Тексерілді____________
Қазақстан Республикасының Оқу ағарту министрлігі
Қысқа мерзімді жоспар
|
Бөлімі: |
Физикалық география |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Бекбергенов А |
|
Күні: 10.11.2025 |
Қатысушылар саны: |
|
Сыныбы: 9 а |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қазақстанның климаттық ресурстары |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
9.3.2.3 Қазақстанның климаттық ресурстарын бағалайды |
|
Сабақтың мақсаты: |
Қазақстанның климаттық ресурстарын бағалайды. Климаттық ресурстардың адам шаруашылығына әсерін талдайды. |
|
Құндылықтарға баулу |
Бірлік және ынтымақ Команда да жұмыс істей білу; Өзгелерге мейірімділік, жанашырлық таныта білу. Әділдік және жауапкершілік Басқалар үшін маңызды тапсырмаларды орындаудың қажеттілігі мен маңыздылығын түсіну. Бастаған ісін соңына дейін жеткізу. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||
|
Сабақтың басы 10 минут |
Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен амандасу. Түгендеу.
Жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру. «Гауһар тас» әдісі арқылы оқушыларға жақсы көңіл-күй сыйлау.
Өткен тақырыпты қайталау: «wordwall» платформасы арқылы үй тапсырмасын жасайды. https://wordwall.net/resource/37816145/%D1%82%D0%B5%D1%81%D1%82-%D0%B6%D2%B1%D0%BC%D1%8B%D1%81%D1%8B-%D2%9B%D0%B0%D0%B7%D0%B0%D2%9B%D1%81%D1%82%D0%B0%D0%BD-%D0%BA%D0%BB%D0%B8%D0%BC%D0%B0%D1%82%D1%8B
|
Оқушылар мұғаліммен амандасады. Мұғалім нұсқаулығымен гауһар тастағы сөздерді оқиды.
Оқушылар мұғалім берген кюаркодпен үй тапсырмасын орындайды.
|
|
«Гауһар тас»
|
|||||||||||||||
|
Жаңа сабаққа кіріспе 5 минут |
Мұғалім түсіндіруі.
|
Мақсаты: Жылдам әрі функционалды түрде сыни ойлануды дамыту. Оқушылар қажетті мәліметтерді өздеріне түртіп алады. |
Тиімділігі: оқушының танымдық дағдысы артады. Сонымен қатар оқушыға сабақтың өмірмен байланысын көрсетеді және сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтауға мүмкіндік береді. |
|
|||||||||||||||
|
10 минут |
1-тапсырма. Жеке жұмыс. Оқушылар оқулықты пайдалана отырып, Қазақстанның климаттық картасын жасайды.
|
Тапсырма мақсаты: Қазақстанның климаттық жағдайларына талдау жасайды.
|
Бағалау критерийі: Қазақстанның климаттық ресурстарын бағалайды.
|
Кескін карта |
|||||||||||||||
|
5 минут |
2-тапсырма. Жұптық жұмыс. Оқушылар Қазақстанның жылы кезеңдегі жауын-шашын картасын пайдаланып, есептер шығарады.
Қы |
Тапсырма мақсаты: Жауын-шашын картасына талдау жасайды.
Қы – ылғалдылық Ж-жауын-шашынның жылдық орташа мөлшері Б-булану шамасы
|
Бағалау критерийі: математикалық сауаттылықтарын дамыту.
|
Жауын-шашын картасы |
|||||||||||||||
|
15 минут |
3-тапсырма. Топтық жұмыс. Оқушыларды https://www.classtools.net/random-group-generator/ платформасы арқылы оқушыларды 4-топқа бөлу.
1-топ: «Солтүстік» 2-топ: «Оңтүстік» 3-топ: «Батыс» 4-топ: «Шығыс» |
Тапсырма мақсаты: Оқушылар Қазақстанның климаттық ресурстарына сипаттама жасайды. Оқушылар тақтадағы бөлінген топ бойынша бөлінеді.
|
Бағалау критерийі: Қазақстанның бір экономикалық ауданына климаттық талдау жасайды.
|
|
|||||||||||||||
|
ЕБҚ |
Ауылшаруашылық дақылдарының түсімін қандай қолайсыз күн райы құбылыстары төмендетуі мүмкін? Өз ойынды жаз. |
Ерекше білімді қажет ететін оқушы қолайсыз атмосфералық құбылыстарды жазады. |
Өз ойың толық нақты жеткізеді-4 б |
Оқулық |
|||||||||||||||
|
ЕҚБ |
Электр энергиясы құрылысын салу кезінде қандай мәселелерге мән берілуі тиіс. |
Ерекше қабілетті бала кескін картаға қосымша тапсырманы орындайды. |
Мұғалім мадақтауы |
Оқулық |
|||||||||||||||
|
Сабақтың соңы Қорытынды Ой толғаныс. Рефлексия 5 минут
|
Білімді бекіту: Оқушылар quizizz.com платформасынан 10 сұрақтан тұратын тест тапсырмасын орындайды.
Кері байланыс: Оқушыларға сабақ барысында алған білімдері туралы кері байланыс жазады. «3.2.1.» 3 факт 2 көзқарас 1 тұжырым
Үйге тапсырма: Ойыңды тұжырымда бөліміндегі сұрақтармен жұмыс. |
Бүгінгі сабақтан түйген ойлары мен тұжырымдарына байланысты кері байланыс жасайды.
Оқушылар «3.2.1.» https://suite.smarttech-prod.com/edit/8b263847-678a-4627-86c3-33a73befe61d «Lumio» платформасында толтырады.
Үй тапсырмасын күнделікке жазып алады.
|
Бағалау парағы
|
Рефлексия парағы |
Қазақстанның климаттық ресурстарын бағалайды. Климаттық ресурстардың адам шаруашылығына әсерін талдайды.
|
|
|
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|
|
|
Өткен тақырыпты қайталау:

