Тексерілді:
Қысқа мерзімді жоспар-14
|
Бөлім: |
8.4 В Қазақстан Ұлы Отан соғысы жылдарында |
|
|
Педагогтің аты-жөні |
Баяманова Ж. |
|
|
Күні: |
22.05.25 |
|
|
Сынып:8 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Қазақстанға КСРО халықтарының депортациясы Зерттеу сұрағы:Қазақстан қалайша депортацияланған халықтардың өлкесіне айналды? |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
8.1.1.1 – демографиялық өзгерістердің себептері мен салдарын анықтау |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар демографиялық өзгерістердің себептерін сипаттап,маңыздылығын біледі. Көпшілігі: Қазақстан депортацияланған халықтардың өлкесіне айналғандығына дәлел келтіреді. Кейбір: Демографиялық өзгерістердің себептері мен салдарларын анықтап баға береді. |
|
|
Құндылықтар |
Қазақстан мүддесіне қызмет етуге ұмтылу |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||
|
Ұйымдастыру кезеңі |
Ой шақыру:
Демографиялық өзгерістердің себептері неде? Оқушыларды сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру. |
Оқушылар Қазақстан депортацияланған халықтардың өлкесі туралы өз жауаптарын ұсынады |
мадақтау |
Мұғалім презентациясы
|
||||
|
Жаңа сабақ |
Жаңа сабақты бейнефильм көрсету арқылы тақырыпты ашу. Түртіп алу әдісі оқушылар қажет дүниелерді өздеріне жазып алады. I тапсырма «Мәтінмен жұмыс »
ЕББҚ: оқушыға тапсырманың нақты бір бөлігін ерекшелеп көрсетіп беріледі. ІІ-тапсырма. Венн диаграммасында Кеңес үкіметі кезеңдегі қоныстандыру саясаты мен депортация саясатын салыстыр. Салыстыру критерийлері:Қоныстандыру/депортация саясатының себептері Аймақтағы ұлттардың мәдени ерекшелігі Қоныстандыру/депортация саясатының салдары Қоныстандыру/депортация саясатының ұқсастықтары
Депортация саясатының айырмашылығын талдау жасайды. 1.Шегара аймағында қалған өзге ұлт өкілдерін «фашистік режимге» қарсы әрекет деп күштеп қоныстандырғанын анықтайды 2. . Қазақстанға қарашай, түрік, неміс, кәріс және т.б. ұлт өкілдері қоныстандырылғанын анықтайтайды 3. . Қазақстан жері көп этносты аймаққа айналғанын анықтайды. ЕББоқушыға тапсырма шығарылып беріледі. Ортақ ұсастықтары: 1. . Жазықсыз адамдар жапа шекенін анықтайды. 2.Екі саясат та Ресейдің орталық билігінің Қазақстан территориясында бос жатқан жерлерді тартып алуы арқылы жүзеге асырылғандығын анықтайды ЕББҚ оқушыларына (есту, көру, қабылдау деңгейі төмен)қосымша қолдау көрсету мақсатында үлестірме материал беріледі. III тапсырма. «Ақиқат, жалған»Берілген тұжырымдардың ақиқат немесе жалған екенін анықта. 1. 1936 жылы 28 сәуірде Солтүстік Қазақстанға КХК қаулысы бойынша 15 мың поляк, 1937 жылы Қиыр Шығыстан 95903 кәріс, 1941 жылы 28 тамызда 361 мың неміс жер аударылды. 2. Депортация дегеніміз – халықтың өз Отанынан өз еркімен басқа елге қоныстануы. 3. Шегара аймағында қалған өзге ұлт өкілдерін «фашистік режимге» қарсы әрекет деп күштеп қоныстандырды. 4. Депортацияланған халықты Кеңес үкіметі шұрайлы жерге орналастырып, азық-түлікпен қамтамасыз етті. 5. Күштеп қоныстандыру кезінде халықтың біразы аштық пен аурудан қаза тапты, аман қалғандары еңбек армияларында жұмыс істеді.Ақиқат ЕББҚ: оқушыға жеке жұмыс кезінде қасындағы сыныптастары және мұғалім диалог арқылы қолдау жасайды
|
Тақырыпқа байланысты мәтіндер беріледі, берілген мәтіндер бойынша білім алушылар бір-біріне түсіндіреді; Дескриптор: 1937-1938 ж Қиыр Шығыстан кәрістерді, 1940 ж поляктар мен Балтық бойы елдерінің халықтарын депортациялау себептерін түсіндіреді Екінші кезең -1941 ж немістерді депортациялау себептерін анықтайды Үшінші кезең – 1943-1944 жылдары қарашайлар, ингуштер, шешендер, қырым татарлары күштеп қоныс аудару салдарын дәлелдермен талдайды Ұла Отан соғысы жылдары Қазақстан «Гулагтар тобының» бір бөліміне сипаттайды Дескриптор: Қоныстандыру саясатының айырмашылығына талдау жасайды 1.1865 жылы патшалық Ресейде басыбайлық құқығы жойылғанын анықтайды 2. Қазақ халқы көшпелі тұрмыстан отырықшылыққа өтуге мәжбүр болғанын анықтайды 3. Қоныстанған халықтың көпшілігі славян тектес ұлттар болғанын біледі.
|
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
«Ең үздік жауап»
«Алақан-жұдырық»
«Жұлдызшалар»
«Екі жұлдыз,бір ұсыныс»
«Бармақпен»
|
Эвуакуация туралы бейнеролик: http://www.youtube.com/watch?v=xEWtB3U7cxM Соғыс кезіндегі тыл туралы бейнеролик: http://www.youtube.com/watch?v=gx5b9u7Dsgc Қазақстан тарихы (көне заманнан бүгінге дейін). Бес томдық. 4-том. – Алматы, 2010.
|
||||
|
Қорытынды |
Кері байланыс « Білімді стикер». Мына сұрақтар бойынша жауап береді. - Не білдім? - Не білемін? - Не білгім келеді? |
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады |
ҚБ – сабақтағы өз әрекетіне рефлексия жасау; |
А4, конспект
|
||||
|
Үй тапсырмасы |
5 Жуан, 5 Жіңішке сұрақ дайындау |
|
|
|
||||
Тексерілді:
Қысқа мерзімді жоспар-14
|
Бөлім: |
Өлкетану |
|
|
Педагогтің аты-жөні |
Баяманова Ж. |
|
|
Күні: |
||
|
Сынып:5 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Өлкетану мұражайы және тарихи жәдігерлер |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.2.2.7тарихи мұраны жеткізудегі жәдігерлердің рөлін сипаттау |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Тарихи мәліметтерді оқу арқылы қазақ хандығын құру туралы өзпікірлерін айтып, мәселені тарихи шындық тұрғысынан бағалауқабілеттері қалыптасады, ізденуге және жеке шығармашылыққабілеттерін арттыру; |
|
|
Құндылықтар |
Қазақстан мүддесіне қызмет етуге ұмтылу |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||
|
Ұйымдастыру кезеңі |
Ой шақыру:
-Ата-әжелеріңізден естіген қандай ертегідердің білесіздер? - «Ауыз әдебиеті» дегеніміз не? Оқушыларды сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру. |
Оқушылар жауаптарын ұсынады: бұл суреттер ежелгі адамдардың тұрмысымен және мәдени жетістіктерімен байланысты. |
Мадақ тау |
Мұғалім презентациясы
|
||||||||||||||||
|
Жаңа сабақ |
Мәтінмен жұмыс Қазақ ертегілері мейірімділікке, адалдыққа, әділеттілікке үйретеді. Жамандықтан, өтіріктен, зұлымдықтан аулақ болуға тәрбиелейді. Әрдайым татулық, бірлік, ынтымақ жеңетінін көрсетеді . Әр ертегі тұнып тұрған тәрбие құралы. Мысалы, балаларға арналған ертегілер баланы адалдыққа, тапқырлыққа, адамгершілікке тәрбиелейді. Өкінішке орай, кәзіргі кезде ғаламтордан,телевидение арқылы шетелдік ертегілер желісімен түсірілген көркем фильмдер, мультфильмдер,анимациялық фильмдер жиі көрсетіледі. Ондағы кейіпкерлер есімі, жер-су аттары таныс емес және біздің менталитетімізге жат оқиғалар баяндалады. Қазақ ертегілерінің тақырыптары сан алуан. «Серпілген сауалдар» Ауыз әдебиетін халық не үшін пайдаланған? Қалай бағалады? «Ертегілер» деген сөзді қалай түсінесің? – Ертеде шығарылған көркем әңгіме. ЕББҚ оқушыға дереккөздің форматын үлкейтіп, қолдау жасау
