Қазақстанның ішкі суларының түрлері

Тақырып бойынша 31 материал табылды

Қазақстанның ішкі суларының түрлері

Материал туралы қысқаша түсінік
9.3.3.1 Қазақстанның ішкі суларын топтастырады, көрсеткіштерін талдайды және сипаттайды,өзендер мен көлдер,мұздықтар мен мәңгі тоң, жерасты сулары Қазақстанның ішкі суларының түрлерін айта алады Қазақстанның ішкі суларының ерекшеліктерін сипаттай алады. Қазақстанның өзен- көлдерін, жерасты суларын және мұздықтарының географиялық орнын картадан көрсете алады.
Материалдың қысқаша нұсқасы

Қысқа мерзімді жоспар


Бөлім:

3.3 Гидросфера

Педагогтің аты-жөні:


Күн:

Сыныбы :

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Тақырыбы:

Қазақстанның ішкі суларының түрлері

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

9.3.3.1 Қазақстанның ішкі суларын топтастырады, көрсеткіштерін талдайды және сипаттайды,өзендер мен көлдер,мұздықтар мен мәңгі тоң, жерасты сулары

Сабақтың мақсаты:

Қазақстанның ішкі суларының түрлерін айта алады Қазақстанның ішкі суларының ерекшеліктерін сипаттай алады. Қазақстанның өзен- көлдерін, жерасты суларын және мұздықтарының географиялық орнын картадан көрсете алады.

Құндылықтар


Озық ойлы ұлт:еңбекқорлық және кәсіби біліктілікАдал азамат: Әділдік және жауапкершілік


Сабақ барысы

Мұғалімнің әрекеті


Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы



3 мин

І. Ұйымдастыру кезеңі:

«Онлайн» платформасында оқушыларға топқа бірігуге нұсқау береді.

«Менен бір мотивациялық сөз» әдісі бойынша жағымды психологиялық ахуал орнатады


«Онлайн» платформасында оқушылар топтарға бірігеді.

https://qazmath.net/quraldar/topka-bolu/


Оқушылар шеңберге тұрып «Менен бір мотивациялық сөз» тәсілі арқылы көңілді орта қалыптастырамыз

Кері байланыс:

Мадақтау арқылы бағаланады.

Түрлі түсті стикерлер


4мин

ІІ Үй тапсырмасы

Оқушылардан «Банкомат» әдісі арқылы өткен тақырып бойынша жауап алады







«Кинометафора» әдісі арқылы бейнеролик көрсетеді, сұрақтарға жауап ала отырып, жауаптарын жаңа тақырыппен байланыстарады, сабақтың тақырыбын , мақсатын анықтайды.

Оқушылар

«Банкомат » әдісі

арқылы өткен тақырыптар бойынша білімдерін еске түсіреді.

«Кинометафора» тәсілі арқылы

қойылған сұрақтарға жауап береді, жауаптарын жаңа тақырыппен байланыстарады, сабақтың тақырыбын, мақсатын анықтайды

https://youtu.be/lI-1W7RDbZA?si=o9FxfR-LViPXLyLn

Кері байланыс:

Мадақтау арқылы бағаланады.

«Жарайсың!»

«Тамаша жауап»т .б

Экран


5 мин

ІІІ Оқулықпен жұмыс Білімді толықтыру үшін оқулықтағы мәтінді оқуға тапсырма береді.

Оқушылар оқулықтан мәтінді оқып танысады, тірек сөздерді дәптерге жазып алады.

Кері байланыс:

Мадақтау арқылы бағаланады.

Окулык

Сабақтың ортасы




15 мин

ІV Топтық жұмыс.

Мұғалім жаңа тақырып бойынша қысқаша ақпарат береді, топтық жұмыс ұйымдастырады.

«Ойлан- бірік, бөліс» – әдісі бойынша мәтінмен жұмыс (оқушыларға оқулықтағы мәтін бөліп беріледі, мәтінді оқып топ ішінде талқылайды,постер жасап,тақтада қорғайды

1 топ: Қазақстан өзендері

2 топ: Қазақстанның көлдері

3 топ: Қазақстанның мұздықтары

4 топ: Жер асты сулары

тақырыбына. таныстырылым жасауды ұсынады

Оқушылар топтарда мұғалімнің бағыт берумен берілген тақырыпты талдап, жаттығу жұмыстарын орындайды.


«Ойлан- бірік, бөліс» – әдісі бойынша мәтінмен жұмыс (оқушыларға оқулықтағы мәтін бөліп беріледі, мәтінді оқып топ ішінде талқылайды,постер жасап,тақтада қорғайды).

1 топ: Қазақстан өзендері

2 топ: Қазақстанның көлдері

3 топ: Қазақстанның мұздықтары

4 топ: Жер асты сулары

тақырыбына. таныстырылым жасайды.

Оқушылар жұмыс барысында оқулықпен қатар әлеуметтік желі ресурстарын қолдана алады.

Суреттер мен кестелерді, пайдалана отырып тұжырымдамалық карта, тірек сызба түрінде қорғайды.


Кері байланыс:

« Ойды аяқта» әдісі арқылы беріледі



Дискриптор: Қазақстандағы өзендерді атай алады. Көлдердің пайда болуын және түрлерін айта алады. Жер асты суларының түрлерін атай алады. Мұздықтардың ерекшеліктерін сипаттай алады.

Жалпы балл-2



А4, А3 форматтар, компьютер, ғаламтор желісі, стикерлер, түрлі түсті қағаздармаркерлер

15

Сабақты бекіту тапсырмалары.







Оқушылармен жеке жұмыс ұйымдастырады, бақылау жасайды,

ЕБҚ оқушыға қолдау көрсетеді. Әр топқа топтық жұмыс беріледі. Топта орындайды.



























Оқушыларға топтық тапсырмалар беріледі.

Wordwall плотформасы






Оқушылар берілген мәтінді қолдана отырады. Өз болжамдарын жасайды.

Мұғалім оқушыларға жаңа мәліметтер береді.














Жаңа сабақты қортындылау тапсырмасын орындау.

«Сұрақтар кемесі» әдісі






  1. тапсырма Кестемен жұмыс

(Жеке жұмыс)


Тақырыбы: Қазақстанның көлдері

Мақсаты: Ғаламтор желісіндегі ақпарат көздерін пайдалана отырып Қазақстанның ірі бес көліне кесте арқылы сипаттап, талдау жасау.(Каспий,Арал,Балқаш,Зайсан,Алакөл)



Көл атауы

Географиялық орны мен ерекшелігі, көлемі

Пайда болу жолы

Халық шаруашылығындағы маңызы

1





2





3











2 –тапсырма. Оқушылар берілген мәтінді қолдана отырады. Өз болжамдарын жасайды. Мұғалім оқушыларға жаңа мәліметтер береді.




3 –тапсырма Wordwall плотформасы

Жұптық тапсырмалар

1 жұп тапсырмасы:

https://wordwall.net/resource/64578922

2 жұп тапсырмасы:

https://wordwall.net/resource/39018451

3 жұп тапсырмасы:

https://wordwall.net/resource/64483421


4 –тапсырма Топтық жұмыс.

"Кім жылдам? " әдісі арқылы топтарға географиялық обектілер беріледі. Географиялық обектілердің географиялық орнын картадан көрсету.

1топқа Каспий" Байкал, Танганьика,Ыстық көл, Жайсан,Балқаш, Арал

2 топқа Шардара, Қапшағай, Бұқтырма, Алматы, Жамбыл,Оңтүстік Қазақстан.

3 топқа- Алтай, Жетісу алатау, Тянь- Шань ,Іле Алатауы, Корженеевкий мұздығы, Антркатида, Гренландия

4 топқа- Ертіс, Есіл, Жайық, Сырдария, Іле,Шу, Солтүстік мұзды мұхит, Каспий,Балқаш, Алакөл.


Оқушылар«Сұрақтар кемесі» әдісі арқылы тапсырмаларды орындайды.

Дескриптор:

Ғаламтор желісіндегі ақпарат көздерін пайдалана отырып Қазақстанның ірі бес көліне кесте арқылы сипаттап, талдау жасайды.

Жалпы балл-2











Дескриптор:

Қазақстанның ішкі суларына түсінік береді.

Көл жүйесінің ерекшелігін сипаттайды.

Өзен суының шығыны мен жылдық ағынын есептейді

Өзендердің қоректенуі мен режимін анықтайды

Жалпы балл-2




Дескриптор:

Әр топ wortwall тапсырмаларын орындайды тест тапсырмаларына жауап береді

Жалпы балл -2



Дескриптор:

Картадан географиялық обектілерді көрсете алады. Географиялық обьектілердің ерекшеліктерін сипаттай алады.

Жалпы балл-2











2-косымша

Тапсырма жазылған парақтар





















Сабақтың соңы

2 мин

Кері байланыс

«Киіз үй» әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, кері байланысын тыңдайды.


Мақсаты: Оқушы алған білімін саралай білуге дағдыланады.

Тиімділігі: Тақырып бойынша оқушылардың пікірін анықтайды. Жинақталған деректердің құнды болуын қадағалайды

Оқушылар «Киіз үй» әдісі

арқылы кері байланыс жасайды

«Дұрыс келісемін»,

«Толықтырамын, басқа көзқарасым бар», «Менің сұрағым бар».

Бағалау.

Домбыра әдісі

Кесте

1 мин

Үй тапсырмасы




























































Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
doc
12.06.2025
122
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі