Ұлықпанова А.Ө.
Ақтөбе қаласы №51 гимназия
Педагог-модератор
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
География |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
3.3. Гидросфера |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты – жөні: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 9 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қазақстанның ішкі суларының түрлері |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты: |
9. 3. 3. 1 Қазақстанның ішкі суларын топтастырады, көрсеткіштерін талдайды және сипаттайды: өзендер мен көлдер, мұздықтар мен мәңгі тоң, жерасты сулары |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Қазақстанның ішкі суларын топтастырады, көрсеткіштерін талдайды және сипаттайды; |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықты дарыту |
Жасампаздық және Жаңашылдық |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Педагогтің іс – әрекеті |
Білім алушының іс - әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 4 мин 5 мин |
(Ұ) Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен амандасып, оқушылардың көңілін сабаққа аудару. Сыныпты түгелдеу, сыныптағы оқушылардың зейінін сабаққа аудару Сергіту сәті: «Географиялық шапалақ» Бұл – география пәніне арналған интерактивті қозғалыс
ойыны. Қалай өткізіледі? Мұғалім
географияға қатысты сөз айтады. Материктер мен мұхиттар Мұғалім:
Қазақстан географиясы
Климат және табиғат зоналары
Үй жұмысы Educaplay платформасы арқылы сұраққа жауап береді |
Мұғаліммен амандасып, кезекші оқушы сыныптағы оқушылардың санын баяндайды Ойынның артықшылығы
Оқушылар атмосфера тарауы бойынша сұраққа жауап береді |
(ҚБ) мұғалім 1-10 балл аралығында бағалайды Дескриптор: Жалпы – 2 балл: Қазақстанның өзендерін картадан көрсетеді |
Қазақстанның физикалық картасы «Ішкі сулар» тақырыбының сызбасы (өзен, көл, мұздық, батпақ, жерасты сулары
Бағалау
https://www.educaplay.com/game/26840899-learning_resource.html
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 4 мин 5мин 6 мин 5мин 7 мин 5мин |
Жаңа сабақ «Миға шабуыл» әдісі
Жасырын сурет ойыны
Мағынаны тану Бейнеролик: Қазақстанның ішкі сулары
Жаңа сабақ Қазақстан – су ресурстары шектеулі елдердің бірі. Соған қарамастан, ел аумағында әртүрлі ішкі су нысандары бар. Олар табиғи су айналымының нәтижесі болып табылады.
Ішкі судың түрлерін сипаттайды 1-топ: Өзендер Тапсырма:
Жауап
үлгісі: 2-топ: Көлдер және су қоймалары
Тапсырма:
Жауап
үлгісі: Балқаш – әлемдегі қос тілді көл: батыс бөлігі тұщы, шығыс бөлігі тұзды. 3-топ: Мұздықтар мен жерасты сулары
Тапсырма: Жерасты суларының түрлерін жазыңдар.
Жауап:
2.Тапсырма. Жұптық жұмыс Суды тап” сәйкендіру
3.Тапсырма. Топтық жұмыс Функционалдық сауаттылық тапсырмасы
Жауабы:
Жауабы:
Жауабы:Себеп:
Шешу жолдары:
4. Тапсырма. Жеке жұмыс
|
Оқушыларға миға шабуыл әдісі арқылы тақырыпты анықтау үшін суреттер көрсетіледі
Оқушылар бейнероликті қарап, мағынасын ашады.
Оқушылар Қазақстанның ішкі сулары туралы мәлімет алады.
Оқушылар өзендерді сипаттайды.
Оқушылар көлдерді сипаттайды
Оқушылар мұздықтарды сипаттайды.
Ішкі судың түрлерін сәйкестендіреді.
Оқушылар функционалдық сауаттылық Тапсырмасын орындайды
Оқушылар кескін картаға өзен және көлдерді түсіреді. |
«Жарайсың» деген мадақтау сөзімен ынталандыру.