Сұрақтармен жұмыс: а) Қиял-ғажайып ертегілері деген не? Өздерінің армандарына жету үшін не істеді? Қандай ертегілер жатады? ә) Тұрмыс-салт ертегілері деген не? Кімдердің тұрмыстары суреттеледі? Қандай нәрселер араласып отырады? Қандай ертегілер жатады? б) Шыншыл ертегілері деген не? Жағымсыз кейіпкерлерді ата. в) Хайуанаттар туралы ертегілер деген не? Жақсы мен жамандықты не арқылы білген? Мысалы түлкі қандай? Қандай ертегілер жатады ЕББҚ маңызды кездесетін термин сөздерді атайды не жазып көрсетеді |
Мәтінмен жұмыс жасайды
Дискрипторлар: -мәтіннің негізгі идеясын анықтайды
Дискрипторлар:-аңыз-ертегілердің шығу тарихы туралы сипаттайды
-Тақырып мазмұнына талдау жасайды;
-ертегі-аңыздардың тарихи маңыздылыған талдау жасайды; |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
«Ең үздік жауап»
«Алақан-жұдырық»
«Жұлдызшалар»
«Екі жұлдыз,бір ұсыныс»
«Бармақпен»
|
Ақпараттық мәтіндер
Кесте
Ақрпараттық карточкалар
Үлестірмелі қағаздар |
||||||||||||||||
|
Қорытынды |
Кері байланыс « Білімді стикер». Мына сұрақтар бойынша жауап береді. - Не білдім? - Не білемін? - Не білгім келеді? Үй тапсырмасы «Ерте,ерте,ертеде....» ертегілер оқу |
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады |
ҚБ – сабақтағы өз әрекетіне рефлексия жасау; |
А4, конспект
|
||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қазақстанға КСРО халықтарының депортациясы
Қазақстанға КСРО халықтарының депортациясы
Тексерілді:
Қысқа мерзімді жоспар-14
|
Бөлім: |
8.4 В Қазақстан Ұлы Отан соғысы жылдарында |
|
|
Педагогтің аты-жөні |
Баяманова Ж. |
|
|
Күні: |
22.05.25 |
|
|
Сынып:8 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Қазақстанға КСРО халықтарының депортациясы Зерттеу сұрағы:Қазақстан қалайша депортацияланған халықтардың өлкесіне айналды? |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
8.1.1.1 – демографиялық өзгерістердің себептері мен салдарын анықтау |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар демографиялық өзгерістердің себептерін сипаттап,маңыздылығын біледі. Көпшілігі: Қазақстан депортацияланған халықтардың өлкесіне айналғандығына дәлел келтіреді. Кейбір: Демографиялық өзгерістердің себептері мен салдарларын анықтап баға береді. |
|
|
Құндылықтар |
Қазақстан мүддесіне қызмет етуге ұмтылу |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||
|
Ұйымдастыру кезеңі |
Ой шақыру:
Демографиялық өзгерістердің себептері неде? Оқушыларды сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру. |
Оқушылар Қазақстан депортацияланған халықтардың өлкесі туралы өз жауаптарын ұсынады |
мадақтау |
Мұғалім презентациясы
|
||||
|
Жаңа сабақ |
Жаңа сабақты бейнефильм көрсету арқылы тақырыпты ашу. Түртіп алу әдісі оқушылар қажет дүниелерді өздеріне жазып алады. I тапсырма «Мәтінмен жұмыс »
ЕББҚ: оқушыға тапсырманың нақты бір бөлігін ерекшелеп көрсетіп беріледі. ІІ-тапсырма. Венн диаграммасында Кеңес үкіметі кезеңдегі қоныстандыру саясаты мен депортация саясатын салыстыр. Салыстыру критерийлері:Қоныстандыру/депортация саясатының себептері Аймақтағы ұлттардың мәдени ерекшелігі Қоныстандыру/депортация саясатының салдары Қоныстандыру/депортация саясатының ұқсастықтары
