|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Тулегенова А.Б |
|||||
|
Сынып: 9 |
Қатысқандар: Қатыспағандар: |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Қазақстанның ірі өзендеріне сипаттама |
|||||
|
Осы сабақта қол жеткіз-ілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
9.3.3.1.Қазақстанның ірі өзендерін сипаттайды және талдайды. Өзендерді алабтарға бөліп қарастырады |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
1.Қазақстанның ішкі суларының негізгі қасиеттерін анықтап, картадан көрсетеді |
|||||
|
2.Өзендер мен көлдердің негізгі ерекшеліктері бойынша топтастырады |
||||||
|
3.Сандық мәліметтерді өңдейді |
||||||
|
Бағалау критерийі |
-Өзендер мен көлдердің ұзындығын анықтап сандық мәліметтермен топтастырады; -Сандық көрсеткіштері бойынша есептейді. |
|||||
|
Сабақ барысы |
||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||
|
Сабақтың басы 2 мин 5 минут 3 минут |
Оқушылармен амандасу, түгелдеу,сыныптың сабаққа дайындығын қадағалау. Үй тапсырмасы: Wordwoll платформасында үй тапсырмасын тексеру
Қазақстанның физикалық картасын пайдалана отырып ірі жеті өзендерін learning.apps платформасыннан көрсету олар: Есіл, Ертіс, Тобыл, Жайық, Сырдария, Шу, Іле
топқа бөлу. Топ басшысы сайланады. Конфет арқылы топқа бөлу
ҚБ: Ауызша мадақтау әдісі арқылы бағалау |
https://wordwall.net/ru/resource/63937653
https://learningapps.org/ Конфет |
||||
|
Сабақтың ортасы 7 минут 7 минут 6 минут 10 минут |
Жаңа сабақ. «Ой қозғау» әдісі. Интербелсенді тақтадан суреттер көрсету арқылы оқушылар жаңа сабақтың тақырыбы мен мақсатын бірлесе отырып айқындайды.
Топтық жұмыс. 1 тапсырма. «Белсенді оқу» әдісі арқылы оқушылар оқулық мәтінін падаланып Қазақстанның ішкі суларының негізгі қасиеттерін анықтап, жоспар бойынша сипаттама береді. Жоспар: а.Қазақстанның ішкі сулары; ә.Орналасу аймағы; б.Алабы; в.Су жүйесінің қоректенуі; г.Су жүйесінің орналасу ерекшелігі; д.Су жүйесінің ауданы. Есеп Топтық жұмыс. Төмендегі формуланы пайдаланып Қазақстанның ішкі суларын сандық көрсеткіштері бойынша есептеп,анықтаңыз. Өқ=h1-h2, Өқ -өзеннің құламасы,h1 – бастауының биіктігі,h2 – сағасының биіктігі, Өе –өзен еңістігі,L-өзен ұзындығы.Өе= Өқ L а.Іле өзенінің бастауының биіктігі 3540 м,ұзындығы 1348 км,сағасының биіктігі 340 м. Өзен құламасы мен биіктігін тап.
ҚБ: «Мадақтау» әдісі арқылы бағалау
платформасында Қостанай-Алматы, Қостанай-Шымкент бағытындағы авиабиллет беріледі, екі топ осы бағыт бойынша сұрақтарға жауап береді. |
Слайд,суреттер Топ басшысы Атлас Кескін карта, Кесте. Жауап парағы. Слайд
|
||||
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Қорытынды: «Желкенді қайық» әдісі.Оқушылар бүгінгі сабақтан алған түйін сөздерді стикер жазып, жабыстырады Рефлекция. «Шыңды бағындыру» әдісі арқылы сабаққа кері байланыстарын талқылау. Не оңай болды? Не нәрсе қиын болды? Не білгіңіз келеді? Үйге тапсырма.Гидронимдерді жаттау.Балқаш-Алакөл алабы мен Теңіз - Қарасор көлдері алабын анықтап,кескін картаға түсіру. |
Стикер |
||||
|
Қосымша ақпараттар |
||||||
|
Саралау – Сіз қандай тəсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық жəне қауіпсіздік техникасын сақтау |
||||
|
Сабақ барысында қабілеті жоғары оқушылармен жұмыс Сабақ барысында үлгерімі төмен оқушылармен жұмыс |
Қалыптастырушы бағалаудың «Смайликтер» әдісі, «1жұлдыз,1 тілек» әдісі арқылы бағалау «Бағалау картасы» әдістерін қолдандым |
АКТ қолдану барысында техникалық қауіпсіздікті сақтау.Оқушыларға қауіпсіздік жайлы ескерту.Парталарды дұрыс орналастырып,оқушылардың дұрыс отыруына баса наза аудару.Жаңа әдәс тәсңлдер кезінде оқушылардың қозғалуына мүмкіндік жасау. |
||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары қолжетімді ма? Оқушылар бүгін не үйренді? Сабақтағы ахуал қандай болды? Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма? Уақыт есебінен ауытқу болды ма? Жоспарға қандай өзгеріс енгізілді? |
Оқушылар терминдерді қолданып, диалогке қатысады, пікір таласта тез және дұрыс шешім қабылдай алды. Оқушылардың көңіл күйі көтеріңкі болды. |
|||||
|
Жалпы бағалау Ең жақсы өткен екі нəрсе (оқыту мен оқуға қатысты) 1. Топтық жұмыс кезіндегі «Бір жұлдыз,бір ұсыныс» арқылы бағалау 2. Сабаққа кері байланыс кезіндегі жұптық бағалау Қандай екі нəрсе немесе тапсырма сабақтың бұдан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1.Картадан тапсырманы жие орындату. 2. Сабақ үдерісі кезінде оқушылармен еркін ой бөлісу. |
||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қазақстанның ірі өзендеріне сипаттама
Қазақстанның ірі өзендеріне сипаттама
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Тулегенова А.Б |
|||||
|
Сынып: 9 |
Қатысқандар: Қатыспағандар: |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Қазақстанның ірі өзендеріне сипаттама |
|||||
|
Осы сабақта қол жеткіз-ілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
9.3.3.1.Қазақстанның ірі өзендерін сипаттайды және талдайды. Өзендерді алабтарға бөліп қарастырады |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
1.Қазақстанның ішкі суларының негізгі қасиеттерін анықтап, картадан көрсетеді |
|||||
|
2.Өзендер мен көлдердің негізгі ерекшеліктері бойынша топтастырады |
||||||
|
3.Сандық мәліметтерді өңдейді |
||||||
|
Бағалау критерийі |
-Өзендер мен көлдердің ұзындығын анықтап сандық мәліметтермен топтастырады; -Сандық көрсеткіштері бойынша есептейді. |
|||||
|
Сабақ барысы |
||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||
|
Сабақтың басы 2 мин 5 минут 3 минут |
Оқушылармен амандасу, түгелдеу,сыныптың сабаққа дайындығын қадағалау. Үй тапсырмасы: Wordwoll платформасында үй тапсырмасын тексеру
Қазақстанның физикалық картасын пайдалана отырып ірі жеті өзендерін learning.apps платформасыннан көрсету олар: Есіл, Ертіс, Тобыл, Жайық, Сырдария, Шу, Іле
топқа бөлу. Топ басшысы сайланады. Конфет арқылы топқа бөлу
ҚБ: Ауызша мадақтау әдісі арқылы бағалау |
https://wordwall.net/ru/resource/63937653
https://learningapps.org/ Конфет |
||||
|
Сабақтың ортасы 7 минут 7 минут 6 минут 10 минут |
Жаңа сабақ. «Ой қозғау» әдісі. Интербелсенді тақтадан суреттер көрсету арқылы оқушылар жаңа сабақтың тақырыбы мен мақсатын бірлесе отырып айқындайды.
