|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 5.1 А Мектеп:Тоқжігітов ЖОМ Күні: Мұғалімнің аты-жөні: Кариева Б.К. Сыныбы: 5-сынып Қатысқандар: Қатыспағандар: |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Қазақстанның жартастарға салынған ежелгі суреттер |
||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
5.2.1.1- Алғашқы адамдардың наным-сенімдерін сипаттау |
||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар:Алғашқы адамдардың наным-сенімдерінің қалыптасу тарихын біледі. Оқушылардың басым бөлігі: Діни-дүниетанымдағы өзгерістерді анықтайды Кейбір оқушылар:Қазақстанның жартастарға салынған ежелгі суреттеріне талдау жасайды |
||||
|
Бағалау критерийлері |
1.Алғашқы адамдардың діни көзқарастарының қалыптасу себептерін анықтайды. 2. Қазақстанның жартастарға салынған ежелгі суреттерін ажыратады. |
||||
|
Тілдік мақсаттар |
1.Пәнге тән арнайы лексика және терминология: Анимизм, Тотемизм, Фетишизм, Магиялық әрекет, Бойтұмар 2.Диолог жазылымға арналған пайдалы сөз тіркестері: кестемен жұмыс, терминмен жұмыс 1.Андронов мәдениеті ең алғаш қай жылы табылды? 2.Қола дәуірі жоспарлы зерттеле басталған жылы? 3. Қола дәуірін жоспарлы зерттеу экспедициясын басқарған кім? 4. Ә. Марғұлан Қазақстанның қай аймағын зерттеді? 5. Ә. Марғұлан қандай мәдениетті зерттеді? |
||||
|
Құндылықтарға баулу |
Құрмет, ынтымақтастық, ашықтық, қазақстандық, патриотизм және азаматтық, жауапкершілікке баулу |
||||
|
Пәнаралық байланыс |
Жаратылыстану, дүниетану |
||||
|
Алдыңғы білім |
Ә.Марғұланның Қазақстан археологиясының дамуына қосқан үлесін біледі. |
||||
|
Сабақ барысы |
|||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақта жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы 3 минут 7 минут |
Сәлемдесу.Шаттық шеңбер Жағымды психологиялық ахуал туғызу үшін «Жүректен шыққан жылы сөз»әдісі арқылы оқушылар бір-біріне өздерінің жетістіктері туралы айтып жақсы тілектер тілейді. «Түрлі-түсті конфеттер» әдісімен 3 топқа біріктіремін. Үй тапсырмасын «Ақылды доп» әдісі арқылы сұраймын. 1.Андронов мәдениеті ең алғаш қай жылы табылды? 2.Қола дәуірі жоспарлы зерттеле басталған жылы? 3. Қола дәуірін жоспарлы зерттеу экспедициясын басқарған кім? 4. Ә. Марғұлан Қазақстанның қай аймағын зерттеді? 5. Ә. Марғұлан қандай мәдениетті зерттеді? Оқушының жауаптарына қарай мадақтап, ынталандырып отырамын. Кері байланыс беру барысында, сұрақтарға дұрыс жауап берген оқушыларға смайликтер беріледі. «жақсы», «сіз дұрыс жауап бердіңіз»т.б |
Конфеттер Доп Смайликтер |
|||
|
Ортасы 19 минут 2 минут 4 минут Сабақтың соңы 3 минут |
1.Тапсырма.Мәтінмен жұмыс. Оқушылар мәтінді оқып шығады. І топ-Алғашқы адамдардың наным-сенімдерінің қалыптасу себептерін атаңдар. ІІ топ – Діни-дүниетанымдағы өзгерістерді ажыратып айтыңдар. ІІІ топ –Термин сөздерге анықтамалық түсінік беріңдер. «Джигсо әдісі»арқылы жұпта,топта мәтінмен жұмыс жүргізеді.Мәтін топта толық талданып болған соң ,топтың бір адамы «елші» боп сайланады да,зерделенген материалды қарсы топтарға сағат тілімен жылжи отырып айтып шығады. «Өкіл»әдісі елшінің тілді қолдану шеберлігін көрсетеді,әрі белсенді тыңдаушылар тобын қалыптастырады. Дескриптор: Алғашқы адамдардың наным-сенімдерінің қалыптасуы себептерін анықтайды. Діни-дүниетанымдағы өзгерістерді сипаттайды. Термин сөздерге анықтамалық сипаттама береді. «Бас бармақ»әдісі арқылы бағалайды Бас бармақ жоғары-керемет,орта-қанағаттанарлық, басбармақ төмен қараса-төмен көрсетеді. Сергіту сәті «Бразилия жаңбыры» 2.Тапсырма.Бейнені ажыратыңдар Жартастарға салынған ежелгі суреттерді түсіндіріп беріңдер. Суреттерден бейнелерді ажыратып айтыңдар.
