|
Білім беру ұйымының атауы |
«Малонарым орта мектебі» КММ |
|||||
|
Пәні: |
Қазақстан тарихы |
|||||
|
Бөлім: |
Қазақстанда кеңестік биліктің орнығуы |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Нуркасова А.А |
|||||
|
Күні: |
13.12.2022ж |
|||||
|
Сынып: 8 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қырғыз (Қазақ) АКСР-нің аумағы Зерттеу сұрағы: Қазақ Автономиялық Кеңестік Республикасы құрылуының тарихи маңызы неде? |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
8.3.1.6 Қазақстанда құрылған ұлттық автономиялардың маңыздылығына баға беру; 8.1.2.1 қазақ зиялыларының қоғамдағы рөлі мен қызметін талдау. |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Қазақ АКСР аумағының қалыптасуын анықтау. Орта Азия республикаларының ұлттық мемлекеттік шегараларын межелеу. Жетісу және Сырдария облыстарының ҚАКСР құрамына кіруін анықтайды |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру |
Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен сәлемдесу, Жағымды ахуал ұйымдастыру, оқушылар шаттық шеңберге жиналып бүгінгі сабағымыз жақсы өтуіне арнап жақсы тілектер айтылады. Топқа және жұпқа бөлу. Фонарик әдісімен. Үй тапсырмасын сұрау:Kahoot әдісі арқылы үй тапсырмасын пысықтау. |
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу |
Мадақтау
|
Тақырыптық суреттер |
||
|
Жаңа білім
|
Жаңа сабақ: Жаңа сабақты бастамас бұрын, Стоп кадр әдісі арқылы тақырыпқа шығу. Жаңа сабақ бойынша интерактивті тақтада видеоролик көрсетемін. Мәтінмен жұмыс І Тапсырма: І топ 1920 жылғы Қырғыз Қазақ АКСР нің аумағының қалыптасуы.93-94 бет ІІ топ Жетісу және сырдария обылыстарының ҚАКСР құрамына енуі.95-97 бет
ІІ тапсырма. Картамен жұмыс. Оқушылардың алдына кескін карта беріледі, кескін картаға облыстармен қалаларды белгілейді І топ Қазақ АКСР құрамына енген 4 обылысты картаға белгілейді. II топ Жетісу және Сырдария облысына енген уездерді картаға белгілейді.
3 тапсырма. Тақырып бойынша білімдерін тексеру мақсатында топтарға сұрақтар беріліп, жұмыстарын өзара бағалайды.
1920 жылы 2 қыркүйекте қай қала ҚАКСР астанасы болып жарияланды? Орынбор Нешенші жылы тамызда Қазақ автономиясының аумағы белгіленді? 1920ж 26тамызда Жетісу облысына қандай уездер кірді? Алматы, Жаркент, Лепсі, Талдықорған. Сырдария облысына қандай уездер кірді? Қазалы, Ақмешіт, Түркістан, Шымкент ҚАКСР құрамында Қандай автономиялық облыс құрылды? Қарақалпақ 1937 жылы наурыз айында Алматыда қандай сьезд өтті? Қазақстан кеңестерінің Төтенше Сьезі.
|
Мәтінмен жұмыс
Мәтіннен негізгі идеяны анықтап, постер қорғайды.
Дескриптор 1.Қазақ АКСР аумағын анықтай алады.
2.Қазақ АКСР-нің территориясын анықтап картадан көрсете алады.
Дескриптор Қазақ АКСР-нің құрылғанын біледі. Қазақ АКСР-нің құрамына біріккен аймақтарын біледі. Қазақ АКСР-нің астаналарын біледі.
|
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп оқушыларды медальдармен бағалау әр дұрыс жауапқа 1 медаль беріліп отырылады.
|
Интерактивті тақта
видеоролик
Оқулық
Маркерлер,
Плакаттар
Сурет
Карта
Сурет
Интерактивті тақта |
||
|
Бекіту
|
Сабақты қорытындылау Фри әдісі. Қазақ Автономиялық Кеңестік Республикасы құрылуының тарихи маңызы неде? Межелеу дегеніміз не? Сырдария облысына қандай уездер кірді? Нешенші жылы Түркістанды ұлттық межелеу аяқталды? Қазақ КСР Конституциясы нешенші жылы қай жерде құрылды?
Үйге тапсырма Қырғыз (Қазақ) АКСР-нің аумағы туралы қосымша мәлімет пайдалана отырып реферат жазып келу. Қолмен 5 бет. |
|
Ақпараттық карточка
|
|||
|
Кері байланыс |
Торт әдісін пайдаланып кері байланысқа шығамыз.
|
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады |
Оқушылар бағалай
критерийлерімен өз деңгейлерін
бағалайды |
|
||
|
Рефлексия |
Бүгінгі сабағымызды Бәйтерек пен аяқтағым келеді. Себебі Бәйтерек елордамыздың символы, Биік тамыры терең орналасқан ағаш болып табылады..Тәуелсіздікке жету үшін талай уақыт кеткенін біз жақсы білеміз, осы тамыры терең бәйтерек ағашы сиякты тамырымыз тереңге жайылған қазақ халқы болып тарихымыз тереңге жайылсын дегім келеді. Оқушылар бүгінгі сабақ бойынша өз ойларын жапырақтарға жазып бәйтерекке жабыстырады. |
Оқушылар өздерінің ойларын анық жазып ұстазға тілектерін білдіреді. |
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қазақстанға Кеңестік биліктің орнығуы.
