдау, анықтау, сипаттау» (топтық жұмыс)1-тапсырма Әр топқа берілген сұрақтарға жауап беру
2 тапсырма Жасанды интеллект ChatGPT-ке әр топ өз тапсырмасына сәйкес сұрақ қойыңыздар: 1 топ: Ұжымдастыру қалай жүргізілді? 2 топ: Неліктен ұжымдастыру саясаты «Ұлы нәубетке» айналды? 3 топ: Нәубет жылдарының демографияға қаншалықты әсері болды? A) ЖИ берген жауаптан 2 пайдалы мәліметті бөліп жазыңыздар В)Түсініксіз немесе күмәнді көрінген 1 тұсын белгілеңіздер ⚠️ Ескерту: Дайын мәтінді көшірмей, өз сөзіңізбен жазыңыздар. 3-тапсырма «Салыстыру» Кітаптағы ақпарат пен ЖИ берген мәліметті салыстырыңыздар. A)Ұқсастықтарын табыңыздар (кемінде 2)B)Айырмашылықтарын анықтаңыздар (кемінде1) C) Қорытынды жасаңыздар:
|
Оқушылар мәтінді оқып шығады, мәтінде берілген ең негізгі ойды тауып, тапсырма бойынша жұмыс жасайды.
Оқушылар жұптасып кестені толтырады және тапсырмаларды орындайды
Оқушылар топтасып берілген сұрақтарға жауаптар дайындайды.
Оқушылар:
|
Дискриптор: Ұжымдастырудың мақсатын көрсетеді; Зардаптарын анықтайды. Мәтіндегі негізгі ойды қысқаша қорытындылап айтады.
Дискриптор: Күштеп мал тартып алудың салдарын жазады Ұжымдастырудың жедел жүргізілуінің себептерін атайды; Ашаршылық салдарын жазады
Голощекиннің бағдарламасын талдап, жүзеге асу жолдарын сипаттайды. Мал санының өзгерісін салыстырып, талдау жасайды Ұжымдастыруға қарсы болған көтерілістерді зерттейді
Дискриптор
Ұжымдастырудың ауыл шаруашылығына әсерін талдайды
Ашаршылықтың себептерін анықтайды
Демографиялық өзгерістердің салдарын көрсетеді
ЖИ берген жауапты мұқият оқып Жауаптан 2 пайдалы мәліметті бөліп жазады Түсініксіз немесе күмәнді көрінген 1 тұсын белгілейді
Кітаптағы ақпарат пен ЖИ берген мәліметті салыстырады.
|
Оқулық
ChatGPT жасанды интелекті |
||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 мин. |
Сабақты бекіту Қазақстандағы ұжымдастыру сәйкестендіру тапсырмасы
“Тест” әдіс арқылы бағалау Оқушының бүгінгі сабақтан алған білімдерін қорытындылай келе, бірнеше тест сұрақтар қойып, тақырыпты меңгергендігін анықтаймын
Кері
байланыс: Үйге тапсырма: Қазақстандағы ұжымдастыру тақырыбына шағын эссе жазу
|
Тапсырманың шарттарына сәйкес жауаптарды анықтап, дұрыс шешімдер қабылдайды. Оқушылар сұрақтарға смартфон арқылы жеке жауап береді Бүгінгі сабақта түсінгені, түсінбегені туралы кері байланыс қалдырады. |
Дискриптор:
Дискриптор Жалпы балл-10 балл Әр сұрақ 1 балл
|
https://wordwall.net/ru/resource/84996656
Socrsative қосымшасы арқылы тест алынады жауаптары автоматты түрде тақтадан көреді
|
Қазақстандағы ұжымдастыру туралы тест (8 сұрақ, жауаптарымен)
1-сұрақ: Ұжымдастыру саясаты Қазақстанда қай жылдары
жүргізілді?
a) 1920–1925 жж.
b) 1928–1932 жж.
c) 1935–1940 жж.
d) 1941–1945 жж.
Дұрыс жауап: b) 1928–1932 жж.
2-сұрақ: Ұжымдастырудың негізгі мақсаты қандай болды?
a) Қазақстанда өнеркәсіп орындарын дамыту
b) Ауыл шаруашылығын социалистік негізде қайта құру
c) Білім беру жүйесін жақсарту
d) Мәдени революция жүргізу
Дұрыс жауап: b) Ауыл шаруашылығын социалистік негізде
қайта құру
3-сұрақ: Ұжымдастыру кезінде қандай саясат қолданылды?
a) Ауыл шаруашылығы техникаларын тегін тарату
b) Мал-мүлікті тәркілеу және кулактарды жою
c) Шетелдік инвестицияларды тарту
d) Жеке меншік шаруашылықтарды қолдау
Дұрыс
жауап: b)
Мал-мүлікті тәркілеу және кулактарды жою
4-сұрақ: Ұжымдастыру кезінде Қазақстанда қанша халық
ашаршылыққа ұшырады?
a) 1 миллион
b) 2 миллион
c) 3 миллион
d) 4 миллион
Дұрыс жауап: b) 2 миллион
5-сұрақ: Ұжымдастырудың Қазақстан халқына әсері қандай
болды?
a) Халық санының өсуі
b) Ашаршылық пен көші-қон
c) Экономиканың жақсаруы
d) Демократиялық реформалардың енгізілуі
Дұрыс
жауап: b)
Ашаршылық пен көші-қон
6-сұрақ: Ұжымдастыру нәтижесінде қанша мал басы
жойылды?
a) 50%
b) 70%
c) 80%
d) 90%
Дұрыс жауап: c) 80%
7-сұрақ: Ұжымдастыру саясатына қарсы болған
көтерілістердің бірі қалай аталады?
a) Батпаққара көтерілісі
b) Орынбор көтерілісі
c) Қарқаралы көтерілісі
d) Созақ көтерілісі
Дұрыс жауап: d) Созақ
көтерілісі
8-сұрақ: Ұжымдастырудың нәтижесінде Қазақстанның
экономикасы қандай күйге түсті?
a) Өркендеу кезеңіне өтті
b) Шаруашылықтың құлдырауы орын алды
c) Экспорт көлемі артты
d) Инфрақұрылым жақсарды
Дұрыс жауап: b) Шаруашылықтың құлдырауы орын
алды
шағым қалдыра аласыз