Депортация саясатының айырмашылығын талдау жасайды. 1.Шегара аймағында қалған өзге ұлт өкілдерін «фашистік режимге» қарсы әрекет деп күштеп қоныстандырғанын анықтайды 2. . Қазақстанға қарашай, түрік, неміс, кәріс және т.б. ұлт өкілдері қоныстандырылғанын анықтайтайды 3. . Қазақстан жері көп этносты аймаққа айналғанын анықтайды. ЕББоқушыға тапсырма шығарылып беріледі. Ортақ ұсастықтары: 1. . Жазықсыз адамдар жапа шекенін анықтайды. 2.Екі саясат та Ресейдің орталық билігінің Қазақстан территориясында бос жатқан жерлерді тартып алуы арқылы жүзеге асырылғандығын анықтайды ЕББҚ оқушыларына (есту, көру, қабылдау деңгейі төмен)қосымша қолдау көрсету мақсатында үлестірме материал беріледі. III тапсырма. «Ақиқат, жалған»Берілген тұжырымдардың ақиқат немесе жалған екенін анықта. 1. 1936 жылы 28 сәуірде Солтүстік Қазақстанға КХК қаулысы бойынша 15 мың поляк, 1937 жылы Қиыр Шығыстан 95903 кәріс, 1941 жылы 28 тамызда 361 мың неміс жер аударылды. 2. Депортация дегеніміз – халықтың өз Отанынан өз еркімен басқа елге қоныстануы. 3. Шегара аймағында қалған өзге ұлт өкілдерін «фашистік режимге» қарсы әрекет деп күштеп қоныстандырды. 4. Депортацияланған халықты Кеңес үкіметі шұрайлы жерге орналастырып, азық-түлікпен қамтамасыз етті. 5. Күштеп қоныстандыру кезінде халықтың біразы аштық пен аурудан қаза тапты, аман қалғандары еңбек армияларында жұмыс істеді.Ақиқат ЕББҚ: оқушыға жеке жұмыс кезінде қасындағы сыныптастары және мұғалім диалог арқылы қолдау жасайды
|
Тақырыпқа байланысты мәтіндер беріледі, берілген мәтіндер бойынша білім алушылар бір-біріне түсіндіреді; Дескриптор: 1937-1938 ж Қиыр Шығыстан кәрістерді, 1940 ж поляктар мен Балтық бойы елдерінің халықтарын депортациялау себептерін түсіндіреді Екінші кезең -1941 ж немістерді депортациялау себептерін анықтайды Үшінші кезең – 1943-1944 жылдары қарашайлар, ингуштер, шешендер, қырым татарлары күштеп қоныс аудару салдарын дәлелдермен талдайды Ұла Отан соғысы жылдары Қазақстан «Гулагтар тобының» бір бөліміне сипаттайды Дескриптор: Қоныстандыру саясатының айырмашылығына талдау жасайды 1.1865 жылы патшалық Ресейде басыбайлық құқығы жойылғанын анықтайды 2. Қазақ халқы көшпелі тұрмыстан отырықшылыққа өтуге мәжбүр болғанын анықтайды 3. Қоныстанған халықтың көпшілігі славян тектес ұлттар болғанын біледі.
|
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
«Ең үздік жауап»
«Алақан-жұдырық»
«Жұлдызшалар»
«Екі жұлдыз,бір ұсыныс»
«Бармақпен»
|
Эвуакуация туралы бейнеролик: http://www.youtube.com/watch?v=xEWtB3U7cxM Соғыс кезіндегі тыл туралы бейнеролик: http://www.youtube.com/watch?v=gx5b9u7Dsgc Қазақстан тарихы (көне заманнан бүгінге дейін). Бес томдық. 4-том. – Алматы, 2010.