Қазақстанға Кеңестік биліктің орнығуы.
|
Білім беру ұйымының атауы |
«Малонарым орта мектебі» КММ |
|||||
|
Пәні: |
Қазақстан тарихы |
|||||
|
Бөлім: |
Қазақстанда кеңестік биліктің орнығуы |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Нуркасова А.А |
|||||
|
Күні: |
13.12.2022ж |
|||||
|
Сынып: 8 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қырғыз (Қазақ) АКСР-нің аумағы Зерттеу сұрағы: Қазақ Автономиялық Кеңестік Республикасы құрылуының тарихи маңызы неде? |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
8.3.1.6 Қазақстанда құрылған ұлттық автономиялардың маңыздылығына баға беру; 8.1.2.1 қазақ зиялыларының қоғамдағы рөлі мен қызметін талдау. |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Қазақ АКСР аумағының қалыптасуын анықтау. Орта Азия республикаларының ұлттық мемлекеттік шегараларын межелеу. Жетісу және Сырдария облыстарының ҚАКСР құрамына кіруін анықтайды |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру |
Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен сәлемдесу, Жағымды ахуал ұйымдастыру, оқушылар шаттық шеңберге жиналып бүгінгі сабағымыз жақсы өтуіне арнап жақсы тілектер айтылады. Топқа және жұпқа бөлу. Фонарик әдісімен. Үй тапсырмасын сұрау:Kahoot әдісі арқылы үй тапсырмасын пысықтау. |
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу |
Мадақтау
|
Тақырыптық суреттер |
||
|
Жаңа білім
|
Жаңа сабақ: Жаңа сабақты бастамас бұрын, Стоп кадр әдісі арқылы тақырыпқа шығу. Жаңа сабақ бойынша интерактивті тақтада видеоролик көрсетемін. Мәтінмен жұмыс І Тапсырма: І топ 1920 жылғы Қырғыз Қазақ АКСР нің аумағының қалыптасуы.93-94 бет ІІ топ Жетісу және сырдария обылыстарының ҚАКСР құрамына енуі.95-97 бет
ІІ тапсырма. Картамен жұмыс. Оқушылардың алдына кескін карта беріледі, кескін картаға облыстармен қалаларды белгілейді І топ Қазақ АКСР құрамына енген 4 обылысты картаға белгілейді. II топ Жетісу және Сырдария облысына енген уездерді картаға белгілейді.
3 тапсырма. Тақырып бойынша білімдерін тексеру мақсатында топтарға сұрақтар беріліп, жұмыстарын өзара бағалайды.
1920 жылы 2 қыркүйекте қай қала ҚАКСР астанасы болып жарияланды? Орынбор Нешенші жылы тамызда Қазақ автономиясының аумағы белгіленді? 1920ж 26тамызда Жетісу облысына қандай уездер кірді? Алматы, Жаркент, Лепсі, Талдықорған. Сырдария облысына қандай уездер кірді? Қазалы, Ақмешіт, Түркістан, Шымкент ҚАКСР құрамында Қандай автономиялық облыс құрылды? Қарақалпақ 1937 жылы наурыз айында Алматыда қандай сьезд өтті? Қазақстан кеңестерінің Төтенше Сьезі.
|
Мәтінмен жұмыс
Мәтіннен негізгі идеяны анықтап, постер қорғайды.
Дескриптор 1.Қазақ АКСР аумағын анықтай алады.
2.Қазақ АКСР-нің территориясын анықтап картадан көрсете алады.
Дескриптор Қазақ АКСР-нің құрылғанын біледі. Қазақ АКСР-нің құрамына біріккен аймақтарын біледі. Қазақ АКСР-нің астаналарын біледі.
|
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп оқушыларды медальдармен бағалау әр дұрыс жауапқа 1 медаль беріліп отырылады.
|
Интерактивті тақта
видеоролик
Оқулық
Маркерлер,
Плакаттар
Сурет
Карта
Сурет
Интерактивті тақта |
||
|
Бекіту
|
Сабақты қорытындылау Фри әдісі. Қазақ Автономиялық Кеңестік Республикасы құрылуының тарихи маңызы неде? Межелеу дегеніміз не? Сырдария облысына қандай уездер кірді? Нешенші жылы Түркістанды ұлттық межелеу аяқталды? Қазақ КСР Конституциясы нешенші жылы қай жерде құрылды?
Үйге тапсырма Қырғыз (Қазақ) АКСР-нің аумағы туралы қосымша мәлімет пайдалана отырып реферат жазып келу. Қолмен 5 бет. |
|
Ақпараттық карточка
|
|||
|
Кері байланыс |
Торт әдісін пайдаланып кері байланысқа шығамыз.
|
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады |
Оқушылар бағалай
критерийлерімен өз деңгейлерін
бағалайды |
|
||
|
Рефлексия |
Бүгінгі сабағымызды Бәйтерек пен аяқтағым келеді. Себебі Бәйтерек елордамыздың символы, Биік тамыры терең орналасқан ағаш болып табылады..Тәуелсіздікке жету үшін талай уақыт кеткенін біз жақсы білеміз, осы тамыры терең бәйтерек ағашы сиякты тамырымыз тереңге жайылған қазақ халқы болып тарихымыз тереңге жайылсын дегім келеді. Оқушылар бүгінгі сабақ бойынша өз ойларын жапырақтарға жазып бәйтерекке жабыстырады. |
Оқушылар өздерінің ойларын анық жазып ұстазға тілектерін білдіреді. |
|
|
шағым қалдыра аласыз


