Дескриптор: Жалпы 2 – балл: 1.Өзендерді сипаттайды; 2.Өзендердің маңызын анықтайды;
Дескриптор: Жалпы 2 – балл: 1.Көлдерді сипаттайды; 2.Балқаш көлінің ерекшелігін анықтайды;
Дескриптор: Жалпы 2 – балл: 1.Мұздықтардың санын анықтайды; 2.Ауданын анықтайды 3.Қорытынды шығарады
Дескриптор: Жалпы 2– балл: Ішкі судың түрлерін сәйкестендіреді;
Дескриптор:Жалпы 2 – балл Қазақстанның ірі өзен және көлдерін кескін картаға түсіреді
|
https://share.google/BPMzecOVzuPWIOeOF Жи видеоролик
https://wordwall.net/ru/resource/90929435
https://learningapps.org/display?v=p7a4otmuc25
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Кері байланыс ЖИ «Шам » әдісі
Оқушылар бүгінгі сабақты түсінгендігі жөнінде шамды жағады. Үйге тапсырма: Қазақстанның ішкі суларының түрлері |
Оқушы жаңа тақырыпты қорытындылап бүгінгі сабаққа кері байланыс орнатады |
Мұғалім оқушылардың тапсырмаларды орындауына байланысты 1 – 10 балл аралығында бағалайды |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||

1. Қазақстандағы ең үлкен көл қайсы?
A) Арал теңізі B) Балқаш көлі C) Зайсан көлі D) Каспий теңізі
2. Қазақстанның тұщы көлдерінің ішіндегі ең терең көл қандай?
A) Алаколь B) Зайсан C) Сасыккөл D) Теңіз
3. Арал теңізі қай облыс пен елдер арасында орналасқан?
A) Алматы облысы мен Қытай B) Қызылорда облысы мен Өзбекстан C) Атырау облысы мен Ресей
D) Жамбыл облысы мен Қырғызстан
4. Балқаш көлінің ерекшелігі неде?
A) Тұщы және ащы суы бар B) Ол әлемдегі ең үлкен тұщы көл C) Көлде балықтар жоқ D) Көлдің суы таза әрі мөлдір
5. Алакөл қай облыста орналасқан?
A) Қарағанды облысы B) Алматы облысы C) Ақтөбе облысы D) Маңғыстау облысы
6. Қазақ жеріндегі ең үлкен тұзды көлді атаңыз.
A) Каспий теңізі B) Сасыккөл C) Алакөл D) Теңіз
7. Қай көлдің жағасында Қазақстанның ең ірі көл жағалауы бар?
A) Балқаш B) Каспий теңізі C) Арал D) Зайсан
8. Зайсан көлі қандай географиялық аймақта орналасқан?
A) Орталық Қазақстан B) Шығыс Қазақстан C) Солтүстік Қазақстан D) Батыс Қазақстан
9. Қай көлде жағалауында шипалы балшықтар кездеседі?
A) Арал теңізі B) Алакөл C) Сасыккөл D) Балқаш
10. Теңіз көлі қай облыста орналасқан?
A) Алматы облысы B) Ақмола облысы C) Қарағанды облысы D) Ақтөбе облысы
11. Каспий теңізі қандай су көзіне жатады?
A) Тұщы су B) Ащы су C) Құмды көл D) Жер асты суы
12. Балқаш көлі қай түбегейлі ерекшелігімен әйгілі?
A) Үлкен ауданы және судың түбінде алтынның болуы B) шығыс бөлігінде ащы су, батыс бөлігінде тұщы су C) Судың көптігі мен тұщылығы D) Су деңгейінің тұрақтылығы
13. Арал теңізі Қазақстан үшін қандай маңызды экологиялық мәселе болды?
A) Су деңгейінің көтерілуі B) Су деңгейінің төмендеуі C) Тауарлық балықтың көбейгені D) Су деңгейінің тұрақтылығы
14. Қай көлдің аумағында көптеген туристік курорттар орналасқан?
A) Алакөл B) Балқаш C) Теңіз D) Каспий теңізі
Деңгейлік тапсырма (пиза)
-
Көлдердің табиғат зоналар бойынша таралуын анықтаңыздар
|
Табиғат зонасы |
Зонаның ауданы мың км2 |
Көлдің ауданы мың км2 |
Таралып отырғаны % |
|
Орманды дала |
113 |
3 |
|
|
Дала |
740 |
13 |
|
|
Шөлейт |
282 |
2 |
|
|
Шөл |
1202 |
23 |
|
|
Таулар |
388 |
4 |
|
|
Қазақстан |
2725 |
45 |
|
-
Сұлбасы арқылы көлдерді анықтаңыз

жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қазақстанның ішкі сулары
Қазақстанның ішкі сулары
Ұлықпанова А.Ө.
Ақтөбе қаласы №51 гимназия
Педагог-модератор
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
География |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
3.3. Гидросфера |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты – жөні: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 9 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қазақстанның ішкі суларының түрлері |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты: |
9. 3. 3. 1 Қазақстанның ішкі суларын топтастырады, көрсеткіштерін талдайды және сипаттайды: өзендер мен көлдер, мұздықтар мен мәңгі тоң, жерасты сулары |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Қазақстанның ішкі суларын топтастырады, көрсеткіштерін талдайды және сипаттайды; |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықты дарыту |
Жасампаздық және Жаңашылдық |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Педагогтің іс – әрекеті |
Білім алушының іс - әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 4 мин 5 мин |
(Ұ) Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен амандасып, оқушылардың көңілін сабаққа аудару. Сыныпты түгелдеу, сыныптағы оқушылардың зейінін сабаққа аудару Сергіту сәті: «Географиялық шапалақ» Бұл – география пәніне арналған интерактивті қозғалыс
ойыны. Қалай өткізіледі? Мұғалім
географияға қатысты сөз айтады. Материктер мен мұхиттар Мұғалім:
Қазақстан географиясы
Климат және табиғат зоналары
Үй жұмысы Educaplay платформасы арқылы сұраққа жауап береді |
Мұғаліммен амандасып, кезекші оқушы сыныптағы оқушылардың санын баяндайды Ойынның артықшылығы
Оқушылар атмосфера тарауы бойынша сұраққа жауап береді |
(ҚБ) мұғалім 1-10 балл аралығында бағалайды Дескриптор: Жалпы – 2 балл: Қазақстанның өзендерін картадан көрсетеді |
Қазақстанның физикалық картасы «Ішкі сулар» тақырыбының сызбасы (өзен, көл, мұздық, батпақ, жерасты сулары
Бағалау
https://www.educaplay.com/game/26840899-learning_resource.html
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 4 мин 5мин 6 мин 5мин 7 мин 5мин |
Жаңа сабақ «Миға шабуыл» әдісі
Жасырын сурет ойыны
Мағынаны тану Бейнеролик: Қазақстанның ішкі сулары
Жаңа сабақ Қазақстан – су ресурстары шектеулі елдердің бірі. Соған қарамастан, ел аумағында әртүрлі ішкі су нысандары бар. Олар табиғи су айналымының нәтижесі болып табылады.
Ішкі судың түрлерін сипаттайды 1-топ: Өзендер Тапсырма:
Жауап
үлгісі: 2-топ: Көлдер және су қоймалары
Тапсырма:
Жауап
үлгісі: Балқаш – әлемдегі қос тілді көл: батыс бөлігі тұщы, шығыс бөлігі тұзды. 3-топ: Мұздықтар мен жерасты сулары
Тапсырма: Жерасты суларының түрлерін жазыңдар.
Жауап:
2.Тапсырма. Жұптық жұмыс Суды тап” сәйкендіру
3.Тапсырма. Топтық жұмыс Функционалдық сауаттылық тапсырмасы
Жауабы:
Жауабы:
Жауабы:Себеп:
Шешу жолдары:
4. Тапсырма. Жеке жұмыс
|
Оқушыларға миға шабуыл әдісі арқылы тақырыпты анықтау үшін суреттер көрсетіледі
Оқушылар бейнероликті қарап, мағынасын ашады.
Оқушылар Қазақстанның ішкі сулары туралы мәлімет алады.
Оқушылар өзендерді сипаттайды.
Оқушылар көлдерді сипаттайды
Оқушылар мұздықтарды сипаттайды.
Ішкі судың түрлерін сәйкестендіреді.
Оқушылар функционалдық сауаттылық Тапсырмасын орындайды
Оқушылар кескін картаға өзен және көлдерді түсіреді. |
«Жарайсың» деген мадақтау сөзімен ынталандыру.
Дескриптор: Жалпы 2 – балл: 1.Өзендерді сипаттайды; 2.Өзендердің маңызын анықтайды;
Дескриптор: Жалпы 2 – балл: 1.Көлдерді сипаттайды; 2.Балқаш көлінің ерекшелігін анықтайды;
Дескриптор: Жалпы 2 – балл: 1.Мұздықтардың санын анықтайды; 2.Ауданын анықтайды 3.Қорытынды шығарады
Дескриптор: Жалпы 2– балл: Ішкі судың түрлерін сәйкестендіреді;
Дескриптор:Жалпы 2 – балл Қазақстанның ірі өзен және көлдерін кескін картаға түсіреді
|
https://share.google/BPMzecOVzuPWIOeOF Жи видеоролик
https://wordwall.net/ru/resource/90929435
https://learningapps.org/display?v=p7a4otmuc25
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Кері байланыс ЖИ «Шам » әдісі
Оқушылар бүгінгі сабақты түсінгендігі жөнінде шамды жағады. Үйге тапсырма: Қазақстанның ішкі суларының түрлері |
Оқушы жаңа тақырыпты қорытындылап бүгінгі сабаққа кері байланыс орнатады |
Мұғалім оқушылардың тапсырмаларды орындауына байланысты 1 – 10 балл аралығында бағалайды |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||

1. Қазақстандағы ең үлкен көл қайсы?
A) Арал теңізі B) Балқаш көлі C) Зайсан көлі D) Каспий теңізі
2. Қазақстанның тұщы көлдерінің ішіндегі ең терең көл қандай?
A) Алаколь B) Зайсан C) Сасыккөл D) Теңіз
3. Арал теңізі қай облыс пен елдер арасында орналасқан?
A) Алматы облысы мен Қытай B) Қызылорда облысы мен Өзбекстан C) Атырау облысы мен Ресей
D) Жамбыл облысы мен Қырғызстан
4. Балқаш көлінің ерекшелігі неде?
A) Тұщы және ащы суы бар B) Ол әлемдегі ең үлкен тұщы көл C) Көлде балықтар жоқ D) Көлдің суы таза әрі мөлдір
5. Алакөл қай облыста орналасқан?
A) Қарағанды облысы B) Алматы облысы C) Ақтөбе облысы D) Маңғыстау облысы
6. Қазақ жеріндегі ең үлкен тұзды көлді атаңыз.
A) Каспий теңізі B) Сасыккөл C) Алакөл D) Теңіз
7. Қай көлдің жағасында Қазақстанның ең ірі көл жағалауы бар?
A) Балқаш B) Каспий теңізі C) Арал D) Зайсан
8. Зайсан көлі қандай географиялық аймақта орналасқан?
A) Орталық Қазақстан B) Шығыс Қазақстан C) Солтүстік Қазақстан D) Батыс Қазақстан
9. Қай көлде жағалауында шипалы балшықтар кездеседі?
A) Арал теңізі B) Алакөл C) Сасыккөл D) Балқаш
10. Теңіз көлі қай облыста орналасқан?
A) Алматы облысы B) Ақмола облысы C) Қарағанды облысы D) Ақтөбе облысы
11. Каспий теңізі қандай су көзіне жатады?
A) Тұщы су B) Ащы су C) Құмды көл D) Жер асты суы
12. Балқаш көлі қай түбегейлі ерекшелігімен әйгілі?
A) Үлкен ауданы және судың түбінде алтынның болуы B) шығыс бөлігінде ащы су, батыс бөлігінде тұщы су C) Судың көптігі мен тұщылығы D) Су деңгейінің тұрақтылығы
13. Арал теңізі Қазақстан үшін қандай маңызды экологиялық мәселе болды?
A) Су деңгейінің көтерілуі B) Су деңгейінің төмендеуі C) Тауарлық балықтың көбейгені D) Су деңгейінің тұрақтылығы
14. Қай көлдің аумағында көптеген туристік курорттар орналасқан?
A) Алакөл B) Балқаш C) Теңіз D) Каспий теңізі
Деңгейлік тапсырма (пиза)
-
Көлдердің табиғат зоналар бойынша таралуын анықтаңыздар
|
Табиғат зонасы |
Зонаның ауданы мың км2 |
Көлдің ауданы мың км2 |
Таралып отырғаны % |
|
Орманды дала |
113 |
3 |
|
|
Дала |
740 |
13 |
|
|
Шөлейт |
282 |
2 |
|
|
Шөл |
1202 |
23 |
|
|
Таулар |
388 |
4 |
|
|
Қазақстан |
2725 |
45 |
|
-
Сұлбасы арқылы көлдерді анықтаңыз

шағым қалдыра аласыз































