Материалдар / Қазақстанның ішкі суларының геосаяси проблемалары.
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Қазақстанның ішкі суларының геосаяси проблемалары.

Материал туралы қысқаша түсінік
ҚМЖ
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
24 Қараша 2023
511
4 рет жүктелген
250 ₸
Бүгін алсаңыз
+13 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +13 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады



Қысқа мерзімді жоспар


Бөлім:

Физикалық география 3.1 Литосфера


Педагогтің аты-жөні

Қособаев Қымбат

Күні:

24.12.2021

Сынып:9

Қатысушылар саны:10

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Қазақстанның ішкі суларының геосаяси проблемалары

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

9.3.3.5 Қазақстандағы су ресурстарының геосаяси проблемаларын анықтап шешу

жолдарын ұсынады: трансшекаралық өзендер, Каспий теңізінің мәртебесі

Сабақтың мақсаты


Барлық оқушылар: Трансшекаралық өзендердің қолдану кезінде туындайтын геосаяси проблемаларын анықтай алады


Басым бөлігі: Трансшекаралық өзендердің геосаяси проблемаларын шешу жолдарын ұсынады.


Кейбір оқушылар: Каспий теңізінің мәртебесін анықтап, бағалай алады

Бағалау критерийлері:

Трансшекаралық өзендердің қолдану кезінде туындайтын геосаяси проблемаларын анықтайды.

Трансшекаралық өзендердің геосаяси проблемаларын шешу жолдарын ұсынады

Каспий теңізінің мәртебесін анықтап, бағалайды



Сабақтың барысы


Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы


10 минут


Білу

Амандасу. Оқушыларды түгендеу.

Өткен тақырыпты тексеру.

«Аукцион ойыны» арқылы географиялық құрал-жабдықтарды макеттерді жарнамалау






-топқа бөлу.


«Азия ұлттары Дүние жүзі ұлттары арқылы»



Қолдан жасаған географиялық құрал-жабдықтарына және олардың макеттеріне жарнама жасайды







Азия ұлттары және дүние жүзі ұлттары болып топқа бөлінеді.




Өзара бағалау, өзін- өзі бағалау,мұғалімнің қалыптастырушы бағалауы

Әр түрлі ұлт өкілдері киімдері арқылы.

Сабақ ортасы

22 минут
















Түсіну































Қолдану














































Талдау

1.«Миға жабуыл өзекті мәселе видеосы» 1 минут

Сабақ мақсатына сай байланыстыру және сыни сұрақтар мен проблемалық ахуал қалыптастыру арқылы сабақ бастау. 29 параграф бойынша түсінік қалыптастыру.

Жұптық жұмыс

  1. Ғаламтор мәліметтері мен Еуразияның физикалық картасын қолдана отырып, Қазақстандағы трансшекаралық өзендерді қолдану кезінде туындайтын проблемаларды анықтаңыз. Картадан өзендердің географиялық орнын көрсетіңдер бағалаңдар.Постер, интервью, газет түрінде сынып алдында өзендердің геосаяси проблемаларын шешу жолдарын ұсыныңдар.



1 жұп. Жайық

2 жұп. Іле

3 жұп. Сырдария

4 жұп. Ертіс

5 жұп. Күршім өзені

Бағалау критерийі

Дескриптор

Балл

Трансшекаралық өзендердің қолдану кезінде туындайтын геосаяси проблемаларын анықтайды Трансшекаралық өзендердің геосаяси проблемаларын шешу жолдарын ұсынады




Өзендердің геосаяси проблемасын анықтап проблемаларды атау

1

Шешу жолдарын ұсынуы

2

Көрнекілік болуы

1

Картадан көрсету



1



Сергіту сәті 1 минут

Күршімнің сулары әні

Ойын «Ақылды компос» қанша градуста су тұрғанын табу және қай аймақта кездесетінін, қандай су екенін сипаттау.


Ой қозғау.

Видеоролик арқылы

  • Ақтау қаласында өткен бесінші Каспий саммиті барысында Қазақстан, Әзербайжан, Ресей, Иран, Түркіменстан басшылары Каспийдің құқықтық мәртебесін анықтайтын конвенцияға қол қойды.

  • Құжат теңізбен шектеспейтін елдерге Каспийде әскер орналастыруға тыйым салады.

  • Каспий жағалауындағы мемлекеттер теңіздің экологиясын сақтауды қолға алды.

2-Тапсырма. Топтық жұмыс. Рөлдік ойын. «Ел басшылары»



Ғаламторды пайдаланып, Каспий теңізінің мәртебесін анықтаңдар. Әр ел басшысы ретінде рөлге еніп, ғаламторды пайдаланып, Каспий теңізінің мәртебесін анықтаңдар. Каспий теңізінің кіріс көзіне, экологиялық жағдайына баға беруіңдер.

  1. Топ: Қазақстан басшысы

Әзербайжан басшысы

2 - Топ: Ресей басшысы Иран басшысы

Иран басшысы және Түркіменстан басшысы

Түркіменстан басшысы ретінде


Бағалау критерийі


Дескриптор

Балл

Каспий теңізінің мәртебесін анықтап, бағалайды

Каспий теңізінің сол елдегі мәртебесін анықтау

1

Каспий теңізінің сол елдегі негізгі кіріс көзін бағалау

1


Каспий теңізінің сол елдегі негізгі экологиялық жағдайына баға беру

2
















Әр жұп өз жауаптарымен бөліседі. Картамен жұмыс жасайды жұмыстарын қорғайды

















































Әр топ өз жауаптарымен бөліседі. Картамен жұмыс жасайды жұмыстарын қорғайды. Каспий теңізіне баға береді.







































Әр топ өз жауаптарымен бөліседі. Картамен жұмыс жасайды жұмыстарын қорғайды. Каспий теңізіне баға береді.
































Өзара бағалау Мұғалімнің қалыптастырушы бағалауы
















































Бағдаршам әдісі арқылы түспен бағалау







































Топтар өзін-өзі бағалайды және өзара бағалау































АКТ ресуртары,оқулық, карта,ғаламтор ресурстары





































Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!