Топтық жұмыс. 1 тапсырма. «Белсенді оқу» әдісі арқылы оқушылар оқулық мәтінін падаланып Қазақстанның ішкі суларының негізгі қасиеттерін анықтап, жоспар бойынша сипаттама береді. Жоспар: а.Қазақстанның ішкі сулары; ә.Орналасу аймағы; б.Алабы; в.Су жүйесінің қоректенуі; г.Су жүйесінің орналасу ерекшелігі; д.Су жүйесінің ауданы. Есеп Топтық жұмыс. Төмендегі формуланы пайдаланып Қазақстанның ішкі суларын сандық көрсеткіштері бойынша есептеп,анықтаңыз. Өқ=h1-h2, Өқ -өзеннің құламасы,h1 – бастауының биіктігі,h2 – сағасының биіктігі, Өе –өзен еңістігі,L-өзен ұзындығы.Өе= Өқ L а.Іле өзенінің бастауының биіктігі 3540 м,ұзындығы 1348 км,сағасының биіктігі 340 м. Өзен құламасы мен биіктігін тап.
ҚБ: «Мадақтау» әдісі арқылы бағалау
платформасында Қостанай-Алматы, Қостанай-Шымкент бағытындағы авиабиллет беріледі, екі топ осы бағыт бойынша сұрақтарға жауап береді. |
Слайд,суреттер Топ басшысы Атлас Кескін карта, Кесте. Жауап парағы. Слайд
|
||||
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Қорытынды: «Желкенді қайық» әдісі.Оқушылар бүгінгі сабақтан алған түйін сөздерді стикер жазып, жабыстырады Рефлекция. «Шыңды бағындыру» әдісі арқылы сабаққа кері байланыстарын талқылау. Не оңай болды? Не нәрсе қиын болды? Не білгіңіз келеді? Үйге тапсырма.Гидронимдерді жаттау.Балқаш-Алакөл алабы мен Теңіз - Қарасор көлдері алабын анықтап,кескін картаға түсіру. |
Стикер |
||||
|
Қосымша ақпараттар |
||||||
|
Саралау – Сіз қандай тəсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық жəне қауіпсіздік техникасын сақтау |
||||
|
Сабақ барысында қабілеті жоғары оқушылармен жұмыс Сабақ барысында үлгерімі төмен оқушылармен жұмыс |
Қалыптастырушы бағалаудың «Смайликтер» әдісі, «1жұлдыз,1 тілек» әдісі арқылы бағалау «Бағалау картасы» әдістерін қолдандым |
АКТ қолдану барысында техникалық қауіпсіздікті сақтау.Оқушыларға қауіпсіздік жайлы ескерту.Парталарды дұрыс орналастырып,оқушылардың дұрыс отыруына баса наза аудару.Жаңа әдәс тәсңлдер кезінде оқушылардың қозғалуына мүмкіндік жасау. |
||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары қолжетімді ма? Оқушылар бүгін не үйренді? Сабақтағы ахуал қандай болды? Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма? Уақыт есебінен ауытқу болды ма? Жоспарға қандай өзгеріс енгізілді? |
Оқушылар терминдерді қолданып, диалогке қатысады, пікір таласта тез және дұрыс шешім қабылдай алды. Оқушылардың көңіл күйі көтеріңкі болды. |
|||||
|
Жалпы бағалау Ең жақсы өткен екі нəрсе (оқыту мен оқуға қатысты) 1. Топтық жұмыс кезіндегі «Бір жұлдыз,бір ұсыныс» арқылы бағалау 2. Сабаққа кері байланыс кезіндегі жұптық бағалау Қандай екі нəрсе немесе тапсырма сабақтың бұдан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1.Картадан тапсырманы жие орындату. 2. Сабақ үдерісі кезінде оқушылармен еркін ой бөлісу. |
||||||
шағым қалдыра аласыз



















