Бөлім: |
8.4 В Қазақстан Ұлы Отан соғысы жылдарында |
|
Педагогтің аты-жөні |
Абиева С. |
|
Күні: |
17.04.2026ж |
|
Сынып:8 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы |
Қазақстандықтардың Ұлы Отан соғысы шайқастарына қатысуы Зерттеу сұрағы:Қандай қазақстандық Ұлы Отан соғыс батырлары халық есінде сақталды? |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
8.3.2.2 – Бауыржан Момышұлының батырлық, тұлғалық қасиетін айқындау |
|
Сабақтың мақсаты |
Қазақстандықтардың екінші дүниежүзілік соғысының жеңісіне қосқан үлесін баға беру,Бауыржан Момышұлының батырлық, тұлғалық қасиетін айқындау, |
|
Құндылыққа баулу
|
Құндылық: жасампаздық және жаңашылдық Құзыреттілік: шығармашылық ақпаратты талдау және бағалау;жаңа идеяларды ұсыну; заманауи цифрлық құралдар мен технологияларды меңгеру; жаңа мүмкіндіктер іздеу және идеяларды іске асыру барысында ресурстарды тиімді пайдалану. Құндылық: тәуелсіздік және отаншылдық Құзыреттілік: ұлттық мүддені дамыту халықпен/ мемлекетпен бірлікті және өз мемлекетінің дамуы үшін жеке жауапкершілікті түсіну;ұлттық және мәдени бірегейлікті түсіну; Отанын
қорғауға дайын болу, халық пен
мемлекеттің егемендігі мен қадір-қасиетін
дәлелді түрде қорғай білу. |
|
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||
Сабақтың басы 3 минут
Өткен білімді еске түсіру. 4 минут
|
Ұйымдастыру
кезеңі: оқушылармен сәлемдесу, сабаққа
назар аударту.
“Сиқырлы сөздер қорабы” әдісі арқылы жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру. Үй тапсырмасын тексеру. “Садақ ату” әдісі.
“Ой қозғау”әдісі. Сонымен , балалар, оның фамилиясының өзі ұлттық құндылықтың айқын көрінісі болып табылатын, тегі қазақтың дәстүрлі әке атымен атау үлгісін сақтағанын білдіреді. Ол арқылы өз ұлтына, тіліне деген құрмет белгісі болып саналған, фамилиясы ұлттық рухтың, тәуелсіз ойдың символына айналған халқымыздың батыр ұлы кім екен?“ -Өте жақсы, ендеше |
Мұғаліммен амандасады.
Топқа бөлінеді.
“Сәттілік”, “Ұшқыр ой”, ”Белсенділік” , “Әділдік” , “Сабырлылық” , “Мұқияттылық” , “Тәртіптілік”, “Алғырлық”, “Зеректік”, “Мықтылық”сөздерін тілеу арқылы жақсы көңіл күймен сабаққа наазар аударады.
Оқушылар қойылған сұрақтарға жауап беру арқылы өз жауаптарын ұсынады
Оқушылар өз болжамдарын ұсынады |
Оқушыларға қошемет айту Мадақтау
Мадақтау арқылы “Жарайсың!” “Тамаша!” “Өте жақсы!”
Жауап берген оқущылар “Жұлдызша” арқылы бағаланады |
Оқулық 8-сынып Қазақстан тарихы
https://vt.tiktok.com/ZSHsHVbKu/
Интербелсенді тақта
Қазақстан тарихы, оқулық 8-сынып Интербелсенді тақта |
||||||||||||||
Сабақтың ортасы
5 минут
Прақтикалық тапсырма
10 минут
5 минут
3 минут
4 минут
3 минут |
Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы: Қазақстандықтардың Ұлы Отан соғысы шайқастарына қатысуы Зерттеу сұрағы:Қандай қазақстандық Ұлы Отан соғыс батырлары халық есінде сақталды? Сабақ мақсаты: Бауыржан Момышұлының батырлық, тұлғалық қасиетін айқындайды Жасанды интеллектпен жасалған тұлға өзін таныстырады.
Б.Момышұлы туралы бейнерорлик-мультфилм көрсетіледі. Оқулық мәтінімен танысу.
арқылы бейнежазбаны көру. -Жақсы балалар, енді тапсырмалар орындайық.
“Кинолента” әдісі арқылы Б.Момышұлының өмірі, дүниетанымы туралы баяндау.
3 Ерлік тобы: “Storytelling” әдісі.
Сергіту сәті. “Көңіл күй қозғалысы”
2-тапсырма
. Жұптық жұмыс. “Кейіпкермен сұхбат”
әдісі.
-Жақсы , балалар, ары қарай тапсырмаларымызды жалғастырайық.
3-тапсырма. Жеке жұмыс. “Таңдау тақтасы” әдісі. Educaplayплатформасында орындау. Сәйкестендіру арқылы оқушыға тапсырма таратылады.
Сабақты пысықтау. “Түртіп алу” әдісі.
Оқулықпен
жұмыс. 152 бет.
Сабақты бекіту. “Асық ату” әдісі.
|
Оқушылар сабақтың тақырыбымен, мақсатымен танысады
Жасанды интеллекті тыңдайды.
Бейнероликті тамашалайды.
Оқушылар алған ақпараттарына сүйене отырып топтық тапсырманы орындайды. Әр топ Б.Момышұлының өмірі, дүниетанымы туралы, нақыл сөздеріне жайлы, шығармалары туралы, тұлғалық қасиеттері жайлы ақпараттар жазып,ерлігіне талдаулар жасап, дәлелдер келтіріп өз жұмыстарын әр топтың алдында қорғайды. постер қорғайды
.
Бейнеролик арқылы жаттығуды қайталайды.
”Аңыз-адам” комикс кітапшасы арқылы әр жұптағы оқушылар сұрақ бойынша тапсырмаға жауап жазады.
Оқушы тапсырмаларды сәйкестендіріп орындайды.
Дескриптор:
барлық сәйкестендіруді дұрыс
орындайды-5балл 1-2 ұраққа дұрыс жауап береді 1-балл
Оқушылар оқулықты пайдаалана отырып құжаттармен жұмыс жасау арқылы сабақты пысықтайды
Асықты ату арқылы берілген сұрақтарға жауап беереді. |
«Екі тілек,бір ұсыныс»
«Екі тілек,бір ұсыныс»
“Жарайсың!” “Тамаша!” “Өте жақсы!”
Дескриптор
арқылы
Дескриптор:
“Үздік жауап ”
мадақтау “Тамаша!” “Өте жақсы!”
|
Қазақстан тарихы, оқулық 8-сынып Интерактивті тақта .Ұшқан ұя - Бауыржан Момышулы Москва үшін шайқас - Бауыржан Момышулы
flip.kz
https://bulandy-lib.kz/657-bauyrzhan-momysh1201lyny1187-1179anatty-s1257zder.html https://massaget.kz/bauyirjan_momyishulyi/bauyirjan-momyishulyinyin-tl-turalyi-nakyil-sozder--31992/
”Аңыз-адам” комикс кітапшасы
Сәйкестендіру кестесі
Интербелсенді тақта
Қазақстан
тарихы, оқулық 8-сынып
|
||||||||||||||
Соңы 5 минут |
Барлығы
түсінікті
Сұрағым
бар
Түсінбедім
|
Оқушылар http://www.office.com/launch/powerpoint платформасында жасалған жасанды интеллект арқылы кері байланыс қалыптастырады. |
сабақтағы өз әрекетіне кері байланыс жасау; |
Интерактивті тақа ЖИ
|
||||||||||||||
Үй тапсырмасы 1 минут |
«Бауыржан Момышұлы-жауынгер жазушы»шығармашылығы туралы мәтіметтер оқу |
|
|
|
Wordwall.net/ru/resource
“Таңдау тақтасы” әдісі Сәйкестендіру
оқиғалар |
|
жылдар |
Мәскеу үшін шайқас |
|
1936 |
Әскери қызметі басталды |
|
316 |
Б. Момышұлы басқарған дивизия |
|
1910 |
Кеңес Одағының батыры атағын алды |
|
1995 |
Халық қаһарманы атағын алды |
|
1990
|
Б.Момышұлының туған жылы |
|
1941 |
“Таңдау тақтасы” әдісі Сәйкестендіру
оқиғалар |
|
жылдар |
Мәскеу үшін шайқас болды |
|
1936 |
Әскери қызметі басталды |
|
316 |
Б. Момышұлы басқарған дивизия |
|
1910 |
Кеңес Одағының батыры атағын алды |
|
1995 |
Халық қаһарманы атағын алды |
|
1990
|
Б.Момышұлының туған жылы |
|
1941 |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қазақстандықтар Ұлы Отан соғысы жылдарында. Б.Момышұлы . 8-с.
Бөлім: |
8.4 В Қазақстан Ұлы Отан соғысы жылдарында |
|
Педагогтің аты-жөні |
Абиева С. |
|
Күні: |
17.04.2026ж |
|
Сынып:8 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы |
Қазақстандықтардың Ұлы Отан соғысы шайқастарына қатысуы Зерттеу сұрағы:Қандай қазақстандық Ұлы Отан соғыс батырлары халық есінде сақталды? |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
8.3.2.2 – Бауыржан Момышұлының батырлық, тұлғалық қасиетін айқындау |
|
Сабақтың мақсаты |
Қазақстандықтардың екінші дүниежүзілік соғысының жеңісіне қосқан үлесін баға беру,Бауыржан Момышұлының батырлық, тұлғалық қасиетін айқындау, |
|
Құндылыққа баулу
|
Құндылық: жасампаздық және жаңашылдық Құзыреттілік: шығармашылық ақпаратты талдау және бағалау;жаңа идеяларды ұсыну; заманауи цифрлық құралдар мен технологияларды меңгеру; жаңа мүмкіндіктер іздеу және идеяларды іске асыру барысында ресурстарды тиімді пайдалану. Құндылық: тәуелсіздік және отаншылдық Құзыреттілік: ұлттық мүддені дамыту халықпен/ мемлекетпен бірлікті және өз мемлекетінің дамуы үшін жеке жауапкершілікті түсіну;ұлттық және мәдени бірегейлікті түсіну; Отанын
қорғауға дайын болу, халық пен
мемлекеттің егемендігі мен қадір-қасиетін
дәлелді түрде қорғай білу. |
|
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||
Сабақтың басы 3 минут
Өткен білімді еске түсіру. 4 минут
|
Ұйымдастыру
кезеңі: оқушылармен сәлемдесу, сабаққа
назар аударту.
“Сиқырлы сөздер қорабы” әдісі арқылы жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру. Үй тапсырмасын тексеру. “Садақ ату” әдісі.
“Ой қозғау”әдісі. Сонымен , балалар, оның фамилиясының өзі ұлттық құндылықтың айқын көрінісі болып табылатын, тегі қазақтың дәстүрлі әке атымен атау үлгісін сақтағанын білдіреді. Ол арқылы өз ұлтына, тіліне деген құрмет белгісі болып саналған, фамилиясы ұлттық рухтың, тәуелсіз ойдың символына айналған халқымыздың батыр ұлы кім екен?“ -Өте жақсы, ендеше |
Мұғаліммен амандасады.
Топқа бөлінеді.
“Сәттілік”, “Ұшқыр ой”, ”Белсенділік” , “Әділдік” , “Сабырлылық” , “Мұқияттылық” , “Тәртіптілік”, “Алғырлық”, “Зеректік”, “Мықтылық”сөздерін тілеу арқылы жақсы көңіл күймен сабаққа наазар аударады.
Оқушылар қойылған сұрақтарға жауап беру арқылы өз жауаптарын ұсынады
Оқушылар өз болжамдарын ұсынады |
Оқушыларға қошемет айту Мадақтау
Мадақтау арқылы “Жарайсың!” “Тамаша!” “Өте жақсы!”
Жауап берген оқущылар “Жұлдызша” арқылы бағаланады |
Оқулық 8-сынып Қазақстан тарихы
https://vt.tiktok.com/ZSHsHVbKu/
Интербелсенді тақта
Қазақстан тарихы, оқулық 8-сынып Интербелсенді тақта |
||||||||||||||
Сабақтың ортасы
5 минут
Прақтикалық тапсырма
10 минут
5 минут
3 минут
4 минут
3 минут |
Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы: Қазақстандықтардың Ұлы Отан соғысы шайқастарына қатысуы Зерттеу сұрағы:Қандай қазақстандық Ұлы Отан соғыс батырлары халық есінде сақталды? Сабақ мақсаты: Бауыржан Момышұлының батырлық, тұлғалық қасиетін айқындайды Жасанды интеллектпен жасалған тұлға өзін таныстырады.
Б.Момышұлы туралы бейнерорлик-мультфилм көрсетіледі. Оқулық мәтінімен танысу.
арқылы бейнежазбаны көру. -Жақсы балалар, енді тапсырмалар орындайық.
“Кинолента” әдісі арқылы Б.Момышұлының өмірі, дүниетанымы туралы баяндау.
3 Ерлік тобы: “Storytelling” әдісі.
Сергіту сәті. “Көңіл күй қозғалысы”
2-тапсырма
. Жұптық жұмыс. “Кейіпкермен сұхбат”
әдісі.
-Жақсы , балалар, ары қарай тапсырмаларымызды жалғастырайық.
3-тапсырма. Жеке жұмыс. “Таңдау тақтасы” әдісі. Educaplayплатформасында орындау. Сәйкестендіру арқылы оқушыға тапсырма таратылады.
Сабақты пысықтау. “Түртіп алу” әдісі.
Оқулықпен
жұмыс. 152 бет.
Сабақты бекіту. “Асық ату” әдісі.
|
Оқушылар сабақтың тақырыбымен, мақсатымен танысады
Жасанды интеллекті тыңдайды.
Бейнероликті тамашалайды.
Оқушылар алған ақпараттарына сүйене отырып топтық тапсырманы орындайды. Әр топ Б.Момышұлының өмірі, дүниетанымы туралы, нақыл сөздеріне жайлы, шығармалары туралы, тұлғалық қасиеттері жайлы ақпараттар жазып,ерлігіне талдаулар жасап, дәлелдер келтіріп өз жұмыстарын әр топтың алдында қорғайды. постер қорғайды
.
Бейнеролик арқылы жаттығуды қайталайды.
”Аңыз-адам” комикс кітапшасы арқылы әр жұптағы оқушылар сұрақ бойынша тапсырмаға жауап жазады.
Оқушы тапсырмаларды сәйкестендіріп орындайды.
Дескриптор:
барлық сәйкестендіруді дұрыс
орындайды-5балл 1-2 ұраққа дұрыс жауап береді 1-балл
Оқушылар оқулықты пайдаалана отырып құжаттармен жұмыс жасау арқылы сабақты пысықтайды
Асықты ату арқылы берілген сұрақтарға жауап беереді. |
«Екі тілек,бір ұсыныс»
«Екі тілек,бір ұсыныс»
“Жарайсың!” “Тамаша!” “Өте жақсы!”
Дескриптор
арқылы
Дескриптор:
“Үздік жауап ”
мадақтау “Тамаша!” “Өте жақсы!”
|
Қазақстан тарихы, оқулық 8-сынып Интерактивті тақта .Ұшқан ұя - Бауыржан Момышулы Москва үшін шайқас - Бауыржан Момышулы
flip.kz
https://bulandy-lib.kz/657-bauyrzhan-momysh1201lyny1187-1179anatty-s1257zder.html https://massaget.kz/bauyirjan_momyishulyi/bauyirjan-momyishulyinyin-tl-turalyi-nakyil-sozder--31992/
”Аңыз-адам” комикс кітапшасы
Сәйкестендіру кестесі
Интербелсенді тақта
Қазақстан
тарихы, оқулық 8-сынып
|
||||||||||||||
Соңы 5 минут |
Барлығы
түсінікті
Сұрағым
бар
Түсінбедім
|
Оқушылар http://www.office.com/launch/powerpoint платформасында жасалған жасанды интеллект арқылы кері байланыс қалыптастырады. |
сабақтағы өз әрекетіне кері байланыс жасау; |
Интерактивті тақа ЖИ
|
||||||||||||||
Үй тапсырмасы 1 минут |
«Бауыржан Момышұлы-жауынгер жазушы»шығармашылығы туралы мәтіметтер оқу |
|
|
|
Wordwall.net/ru/resource
“Таңдау тақтасы” әдісі Сәйкестендіру
оқиғалар |
|
жылдар |
Мәскеу үшін шайқас |
|
1936 |
Әскери қызметі басталды |
|
316 |
Б. Момышұлы басқарған дивизия |
|
1910 |
Кеңес Одағының батыры атағын алды |
|
1995 |
Халық қаһарманы атағын алды |
|
1990
|
Б.Момышұлының туған жылы |
|
1941 |
“Таңдау тақтасы” әдісі Сәйкестендіру
оқиғалар |
|
жылдар |
Мәскеу үшін шайқас болды |
|
1936 |
Әскери қызметі басталды |
|
316 |
Б. Момышұлы басқарған дивизия |
|
1910 |
Кеңес Одағының батыры атағын алды |
|
1995 |
Халық қаһарманы атағын алды |
|
1990
|
Б.Момышұлының туған жылы |
|
1941 |
шағым қалдыра аласыз