Дескриптор:Жартаста бейнеленген жануарларды анықтайды. Ежелгі адамдардың күнделікті өмірі туралы мәлімет береді. Осы суреттегі жануарлардың бейнелерін ажырата алады. Тақырыпқа қатысты термин сөздермен жұмыс. БББ кестесі .Оқушылар нені білемін?,Нені білдім?, Нені білгім келеді ? кестесін толдырады. |
Оқулық
Суреттер Жұмыс дәптер Кесте |
|||
|
2 минут |
Кері байланыс: «Бес саусақ» әдісі
Үй тапсырмасы.Өзіндік жұмыс:Діни түсініктер туралы эссе жазу |
|
|||
|
|
|||||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау-Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
|||
|
Қалыптастырушы бағалау, бір-біріне түсіндіру және дұрыс нәтижеге бағыттау әдістері арқылы қосымша қолдау көрсетемін. Деңгейлік тапсырмалар арқылы қабілетті оқушыларды дамытамын. |
Бағалау критерийлеріне сәйкес жасалған дескрипторлар арқылы бағалау. Бағалау міндеттері: қалыптастыру,ынталандыру, уәждеу. «БББ» кестесі арқылы кері байланыс алу |
Сергіту сәттері ұйымдастырылады. Белсенді қозғалыс жүргізіледі. |
|||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен? |
|
||||
|
|
|||||
|
Жалпы бағалау: Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты?) 1: 2: Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді? (оқыту мен оқуға қатысты?) 1: 2: Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда назар аудару қажет? 1.Оқушының деңгейіне сай нақты тапсырмалар беруде |
|||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қазақстанның жартастарға салынған ежелгі суреттер
Қазақстанның жартастарға салынған ежелгі суреттер
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 5.1 А Мектеп:Тоқжігітов ЖОМ Күні: Мұғалімнің аты-жөні: Кариева Б.К. Сыныбы: 5-сынып Қатысқандар: Қатыспағандар: |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Қазақстанның жартастарға салынған ежелгі суреттер |
||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
5.2.1.1- Алғашқы адамдардың наным-сенімдерін сипаттау |
||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар:Алғашқы адамдардың наным-сенімдерінің қалыптасу тарихын біледі. Оқушылардың басым бөлігі: Діни-дүниетанымдағы өзгерістерді анықтайды Кейбір оқушылар:Қазақстанның жартастарға салынған ежелгі суреттеріне талдау жасайды |
||||
|
Бағалау критерийлері |
1.Алғашқы адамдардың діни көзқарастарының қалыптасу себептерін анықтайды. 2. Қазақстанның жартастарға салынған ежелгі суреттерін ажыратады. |
||||
|
Тілдік мақсаттар |
1.Пәнге тән арнайы лексика және терминология: Анимизм, Тотемизм, Фетишизм, Магиялық әрекет, Бойтұмар 2.Диолог жазылымға арналған пайдалы сөз тіркестері: кестемен жұмыс, терминмен жұмыс 1.Андронов мәдениеті ең алғаш қай жылы табылды? 2.Қола дәуірі жоспарлы зерттеле басталған жылы? 3. Қола дәуірін жоспарлы зерттеу экспедициясын басқарған кім? 4. Ә. Марғұлан Қазақстанның қай аймағын зерттеді? 5. Ә. Марғұлан қандай мәдениетті зерттеді? |
||||
|
Құндылықтарға баулу |
Құрмет, ынтымақтастық, ашықтық, қазақстандық, патриотизм және азаматтық, жауапкершілікке баулу |
||||
|
Пәнаралық байланыс |
Жаратылыстану, дүниетану |
||||
|
Алдыңғы білім |
Ә.Марғұланның Қазақстан археологиясының дамуына қосқан үлесін біледі. |
||||
|
Сабақ барысы |
|||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақта жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы 3 минут 7 минут |
Сәлемдесу.Шаттық шеңбер Жағымды психологиялық ахуал туғызу үшін «Жүректен шыққан жылы сөз»әдісі арқылы оқушылар бір-біріне өздерінің жетістіктері туралы айтып жақсы тілектер тілейді. «Түрлі-түсті конфеттер» әдісімен 3 топқа біріктіремін. Үй тапсырмасын «Ақылды доп» әдісі арқылы сұраймын. 1.Андронов мәдениеті ең алғаш қай жылы табылды? 2.Қола дәуірі жоспарлы зерттеле басталған жылы? 3. Қола дәуірін жоспарлы зерттеу экспедициясын басқарған кім? 4. Ә. Марғұлан Қазақстанның қай аймағын зерттеді? 5. Ә. Марғұлан қандай мәдениетті зерттеді? Оқушының жауаптарына қарай мадақтап, ынталандырып отырамын. Кері байланыс беру барысында, сұрақтарға дұрыс жауап берген оқушыларға смайликтер беріледі. «жақсы», «сіз дұрыс жауап бердіңіз»т.б |
Конфеттер Доп Смайликтер |
|||
|
Ортасы 19 минут 2 минут 4 минут Сабақтың соңы 3 минут |
1.Тапсырма.Мәтінмен жұмыс. Оқушылар мәтінді оқып шығады. І топ-Алғашқы адамдардың наным-сенімдерінің қалыптасу себептерін атаңдар. ІІ топ – Діни-дүниетанымдағы өзгерістерді ажыратып айтыңдар. ІІІ топ –Термин сөздерге анықтамалық түсінік беріңдер. «Джигсо әдісі»арқылы жұпта,топта мәтінмен жұмыс жүргізеді.Мәтін топта толық талданып болған соң ,топтың бір адамы «елші» боп сайланады да,зерделенген материалды қарсы топтарға сағат тілімен жылжи отырып айтып шығады. «Өкіл»әдісі елшінің тілді қолдану шеберлігін көрсетеді,әрі белсенді тыңдаушылар тобын қалыптастырады. Дескриптор: Алғашқы адамдардың наным-сенімдерінің қалыптасуы себептерін анықтайды. Діни-дүниетанымдағы өзгерістерді сипаттайды. Термин сөздерге анықтамалық сипаттама береді. «Бас бармақ»әдісі арқылы бағалайды Бас бармақ жоғары-керемет,орта-қанағаттанарлық, басбармақ төмен қараса-төмен көрсетеді. Сергіту сәті «Бразилия жаңбыры» 2.Тапсырма.Бейнені ажыратыңдар Жартастарға салынған ежелгі суреттерді түсіндіріп беріңдер. Суреттерден бейнелерді ажыратып айтыңдар.
Дескриптор:Жартаста бейнеленген жануарларды анықтайды. Ежелгі адамдардың күнделікті өмірі туралы мәлімет береді. Осы суреттегі жануарлардың бейнелерін ажырата алады. Тақырыпқа қатысты термин сөздермен жұмыс. БББ кестесі .Оқушылар нені білемін?,Нені білдім?, Нені білгім келеді ? кестесін толдырады. |
Оқулық
Суреттер Жұмыс дәптер Кесте |
|||
|
2 минут |
Кері байланыс: «Бес саусақ» әдісі
Үй тапсырмасы.Өзіндік жұмыс:Діни түсініктер туралы эссе жазу |
|
|||
|
|
|||||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау-Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
|||
|
Қалыптастырушы бағалау, бір-біріне түсіндіру және дұрыс нәтижеге бағыттау әдістері арқылы қосымша қолдау көрсетемін. Деңгейлік тапсырмалар арқылы қабілетті оқушыларды дамытамын. |
Бағалау критерийлеріне сәйкес жасалған дескрипторлар арқылы бағалау. Бағалау міндеттері: қалыптастыру,ынталандыру, уәждеу. «БББ» кестесі арқылы кері байланыс алу |
Сергіту сәттері ұйымдастырылады. Белсенді қозғалыс жүргізіледі. |
|||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен? |
|
||||
|
|
|||||
|
Жалпы бағалау: Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты?) 1: 2: Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді? (оқыту мен оқуға қатысты?) 1: 2: Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда назар аудару қажет? 1.Оқушының деңгейіне сай нақты тапсырмалар беруде |
|||||
шағым қалдыра аласыз
















