Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі
Жамбыл облысы Шу ауданы әкімдігінің білім беру бөлімінің
«Д Қонаев атындағы орта мектебі»
коммуналдық мемлекеттік мекемесі.
«Бекітемін»
Д.Қонааев орта мектебінің
директоры: М.Т.Султанова
ҚАЗАҚ ТІЛІ
Сабақтың тақырыбы:

Мұғалім: Н.С.Мақашева.
Сыныбы: 9 "А"
Д. Қонаев ауылы
2022-2023 оқу жылы
|
Сабақ: қазақ әдебиеті |
Мектеп: Дінмұхамед Қонаев атындағы орта мектебі |
|||||
|
Күні: 25.01.2023 ж |
Мұғалімнің аты-жөні: Макашева Нурзия Сагындыковна |
|||||
|
Сынып: 9 "А" |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Қазақстанның демографиялық саясаты |
|||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
9.2.1.1тұтас емес (кесте, диаграмма, сызба, сурет) мәтіндердегі мәліметтерді салыстыру, өңдеу; 9.4.4.2 салалас құрмалас сөйлемдердің мағыналық түрлерін ажырата білу, түрлендіріп қолдану |
|||||
|
Сабақтың мақсаттары |
Барлық оқушылар орындай алады:
|
|||||
|
Оқушылардың көпшілігі орындай алады:
|
||||||
|
Кейбір оқушылар орындай алады:
|
||||||
|
|
Сабақ барысы |
|||||
|
Сабақтың кезеңдері |
Мұғалім әрекеті |
Оқушы әрекеті |
Бағалау ҚБ |
Ресурстар |
|
|
|
Сабақтың басы: 13 мин 3 минут |
Ұйымдастыру бөлімі: Оқушылармен амандасу. Сыныпты түгендеу. Сабаққа дайындықтарын байқау. Жағымды ахуал туғызу. |
|
Топтық бағалау жүргізі-леді |
Бағалау парақшасы |
|
|
|
Топқа бөлу «Лупа» әдісі: І топ: Ыңғайлас салалас ІІ топ: Себерп-саладар салалас ІІІ топ: Қарсылықты салалас ІV топ: Түсіндірмелі салалас |
Лупаға жазылған жалғаулық шылаулар арқылы топтасады. |
1 балл |
|
|
||
|
10 мин |
Үй жұмысын тексеру. 1-тапсырма Топтық жұмыс: «Тарсия» пазлдарын жинаңыздар. Салалас құрмалас сөйемнің түрлеріне анықтама беріңіздер. Дескриптор: -пазлды құрастырады; -ереже шығарады; І топ: Ыңғайлас салалас құрмалас сөйемдерінің ережесі бойынша жасалынады. ІІ топ: Себерп-саладар салалас құрмалас сөйемдерінің ережесі бойынша жасалынады. ІІІ топ: Қарсылықты салалас құрмалас сөйемдерінің ережесі бойынша жасалынады. ІV топ: Түсіндірмелі салалас құрмалас сөйемдерінің ережесі бойынша жасалынады. |
Топ пазлды құрастырып, қорғайды. Аттарына сәйкес ереже шығарады Бір топ екіншісіне кері байланыс береді. Топта орындаған жұмыстарына байланысты өздеріне баға береді |
3 балл |
«Тарсия» паздары
|
|
|
|
Сабақтың ортасы: 25 минут 2 минут |
Жаңа сабақ. Тақырыпты болжау:
Сабақтың оқу мақсаты мен бағалау критерийлері оқушыларға таныстырылады. |
Бейнежазба көру арқылы жаңа тақырыпты өздері болжауға тырысады. |
|
Интербелсен-ді тақта. https://www.tiktok.com/@tik_tokayev/vide Оқулық, дәптер |
|
|
|
5 минут |
Талғаулы салалас құрмалас сөйлем Талғаулы салаластың құрамындағы жай сөйлемдер бір-біріне тәуелсіз, дербес әрекеттерді баяндайды да,солардың тек біреуі ғана жүзеге асатынын білдіреді. Жай сөйлемдер тек жалғаулықты шылаулар арқылы байланысады, араларына үтір қойылады. Жалғаулықтар: не, немесе, я, яки, болмаса, әйтпесе, әлде. Мысалы: Сен сабақ оқығанда светті жағып қой, немесе терезені аш. |
Дәптерге күнді, тақырыпты жазады. Жаңа тақырып бойынша материалды тыңдайды. |
|
Интербелсен-ді тақта. Слайд |
|
|
|
10 мин |
1-тапсырма Топтық жұмыс: тұтас емес (диаграмма) мәтіндегі мәліметтерді салыстыра отырып, жазба мәтінін жасаңыздар. Берілген салаластың түріне қарай 1 сөйлем құрап, синтаксистік талдау жасаңыздар. І топ: Ұлттық статистика мәліметі. ІІ топ: Бала туу бойынша көрсеткіш ІІІ топ: Халқының орналасу тығыздығы ІV топ: Көші-қон мәліметі Дескриптор: -мәтінді өңдейді; -сөйлемдер құрып, талдайды. |
Диаграммаларда берілген мәліметтерді салыстыра отырып, өңдеп жазба мәтінін құрайды. Салаластың түрлеріне қатысты сөйлемдер құрап, талдайды. |
3 балл |
А3 парақтары, стикер, маркер. дәптер |
|
|
|
5 мин
|
2-тапсырма Жеке жұмыс: «Кім жылдам» әдісі. Берілген сөз тіркесінің түрін сөйлемнен тауып, толық талдау жасаңыз. Дескриптор: -сөйлемдерден сөз тіркесін табады; -тіркеске толық талдау жасайды; |
Талданған сөйлемдерден қажетті сөз тіркестерін табады, оларға толық талдау жасайды. |
2 балл |
Тақта, |
|
|
|
Сабақтың соңы 5 минут 3 минут 2 минут |
Рефлексия |
Рефлексия жасайды. Кері байланыс |
1 балл |
Түрлі түсті суреттер салынған қағаздар |
|
|
|
Үйге тапсырма: 120-бет, 8-тапсырма |
|
|
|
|||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қазақстанның демографиялық саясаты
Қазақстанның демографиялық саясаты
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі
Жамбыл облысы Шу ауданы әкімдігінің білім беру бөлімінің
«Д Қонаев атындағы орта мектебі»
коммуналдық мемлекеттік мекемесі.
«Бекітемін»
Д.Қонааев орта мектебінің
директоры: М.Т.Султанова
ҚАЗАҚ ТІЛІ
Сабақтың тақырыбы:

Мұғалім: Н.С.Мақашева.
Сыныбы: 9 "А"
Д. Қонаев ауылы
2022-2023 оқу жылы
|
Сабақ: қазақ әдебиеті |
Мектеп: Дінмұхамед Қонаев атындағы орта мектебі |
|||||
|
Күні: 25.01.2023 ж |
Мұғалімнің аты-жөні: Макашева Нурзия Сагындыковна |
|||||
|
Сынып: 9 "А" |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Қазақстанның демографиялық саясаты |
|||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
9.2.1.1тұтас емес (кесте, диаграмма, сызба, сурет) мәтіндердегі мәліметтерді салыстыру, өңдеу; 9.4.4.2 салалас құрмалас сөйлемдердің мағыналық түрлерін ажырата білу, түрлендіріп қолдану |
|||||
|
Сабақтың мақсаттары |
Барлық оқушылар орындай алады:
|
|||||
|
Оқушылардың көпшілігі орындай алады:
|
||||||
|
Кейбір оқушылар орындай алады:
|
||||||
|
|
Сабақ барысы |
|||||
|
Сабақтың кезеңдері |
Мұғалім әрекеті |
Оқушы әрекеті |
Бағалау ҚБ |
Ресурстар |
|
|
|
Сабақтың басы: 13 мин 3 минут |
Ұйымдастыру бөлімі: Оқушылармен амандасу. Сыныпты түгендеу. Сабаққа дайындықтарын байқау. Жағымды ахуал туғызу. |
|
Топтық бағалау жүргізі-леді |
Бағалау парақшасы |
|
|
|
Топқа бөлу «Лупа» әдісі: І топ: Ыңғайлас салалас ІІ топ: Себерп-саладар салалас ІІІ топ: Қарсылықты салалас ІV топ: Түсіндірмелі салалас |
Лупаға жазылған жалғаулық шылаулар арқылы топтасады. |
1 балл |
|
|
||
|
10 мин |
Үй жұмысын тексеру. 1-тапсырма Топтық жұмыс: «Тарсия» пазлдарын жинаңыздар. Салалас құрмалас сөйемнің түрлеріне анықтама беріңіздер. Дескриптор: -пазлды құрастырады; -ереже шығарады; І топ: Ыңғайлас салалас құрмалас сөйемдерінің ережесі бойынша жасалынады. ІІ топ: Себерп-саладар салалас құрмалас сөйемдерінің ережесі бойынша жасалынады. ІІІ топ: Қарсылықты салалас құрмалас сөйемдерінің ережесі бойынша жасалынады. ІV топ: Түсіндірмелі салалас құрмалас сөйемдерінің ережесі бойынша жасалынады. |
Топ пазлды құрастырып, қорғайды. Аттарына сәйкес ереже шығарады Бір топ екіншісіне кері байланыс береді. Топта орындаған жұмыстарына байланысты өздеріне баға береді |
3 балл |
«Тарсия» паздары
|
|
|
|
Сабақтың ортасы: 25 минут 2 минут |
Жаңа сабақ. Тақырыпты болжау:
Сабақтың оқу мақсаты мен бағалау критерийлері оқушыларға таныстырылады. |
Бейнежазба көру арқылы жаңа тақырыпты өздері болжауға тырысады. |
|
Интербелсен-ді тақта. https://www.tiktok.com/@tik_tokayev/vide Оқулық, дәптер |
|
|
|
5 минут |
Талғаулы салалас құрмалас сөйлем Талғаулы салаластың құрамындағы жай сөйлемдер бір-біріне тәуелсіз, дербес әрекеттерді баяндайды да,солардың тек біреуі ғана жүзеге асатынын білдіреді. Жай сөйлемдер тек жалғаулықты шылаулар арқылы байланысады, араларына үтір қойылады. Жалғаулықтар: не, немесе, я, яки, болмаса, әйтпесе, әлде. Мысалы: Сен сабақ оқығанда светті жағып қой, немесе терезені аш. |
Дәптерге күнді, тақырыпты жазады. Жаңа тақырып бойынша материалды тыңдайды. |
|
Интербелсен-ді тақта. Слайд |
|
|
|
10 мин |
1-тапсырма Топтық жұмыс: тұтас емес (диаграмма) мәтіндегі мәліметтерді салыстыра отырып, жазба мәтінін жасаңыздар. Берілген салаластың түріне қарай 1 сөйлем құрап, синтаксистік талдау жасаңыздар. І топ: Ұлттық статистика мәліметі. ІІ топ: Бала туу бойынша көрсеткіш ІІІ топ: Халқының орналасу тығыздығы ІV топ: Көші-қон мәліметі Дескриптор: -мәтінді өңдейді; -сөйлемдер құрып, талдайды. |
Диаграммаларда берілген мәліметтерді салыстыра отырып, өңдеп жазба мәтінін құрайды. Салаластың түрлеріне қатысты сөйлемдер құрап, талдайды. |
3 балл |
А3 парақтары, стикер, маркер. дәптер |
|
|
|
5 мин
|
2-тапсырма Жеке жұмыс: «Кім жылдам» әдісі. Берілген сөз тіркесінің түрін сөйлемнен тауып, толық талдау жасаңыз. Дескриптор: -сөйлемдерден сөз тіркесін табады; -тіркеске толық талдау жасайды; |
Талданған сөйлемдерден қажетті сөз тіркестерін табады, оларға толық талдау жасайды. |
2 балл |
Тақта, |
|
|
|
Сабақтың соңы 5 минут 3 минут 2 минут |
Рефлексия |
Рефлексия жасайды. Кері байланыс |
1 балл |
Түрлі түсті суреттер салынған қағаздар |
|
|
|
Үйге тапсырма: 120-бет, 8-тапсырма |
|
|
|
|||
шағым қалдыра аласыз
















