|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 10.4А.Тәуелсіз Қазақстан мемлекеттілігінің нығаюы (1997 жылдан бүгінге күнге дейін) 8 сағат Мектеп: |
||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
|||||||
|
Сынып: 9 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Қазақстанның 1997 жылдан бастап экономикалық дамуы |
|||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
9.4.2.2 нарықтық экономиканың өндірістік қатынастарға әсерін талдау; 9.4.1.4 аграрлық секторды модернизациялау бағыттарын талдау; 9.4.2.4 сыртқы сауданың экономикаға әсерін зерттеу |
|||||||
|
Бағалау критерийлері |
Қолдану. Кескін картаға кем дегенде 5 шетелдік компаниялармен бірігіп ұйымдастырылған өнеркәсіп орындарын белгілейді Қолдану. «Бизнестің жол картасы-2020» бағдарламасының статистикалық мәліметтері негізінде диаграмма жасайды Бағалау. Қазақстанның Дүниежүзілік Сауда ұйымына кіруінің пайдалы және зиянды тұстары көрсетілген фактіні келтіреді |
|||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Пәнге қатысты лексика мен терминология «Бизнестің жол картасы-2020», субсидия, диверсификация, инвестиция, инвестор, ДСҰ |
|||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Экономикалық шешімдер мен стратегиялардың халыққа тиімді болуы қажеттігін түсінетін белсенді, елжанды азамат тәрбиелеу |
|||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Дүниежүзі тарихы , Құқық негіздері, География пәндерімен мазмұны бойынша байланыс |
|||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Интернет көздері арқылы сабаққа қажетті материалдарды іздеп табу және қарастыру |
|||||||
|
Бастапқы білім |
Республика егемендігі жариялағанға дейінгі қайта құру жылдары Қазақстанда қалыптаса бастаған нарықтық экономикалық қатынастар туралы туралы біледі |
|||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет 1 сабақ |
Ресурстар |
||||||
|
Сабақтың басы 5 мин. 10 мин. |
(Б) Бастапқы стимул. Ой қозғау. Диалог STARTUP деген не? (2-минут)
Сабақ мақсаттары бағалау критерийлерін таныстыру. (2-3 минут) (Д) 1-3 тапсырма. Өткен сабақта бойынша білімін тексеру. Таратпа парақтарға жауаптарын жазады. Өзара тексереді. (10 минут) (Қосымша 2) |
слайдтар Таратпа материал Назарбаев Н. Қазақстан жолы. Астана, 2007 |
||||||
|
5 мин. 10 мин. 10 мин. |
(Т) 4 тапсырма. Термин сөздерді анықтамаларымен сәйкестендіріңіз. (Қосымша 2) (5 минут) (М) Қысқаша шолу. Қазақстан экономикасының күшті, әлсіз жақтары, инвестициялық саясаты, «Бизнестің жол картасы – 2020» туралы презентацияларды қолданып, проблемалы баяндау: 1-16 слайдтар
М) Мұғалім 2007 ж. тамыз айынан басталған әлемдік қаржылық-экономикалық дағдарыс туралы қысқаша түсінік беру. |
Саяси түсіндірме сөздік. – Алматы, 2007. ДҮНИЕЖҮЗІЛІК САУДА ҰЙЫМЫ: МОЛ
МҮМКІНДІК ПЕН ЗОР ЖАУАПКЕРШІЛІК. Гүлдана ҚАРЖАСОВА, Қазтұтынуодағы
ҚЭУ кафедра меңгерушісі, PhD докторы. http://www.damu.kz/2528 «БИЗНЕСТІҢ ЖОЛ КАРТАСЫ-2020» БАҒДАРЛАМАСЫ ТУРАЛЫ СҰРАҚТАР – ЖАУАПТАР Ұлттық мүдделерді қамтамасыз ету —Қазақстанның интеграциялық саясатының шешуші қыры Источник: http://e-history.kz/kz/contents/view/2592 Қазақстан Дүниежүзілік сауда ұйымына кірді. http://7kun.kz/13323/azastan-d-niezh-zilik-sauda-jymyna-kirdi.html |
||||||
|
2 сабақ |
||||||||
|
15 мин. 10 мин. 5 мин. |
Зерттеу мен
талдау.
