Сабақтың тақырыбы: Қазақстанның ХХ ғасырдың басындағы әлеуметтік-экономикалық жағдайы
|
Бөлім: |
8.1А ХХ ғасырдың басындағы Қазақстан |
|||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні |
Матаева Н.С. |
|||||||||||||||||
|
Күні: |
|
|||||||||||||||||
|
Сынып:8 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Қазақстанның ХХ ғасырдың басындағы әлеуметтік-экономикалық жағдайы Зерттеу сұрағы: Не себепті А.Байтұрсынов: «Қазақ ұлтының өмір сүруінің өзі проблемаға айналды», - деп санады? |
|||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
8.3.1.1 – қазақ зиялыларының Ресей империясының Мемлекеттік Думасындағы қызметіне баға беру; |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
XX ғас. басында Ресей елінің Қазақстан экономикасына тигізген жағымды және жағымсыз өзгерістерін жіктей отырып, қазақ зиялыларының Ресей империясының Мемлекеттік Думасындағы қызметіне баға береді. |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||
|
Сабақтың басы Ұйымдастыру Кезеңі Қызығушылықты ояту |
Психологиялық ахуал қалыптастыру "Комплименттердің бұрқасыны» Тақырыпқа шығу («Миға шабуыл» әдісі арқылы оқушылар сабақтың тақырыбына шығады). ХХ ғасырдың басында Қазақстанда саяси белсенділіктің артуына қандай мәселелер негіз болды? ТІРЕК СӨЗДЕР: -қоныстандыру -әлеуметтік ахуал -петиция Ресей патшалығы бұрын «халықтар түрмесі» деп аталып жүрді. Қазақстан мен Қырғызстан осы «түрменің» ең қараңғы, қиыр шеттегі бір аймағы еді. Олар отаршылдықтың не түрлі қысымшылдықтарын көріп, соққысын жеді. Т.Рысқұлов «Еңбекші қазақ», 1926 жыл. ОЙЛАН Т.Рысқұлов өзінің пікірінде қандай маңызды ойды білдіргісі келді? Оқушыларды сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру. |
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу Оқушылар өз болжамдарын айтып, талқылау жүргізеді |
Бағалау критерийлері: ХХ ғас. басындағы қазақ қоғамының әлеуметтік-экономикалық жағдайын талдау барысында дәйекті қорытынды жасай отырып бағалау; |
Тақырыптық суреттер |
||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы Жаңа сабақ |
Мәтінмен жұмыс ХХ ғасырдың басындағы Қазақстанның әлеуметтік-экономикалық жағдайы; Қоныстандыру саясаты; Жұмысшылардың жағдайы; Қазақстандағы демографиялық азхуал. (деректермен топта жұмыс жасайды). Негізде тапсырмасы: Берілген ақпараттарды және біліміңді пайдаланып, кестедегі түжырымды дәлелде.
Талда. Төмендегі деректе көтерілген мәселелерді экономикалық, әлеуметтік, саяси, мәдени салаларға жіктеп, түсіндір. Анықталған мәселелер негізінде сол кезеңнің қоғамдық-саяси өміріне баға бер. Қарқара петициясынан үзінді: 1...... дін тұту еркіндігі, сайланбалы діни басқарма ұйымдастыру, цензураны жою......... 2. Мектептерде сабақтарды балалардың ана тілінде оқыту. 3....... қазақ тілінде газет шығару керек.... 4. .... қазақтар иеленіп отырған жерді олардың меншігі деп тану.... 6. «Далалық Ереженің» қазақтардан құралған депутаттардың қатысуымен өзгерту қажет. 8..... соттар қазақ тілін білуі және қазақ даласында қазылар алқасы енгізілуі қажет. 11. .... қазақ депутаттарының заң шығарушылар жиынына қатысуы қажет. 26 маусым 1905 жыл. Тапсырма ХХ ғас. басында Ресей саясатының Қазақстан экономикасына тигізген әсерін анықтап, жағымды және жағымсыз өзгерістерін жіктеңіз.
|
Оқушылар ақпараттық мәтінмен жұмыс жасайды
Оқушылар өз жұмыстарының қорытындыларын сынып алдында қорғайды. Оқушылар бір-біріне қосымша сұрақтар, қойып, бір-бірін толықтырады.