|
||||
|
Қорытынды |
Кері байланыс « Білімді стикер». Мына сұрақтар бойынша жауап береді. - Не білдім? - Не білемін? - Не білгім келеді? |
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады |
ҚБ – сабақтағы өз әрекетіне рефлексия жасау; |
А4, конспект
|
||||
|
Үй тапсырмасы |
5 Жуан, 5 Жіңішке сұрақ дайындау |
|
|
|
||||
Тексерілді:
Қысқа мерзімді жоспар-14
|
Бөлім: |
Өлкетану |
|
|
Педагогтің аты-жөні |
Баяманова Ж. |
|
|
Күні: |
||
|
Сынып:5 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Өлкетану мұражайы және тарихи жәдігерлер |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.2.2.7тарихи мұраны жеткізудегі жәдігерлердің рөлін сипаттау |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Тарихи мәліметтерді оқу арқылы қазақ хандығын құру туралы өзпікірлерін айтып, мәселені тарихи шындық тұрғысынан бағалауқабілеттері қалыптасады, ізденуге және жеке шығармашылыққабілеттерін арттыру; |
|
|
Құндылықтар |
Қазақстан мүддесіне қызмет етуге ұмтылу |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||
|
Ұйымдастыру кезеңі |
Ой шақыру:
-Ата-әжелеріңізден естіген қандай ертегідердің білесіздер? - «Ауыз әдебиеті» дегеніміз не? Оқушыларды сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру. |
Оқушылар жауаптарын ұсынады: бұл суреттер ежелгі адамдардың тұрмысымен және мәдени жетістіктерімен байланысты. |
Мадақ тау |
Мұғалім презентациясы
|
||||||||||||||||
|
Жаңа сабақ |
Мәтінмен жұмыс Қазақ ертегілері мейірімділікке, адалдыққа, әділеттілікке үйретеді. Жамандықтан, өтіріктен, зұлымдықтан аулақ болуға тәрбиелейді. Әрдайым татулық, бірлік, ынтымақ жеңетінін көрсетеді . Әр ертегі тұнып тұрған тәрбие құралы. Мысалы, балаларға арналған ертегілер баланы адалдыққа, тапқырлыққа, адамгершілікке тәрбиелейді. Өкінішке орай, кәзіргі кезде ғаламтордан,телевидение арқылы шетелдік ертегілер желісімен түсірілген көркем фильмдер, мультфильмдер,анимациялық фильмдер жиі көрсетіледі. Ондағы кейіпкерлер есімі, жер-су аттары таныс емес және біздің менталитетімізге жат оқиғалар баяндалады. Қазақ ертегілерінің тақырыптары сан алуан. «Серпілген сауалдар» Ауыз әдебиетін халық не үшін пайдаланған? Қалай бағалады? «Ертегілер» деген сөзді қалай түсінесің? – Ертеде шығарылған көркем әңгіме. ЕББҚ оқушыға дереккөздің форматын үлкейтіп, қолдау жасау
Сұрақтармен жұмыс: а) Қиял-ғажайып ертегілері деген не? Өздерінің армандарына жету үшін не істеді? Қандай ертегілер жатады? ә) Тұрмыс-салт ертегілері деген не? Кімдердің тұрмыстары суреттеледі? Қандай нәрселер араласып отырады? Қандай ертегілер жатады? б) Шыншыл ертегілері деген не? Жағымсыз кейіпкерлерді ата. в) Хайуанаттар туралы ертегілер деген не? Жақсы мен жамандықты не арқылы білген? Мысалы түлкі қандай? Қандай ертегілер жатады ЕББҚ маңызды кездесетін термин сөздерді атайды не жазып көрсетеді |
Мәтінмен жұмыс жасайды
Дискрипторлар: -мәтіннің негізгі идеясын анықтайды
Дискрипторлар:-аңыз-ертегілердің шығу тарихы туралы сипаттайды
-Тақырып мазмұнына талдау жасайды;
-ертегі-аңыздардың тарихи маңыздылыған талдау жасайды; |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
«Ең үздік жауап»
«Алақан-жұдырық»
«Жұлдызшалар»
«Екі жұлдыз,бір ұсыныс»
«Бармақпен»
|
Ақпараттық мәтіндер
Кесте
Ақрпараттық карточкалар
Үлестірмелі қағаздар |
||||||||||||||||
|
Қорытынды |
Кері байланыс « Білімді стикер». Мына сұрақтар бойынша жауап береді. - Не білдім? - Не білемін? - Не білгім келеді? Үй тапсырмасы «Ерте,ерте,ертеде....» ертегілер оқу |
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады |
ҚБ – сабақтағы өз әрекетіне рефлексия жасау; |
А4, конспект
|
||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз















