Мақсаты
|
Қазақстанның Ұлы Отан соғысы
жылдарындағы жағдайы, жеңіске қосқан қазақстандықтардың үлесі жайлы
және ұлы жеңістің тарихи маңызы туралы білім алуға
көмектесу.
|
Тәрбие
бағыты
|
Азаматтық – патриоттық
тәрбие
|
Оқыту
нәтижесі
Табыс
критерийлері
|
Қазақстандағы Ұлы Отан соғысы
жылдарындағы жағдайды саралап талқылады, жеңіске қосқан
қазақстандықтардың үлесі жайлы және Ұлы Жеңістің тарихи маңызын
оқып үйренді.
-
Негізгі мәселені
түсінеді
-
Тарихи дерек көздерімен жұмыс
істеуді үйренеді.
-
Алған білімдерін күнделікті
өмірде қолдана біледі.
|
Қолданылатын әдіс
тәсілдер
|
Идеялар пирамидасы, СТО Миға
шабуыл, АКТ, Топтық жұмыс, бес минуттық
эссе.
|
Сілтемелер
|
-
Балалар энциклопедиясы 6
том,
-
Тарихи тұлғалар. Танымдық - көпшілік басылым.
Мектеп жасындағы оқушылар мен көпшілікке
арналған
-
«Қазақстан»: Ұлттық
энцклопедия 1998 жыл ІІ
том
-
Сыныптан тыс
жұмыстар.
-
Тәрбие
сағаты.
-
www.ustaz.kz
-
kk.wikipedia.org
-
www.youtube.com видео
материалдары
-
дидактикалық материалдар,
карта
|
Көрнекілігі және құрал
жабдықтары
|
Интерактивті тақта, сабаққа
қажет материалдар (кеспеқағаз, маркерлер
т.б)
|
Сабақ
барысы
|
Кезеңдері
|
Уақыты
|
Мұғалімнің іс
әрекеті
|
Оқушының іс
әрекеті
|
Бағалау
|
Ұйымдастыру
|
2
минут
|
Оқушылар назарын
сабақ барысына аудару.
Сергіту сәті.
«Санамақ»
«Түстерді таңдау »
топқа бөлу.
|
Сергіту сәтіне
белсене қатысу
Мақалды
табу
Топтарға
бөліну.
Сабақ барысына
назарларын аудару
|
Қолдау және
мадақтау
|
Қызығушылықты
ояту
|
5
минут
|
«Идеялар
пирамидасы»
Негізгі түрткі идея:
«Соғыс»
Қиындыларды
құрастыру арқылы пирамида
құрастыру.
|
Топ ішінде берілген
тапсырманы талқылау
Алынған мәліметтерді
өндеу.
Идеялар пирамидасын
тұрғызу.
|
Формативті бағалау, мадақтау,
жұлдызша тарату.
|
Жаңа
тақырып
|
3
минут
|
Миға шабуыл. Жалпы
тақырыпты шолу мақсатында қар лақтыру әдіс арқылы сұрақтар қойылды.
Мысалы:
-
Соғыс дегеніміз
не?
-
Тарихтан қандай
соғыстарды білесіңдер?
-
Ұлы Отан соғысы
жайлы не білесің?
-
Ұлы Отан соғысына
қатысқан қандай батырларды
білесің?
-
Өзіміздің өңірде
қандай батыр аталарың мен апаларың
бар?
Видео ролик «Ю.Левитан 22 июня
1941» www.youtube.com/watch?v=DHOiHl9T4dI
|
Белсенді түрде сабақ
барысына ат салыса отырып берілген сұрақтарға нақты әрі жылдам
жауап беру.
|
Білім біліктерін
бағалау
|
|
8
минут
|
Видео ролик
«Қазақстандықтар Ұлы Отан соғысында» көрсету.
www.youtube.com/watch?v=Ay2F3DKBzkw
Талқылау
|
Видеоны көріп отырып
жұмыс дәптеріне көрсетілім бойынша жазбалар
жазу.
Басқа топтармен
салыстыру.
|
Смайлик арқылы
белсенділерді анықтау.
|
|
15
минут
|
Топтық жұмыс. Әр топқа
тақырыптар беріліп постер салу
ұсынылады.
Топтар берілген тапсырмаларды
орындай отырып өзара талқылайды
қорытындылайды.
1 топ: «Әлия
Молдағұлова»
2 топ: «Мәншұк
Мәметова»
3 топ: «Бауыржан
Момышұлы»
4 топ: «Талғат
Бигелдинов»
|
Берілген тапсырманы
топ ішінде талқылай отырып постер
құрастыру
Дәлелдер мен
дәйектер үлгісін келтіру
Постерді топтар
алдында қорғау
RAFT әдісі бойынша образға
кіру және тұлға жайлы
әңгімелеу.
Жасалынған
жұмыстарды бағалау.
|
Өзара
бағалау
Формативтік
бағалау
|
Ойды
қорытындылау
|
10
минут
|
«Бес минуттық
эссе»
Эссе жазу ережесі
таныстырылып, негізгі түсінікте
сараланады.
Эссенің кем дегенде
10 сөйлемнен тұруы .
Нақыт тарихи үдеріске баға
беріліп қорытынды пайымдау жасауы туралы
түсіндіріу.
|
Қорытынды
пайымдауларын жазу
|
Өзара талдау
салыстыру арқылы бағалау.
Смайлик
үлестіру.
|
Қорытынды
|
1
минут
|
Сабақтан алған нақты
білім біліктерін жинақтау мақсатында кері байланыс
орнату.
Бақыт
ағашы
«Екі жұлдыз бір
тілек»
|
Сабақатан алған
әсерлерін айту. Тілектерін
білдіру.
|
Өзара бағалау, топ басшысының
бағлауы, формативті бағалау.
|
Үйге
тапсырма
|
1
минут
|
«Ұлы жеңіске қосылған үлес»
шығарма
|
Рефлексия
|