Қарқара петициясынан үзіндіні оқи отырып, өз ойын ХХ ғ Қазақстандағы әлеуметтік-экономикалық жағдайды сипаттайды
ХХ ғас. басында Ресей саясатының Қазақстан экономикасына тигізген әсерін анықтап, жағымды және жағымсыз белгілерін дәптерге жазады |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
Дескриптор: жалпы 3 балл Берілген ақпараттарды және өз білімін пайдаланып, кестедегі тұжырымдардың 1-уін дәлелдейді 1б; 2-уін дәлелдейді 1б; 3-уін дәлелдейді 1б;
Дескрипторы: жалпы 5 балл - деректе көтерілген мәселелерді -экономикалық, салаларға жіктеп, түсіндіреді 1б; -әлеуметтік салаларға жіктеп, түсіндіреді 1б; - саяси салаларға жіктеп, түсіндіреді 1б; -мәдени салаларға жіктеп, түсіндіреді 1б; - кезеңнің қоғамдық-саяси өміріне баға береді 1б.
Дескрипторы: жалпы 2 балл -Қазақстан экономикасына тигізген жағымды өзгерістерін жіктейді 1б. -Қазақстан экономикасына тигізген жағымсыз өзгерістерін жіктейді 1б. ҚБ «Өзін-өзі бағалау» |
Ақпараттық мәтін
Үлестірмелі қағаздар
Суреттер
Тірек-сызбалар Кесте
Карта
ҚБ парағы |
||||||||||||||
|
Сабақтың соңы Қорытынды Ой толғаныс. Рефлексия
|
Кері байланыс Бүгінгі сабақтан мен не білдім? Сабақ барысында қандай қиындыққа кездестің? Сабақ барысында қандай сұрақ туындады? |
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады
|
Оқушылар бағалау критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
А4, конспект
|
||||||||||||||
|
Үй тапсырмасы |
Қазақ зиялыларына қатысты мәліметтерді пайдаланып, хронологиялық тізім жасау |
|
|
|
||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қазақстанның ХХ ғасырдың басындағы әлеуметтік-экономикалық жағдайы
Қазақстанның ХХ ғасырдың басындағы әлеуметтік-экономикалық жағдайы
Сабақтың тақырыбы: Қазақстанның ХХ ғасырдың басындағы әлеуметтік-экономикалық жағдайы
|
Бөлім: |
8.1А ХХ ғасырдың басындағы Қазақстан |
|||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні |
Матаева Н.С. |
|||||||||||||||||
|
Күні: |
|
|||||||||||||||||
|
Сынып:8 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Қазақстанның ХХ ғасырдың басындағы әлеуметтік-экономикалық жағдайы Зерттеу сұрағы: Не себепті А.Байтұрсынов: «Қазақ ұлтының өмір сүруінің өзі проблемаға айналды», - деп санады? |
|||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
8.3.1.1 – қазақ зиялыларының Ресей империясының Мемлекеттік Думасындағы қызметіне баға беру; |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
XX ғас. басында Ресей елінің Қазақстан экономикасына тигізген жағымды және жағымсыз өзгерістерін жіктей отырып, қазақ зиялыларының Ресей империясының Мемлекеттік Думасындағы қызметіне баға береді. |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||
|
Сабақтың басы Ұйымдастыру Кезеңі Қызығушылықты ояту |
Психологиялық ахуал қалыптастыру "Комплименттердің бұрқасыны» Тақырыпқа шығу («Миға шабуыл» әдісі арқылы оқушылар сабақтың тақырыбына шығады). ХХ ғасырдың басында Қазақстанда саяси белсенділіктің артуына қандай мәселелер негіз болды? ТІРЕК СӨЗДЕР: -қоныстандыру -әлеуметтік ахуал -петиция Ресей патшалығы бұрын «халықтар түрмесі» деп аталып жүрді. Қазақстан мен Қырғызстан осы «түрменің» ең қараңғы, қиыр шеттегі бір аймағы еді. Олар отаршылдықтың не түрлі қысымшылдықтарын көріп, соққысын жеді. Т.Рысқұлов «Еңбекші қазақ», 1926 жыл. ОЙЛАН Т.Рысқұлов өзінің пікірінде қандай маңызды ойды білдіргісі келді? Оқушыларды сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру. |
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу Оқушылар өз болжамдарын айтып, талқылау жүргізеді |
Бағалау критерийлері: ХХ ғас. басындағы қазақ қоғамының әлеуметтік-экономикалық жағдайын талдау барысында дәйекті қорытынды жасай отырып бағалау; |
Тақырыптық суреттер |
||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы Жаңа сабақ |
Мәтінмен жұмыс ХХ ғасырдың басындағы Қазақстанның әлеуметтік-экономикалық жағдайы; Қоныстандыру саясаты; Жұмысшылардың жағдайы; Қазақстандағы демографиялық азхуал. (деректермен топта жұмыс жасайды). Негізде тапсырмасы: Берілген ақпараттарды және біліміңді пайдаланып, кестедегі түжырымды дәлелде.