Интерпретация 6-тапсырма. (10 минут) (Т) Әр топ өз жұмысын таныстырады (2 минуттан)
Эксперт мұғалімдер критертйлерге сәйкес өз бағасын береді
Бұл тапсырма дифференциациялау мақсатында оқушының таңдауына 6 тапсырмадан екеуін таңдау және міндетті (сары түспен белгленген) 3 тапсырманы орындауды талап етеді. Сабақ үстінде үлгермеген оқушыларға үйінде аяқтап келуіне болады. |
Экономикалық даму туралы бенеролик http://www.youtube.com/watch?v=EObnoEOUfys Азиатский прорыв. Астана, 2005 Ертысбаев Е. Казахстан и Назарбаев. Логика перемен. Астана: Елорда, 2001 Торегожина М. Б. Казахстан и ВТО: проблемы сотрудничества. Учебное пособие. – Алматы, Экономика, 2007 Назарбаев Н. Ә. Жаңа кезең – жаңа экономика. URL: http//www.Akorda.kz |
||||||
|
Сабақтың соңы 10 минут |
Топтық жұмыстарды критерийлерге сәйкес бағалауға қатысушы мұғалімдерді қатыстыру. Сабақ мақсаттарына жеткен жетпегенін «Тир» стратегиясы арқылы дауыс бергізіп анықтату. Рефлексия: кері байланыс жасау. Сабақтың критеийлерінің орындалуына тоқталу. Жетістіктерін, жақсартуды қажет ететін тұстарын айту |
Слайд Критерийлер басылған парақтар |
||||||
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық
және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
||||||
|
Қабілеті жоғары оқушыларға дерек көздері арқылы өз бетімен өзгерістерді анықтау және кейбір оқушыларға арнайы берілген құжаттар ұсыну жоспарланады |
|
|
||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
|
||||||
|
|
|
|||||||
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
||||||||
Қолданылған әдіс-тәсілдер, технологиялар:
бастапқы стимул: ой қозғау диалогы (барлығы)
білімін тексеруге «ақиқат/жалған» тесті, мәлімет, тұжырымдарды салыстырмалы бағалау тесті; (дербес)
өзара бағалау; (жұптық)
терминдерді, бағдарламалар атауын анықтамаларымен сәйкестендіру тесті (топтық)
презентация қолданып проблемалы баяндау (SWOT- анализ, диаграммалар, анықтамалар, тезистер); (мұғалім)
оқушылардың өзіндік зерттеу мен талдауы (топтық жұмыс);
интерпретация (прстерлерін презентациялау) (топтық жұмыс);
эксперттердің критерийлерге сәйкес бағалауы (мұғалімдер)
таңдау 5 жауап тапсырмасы (дифференциациялау мақсатында оқушының таңдауына 6 тапсырмадан екеуін таңдау және міндетті (сары түспен белгленген) 3 тапсырманы орындау (дербес)
Рефлексия. Өзін-өзі бағалауы (дербес)
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қазақстанның 1997 жылдан бастап экономикалық дамуы
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 10.4А.Тәуелсіз Қазақстан мемлекеттілігінің нығаюы (1997 жылдан бүгінге күнге дейін) 8 сағат Мектеп: |
||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
|||||||
|
Сынып: 9 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Қазақстанның 1997 жылдан бастап экономикалық дамуы |
|||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
9.4.2.2 нарықтық экономиканың өндірістік қатынастарға әсерін талдау; 9.4.1.4 аграрлық секторды модернизациялау бағыттарын талдау; 9.4.2.4 сыртқы сауданың экономикаға әсерін зерттеу |
|||||||
|
Бағалау критерийлері |
Қолдану. Кескін картаға кем дегенде 5 шетелдік компаниялармен бірігіп ұйымдастырылған өнеркәсіп орындарын белгілейді Қолдану. «Бизнестің жол картасы-2020» бағдарламасының статистикалық мәліметтері негізінде диаграмма жасайды Бағалау. Қазақстанның Дүниежүзілік Сауда ұйымына кіруінің пайдалы және зиянды тұстары көрсетілген фактіні келтіреді |
|||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Пәнге қатысты лексика мен терминология «Бизнестің жол картасы-2020», субсидия, диверсификация, инвестиция, инвестор, ДСҰ |
|||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Экономикалық шешімдер мен стратегиялардың халыққа тиімді болуы қажеттігін түсінетін белсенді, елжанды азамат тәрбиелеу |
|||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Дүниежүзі тарихы , Құқық негіздері, География пәндерімен мазмұны бойынша байланыс |
|||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Интернет көздері арқылы сабаққа қажетті материалдарды іздеп табу және қарастыру |
|||||||
|
Бастапқы білім |
Республика егемендігі жариялағанға дейінгі қайта құру жылдары Қазақстанда қалыптаса бастаған нарықтық экономикалық қатынастар туралы туралы біледі |
|||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет 1 сабақ |
Ресурстар |
||||||
|
Сабақтың басы 5 мин. 10 мин. |
(Б) Бастапқы стимул. Ой қозғау. Диалог STARTUP деген не? (2-минут)
Сабақ мақсаттары бағалау критерийлерін таныстыру. (2-3 минут) (Д) 1-3 тапсырма. Өткен сабақта бойынша білімін тексеру. Таратпа парақтарға жауаптарын жазады. Өзара тексереді. (10 минут) (Қосымша 2) |
слайдтар Таратпа материал Назарбаев Н. Қазақстан жолы. Астана, 2007 |
||||||
|
5 мин. 10 мин. 10 мин. |
(Т) 4 тапсырма. Термин сөздерді анықтамаларымен сәйкестендіріңіз. (Қосымша 2) (5 минут) (М) Қысқаша шолу. Қазақстан экономикасының күшті, әлсіз жақтары, инвестициялық саясаты, «Бизнестің жол картасы – 2020» туралы презентацияларды қолданып, проблемалы баяндау: 1-16 слайдтар
М) Мұғалім 2007 ж. тамыз айынан басталған әлемдік қаржылық-экономикалық дағдарыс туралы қысқаша түсінік беру. |
Саяси түсіндірме сөздік. – Алматы, 2007. ДҮНИЕЖҮЗІЛІК САУДА ҰЙЫМЫ: МОЛ
МҮМКІНДІК ПЕН ЗОР ЖАУАПКЕРШІЛІК. Гүлдана ҚАРЖАСОВА, Қазтұтынуодағы
ҚЭУ кафедра меңгерушісі, PhD докторы. http://www.damu.kz/2528 «БИЗНЕСТІҢ ЖОЛ КАРТАСЫ-2020» БАҒДАРЛАМАСЫ ТУРАЛЫ СҰРАҚТАР – ЖАУАПТАР Ұлттық мүдделерді қамтамасыз ету —Қазақстанның интеграциялық саясатының шешуші қыры Источник: http://e-history.kz/kz/contents/view/2592 Қазақстан Дүниежүзілік сауда ұйымына кірді. http://7kun.kz/13323/azastan-d-niezh-zilik-sauda-jymyna-kirdi.html |
||||||
|
2 сабақ |
||||||||
|
15 мин. 10 мин. 5 мин. |
Зерттеу мен
талдау.
Интерпретация 6-тапсырма. (10 минут) (Т) Әр топ өз жұмысын таныстырады (2 минуттан)
Эксперт мұғалімдер критертйлерге сәйкес өз бағасын береді
Бұл тапсырма дифференциациялау мақсатында оқушының таңдауына 6 тапсырмадан екеуін таңдау және міндетті (сары түспен белгленген) 3 тапсырманы орындауды талап етеді. Сабақ үстінде үлгермеген оқушыларға үйінде аяқтап келуіне болады. |
Экономикалық даму туралы бенеролик http://www.youtube.com/watch?v=EObnoEOUfys Азиатский прорыв. Астана, 2005 Ертысбаев Е. Казахстан и Назарбаев. Логика перемен. Астана: Елорда, 2001 Торегожина М. Б. Казахстан и ВТО: проблемы сотрудничества. Учебное пособие. – Алматы, Экономика, 2007 Назарбаев Н. Ә. Жаңа кезең – жаңа экономика. URL: http//www.Akorda.kz |
||||||
|
Сабақтың соңы 10 минут |
Топтық жұмыстарды критерийлерге сәйкес бағалауға қатысушы мұғалімдерді қатыстыру. Сабақ мақсаттарына жеткен жетпегенін «Тир» стратегиясы арқылы дауыс бергізіп анықтату. Рефлексия: кері байланыс жасау. Сабақтың критеийлерінің орындалуына тоқталу. Жетістіктерін, жақсартуды қажет ететін тұстарын айту |
Слайд Критерийлер басылған парақтар |
||||||
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық
және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
||||||
|
Қабілеті жоғары оқушыларға дерек көздері арқылы өз бетімен өзгерістерді анықтау және кейбір оқушыларға арнайы берілген құжаттар ұсыну жоспарланады |
|
|
||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
|
||||||
|
|
|
|||||||
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
||||||||
Қолданылған әдіс-тәсілдер, технологиялар:
бастапқы стимул: ой қозғау диалогы (барлығы)
білімін тексеруге «ақиқат/жалған» тесті, мәлімет, тұжырымдарды салыстырмалы бағалау тесті; (дербес)
өзара бағалау; (жұптық)
терминдерді, бағдарламалар атауын анықтамаларымен сәйкестендіру тесті (топтық)
презентация қолданып проблемалы баяндау (SWOT- анализ, диаграммалар, анықтамалар, тезистер); (мұғалім)
оқушылардың өзіндік зерттеу мен талдауы (топтық жұмыс);
интерпретация (прстерлерін презентациялау) (топтық жұмыс);
эксперттердің критерийлерге сәйкес бағалауы (мұғалімдер)
таңдау 5 жауап тапсырмасы (дифференциациялау мақсатында оқушының таңдауына 6 тапсырмадан екеуін таңдау және міндетті (сары түспен белгленген) 3 тапсырманы орындау (дербес)
Рефлексия. Өзін-өзі бағалауы (дербес)
шағым қалдыра аласыз