1-тапсырма. Жеке жұмыс. Оқушылар оқулықты пайдалана отырып, Қазақстанның климаттық картасын жасайды.

2-тапсырма. Жұптық жұмыс. Оқушылар Қазақстанның жылы кезеңдегі жауын-шашын картасын пайдаланып, есептер шығарады.
Қы
Қы – ылғалдылық
Ж-жауын-шашынның жылдық орташа мөлшері
Б-булану шамасы


3-тапсырма. Топтық жұмыс. Оқушыларды https://www.classtools.net/random-group-generator/ платформасы арқылы оқушыларды 4-топқа бөлу.
1-топ: «Солтүстік»
2-топ: «Оңтүстік»
3-топ: «Батыс»
4-топ: «Шығыс»
Оқушылар тақтадағы бөлінген топ бойынша бөлінеді.


ЕБҚ
Ауылшаруашылық дақылдарының түсімін қандай қолайсыз күн райы құбылыстары төмендетуі мүмкін? Өз ойынды жаз.
ЕҚБ
Электр энергиясы құрылысын салу кезінде қандай мәселелерге мән берілуі тиіс.
ЕБҚ
Ауылшаруашылық дақылдарының түсімін қандай қолайсыз күн райы құбылыстары төмендетуі мүмкін? Өз ойынды жаз.
ЕҚБ
Электр энергиясы құрылысын салу кезінде қандай мәселелерге мән берілуі тиіс.
1-топ: «Солтүстік»
2-топ: «Оңтүстік»
3-топ: «Батыс»
4-топ: «Шығыс»
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
ЕБҚ
Ауылшаруашылық дақылдарының түсімін қандай қолайсыз күн райы құбылыстары төмендетуі мүмкін? Өз ойынды жаз.
ЕҚБ
Электр энергиясы құрылысын салу кезінде қандай мәселелерге мән берілуі тиіс.

жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қазақстанның климаттық ресурстары
Қазақстанның климаттық ресурстары
Тексерілді____________
Қазақстан Республикасының Оқу ағарту министрлігі
Қысқа мерзімді жоспар
|
Бөлімі: |
Физикалық география |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Бекбергенов А |
|
Күні: 10.11.2025 |
Қатысушылар саны: |
|
Сыныбы: 9 а |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қазақстанның климаттық ресурстары |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
9.3.2.3 Қазақстанның климаттық ресурстарын бағалайды |
|
Сабақтың мақсаты: |
Қазақстанның климаттық ресурстарын бағалайды. Климаттық ресурстардың адам шаруашылығына әсерін талдайды. |
|
Құндылықтарға баулу |
Бірлік және ынтымақ Команда да жұмыс істей білу; Өзгелерге мейірімділік, жанашырлық таныта білу. Әділдік және жауапкершілік Басқалар үшін маңызды тапсырмаларды орындаудың қажеттілігі мен маңыздылығын түсіну. Бастаған ісін соңына дейін жеткізу. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||
|
Сабақтың басы 10 минут |
Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен амандасу. Түгендеу.
Жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру. «Гауһар тас» әдісі арқылы оқушыларға жақсы көңіл-күй сыйлау.
Өткен тақырыпты қайталау: «wordwall» платформасы арқылы үй тапсырмасын жасайды. https://wordwall.net/resource/37816145/%D1%82%D0%B5%D1%81%D1%82-%D0%B6%D2%B1%D0%BC%D1%8B%D1%81%D1%8B-%D2%9B%D0%B0%D0%B7%D0%B0%D2%9B%D1%81%D1%82%D0%B0%D0%BD-%D0%BA%D0%BB%D0%B8%D0%BC%D0%B0%D1%82%D1%8B
|
Оқушылар мұғаліммен амандасады. Мұғалім нұсқаулығымен гауһар тастағы сөздерді оқиды.
Оқушылар мұғалім берген кюаркодпен үй тапсырмасын орындайды.
|
|
«Гауһар тас»
|
|||||||||||||||
|
Жаңа сабаққа кіріспе 5 минут |
Мұғалім түсіндіруі.
|
Мақсаты: Жылдам әрі функционалды түрде сыни ойлануды дамыту. Оқушылар қажетті мәліметтерді өздеріне түртіп алады. |
Тиімділігі: оқушының танымдық дағдысы артады. Сонымен қатар оқушыға сабақтың өмірмен байланысын көрсетеді және сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтауға мүмкіндік береді. |
|
|||||||||||||||
|
10 минут |
1-тапсырма. Жеке жұмыс. Оқушылар оқулықты пайдалана отырып, Қазақстанның климаттық картасын жасайды.
|
Тапсырма мақсаты: Қазақстанның климаттық жағдайларына талдау жасайды.
|
Бағалау критерийі: Қазақстанның климаттық ресурстарын бағалайды.
|
Кескін карта |
|||||||||||||||
|
5 минут |
2-тапсырма. Жұптық жұмыс. Оқушылар Қазақстанның жылы кезеңдегі жауын-шашын картасын пайдаланып, есептер шығарады.
Қы |
Тапсырма мақсаты: Жауын-шашын картасына талдау жасайды.
Қы – ылғалдылық Ж-жауын-шашынның жылдық орташа мөлшері Б-булану шамасы
|
Бағалау критерийі: математикалық сауаттылықтарын дамыту.
|
Жауын-шашын картасы |
|||||||||||||||
|
15 минут |
3-тапсырма. Топтық жұмыс. Оқушыларды https://www.classtools.net/random-group-generator/ платформасы арқылы оқушыларды 4-топқа бөлу.
1-топ: «Солтүстік» 2-топ: «Оңтүстік» 3-топ: «Батыс» 4-топ: «Шығыс» |
Тапсырма мақсаты: Оқушылар Қазақстанның климаттық ресурстарына сипаттама жасайды. Оқушылар тақтадағы бөлінген топ бойынша бөлінеді.
|
Бағалау критерийі: Қазақстанның бір экономикалық ауданына климаттық талдау жасайды.
|
|
|||||||||||||||
|
ЕБҚ |
Ауылшаруашылық дақылдарының түсімін қандай қолайсыз күн райы құбылыстары төмендетуі мүмкін? Өз ойынды жаз. |
Ерекше білімді қажет ететін оқушы қолайсыз атмосфералық құбылыстарды жазады. |
Өз ойың толық нақты жеткізеді-4 б |
Оқулық |
|||||||||||||||
|
ЕҚБ |
Электр энергиясы құрылысын салу кезінде қандай мәселелерге мән берілуі тиіс. |
Ерекше қабілетті бала кескін картаға қосымша тапсырманы орындайды. |
Мұғалім мадақтауы |
Оқулық |
|||||||||||||||
|
Сабақтың соңы Қорытынды Ой толғаныс. Рефлексия 5 минут
|
Білімді бекіту: Оқушылар quizizz.com платформасынан 10 сұрақтан тұратын тест тапсырмасын орындайды.
Кері байланыс: Оқушыларға сабақ барысында алған білімдері туралы кері байланыс жазады. «3.2.1.» 3 факт 2 көзқарас 1 тұжырым
Үйге тапсырма: Ойыңды тұжырымда бөліміндегі сұрақтармен жұмыс. |
Бүгінгі сабақтан түйген ойлары мен тұжырымдарына байланысты кері байланыс жасайды.
Оқушылар «3.2.1.» https://suite.smarttech-prod.com/edit/8b263847-678a-4627-86c3-33a73befe61d «Lumio» платформасында толтырады.
Үй тапсырмасын күнделікке жазып алады.
|
Бағалау парағы
|
Рефлексия парағы |
Қазақстанның климаттық ресурстарын бағалайды. Климаттық ресурстардың адам шаруашылығына әсерін талдайды.
|
|
|
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|
|
|
Өткен тақырыпты қайталау:

1-тапсырма. Жеке жұмыс. Оқушылар оқулықты пайдалана отырып, Қазақстанның климаттық картасын жасайды.

2-тапсырма. Жұптық жұмыс. Оқушылар Қазақстанның жылы кезеңдегі жауын-шашын картасын пайдаланып, есептер шығарады.
Қы
Қы – ылғалдылық
Ж-жауын-шашынның жылдық орташа мөлшері
Б-булану шамасы


3-тапсырма. Топтық жұмыс. Оқушыларды https://www.classtools.net/random-group-generator/ платформасы арқылы оқушыларды 4-топқа бөлу.
1-топ: «Солтүстік»
2-топ: «Оңтүстік»
3-топ: «Батыс»
4-топ: «Шығыс»
Оқушылар тақтадағы бөлінген топ бойынша бөлінеді.


ЕБҚ
Ауылшаруашылық дақылдарының түсімін қандай қолайсыз күн райы құбылыстары төмендетуі мүмкін? Өз ойынды жаз.
ЕҚБ
Электр энергиясы құрылысын салу кезінде қандай мәселелерге мән берілуі тиіс.
ЕБҚ
Ауылшаруашылық дақылдарының түсімін қандай қолайсыз күн райы құбылыстары төмендетуі мүмкін? Өз ойынды жаз.
ЕҚБ
Электр энергиясы құрылысын салу кезінде қандай мәселелерге мән берілуі тиіс.
1-топ: «Солтүстік»
2-топ: «Оңтүстік»
3-топ: «Батыс»
4-топ: «Шығыс»
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
ЕБҚ
Ауылшаруашылық дақылдарының түсімін қандай қолайсыз күн райы құбылыстары төмендетуі мүмкін? Өз ойынды жаз.
ЕҚБ
Электр энергиясы құрылысын салу кезінде қандай мәселелерге мән берілуі тиіс.

шағым қалдыра аласыз
