Талда. Төмендегі деректе көтерілген мәселелерді экономикалық, әлеуметтік, саяси, мәдени салаларға жіктеп, түсіндір. Анықталған мәселелер негізінде сол кезеңнің қоғамдық-саяси өміріне баға бер. Қарқара петициясынан үзінді: 1...... дін тұту еркіндігі, сайланбалы діни басқарма ұйымдастыру, цензураны жою......... 2. Мектептерде сабақтарды балалардың ана тілінде оқыту. 3....... қазақ тілінде газет шығару керек.... 4. .... қазақтар иеленіп отырған жерді олардың меншігі деп тану.... 6. «Далалық Ереженің» қазақтардан құралған депутаттардың қатысуымен өзгерту қажет. 8..... соттар қазақ тілін білуі және қазақ даласында қазылар алқасы енгізілуі қажет. 11. .... қазақ депутаттарының заң шығарушылар жиынына қатысуы қажет. 26 маусым 1905 жыл. Тапсырма ХХ ғас. басында Ресей саясатының Қазақстан экономикасына тигізген әсерін анықтап, жағымды және жағымсыз өзгерістерін жіктеңіз.
|
Оқушылар ақпараттық мәтінмен жұмыс жасайды
Оқушылар өз жұмыстарының қорытындыларын сынып алдында қорғайды. Оқушылар бір-біріне қосымша сұрақтар, қойып, бір-бірін толықтырады.
Қарқара петициясынан үзіндіні оқи отырып, өз ойын ХХ ғ Қазақстандағы әлеуметтік-экономикалық жағдайды сипаттайды
ХХ ғас. басында Ресей саясатының Қазақстан экономикасына тигізген әсерін анықтап, жағымды және жағымсыз белгілерін дәптерге жазады |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
Дескриптор: жалпы 3 балл Берілген ақпараттарды және өз білімін пайдаланып, кестедегі тұжырымдардың 1-уін дәлелдейді 1б; 2-уін дәлелдейді 1б; 3-уін дәлелдейді 1б;
Дескрипторы: жалпы 5 балл - деректе көтерілген мәселелерді -экономикалық, салаларға жіктеп, түсіндіреді 1б; -әлеуметтік салаларға жіктеп, түсіндіреді 1б; - саяси салаларға жіктеп, түсіндіреді 1б; -мәдени салаларға жіктеп, түсіндіреді 1б; - кезеңнің қоғамдық-саяси өміріне баға береді 1б.
Дескрипторы: жалпы 2 балл -Қазақстан экономикасына тигізген жағымды өзгерістерін жіктейді 1б. -Қазақстан экономикасына тигізген жағымсыз өзгерістерін жіктейді 1б. ҚБ «Өзін-өзі бағалау» |
Ақпараттық мәтін
Үлестірмелі қағаздар
Суреттер
Тірек-сызбалар Кесте
Карта
ҚБ парағы |
||||||||||||||
|
Сабақтың соңы Қорытынды Ой толғаныс. Рефлексия
|
Кері байланыс Бүгінгі сабақтан мен не білдім? Сабақ барысында қандай қиындыққа кездестің? Сабақ барысында қандай сұрақ туындады? |
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады
|
Оқушылар бағалау критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
А4, конспект
|
||||||||||||||
|
Үй тапсырмасы |
Қазақ зиялыларына қатысты мәліметтерді пайдаланып, хронологиялық тізім жасау |
|
|
|
||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз













