Қазақстандағы ұжымдастыру саясаты және оның салдары

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Қазақстандағы ұжымдастыру саясаты және оның салдары

Материал туралы қысқаша түсінік
Мәтінмен жұмыс. Бесеудің хаты оқылады. Хаттың қысқаша мазмұны: БК(б)П Өлкелiк комитетiне, Голощекин жолдасқа! …«Бүгiнгi Қазақстан – бұл 163 миллион сомның товарлы өнiмiн беретiн, 40 миллион малы бар өлке», – деп жаздыңыз Сiз, Голощекин жолдас, 1930 жылы «Октябрь революциясының жеңiстерi» деген мақалаңызда («Қазақстанның 10 жылдығы» атты жинақ). …Бiрақ қазiр, Сiздiң мәлiмдемеңiзден кейiн 2 жыл өткен кезде Қазақстанда мал шаруашылығы саласында мал басының қисапсыз кемiп кеткенi әмбеге аян: 1930 жылғы мал басының 1/8 бөлiгi (40 миллионнан 5 миллион) ғана қалды. Тек байлар мен кулактардың ғана емес, тек жекеменшiктi орташалар мен кедейлердiң ғана емес, сонымен бiрге, негiзiнен алғанда, колхоздар мен колхозшылардың (iшiнара совхоздардың да) қоғамдастырылған және қоғамдастырылмаған малы да осындай зор шығынға, сұрапыл қырғынға ұшырады… Мүсірепов, Ғатаулин, Дәулетқалиев, Алтынбеков, Қуанышев.
Материалдың қысқаша нұсқасы



Ш. Ниязов атындағы жалпы білім беретін мектеп





АШЫҚ САБАҚ

ТАҚЫРЫБЫ: Қазақстандағы ұжымдастыру

саясаты және оның салдары

8 Ә сынып

Тарих пәні мұғалімі: Пахирдинов А







Түркістан 2024



Білім беру ұйымының атауы

Ш. Ниязов атындағы жалпы білім беретін мектебі

Пәні:

Қазақстан тарихы

Бөлім:

Қазақстан тоталитарлық жүйе кезеңінде

Педагогтің аты-жөні:

Пахирдинов А

Күні:

12.02.2024 ж

Сынып: 8 Ә

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Қазақстандағы ұжымдастыру


Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

8.4.1.2 күштеп ұжымдастыру саясатының ауыл шаруашылығына тигізген зардаптарын талдау;

8.1.1.1 демографиялық өзгерістердің себептері мен салдарын анықтау;

8.3.1.7 ХХ ғасырдың 20-30 жылдарындағы әміршіл-әкімшіл жүйе саясатының зардаптарын талдау

Сабақтың мақсаты

кеңестік ұжымдастыру саясатының ауыл шаруашылығына тигізген зардаптары мен демографиялық өзгерістерді талдайды

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ /уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдас

тыру

Өзін-өзі тексеру




Өткен білімді еске түсіру

10 мин


















































Жаңа білім


30 мин

Зейінді шоғырландыруға арналған жаттығуды орындау арқылы топтық ереже құрастыру.



Оқушылар 3 топқа бөлінеді. Топтық жұмыстар атқарады.

Оқушылар суреттердегі жануарларға қарап, олардың қасиеттеріне байланысты топтық ереже құрастырады

Топтық ереже

  1.Тәртіп сақтау.

2. Ұйымшылдықта жұмыс жасау.

3. Кітаппен ізденіп, нақты шешім қабылдау.

4. Көшбасшы болу.

5.Сабаққа белсенді қатысу.

6. Өзін өзі бағалау. көпшіліктің пікірін тыңдау.



ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады


ҚБ Мадақ

тау

Онлайн мектеп

Тапсырмалар






Миға шабуыл әдісі .

Ұжымдастыру кезінде Қазақстан 2 тақырып

жаңа тақырып онлайн мектеп платформасы арқылы бейнебаян көрсету.




Кестені толдыру

Жылдар

Оқыға

1930-1932 жылдар

-

-

Қазақстан астанасы Алматы қаласына көшірілді.

Термин

Мағынасы

Артель

-

-

Халықтың жекелеген топтарын нәсілдік, ұлттық діни белгілерге қарай жою

Көтерілістер

Сипаттама беру

Торғай –Батпаққара

-


Ұжымдастару жылдарында халқы Иран мен Ауғанстанға көшіп кетуге мәжбүр болған аудандар.


Мәтінмен жұмыс. Бесеудің хаты оқылады.

Хаттың қысқаша мазмұны:
БК(б)П Өлкелiк комитетiне, Голощекин жолдасқа!
…«Бүгiнгi Қазақстан – бұл 163 миллион сомның товарлы өнiмiн беретiн, 40 миллион малы бар өлке», – деп жаздыңыз Сiз, Голощекин жолдас, 1930 жылы «Октябрь революциясының жеңiстерi» деген мақалаңызда («Қазақстанның 10 жылдығы» атты жинақ). …Бiрақ қазiр, Сiздiң мәлiмдемеңiзден кейiн 2 жыл өткен кезде Қазақстанда мал шаруашылығы саласында мал басының қисапсыз кемiп кеткенi әмбеге аян: 1930 жылғы мал басының 1/8 бөлiгi (40 миллионнан 5 миллион) ғана қалды. Тек байлар мен кулактардың ғана емес, тек жекеменшiктi орташалар мен кедейлердiң ғана емес, сонымен бiрге, негiзiнен алғанда, колхоздар мен колхозшылардың (iшiнара совхоздардың да) қоғамдастырылған және қоғамдастырылмаған малы да осындай зор шығынға, сұрапыл қырғынға ұшырады…
Мүсірепов, Ғатаулин, Дәулетқалиев, Алтынбеков, Қуанышев.



Мәтіннен негізгі идеяны анықтайды






Жаңа сөздіктермен жұмыс




Ұжымдастыру саясатының кемшіліктерін талдайды. Оқушылар әртүрлі деректерді салыстыру, талдау нәтижесі бойынша ұжымдастыру кезеңінің сипаты, ұжымдастыру саясатының келеңсіз жақтары туралы идеялар тізбегін жасайды

Демографиялық өзгерістерді статистикалық мәліметтерді талдау арқылы анықтайды. Бұл жұмыстың нәтижесі диаграмма арқылы көрсетілуі тиіс. Оқушылар өздері құрған диаграммаларын қорғап, басқа оқушылардың сұрақтарына жауап береді.





Зерттеу және талдау

Зерттеу жұмысын ұйымдастыру үшін естеліктер, мақалалар, статистикалық мәліметтері бар «құжаттар пакеті» беріледі.

1.Ұжымдастыру қалай жүргізілді? Ұжымдастыру саясатының мәні, кезеңдері, жүргізілу барысын сипаттайды.

2.Неліктен ұжымдастыру саясаты «Ұлы нәубетке» айналды?

3.Нәубет жылдарының демографияға қаншалықты әсері болды?

4 Ұжы.мдастыру саясатының нәтижесі

Ұжымдастыру саясатының зардаптарын (ауыл шаруашылығына тигізген зардаптары мен демографиялық өзгерістер) талдай отырып, шаруалардың саясатқа қарсы көтерілістерін талдайды.


ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады








«Ең үздік жауап»








Оқушылар тақтада ұсынылған дұрыс жауап арқылы өзін-өзі бағалайды












ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады



алау



Зауал. Ашаршылық туралы деректі фильм.

http://www.astana-akshamy.kz/?p=661

Ашаршылықдеректіфильмі (Famine of 1920-1930s)Ашаршылық туралы бейнематериал

https://yandex.kz/search/?text

Әбжанов Х.М. ХХ ғасырдың 30-жж. басындағы Қазақстандағы ашаршылық: қылмыс пен жаза.

http://baq.kz/news/31669 Бесеудің хатынан үзінді

Қозыбаев М. Ақтаңдақтар ақиқаты. Қазақ университеті, 1992.

Қойгелдиев М.Қ,, Омарбеков Т. Тарих тағылымы не дейді?. Ана тілі,


Бекіту

5 мин




«Үнсіз хат». «Зиялыларға «халық жауы» деген айып тағылды» тақырыпқа кезекпе-кезек бір сөзден қосып толық сөйлем немесе әңгіме жазады.

Рефлексияны толдырады.

«Ең үздік жауап»

Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды

Ақпараттық карточка




А4, конспект





































Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
28.12.2025
0
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі